Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się zrobić instalację TNC-S mając na ulicy TNC?

kudlaty9102 08 Lip 2011 22:58 12381 69
  • #1 08 Lip 2011 22:58
    kudlaty9102
    Poziom 8  

Postanowiłem zrobić sobie warsztat do naprawy AGD/RTV jak również do majsterkowania przy elektronice. Jednak mam problem ponieważ dom w którym mieszkam jest z lat 60 i posiadam instalację dwu-żyłową dla jednaj fazy, natomiast trzecia faza posiada cztery żyły i na słupach przy ulicy również są 4 druty.

W planach mam zrobienie instalacji ciągnąc nowy przewód, zasilający moje pomieszczenie, z puszki która znajduje się najbliżej licznika, ponieważ w ścianach mam aluminium które już raz przypaliłem uważam ze to będzie trochę lepsze rozwiązanie (może nawet pociągnę go z pod tablicy).
    Jednak problem pojawił się gdy zacząłem myśleć o jakimś zabezpieczeniu. Pomyślałem że zrobię coś w stylu tablicy rozdzielczej w której dokonam podziału PEN na PE oraz N i wyprowadzę kabel uziemiający do ziemi i dalej do gniazdek pociągnę już kabel trój-żyłowy. Jednak mam wątpliwości odnośnie tego czy mogę zrobić takie uziemienie. Zdaję sobie sprawę ze powinien zrobić to ktoś z kwalifikacjami, ale chcę się upewnić czy to jest bezpieczne. Ponieważ nie chcę trafić na kogoś kto dla kasy zrobi co klient zechce.
    Czy jest na to jakiś pomysł aby w mojej sytuacji zrobić jakieś uziemienie, unikając przerabiania całej instalacji?
    Dodam że wolał bym uniknąć zerowania.

P.S.
    Mam nadzieję ze da się zrozumieć o co mi chodzi.

I mam prośbę do Modów aby nie kasowali tego tematu, ponieważ podobny już mi poleciał do kosza. Ja po prostu chcę znaleźć jakieś rozwiązanie mojego problemu jak najmniejszymi kosztami.

0 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 09 Lip 2011 07:06
    cepilek
    Poziom 26  

Najtańszym kosztem to teraz prosta odpowiedź: sukcesywnie w czasie remontu mieszkań i pomieszczeń w instalacji jednofazowej wymieniaj przewody aluminiowe na miedziane 3-żyłowe. Jak chcesz zasilić warsztat instalacją trójfazową w celu sprawdzania działania urządzeń trójfazowych i jednofazową na oświetlenie to zasil osobno te instalacje z głównej tablicy rozdzielczej a nie z jakichś tam puszek pośrednich, bo zabezpieczenie oświetlenia pasuje mieć niezależne od zabezpieczenia instalacji siłowej... Proponuję jednak zainwestować w tablicę pełniącą rolę rozdzielczą, zabezpieczającą i licznikową i po konsultacjach z Zakładem Energetycznym umieścić ją na zewnątrz budynku i dopiero zasilić warsztat... Półśrodki czasem więcej kosztują, bo może się okazać, że trzeba przenosić instalacje... Popytaj w Zakładzie Energetycznym co do szczegółów... Ostatnio słyszę, że ludzie otrzymują wręcz nakaz zakupu tablic rozdzieczych plastikowych i montowania ich na swój koszt zamiast dawnych metalowych, więc tym bardziej proponuję pytać o szczegóły w w/w zakładzie abyś potem nie narzekał, że braknie Ci przewodu podczas wymiany tablicy licznikowej czy w przypadku obowiązku czy konieczności przeniesienia jej na zewnątrz... :)

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 09 Lip 2011 08:42
    sajgonki
    Poziom 14  

Nad czym sie zastanawiasz jak masz TN-C to w tablicy zrób rozdział czyli TN-C-S i podciagnij PE do PEN. Do siebie zrób TN-S a reszte instalacji zostaw jak jest.Jesli bedziesz dawał ochrone przeciw porazeniowa czyli róznicówke to stosuj ja tylko w układzie TN-S.Tak po czasie zastanowienia jesli to nie jest układ TN-C tylko TT to robisz własny uziom i podpinasz go do szyny PE i nie łączysz go z N a dalej to juz TN-S.
    Jak sprawdzić układ sieci podejsc pod stacje trafo z której jestes zasilany i odczytac z tabliczki.

Moderowany przez kkas12:

Od kiedy po wykonaniu uziomu w TT powstaje nam TN-S? Nie jest możliwe przejście z układu TT do układu TN.

