Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprawdzenie silnika pralki Polar PDP 600

edi7 09 Lip 2011 09:58 4075 6
  • #1 09 Lip 2011 09:58
    edi7
    Poziom 8  

Witam, chciałbym w celu sprawdzenia, podłączyć na krótko silnik komutatorowy od pralki Polar PDP 600. Silnik ma symbol PF 02-006. Nie wiem czy mogę podłączyć zasilanie 230 V, na silniku jest napis 220/240 V, ale mam obawy. Nie posiadam autotransformatora w celu obniżenia napięcia. Może ktoś miał do czynienie z takim silnikem, to proszę o podpowiedź. Dzięki.

0 6
  • #2 09 Lip 2011 11:34
    karel21
    Poziom 27  

W Twoim przypadku, najlepszym wyjściem jest zrobienie tego,przez kogoś, kto o tym wie.

0
  • #3 10 Lip 2011 02:32
    edi7
    Poziom 8  

Zgadzam się z tobą, że skoro się nie znam, nie powinieniem zajmować się tą sprawą. Problem polega na tym, że osoby, ktore z racji wykonywanego zawodu powinny się na tym znać, nie potrafią tego zrobić, lub im po prosto nie chce się. Omawianą pralką i silnikiem zajmowało się 3 fachowców. Pierwszy stwierdził uszkodzony silnik, drugi elektryk, fachowiec od silników (zajmuje się przezwajaniem silników), stwierdził, po badaniu omomierzem, że skoro są przejścia, to silnik jest sprawny (na silniku wzrokowo oraz węchowo nie czuć śladów spalenia), 3 fachowiec od sprzętu AGD, opierając się na opiniach poprzednika, stwierdził , że silnik jest sprawny, uszkodzony jest natomiast moduł sterujący. Każdy z tych fachowców, nie wykonał podstawowych badań silnika, nie sprawdził go na krótko, nie rozebrał go. Każda z tych diagnoz wiąże się, tak na prawdę z kupnem nowej pralki, nie opłaca się płacić ok. 450 zl na zakup nowego silnika lub modułu sterującego, biorąc pod uwagę fakt, że każdy fachowiec mówi co innego. Moje sprawdzanie silnika jest tylko zaspokojeniem mojej ciekawości technicznej.
    Korzystając z tego forum, chiałbym zaapelować do wszystkich fachowców, naprawiających różny sprzęt, nie tylko AGD. Nie wystawiajcie pochopnych diagnoz dotyczących elementów, które kosztują kilkaset złotych, i tak naprawdę wiążą się z kupnem nowegom sprzętu. Uważam że, zanim się stwierdzi uszkodzenie takiego elementu, powinnno się 15 razy go sprawdzić, na wszystkie znane sposoby. Koszt nowego sprzętu, ok. 1000 zl jest naprawdę dużym wydatkiem dla przęciętnej rodziny, a doświadczenia z omawianą pralką, wskazują na to, że fachowcy podchodzą bardzo lekceważąco do sprawy.
    Pozdrawiam wszystkich fachowców i przepraszam za moje żale.

0
  • #5 11 Lip 2011 10:52
    karel21
    Poziom 27  

Ten napis na silniku 220/240V oznacza że ten silnik jest przeznaczony do zasilania w tym zakresie napięć, czyli od 220V do 240V. Można go zasilać bezpośrednio z instalacji domowej.

0
  • #6 12 Lip 2011 01:00
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

edi7 napisał:
    fachowcy podchodzą bardzo lekceważąco do sprawy.

Przykro że miałeś " szczęście " spotkać tylko takich fachowców. Zapewniam Cię że istnieją w Polsce nie tylko tacy ale i "normalni" . Przejrzyj te tematy:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic866905.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic822526.html#4223202
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic284297.html#1418137
    Jest jeszcze dużo innych postów , musisz poszukać
    :D

0
  • #7 13 Lip 2011 00:32
    edi7
    Poziom 8  

Sprawa jest rozwiązana, na komutatorze występuje silne iskrzenie, komutator był czyszczony, więc na pewno jest uszkodzony, posiada zwarcie. Ponieważ w sprzedaży nie ma nowych wirników, w przezwajanie wirnika nie do końca wierzę, pozostaje nowy silnik lub nowa pralka. Żeby stwierdzić na pewno uszkodzenie silnika, nie trzeba było podłączać na krótko, wystarczyło podpiąć pod kostkę od programatora, nie wkładać go jednak na miejsce, a trzymać na zewnątrz (bo wtedy nie widać co się dzieje na komutatorze).
    Dzięki za pomoc i przepraszam wszystkich, których moja opinia uraziła.

0