Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek napięcia na USB - zakłócenia z sieci elektrycznej.

08 Lip 2011 18:57 2207 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Większość problemów można rozwiązać za pomocą tego forum, jednak na ten nie znalazłem odpowiedzi.

Mam problem z komputerem stacjonarnym. Wsadzony mam w niego zasilacz Chieftec 450W. Do komputera dokupiłem sobie kartę TV pod USB. No i teraz do meritum sprawy: gdy włączam światło w pokoju/kuchni/łazience lub jakiekolwiek inne urządzenie w domu karta TV się restartuje. W głośnikach komputera słychać dźwięk odłączenia urządzenia a po chwili następuje ponowne podłączenie. Jestem załamany bo jak chcę oglądać TV to muszę bardzo uważać na włączane urządzenia elektryczne w domu. Co może być przyczyną?

P.S. Mam nadzieję, że jest to odpowiednie subforum dla tego tematu.

Pozdrawiam i liczę na burzliwą dyskusję lub szybką odpowiedź:)
  • Poziom 32  
    Zmierz napięcia na USB, napięcie w gniazdku z podpiętym komputerem i sprawdź czy skaczą napięcia po włączeniu światła.
  • Poziom 43  
    Przyczyną może być ta karta Tv na usb.
  • Poziom 25  
    Sprawdź kartę u kogoś innego na komputerze ewentualnie podłącz komputer u kogoś innego. Zobacz na kondensatory na płycie głównej czy nie są spuchnięte.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem na laptopie bo niestety innej stacjonarki nie mam do sprawdzenia no i nie ma tego problemu. Fakt faktem gdy włączam jakieś urządzenie elektryczne to pojawiają się zakłócenia jednak karty nie wywala. Co do kondensatorów wszystkie są ok i nie ma żadnych "spuchniętych". Co do zmierzenia napięć niestety nie posiadam chwilowo odpowiedniego sprzętu, żeby tego dokonać. Widzę, że ta karta TV jest strasznie czuła na jakieś skoki napięcia lub zakłócenia. Jak temu zaradzić bo nie bardzo mi się uśmiecha podłączanie laptopa do monitora tylko po to żeby TV oglądać?
  • Poziom 32  
    Czegoś tu nie rozumiem...
    Laptop był podpięty do zasilacza tak? Karta TV do anteny która jest na dachu czy w pokoju? Jaka to karta? Jak laptop jest wypięty z ładowarki i coś włączysz to nadal są takie skoki?
  • Poziom 25  
    Zobacz jakie masz napięcia z poziomu BIOS-a. Włącz wtedy światło i obserwuj skoki napięcia. Jeśli na laptopie jest wszystko w porządku, to może być przyczyną zasilacz. Powyłączaj wszystko co masz na USB i posprawdzaj w innych portach. Najlepiej na tych co są z tyłu.
  • Poziom 29  
    Zasilanie USB prawdopodobnie idzie z przetwornicy pomocniczej +5Vsb. Te przetwornice mają małą wydajność i kiepską stabilizację.
    Sprawdź, czy na płycie masz zworki do wyboru źródła zasilania USB: 5V/5Vsb. Jeżeli tak, przełącz na 5V i zobacz, czy to coś zmieni.
  • Poziom 10  
    Karta TV to ASUS 3100 mini DVB-T. Jest podłączona do poru USB. Podłączałem do niej dwie różne anteny - standardową teleskopową i zwykłą pokojową ze wzmacniaczem (chińska tandeta) jakich wiele na rynku. Podłączyłem laptopa do ładowarki, ładowarkę do gniazdka i zacząłem szaleć z różnymi urządzeniami (wentylator, lampka biurkowa) i jedynym problemem były lekkie zakłócenia(kwadraty na ekranie przez sekundę i przerywanie dźwięku) podczas włączania i wyłączania urządzeń. Taki sam stan rzeczy ma miejsce jak wypne laptopa z ładowarki co jest dosyć zaskakujące. Jakby tak się działo na stacjonarnym to przeżyłbym to bez większych problemów.

Co do zworki niestety takowej nie posiadam na płycie głównej więc nie przestawię niestety.

W BIOS-ie sprawy mają się mało ciekawie, bo płyta nie pokazuje wartości napięć.
  • Poziom 32  
    To sprawdź laptopa podpiętego tylko do karty - bez zasilania zewnętrznego.
  • Poziom 39  
    Gumijagood napisał:
    Podłączyłem laptopa do ładowarki, ładowarkę do gniazdka i zacząłem szaleć z różnymi urządzeniami (wentylator, lampka biurkowa) i jedynym problemem były lekkie zakłócenia(kwadraty na ekranie przez sekundę i przerywanie dźwięku) podczas włączania i wyłączania urządzeń.
    Z tego cytatu widać, że problemy są również na laptopie, chociaż mniej uciążliwe - a wszystko ->
    Cytat:
    podczas włączania i wyłączania urządzeń
    Dla mnie wniosek jest oczywisty - masz fatalną instalację elektryczną w mieszkaniu ! Chyba czas najwyższy zaprosić jakiegoś dobrego elektryka, żeby pomierzył to i owo :D.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi, elektryka na pewno wezwę bo to faktycznie niepokojące jest. Poza tym karta dzisiejszego dnia odmówiła całkowicie posłuszeństwa więc pewnie to ona sama była przyczyną problemów.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
  • Poziom 32  
    Możliwe, że właśnie jakiś spadek napięcia mógł ją uszkodzić...
    Temat rozwiązany - kliknij rozwiązano :)
  • Poziom 10  
    Może i tak właśnie było, może ta akurat była uszkodzona prędzej przez co robiła mi takie sceny :D Jutro idę na gwarancji ją oddać, mam nadzieję że uwzględnią.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.