Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia przekazu video przez aparaturę RC

09 Lip 2011 03:03 4853 12
 • Poziom 9  
  Stworzyłem duży model zdalnie sterowanej łodzi wędkarskiej do wywozu zanęty, która jest sterowana przez aparaturę Turnigy 9x 2,4GHz. Dodatkowo umieściłem wewnątrz echosondę oraz kamerę podwodną. Odczyt danych z echosondy jak i z monitora kamery podwodnej chciałem przesłać za pomocą nadajnika bezprzewodowego video, zastosowałem zestaw również 2,4GHz 2W. Problem polega na tym, że w zabudowaniu (tzn w swoim warsztacie) wszystko działa ok., łódka reaguje na sygnały aparatury, przekaz video jest dobry, jednak gdy uruchomię oba układy jednocześnie na otwartej przestrzeni (np. łowisko), to aparatura zakłóca całkowicie przekaz video. Moja prośba brzmi - czy jest jakiś sposób, aby te zakłócenia zlikwidować, czy konieczna jest zmiana układu transmisji video na 1,2GHz. Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.
 • Moderator Robotyka
  Pierwsza zasada:

  NIGDY nie używamy do przesyłania danych, toru nadawczego w tej samej częstotliwości co sterowanie.

  od drugie, nie wiem czemu kupiłeś zestaw o tak wielkiej mocy nadawczej?
  Jest to zupełnie bez sensu. Do twojej łódki spokojnie by ci starczył zestaw nawet 500mW.

  Twoja aparatura, jeżeli ma homologację, to jej moc nadawcza jest rzędu 10mW.
  Jeżeli nie ma to 100mW.

  Włączenie nadajnika Video o mocy 2000W, po prostu całkowicie tłumi sygnał sterowania.

  Sugeruję, albo kupić system Video 5,8GHz, o mocy mniejszej niż 800mW.
  Albo nieco tańszy, ale nie do końca legalny, choć nieszkodliwy - System FOX 1,2GHz.

  Warto tylko popracować nad wymianą anten fabrycznych. Te baciki są koszmarne. Dobra antena, poprawnie dostrojona i o odpowiedniej charakterystyce, potrafi nawet podwoić zasięg, bez zwiększania mocy.

  System, który zakupiłeś się kompletnie nie nadaje. To świeczka, która gasi wszystko w okolicy, co nadaje na podobnym paśmie.

  Alternatywą jest zakup do łódki nadajnika i odbiornika 40MHz. Będzie to nawet lepsze rozwiązanie, bo fala 40MHz penetruje przeszkody lepiej i łatwiej się rozchodzi niż 2,4GHz, która dosłownie potrafi się na krzaczku wytłumić.
  Znacznie lepiej też będzie sterować łódką, która jest przy powierzchni wody.

  Ten system, który już masz, może się nadawać do przesyłania TV w Chinach, ale u nas jest i tak nielegalny, bo przekracza dopuszczalne moce nadawcze dla urządzeń tego typu, a po drugie tak wielka moc stłumi każdy inny sygnał.

  Jeżeli sobie wytłumaczysz, że odbiornik to słuchacz, a nadajnik to głośnik, to obecnie masz ludzika otoczonego głośnikami estradowymi na pełnej mocy do którego ktoś szepcze z odległości 100m. Po prostu nie ma szans.

  Lepiej dopasuj cały układ. Polecam fora specjalizujące się w FPV. To naprawdę nie jest taki prosty temat - "Wsadzem kamerkę i zadziała".
 • Poziom 9  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem. Uwagi są bardzo pomocne, jednaże daleki jestem od zmiany aparatury na inny zakres niż 2,4Ghz. Jak wspomniałem łódka jest dość dużych gabarytów, posiada bardzo bogate wyposażenie (wszelkie układy elektroniczne, echosonda oraz kamerę podwodną, wszelkie inne zdalene włączniki) a zastosowana aparatura idalnie nadaje się do sterowania tymi układami i jest idalna na długie dystanse, testowałem na wodzie do 400-500m.
  Chciałbym zaznaczyć że układ transmisji nie zakłóca mi sygnału aparatury tylko odwrotnie (z odpowiedzi rozumuję że jest zbyt mocny sygnał nadajnika Video), obraz z kamer zanika w momencie włączania transmittera do sterowania łodzą co nie ma miejsca w pomieszeniu. Zauważyłem że gdy odejdę pilotem od odbiornika video z monitorem na odległość kilku metrów to obraz zaczyna się pojawiąć ale z dużymi zakłóceniami. Pytając wokoło słyszałem rady aby zastosować jakieś filtry na anteny, ale chciałbym najpierw się upewnić czy to ma jakiś sens. Dziękuje i pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Sens ma wymiana toru nadawczego video. I to w zasadzie jedyne rozwiązanie.

  Aparatury 2,4Ghz są- swoją drogą- kiepskie. Co zrobisz, jak odbiornik zechce się rozbindować z nadajnikiem na środku jeziora?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  lord_blaha napisał:

  Aparatury 2,4Ghz są- swoją drogą- kiepskie.