0
  • #4 09 Lip 2011 14:52
    O^O
    Poziom 21  

@kudlaty9102
    Na początek podaj kilka informacji:
    1. Jaki przekrój WLZ?
    2. Jaki przydział mocy i jakie zabezpieczenie główne?
    3. Dom jednorodzinny czy też blok\kamienica?
    4. Jak daleko oddalony i gdzie umiejscowiony (dodatkowe pomieszczenie, przerobiony pokój, etc.) ma być ten warsztat?
    5. Jakiego zasilania potrzeba w warsztacie?
    6. Przewiduje kolega oddzielną rozdzielnię w warsztacie czy wszystko ma być zasilone z głównej rozdzielni?

sajgonki napisał:
    Jesli bedziesz dawał ochrone przeciw porazeniowa czyli róznicówke
    Oczywiście bez różnicówki nie można zrealizować ochrony przeciw-porażeniowej? Ciekawa teza... Aż strach pomyśleć jak to było, zanim wynaleziono RCD.

0
  • #5 09 Lip 2011 15:35
    sajgonki
    Poziom 14  

O^O
    Małe wyjasnienie napisalem ochrone majac na mysli ochrone przeciw porazeniowa przed dotykiem posrednim a Ty chcac pokazac swoja zlosliwosc przytoczyles stwierdzenie ze nie istnieje ochrona bez róznicówki.
    A co do ukladu TT to jest L1,L2,L3,N i nie chodziło mi o to zeby zrobic uklad TN-C czyli L1,L2,L3,PEN tylko doprowadzic przewód PE z wykonanego u siebie uziomu i przylaczyc go do szyny ochronnej w rozdzielni i zniej wyjsc ukladem TN-S do gniazd.

0
  • #6 09 Lip 2011 15:45
    mrst
    Poziom 18  

Jak możesz zrobić TN-S mając TT?! Nie odzywaj się lepiej jak się nie znasz!

0
  • #7 09 Lip 2011 15:45
    O^O
    Poziom 21  

sajgonki napisał:
    O^OMałe wyjasnienie napisalem ochrone majac na mysli ochrone przeciw porazeniowa przed dotykiem posrednim a Ty chcac pokazac swoja zlosliwosc przytoczyles stwierdzenie ze nie istnieje ochrona bez róznicówki.
    A ochrona przeciw-porażeniowa przed dotykiem pośrednim może być realizowana tylko za pomocą RCD? Bo tak, niestety, kolego wynika z Twoich postów.
    sajgonki napisał:
    A co do ukladu TT to jest L1,L2,L3,N i nie chodziło mi o to zeby zrobic uklad TN-C czyli L1,L2,L3,PEN tylko doprowadzic przewód PE z wykonanego u siebie uziomu i przylaczyc go do szyny ochronnej w rozdzielni i zniej wyjsc ukladem TN-S do gniazd.
    Jakim cudem z układu sieciowego TT robi kolega układu sieciowy TNS, tego już kompletnie nie rozumiem. Czy kolega na pewno wie, czym się różnią te dwa układy sieciowe?

0
  • #8 09 Lip 2011 16:15
    mrst
    Poziom 18  

Ty nie rozumiesz! Bo choćbyś nie wiem jak chciał to z TT nie zrobisz TN-C. Chodzi ci o instalacje trójprzewodową lub pięcioprzewodową tak?

0
  • #9 09 Lip 2011 16:21
    O^O
    Poziom 21  

sajgonki napisał:
    Ochrona przy uszkodzeniu powinna polegać na zastosowaniu następujących środków dopuszczonych do powszechnego stosowania:

1) samoczynne wyłączenie zasilania,i to jest róznicówka
    Pewnie się kolega zdziwi, ale nie tylko.

sajgonki napisał:
    pisze o jednym z wielu srodków ochrony a Ty dalej swoje
    Spójrzmy wstecz:
    09 Lip 2011 08:42 pisze kolega:
    sajgonki napisał:
    Jesli bedziesz dawał ochrone przeciw porazeniowa czyli róznicówke to stosuj ja tylko w układzie TN-S.
    a później 09 Lip 2011 15:35 pisze kolega:
    sajgonki napisał:
    O^O
    Małe wyjasnienie napisalem ochrone majac na mysli ochrone przeciw porazeniowa przed dotykiem posrednim a Ty chcac pokazac swoja zlosliwosc przytoczyles stwierdzenie ze nie istnieje ochrona bez róznicówki.
    W tych postach nie ma mowy o tym, że jest to jeden z wielu środków ochrony, można natomiast odnieść wrażenie, że dla kolegi jest to środek jedyny, a już co najmniej najważniejszy.

sajgonki napisał:
    a co do TN-S to chodzi o to zeby nie musiał robic uziomu pod kazdym gniazdkiem czyli kopac i wstawiac bednarke
    tylko zrobic uziom na budynku i podciagnac go do rozdzielni do szyny PE i tylko do niej !!! gdzie wyjdzie z niej L,N,PE
    Próbowałem Ci kolega podpowiedzieć (poprzez odpowiednie wytłuszczenie) gdzie robisz błąd, ale nie skorzystałeś z pomocy tylko brniesz dalej.

