Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się zrobić instalację TNC-S mając na ulicy TNC?

kudlaty9102 10 Lip 2011 21:27 12792 69
    O^O
    Poziom 21  
    1. Bez uziomu w TT nie ma mowy o ochronie przeciwporażeniowej przez Samoczynne Wyłączenie Zasilania. Uziom jest niezbędny!
    2. Wartość rezystancji uziemienia uzyskanego sztucznie nie ma szans (przy rozsądnych nakładach finansowych) spełnić SWZ, dlatego wszystkie obwody muszą być zabezpieczone przez RCD (także oświetlenie).
    3. Z uwagi na zawodność wyłączników różnicowo-prądowych ochrona powinna być dwustopniowa.
    4. Instalację w domu trzeba jak najszybciej zmodernizować. Nie może być mowy o zerowaniu w przypadku układu TT! Każde uszkodzenie toru neutralnego, który po drodze ze stacji transformatorowej nie jest już uziemiany, może skutkować pełnym napięciem sieciowym 230V na obudowach urządzeń w I-klasie ochronności!

Nie igraj kolego ze zdrowiem i życiem domowników! Tą instalację trzeba natychmiast zmodernizować!
  • IGE-XAO
    and61
    Poziom 26  
    W takim razie zacząłbym od wykonania uziomu , a może warto by było pomyśleć np o odpowiedniej mocy transformatorze separacyjnym zamiast RCD dla Twojego warsztaciku
  • IGE-XAO
    mrst
    Poziom 18  
    Różnicówka w 2 żyłowej instalacji nie ma sensu.
    kkas12
    Poziom 42  
    Skoro mowa o sensie to zacznijmy od tego, że dziś wykonana instalacja musi odpowiadać dzisiejszym wymogom.
    Czyli gniazda muszą zawierać styk ochronny i muszą być przyłączone do przewodu żyłę ochronną zawierającego a obwód taki musi być chroniony przez wyłącznik RCD.

Więc wszelkie inne propozycje rozwiązania tego wyimaginowanego problemu są bez sensu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cepilek
    Poziom 26  
    kkas12 napisał:

Ponadto układ ten wymaga stosowania wyłączników RDC również w w.l.z. aby

Co oznacza skrót RDC?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cepilek
    Poziom 26  
    Dzięki za podpowiedź kkas12. Reasumując to autorowi postu podszepnę jak radziłem na początku: że jak chce najtaniej i wymienia czy robi nową instalację to niech kładzie ją w taki sposób aby w przyszłości czy teraz zapewnić sobie możliwość zamontowania uziomu i zabezpieczeń jakie dusza zapragnie a kieszeń wytrzyma zgodnie z nowymi przepisami... Jak zwykle dyskusja wchodzi w sferę teorii a praktyka jest taka, że jak Zakład Energetyczny nie zmusi obywatela do wymiany przestarzałej tablicy rozdzielczej to on nigdy tego nie zrobi sam tłumacząc się zawsze brakiem funduszy lub chęcią ograniczenia wydatków...
    mrst
    Poziom 18  
    Cytat:
    RCD ma sens w 2-żyłowej instalacji. Przy odbiornikach w 2 klasie. I będzie działać

W urządzeniach w 2 klasie nie jest potrzebny przewód ochronny więc po co RCD w 2 żyłowej instalacji? Jak wtedy zadziała RCD? Możesz mi to wytłumaczyć, bo troche tego nie rozumiem.
    retrofood
    Moderator
    mrst napisał:

W urządzeniach w 2 klasie nie jest potrzebny przewód ochronny więc po co RCD w 2 żyłowej instalacji? Jak wtedy zadziała RCD? Możesz mi to wytłumaczyć, bo troche tego nie rozumiem.

To do RCD podłącza się przewód ochronny?
    mrst
    Poziom 18  
    Nie ale żeby RCD zadziałał poprawnie to chyba w instalacji być powinien?! Prawda?

3.1.14. (8.3) Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji. [retrofood]
    retrofood
    Moderator
    mrst napisał:
    Nie ale żeby RCD zadziałał poprawnie to chyba w instalacji być powinien?! Prawda?