  A skąd takie informacje? Jakoś nigdy nie słyszałem żeby odbiornik "rozbindowywał" się sam z siebie i nastąpiła utrata kontroli nad modelem, zwłaszcza że wszyscy producenci markowych aparatur mają dostępne modele najdroższe w wersji 2.4GHz i generalnie widać że odchodzi się od niskich częstotliwości ze względu na niepraktyczność (długa antena, wąskie pasmo, większa prądożerność i podatność na zakłócenia interferencyjne)
 • Moderator Robotyka
  McRancor napisał:

  A skąd takie informacje? Jakoś nigdy nie słyszałem żeby odbiornik "rozbindowywał" się sam z siebie i nastąpiła utrata kontroli nad modelem, zwłaszcza że wszyscy producenci markowych aparatur mają dostępne modele najdroższe w wersji 2.4GHz i generalnie widać że odchodzi się od niskich częstotliwości ze względu na niepraktyczność (długa antena, wąskie pasmo, większa prądożerność i podatność na zakłócenia interferencyjne)


  No cóż - ja słyszałem i to nie raz. Swego czasu cierpiała na to cała rodzinka odbiorników serii AR w systemie DSM2 - od Spectrum, jeżeli mamy wskazać przykład problemu na sprzęcie uznanej marki.

  Przede wszystkim musimy wspomnieć, że istnieje coś takiego jak marketing.
  Jest to dziwo, które usiłuje wciskać klientom produkty, wykorzystując wszelkie możliwe bodźce.

  Pojawiły się, autentycznie dobre i skuteczne systemy 2,4GHz - Od razu nastąpił wysyp podobnych produktów, oraz reklamowe pienia o ultra super skuteczności i przewadze 2,4GHz.
  Prawda jest taka, że 90% produktów z rodziny torów nadawczych 2,4GHz to szajs najgorszego sortu. Producenci podciągnęli po prostu częstotliwość, żeby móc napisać na opakowaniu "2,4GHz" i ubrali to w ładną cyfrową komunikację.

  Niestety ma ona tyle wspólnego z prawdziwymi systemami, np. FASST lub DSM2, Co "Maluch" z Mercedesem.

  Co ćwańsi producenci wprowadzili nawet "skakanie po kanałach"... tylko zapominają wspomnieć, że... dwóch sąsiednich i cały czas tych samych.

  To po prostu wynik mody.
  Takie systemy nie są ani pewne, ani dobre, ani skuteczne. Jeżeli masz do wyboru "stary" 35 czy 40MHz to lepiej wybrać stary system z syntezą.

  Najlepiej widać to po cenach. Jak chcesz kupić np. T6E Futaby, albo Turnigy 9X (popularny ostatnio szajs gadżetowy) - to grubość potrzebnego portfela znacząco się różni. I to nie tylko dlatego, że 9X składały dzieci za miskę ryżu i władowali plastik zamiast blaszki.

  Wady "starego systemu" to głównie ryzyko, że inny modelarz skorzysta z twojego kanału i przejmie sterowanie. Co MOŻE się skończyć źle. Ryzyko to jednak występuje głównie na zawodach lub przy wspólnym lataniu wielu osób.
  Konieczność stosowania kwarcy.

  Zalety - Odporność na chwilowe zakłócenia. Po zaniku zakłóceń - odzyskujemy kontrolę. Znacznie lepsza siła penetracji przestrzeni i przeszkód przez falę o niskiej częstotliwości. Z tego powodu niektóre rodzaje modelarstwa RC nadal korzystają chętniej ze "starego" systemu.
  Układy z syntezą są równie wygodne w użyciu jak "cyfrówki".

  Wady 2,4GHz:
  Podatność na zakłócenia - niestety Pasmo 2,4GHz stało się "uniwersalne". Leci nim wszystko co tylko możliwe od Wi-Fi, przez telewizję przemysłową i modele po urządzenia do sterowania koleją i wiele, wiele innych.
  I tu niestety aparatury modelarskie są na straconej pozycji z racji dopuszczalnej mocy nadawczej.
  Wlecenie modelem w wiązkę radiolinii jest równie zabójcze dla modelu, co w starym układzie inny modelarz z tym samym kanałem.
  Tanie systemy nie mają dużej rozpiętości nasłuchiwanych kanałów - więc bardzo łatwo je zakłócić.
  Penetracja przeszkód, szczególnie przy ziemi jest bardzo słaba.
  Ogromne koszty - spróbujcie kupić odbiornik 2,4GHz dobrej klasy, a takiej samej klasy np. 35MHz.
  Stosowanie protokołów do komunikacji cyfrowej daje producentom narzędzie do wiązania ze sobą klientów - Masz nasz nadajnik, od nikogo innego nie zadziała odbiornik.

  Zalety - występują tylko w dwóch, może trzech systemach naprawdę dobrych marek. Jedynym atutem tanich nadajników 2,4GHz jest krótka antena.

