Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka PS 663 Bio - nie kręci przy płukaniu, grzeje non stop

argazed 09 Lip 2011 06:44 1913 4
 • #1 09 Lip 2011 06:44
  argazed
  Poziom 2  

  Pralka mojej babci PS 663 bio jednolampkowa miała zepsuty programator. Kupiłem, wymieniłem, pralka mechanicznie już pierze dobrze, wiruje, itp. ale... dwie rzeczy nagle dziwne się pojawiły przy sprawdzaniu jej na pusto :
  przy płukaniu (i tylko przy płukaniu) bęben w ogóle się nie obraca, pralka pobiera wodę, programator idzie dalej, wypompowuje wodę. Ponieważ dość długo to trwa mogłem na szczęście zauważyć rozgrzaną do czerwoności grzałkę przed włączeniem się wirowania.

  Wnioskuję, że termostat jest zepsuty i pewnie był wcześniej tylko babcia nie zauważyła bo ręcznie popychając, skracała chwile bez wody a z mokrym praniem w środku grzałka nie zdążyła się spalić nawet po odpompowaniu wody przez tę chwilę przed wirowaniem a zanim brakło wody z wirowania to się kończyło i nalewało znowu.
  Programator w pewnym momencie sam w ogóle wyłącza grzałkę, albo coś innego to robi bo w ostatnim płukaniu (a może i w przedostatnim- nie pamietam w tej chwili) już nie grzeje. Ale bęben dalej sie nie kręci aż do końca choć wiruje dobrze i pralka po końcowym wirowaniu wyłącza się sama.

  Dlaczego w cyklu prania wszystko chodzi dobrze (choć pewnie grzałka zagotowałaby wodę) a przy płukaniu bęben stoi ? Czyżbym coś źle podłączył w programatorze ? Raczej nie, zmieniałem po jednym w to samo miejsce.
  Jeśli to zepsuty termostat to brak obrotów płukania może być nim spowodowany ?

  0 4
 • #2 09 Lip 2011 08:44
  vodiczka
  Poziom 43  

  uszkodzony raczej nie termostat tylko czujnik poziomu wody. Przy prawidłowym działaniu czujnika grzałka nie włączy się przy pustym zbiorniku. Ale przy uszkodzonym czujniku (sygnalizującym - bęben napełniony wodą, gdy faktycznie jest pusty) pralka nie powinna dalej nabierać wody. Chyba jednak coś źle połączyłeś bo przypomniało mi się że w cyklu płukania grzałka nie jest załączana.

  0
 • #3 09 Lip 2011 15:30
  machefi
  VIP Zasłużony dla elektroda

  argazed napisał:
  Pralka mojej babci PS 663 bio jednolampkowa miała zepsuty programator. Kupiłem, wymieniłem,

  Kupiłeś nowy czy używany? Stawiam na Twój błąd przy podłączaniu .Sprawdź też grzałkę czy nie dostała już przebicia na masę i czy jej uszczelka nie jest spalona.

  0
 • #4 09 Lip 2011 16:24
  argazed
  Poziom 2  

  Dzięki za odpowiedź. Czujnik poziomu wody to hydrostat ? Raczej działa bo nalewa ile trzeba i wyłącza. Sprawdzę tę grzałkę i stan uszczelek z tyłu.
  Co do podłączania to nie wiem - kable ze starości sa tak sztywne w większości, że trudno pomylić bo trzymałyby pozycję nawet odłączone po kilka a starałem się po jednym gdy nie za krótkie były. Niektóre styki są połączone obok siebie krótkim odcinkiem wiec musiałem po 2 naraz ale też trzymały pozycje i trudno było pomylić.
  Zobaczymy, posprawdzam wszystko z tyłu i napiszę.

  Jedno mnie zastanawia a może ktoś jeszcze wie - czy jest możliwe aby ten brak obrotów przy płukaniu spowodowało zamienienie miejscami kabelków ? Osobne kable byłyby włączajace obroty przy praniu a osobne przy płukaniu ? Bo pranie działą dobrze jak już pisałem.

  0
 • #5 09 Lip 2011 16:46
  machefi
  VIP Zasłużony dla elektroda

  argazed napisał:


  Jedno mnie zastanawia a może ktoś jeszcze wie - czy jest możliwe aby ten brak obrotów przy płukaniu spowodowało zamienienie miejscami kabelków ? Osobne kable byłyby włączajace obroty przy praniu a osobne przy płukaniu ? .

  Jak najbardziej. Rewersy na praniu są krótsze niż na płukaniu , załączane są różnymi stykami programatora .
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic141824.html#311350

  0