Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny dozownik nawozu do akwarium

jajen 08 Lip 2011 19:54 14697 15
  • Automatyczny dozownik nawozu do akwarium

Obok prezentowanego przeze mnie automatycznego karmnika przedstawiam też automatyczny dozownik nawozu do akwarium. Dozownik zrobiony jest z butelki, silnika do spryskiwacza samochodowego, kroplownika z kompensacją ciśnienia oraz z przekaźnika sekundowego. Na przekazniku ustawia się czas pracy 1-99 sek. Urzadzenie wyzwalane jest impulsem ze sterownika skalar (timerem). Czyli o godz. np 20 skalar załącza zasilacz sterujący, który daje impuls do przekażnka sekundowego, a ten uruchamia pompke na zadany czas. Dla łatwiejszego odmierzania porcji nawozu kroplownik skalibrowałem tak, że jedna sekunda pracy silnika odpowiada 1 ml podanej cieczy. Obudowa sklejona ze spienionego PCV.

Automatyczny dozownik nawozu do akwarium Automatyczny dozownik nawozu do akwarium

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    jajen
    Poziom 17  
    jajen napisał 431 postów o ocenie 1222, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Boruc95
    Poziom 10  
    Witam!
    To już druga konstrukcja - gratuluje i podziwiam! Nigdy nie miałem rybek ale widzę, że to już w pełni "zautomatyzowana" hodowla. Mógłbym Pan wrzucić zdjęcie akwarium ?

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    austin007
    Poziom 17  
    Przyczepię się do nieosłoniętej PCB. Wiem jak łatwo o zalanie a i samo środowisko jest wilgotne.
    Jak wygląda dokładność dozowania, minimalna porcja z zachowaniem powtarzalności dozowania na poziomie 10% (bezwładność systemu). Pomysł trochę oklepany, ale ważne jest osiągnięcie celu. Chętniej zobaczyłbym pompę perystaltyczną DIY.
    BTW. Trochę na wyrost system dozowania przy takiej florze:) No ale może to zachęci do rozwoju coś ponad Anubiasa i Valisanerię. Może zupełnie inny baniak (nie ta fauna)
    Galareta
    Poziom 22  
    Czujnik kończącego się nawozu byś mógł dorobić;) Jest to banalnie proste;) 2 przewody i delikatny prąd puścić przez nie i na tranzystor;)
    jajen
    Poziom 17  
    Dokładności nie sprawdzałem bo to akwarium a nie apteka, więc nie było takiej potrzeby 1ml czy 2 ml w którąkolwiek ze stron jest bez znaczenia. Dozownik podaje zelazo, bez którego valisneria była zamiast zielonej zółta. Samo urządzenie miało mnie wyręczyć od podawania żelaza i swoją funkcję spełnia. Czy na wyrost? Pewnie tak, jak cała automatyka w akwa. Nie jest niezbędna ale cieszy. Płytka faktycznie mogła być osłonięta ale z uwagi na zwory konfiguracyjne i wyświetlacz, zostawiłem ją na wierzchu (dużo roboty z wyprowadzeniami tego). Nie planuję więcej roślinek, bo jak widać to malawi.

Co do czujnika, trafna uwaga. Dorobie.
    pawcios123
    Poziom 10  
    Witam, mam pytania
    Ile centymetrów liczą sobie tak około pyszczaki ile jest ich sztuk i kiedy je kupiłeś?
    Aha i jeszcze jedno ten rozgałęziacz z przełącznikami to szajs - kupiłem kiedyś w Biedronce i musiałem potem zmostkować te wyłączniki, bo się popsuły. Tak jak napisał austin007 pompa perystaltyczna byłe by idealna, zmniejszyły by się też rozmiary dozownika. Polecam rozejrzeć się za drukarkami w niektórych jest mała pompa do pompowania tuszu, właśnie perystaltyczna, bo kupne są pierońsko drogie.
    pozdrawiam
    Olo999
    Poziom 21  
    Galareta napisał:
    Czujnik kończącego się nawozu byś mógł dorobić;) Jest to banalnie proste;) 2 przewody i delikatny prąd puścić przez nie i na tranzystor;)

Przy stałym prądzie nastąpi zniszczenie elektrod pomiarowych dlatego powinien być przebieg zmienny.
    simek10
    Poziom 14  
    pawcios123 napisał:
    Witam, mam pytania
    Il
    Aha i jeszcze jedno ten rozgałęziacz z przełącznikami to szajs - kupiłem kiedyś w Biedronce i musiałem potem zmostkować te wyłączniki, bo się popsuły.

Ja kupiłem kilka takich rozgałęziaczy w biedronce i do tej pory mi działają, kilka sztuk nawet w pracy mam, a sa po kilka razy dziennie włączane i wyłączane.

Co do czujnika poziomu cieczy to był kiedyś prezentowany na elektrodzie. Druga możliwość to udać się na szrot samochodowy i wygrzebać czujnik poziomu cieczy chłodzącej lub płynu spryskiwaczy.

Na samą płytkę elektroniki można zrobić obudowę z pleksi, ładnie powyginać na drucie oporowym. Taka obudowa na pewno podwyższy poziom bezpieczeństwa.
    Olo999
    Poziom 21  
    pawcios123 napisał:

Co do czujnika poziomu cieczy to był kiedyś prezentowany na elektrodzie. Druga możliwość to udać się na szrot samochodowy i wygrzebać czujnik poziomu cieczy chłodzącej lub płynu spryskiwaczy.

Raczej nie ma sensu chodzić po szrotach jeżeli można tanio kupić, na przykład:Link
    anilion
    Poziom 14  
    jajen piszesz ze skalibrowałeś dozownik ? interesujemnie metoda kalibracji. Powiedz jeszcze jak wygląda zasys - czy koniczne jest wstępne napełnienie układu?
    konstrukcja ładna i przydatna
    jajen
    Poziom 17  
    Kalibracji dokonuje się kroplownikiem regulowanym z kompensacją ciśnienia. Może on podać w zależności od ustawienia od 1-8L/godz cieczy (niezależnie od wahań ciśnienia). Ja ustawiłem tak żeby 1 sek pracy odpowiadała jednemu ml cieczy. Wtedy łatwo regulować zegar przekaźnika i nie trzeba nic przeliczać . Co do zasysania, to trzeba na początku zalać układ bo inaczej nie ruszy. Ja zastosowałem zaworek zwrotny przy kroplowniku, więc ciesz nie cofa się z układu przy napełnianiu dozownika, ani w przypadku nawet wielodniowej przerwy w pracy. Zaworek pilnuje tego. Więc układ napełnia się tylko jeden raz przy pierwszym uruchomieniu.