Cytuje kolega regułki, które, zdaje się, nie za bardzo rozumie

0
  • #10 09 Lip 2011 16:21
    sajgonki
    Poziom 14  

Tak o instalacje trójprzewodową lub pięcioprzewodową a ona moze nie jest wykonana w ukladzie TN-S ?

0
  • #11 09 Lip 2011 16:29
    O^O
    Poziom 21  

sajgonki napisał:
    Tak o instalacje trójprzewodową lub pięcioprzewodową a ona moze nie jest wykonana w ukladzie TN-S ?
    Ilość przewodów w instalacji nie definiuje układu sieciowego. Jest dokładnie odwrotnie.

0
  • #12 09 Lip 2011 16:31
    mrst
    Poziom 18  

Tak to jeden typ a drugi typ sieci trój lub pięcioprzewodowej to TT.

0
  • #13 09 Lip 2011 16:58
    O^O
    Poziom 21  

A jakby był układ TT to ile by było? :smile:
    Kręcisz kolego coraz bardziej. Nie wiem tylko czy z kompletnej niewiedzy, czy dlatego, że nie chcesz się przyznać do ewidentnego błędu.

0
  • #14 09 Lip 2011 17:20
    sajgonki
    Poziom 14  

Taka nowinka od Dr inż. Edward Musiał w pdf.

Moderowany przez kkas12:

Ta "nowinka" liczy sobie już czternaście lat. A doktora Musiała proszę do swoich teorii nie mieszać.

1
  • #15 09 Lip 2011 17:41
    O^O
    Poziom 21  

No nareszcie przyznał się kolega do błędu.
    Cytuję z zamieszczonego przez kolegę opracowania autorstwa dr inż. Edwarda Musiała:

Cytat:
    Jeśli natomiast sieć rozdzielcza ma układ TT, taki sam układ mają i mieć muszą wszelkie galwanicznie z nią połączone instalacje odbiorcze; żadnej możliwości manewru, bez użycia transformatora izolacyjnego, już nie ma.

0
  • #16 09 Lip 2011 19:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 09 Lip 2011 21:25
    kudlaty9102
    Poziom 8  

Panowie najmocniej was przepraszam, ale okazało się że moja sieć to TT. Zostałem wprowadzony w błąd przez dalszego sąsiada który o dziwo pracuje w zakładzie energetycznym.

Wiec jak teraz najlepiej zrobić zabezpieczenie w warsztacie? Potrzebuje tylko 230V, ale zależy mi na zabezpieczeniach ponieważ lubię eksperymentować a do tego często zdarza mi się mieć w rękach sprzęt w niepewnym stanie.
    Pomieszczenie będzie w piwnicy a do tablicy mam kolo 8m i przewód mogę puścić na wierzchu. A do tego w warsztacie jestem skłonny/chętny zrobić swoją własną tablicę z bezpiecznikami, aby mieć do niej łatwy i szybki dostęp.
    Mieszkam w domu jednorodzinnym.

0
  • #18 09 Lip 2011 21:43
    O^O
    Poziom 21  

Nie poradzisz sobie kolego sam. Tu trzeba elektryka i to dobrego.
    Instalacje prowadzi się standardowo, ale rozdzielnia to już "wyższa szkoła jazdy", bo cała ochrona przeciw-porażeniowa będzie "powieszona" na RCD i w związku z tym musi być to ochrona 2-stopniowa.
    Wartość uziomu nie będzie w tym wypadku krytyczna, bo nie stworzy kolega uziomu sztucznego o rezystancji potrzebnej do spełnienia SWZ dla S-ek.

Musi kolega wymienić instalację w pozostałej części mieszkania, bo zerowanie w TT jest niedopuszczalne!!

0
  • #19 09 Lip 2011 21:45
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    Kolego Sajgonki !
    Przestań wypisywać brednie i wróć do szkoły. Jak miałeś dennych nauczycieli to zatrudnij korepetytora żeby cię douczył.
    Bo ludzi pozabijasz "elektryku".

dobre podsumowanie :)))

usuncie post bo niezgodny z regulaminem, ale nie można w sobie tłumić emocji ;)
    pzdr

0
  • #20 09 Lip 2011 21:52
    O^O
    Poziom 21  

Większość postów w temacie jest chyba do usunięcia, bo niezgodna z tematem. :wink:
    Pewnie kolega kkas12 trochę posprząta jak emocje opadną.