  Dlatego nie można wszystkich jabłek wsadzać do tego samego koszyka. Niestety obecnie pod cienką warstewką ładnych i błyszczących jabłuszek, czai się cały kosz nadgniłych. Owszem - są to nadal jabłuszka... ale raczej nie ma co zachwalać ich smaku.
  Ani tym bardziej ogłaszać na tej podstawie wyższość jabłek nad śliwkami.
  Lepiej jednak zjeść dobrą śliwkę, niż zgniłe jabłko.
 • Poziom 27  
  McRancor napisał:
  Jakoś nigdy nie słyszałem żeby odbiornik "rozbindowywał" się sam z siebie i nastąpiła utrata kontroli nad modelem

  A skąd wziął się popularny gadżet służący do wyciskania z klientów dodatkowej kasy i (ale to tylko przy okazji) dla minimalnej poprawy filtracji zasilania, tzw. "łoltadż płotektoł" czyli po naszemu kondensator na kabelku za 20zł. Były już setki takich akcji.
 • Poziom 33  
  McRancor napisał:
  A skąd takie informacje?

  Znajomy właśnie w ten sposób przy mnie stracił model. Tydzień podniecania się nową, tanią i niezawodna apką, po czym nastąpił dłuuugi okres wrzucania na chińczyków. Cała szczęście, że nie ja mu to g..wno sprowadziłem :)
 • Poziom 9  
  Wielkie dzięki! Teraz wiem co jest przyczyną, dzięki waszym radom upewniłem się że winę ponosi aparatura. Jak padły wcześniej zdania jest kiepskiej jakości, główny powód do przewód antenowy bez ekranu, sieje niesamowicie, dokonałem zmian (ekran i inna antena) i pomogło w 50%. Teraz będąc z włączoną aparaturą w obecności obok odbiornika mam obraz z kamer ale jeszcze występują dość znaczne zakłócenia i zaniki. W pierwszej kolejności chciałbym zakupić taki zestaw Video z zakresu 1,2ghz jak radzicie, a w przyszłości na pewno zmienię aparaturę. Proszę doradźcie gdzie mógłbym dostać taki zestaw video w dobrej cenie i od ręki, ostatni trochę się wypłukałem dlatego wolałbym coś tańszego. Dziękuję i pozdrawiam

  https://obrazki.elektroda.pl/8038637500_1310436270.jpg
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Widać z tym jest jak ze wszystkim nowym - drogie w miarę, tanie jest jak zwykle ;)

  Jak widać stosujesz wspomnianą już Turnigy 9x. Ona stosuje hopping po dość dużym kawałku pasma, przez co zakłóca niemiłosiernie, jednocześnie będąc sama na zakłócenia dość odporna :)

  Musiałbyś zmienić sprzęt radiowy. Nie musisz wymieniać całej aparatury - wystarczy że wymienisz sam moduł (to dopinane z tyłu) i odbiornik. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby do tej co masz zapodać moduł 40MHz - typ modułu to JR. (ale dobrze by było to sprawdzić). Albo wykorzystać system 2.4G, który nie ma aż tak dużych własności zakłóceniogennych. DSM2 stosuje tylko 2 kanały hoppingu - O ile nie trafisz kanałem w ten który wykorzystuje video będzie ok :)
 • Poziom 9  
  Czy taki nadajnik video wystarczy i bedzie odpowiedni:
  FPV - Transmiter Sygnału AV 1,2GHz 400mW - 12CH - FOX-400A (koszt 290zł)
  producent podaje zasięg 400-800m bez modyfikacji, tylko moje pytanie czy nie będzie mi zakłucał pracy łodzi, jeżeli tak to co dokupić aby to wyeliminować. Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  400mW, a 2000mW to spora różnica. Inna częstotliwość też da o sobie znać.
  Powinno być znacznie lepiej. Z tym, że identyczne parametry podają też dla modeli 700 i 800mW, a one mają ok 800m zasięgu w powietrzu (w linii prostej bez przeszkód). Przy ziemi może to być nieco inaczej. Czyli zasięg może być znacznie mniejszy - warto wziąć kogoś, żeby się z kamerką wybrał na spacer a ty go obserwuj na monitorze i każ się zatrzymać gdy się pojawią znaczne zakłócenia.

  Teraz posadziłeś obok czułego odbiornika, wielką stację zagłuszającą na tej samej częstotliwości. Nawet Futaba z FASSTem by się poddała.

  Poszukaj jednak na Ebay - taki zestaw powinien kosztować ok. 40-50$ z przesyłką...
  Przelicz sobie. ;) Paczka z Hong Kongu idzie jakieś 2 - 4 tygodnie. Większość ich paczek ma system śledzenia numeru przesyłki, płatności przez Paypal są ubezpieczone i dość bezpieczne.
 • Poziom 9  
  Jeszcze raz wielkie dzięki, dzięki waszym radom problem rozwiązany, zmieniłem nadajnik video na 1,2ghz i wszystko śmiga bez zarzutu, obraz czysty bez zakłóceń i na tym mi zależało. Pozdrawiam Adam.