Przecież napisano, że zadziała nawet jeśli PE nie ma. A poza tym nie o tym jest wątek, więc proszę trzymać się tematu.
    kudlaty9102
    Poziom 9  
    Więc postanowiłem zrobić tak jak napisałem, a do pracowni doprowadzę miedziaka z trzema żyłami. Później będę przekonywał rodziców do wymiany instalacji.
    Najgorsze jest to że tylko do jednego pokoju mam przewód w rurce PCV a do reszty trzeba będzie kuć ściany :/

EDIT:
    Dlaczego w sieci TT nie powinno robić się zerowania? Bardziej przydatne były by względny praktyczne, ponieważ do mojego ojca nie przemawia teoria...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Bronek22 napisał:
    Zerowanie to jest ochrona = PEN w ZE musi być regularnie uziemiany co 2 słup,żeby w przypadku awarii, była stabilna ochrona.

Oj kolego Bronku chyba trochę przesadziłeś. Dobrze by było gdyby PEN uziemiany (i to jeszcze dobrze) był co drugi słup. Może się mylę, może coś się zmieniło i nie jestem na bieżąco, ale świta mi w pamięci, że PEN powinien być uziemiany nie mniej niż co 500m w linii i na końcach odgałęzień dłuższych niż 200m. I póki co nie miałem jeszcze okazji widzieć linii napowietrznej z uziemionym PEN na co drugim słupie :|
    kudlaty9102
    Poziom 9  
    Bronek22 napisał:
    kudlaty9102 napisał:
    Pomyślałem że zrobię coś w stylu tablicy rozdzielczej w której dokonam podziału PEN na PE oraz N i wyprowadzę kabel uziemiający do ziemi i dalej do gniazdek pociągnę już kabel trój-żyłowy. Jednak mam wątpliwości odnośnie tego czy mogę zrobić takie uziemienie.
    Czy jest na to jakiś pomysł aby w mojej sytuacji zrobić jakieś uziemienie, unikając przerabiania całej instalacji?

Kolego,to twój post. Wynika z tego,że nie masz zielonego pojęcia jak działa instalacja. Nie obrażaj są takie są fakty.
    Albo musisz się dużo nauczyć, co nie jest proste, bo nie ma poradników i literatury- trzeba samemu to rozgryzać.
    Musisz zatrudnić faceta, który się na tym zna.

Podczas pisania tego nie miałem zbytniego pojęcia, jednak teraz już trochę poczytałem i jakieś podstawy załapałem. Jednak od dawna zajmuje się tylko elektroniką i informatyką to elektryki mało kiedy się zabierałem.

A ojca mam upartego wiec nie daje sobie przetłumaczyć że instalacja jest do wymiany, mam porobione zerowania na połowie gniazdek bo tak mu powiedział jakiś elektryk wiec tak ma być i już. Nie mam jako takiej tablicy rozdzielczej wiec nawet nie ma gdzie zrobić jakiegoś uziemienia. Pozostaje robić instalacje od podstaw.
    Powiedzcie mi tylko co jest bardziej niebezpieczne, brak jakiego kolwiek uziemienia na bolcach czy zerowanie w TT?
    mrst
    Poziom 18  
    To i to jest niebezpieczne. Ale zerowania w TT robić nie wolno.
    O^O
    Poziom 21  
    Niestety rację ma kolega cepilek:
    cepilek napisał:
    praktyka jest taka, że jak Zakład Energetyczny nie zmusi obywatela do wymiany przestarzałej tablicy rozdzielczej to on nigdy tego nie zrobi sam tłumacząc się zawsze brakiem funduszy lub chęcią ograniczenia wydatków...
    Dopóki nie wydarzy się wypadek, nikt się nie przejmuje instalacją, bo nikt nigdy nie ma pieniędzy.
    Ciekawe czy samochodem też tak chętnie jeździmy bez hamulców.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Pytanie dodatkowe, ile warte są te uziomy na słupach.

Zgodnie z wymaganiami mają mieć poniżej 30 omów. Do wypowiedzi kolegi zbich 70 należy dodać uziemienie na końcu każdej linii.
    kudlaty9102
    Poziom 9  
    Bronek22 napisał:
    . Jest to problem na wsi w skali całego kraju.