0
  • #21 09 Lip 2011 22:06
    kudlaty9102
    Poziom 8  

Widzę że wywołałem mały spór, a ja nadal nie wiem jak mogę się tanio zabezpieczyć

0
  • #22 09 Lip 2011 22:23
    O^O
    Poziom 21  

Jeśli układ sieciowy jest TT, a stan instalacji taki, jak kolega opisuje, to tanio, niestety, nie będzie.
    Ma kolega źle wykonaną instalację - zerowanie, które w TT jest niedopuszczalne.
    Jedyne rozwiązanie to wymiana całej instalacji i rozdzielni, do tego wykonanie uziemienia. Jeśli dogada się kolega z elektrykiem, to może pozwoli koledze powymieniać przewody, zrobić wykop pod uziom, a on wykona uziemienie, podłączy to wszystko i pomierzy. Ale koszt i tak będzie spory, bo już same materiały na całe mieszkanie tanie nie będą.
    Wychodzą, niestety, lata zaniedbań. :sad:

0
  • #23 09 Lip 2011 22:30
    kudlaty9102
    Poziom 8  

To widzę że jestem w ciemnej d... ponieważ ja jestem studentem a rodziców na remont nie przekonam.

Czyli nie ma żadnego sposobu na to aby to było bezpieczne i nie groziło mi, oraz odbiornikom w pracowni, poza poprawą instalacji w domu?

0
  • #24 09 Lip 2011 22:34
    kkas12
    Poziom 41  

Zapewniam Cię, że nie jesteś.
    Tu kolego znajdziesz informacje z pierwszej ręki. http://www.edwardmusial.info/pliki/alt_tn_tt.pdf

Dziś temat zamykam w celu ostudzenia emocji.
    Kolego kudlaty9102, jeśli po zapoznaniu się z treścią linku pozostaną wątpliwości daj znać któremukolwiek z moderatorów a wątek zostanie odblokowany.

0
  • #26 10 Lip 2011 19:54
    kudlaty9102
    Poziom 8  

Po zapoznaniu się z treścią załącznika doszedłem do wniosku że przeciągnę przewód z tablicy i w warsztacie wsadzę wyłącznik różnicowoprądowy a za nim kilka gniazdek poprzedzonych "esami", oczywiście jedno gniazdo = jeden bezpiecznik.
    Co o tym sądzicie? Jest sens robienia czegoś takiego nie mając uziemienia?

Jeżeli będzie potrzeba umieszczę jakiś rysunek poglądowy :)

0
  • #27 10 Lip 2011 20:19
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego nazwy w nazwie układu coś oznaczają.
    Pierwsza litera T oznacza że punkt neutralny transformatora jest uziemiony.
    Druga litera T oznacza iż części przewodzące dostępne (obudowy odbiorników wykonane w I klasie ochronności) muszą być połączone z uziomem tak samo i części obce, czyli pętla ewentualnego zwarcia L-PE zamyka się poprzez ziemię.
    Nie mając w tym układzie (TT ) uziemionej żyły ochronnej (PE) możesz doprowadzić do porażenia.

Ponadto układ ten wymaga stosowania wyłączników RDC również w w.l.z. aby zapobiec pojawieniu się niebezpiecznego napięcia na żyle PE w przypadku zwarcia jakiegokolwiek przewodu fazowego z tą żyłą przed wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Ale to wszystko masz podane we wskazanym opracowaniu.
    A rysunek jak najbardziej wskazany.

0
  • #28 10 Lip 2011 21:03
    kudlaty9102
    Poziom 8  

Czy da się zrobić instalację TNC-S mając na ulicy TNC?

Ja widzę to w ten sposób, ale mam już kompletny bałagan w głowie i zaczynam mieć tego dosyć...jak się dowiedziałem do piwnicy leci miedziany kabel o jakimś większym przekroju, bo zasilany jest nim bojler.

Jeżeli powinno to wyglądać inaczej to poproszę o jakiś przykładowy schemat.

0
  • #29 10 Lip 2011 21:11
    and61
    Poziom 26  

W końcu jest ten uziom czy go nie ma ? Jęsli nie to

kkas12 napisał:
    Nie mając w tym układzie (TT ) uziemionej żyły ochronnej (PE) możesz doprowadzić do porażenia.

i montaż wyłącznika różnicowego jest tu bezsensu . Montaż nadmiarówki na jedno gniazdko też należy przemyśleć , odnośnie wartości eS-ki i co ma być tam podłączane , po co dawać B16 jesli będziesz np naprawiał jakąś elektronikę .

0
  • #30 10 Lip 2011 21:19
    kudlaty9102
    Poziom 8  

Uziomu nie posiadam, cała instalacja w domu jest 2 żyłowa ;/ i teraz zastanawiam się nad tym czy montować RDC, nie chce żeby okazało się że jest to zbędny wydatek, jeżeli nie posiadam uziomu.
    Z tymi B16 to słuszna uwaga, będę musiał to przemyśleć.

0