Wyobraź sobie że mieszkam w mieście (25 tys. mieszkańców), i podlegam Lubartowskiemu ZE. Mam rodzinę w Ostrowie Lubelskim mala miejscowość (2 tys. mieszkańców) i Ostrów jest na tyle dziwnie zrobiony że ma zasilanie z dwóch ZE, z Lubartowa i Łęcznej, sieć podlegająca Łęcznej jest w systemie TN i każde gospodarstwo jakiś czas temu dostało coś w stylu propozycji modernizacji swojej sieci i u każdego zostały założone uziomy. Natomiast Lubartowska połowa to dalej TT z zerowaniem...więc to zależy też od ZE :|

Oczywiście nie odbierz tego jako jakiś pretensji czy coś, to tylko moja odpowiedź na twoją opinie :)
    mrst
    Poziom 18  
    Cytat:
    Natomiast Lubartowska połowa to dalej TT z zerowaniem

Nie pomyliłeś czegoś? TT z zerowaniem... WoW! :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Bronek22 napisał:
    Pytanie dodatkowe, ile warte są te uziomy na słupach.
    Ale my nie możemy kontrować ZE czy wstawia lipę czy nie.

Nie wiem jak w innych regionach ale Energa oddział Toruń o uziemienia dba dosyć rzetelnie (info z wiarygodnych źródeł, co nieco sam widziałem). I tak: co 5 lat pomiary i jak nie ma 30Ω dla samego PEN, 10Ω z odgromnikami i na stacjach chyba 2,5Ω to się nie szczypią i biją galmary aż huczy.
    jarecki 86 napisał:
    Zgodnie z wymaganiami mają mieć poniżej 30 omów. Do wypowiedzi kolegi zbich 70 należy dodać uziemienie na końcu każdej linii.
    Oczywista oczywistość :-) Dodam tylko że 99% uziemień to odgromniki (sory, teraz to ograniczniki przepięć ponoć się nazywa) więc R<10Ω
    remik_l
    Poziom 29  
    W teorii na stacji SN/nN rezystancja uziomu ma nie przekraczać 5Ω.
    W praktyce energetyka oblicza tą wartość i podaje wykonawcy, może to być nawet poniżej 1Ω.
    cepilek
    Poziom 26  
    Kochani: dyskusja jak zwykle schodzi na tematy teoretyczne, nierozstrzygnięte w wielu kwestiach, a zwłaszcza praktycznych, których nie sposób uregulować konkretnym przepisem, bo każdy z Was częściowo ma rację w tej "teoretycznej" dyskusji i swoje racje opiera na doświadczeniu zdobytym w czasie być może krótkiej lub długiej nauki, wiedzy gruntownej czy też pobieżnej albo w czasie krótkiego czy długiego życia... Autor postu zdecydował się narysować schemat, może któryś z Was: elektryków odważy się narysować swój schemat "montażowy" jak ma wyglądać zasilanie warsztatu tak aby teraz autor mógł położyć kabel o odpowiedniej ilości żył i odpowiednim przekroju na zasilaniu trójfazowym jak i zasilaniu jednofazowym oświetlenia, albowiem żadna z Waszych odpowiedzi nie przybliża autora do rozwiązania problemu znajdującego się w temacie postu, jak najtańszego także, co zaznaczył w pierwszym poście na końcu a Wasze uwagi, że nie da się zastosować czy zainstalować tego czy tamtego rozwiązania wcale nie świadczą o tym, że autor postu nie może przygotować sobie miejsca na zastosowanie go w przyszłości czyli przygotować miejsca na wyłączniki różnicowo-prądowe, uziom, czy miejsca na zastosowanie odpowiedniej "tablicy", czy też nie może jej zastosować, czy też nie wolno mu położyć kabla trójżyłowego do oświetlenia garażu czy też do zasilania gniazdek, czy też położyć kabla pięciożyłowego do gniazda "siłowego - trójfazowego", aby w przyszłości gdy Zakład Energetyczny zmieni rodzaj sieci miał on możliwość szybkiego przekonfigurowania swojej instalacji do nowych oczekiwań dostawcy energii? Z uporem maniaka polecam ratami robienie nowej instalacji i wymianę ratami starej jednofazowej: dwużyłowej i aluminiowej na trójżyłową miedzianą, mogącą zapewnić w przyszłości wszystko to o czym tak gorąco zawsze dyskutujecie… Przecież wszystko inne oprócz przewodów można odłożyć na potem skoro według niektórych z Was coś się nie da i skoro autor chce najtaniej i skoro także administratorowi jego sieci elektrycznej nie zależy na jej modernizacji... :) Więc oprócz przewodów zaproponowałbym jeden "S" tójfazowy na gniazdo "siłowe", drugi jednofazowy na gniazda jednofazowe i trzeci jednofazowy na oświetlenie i koniec dyskusjii do czasu zmodernizowania sieci przez dostawcę energii elektrycznej - jest to najtańsze rozwiązanie... Tak mi się wydaje...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto