Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasmo 868MHz i sprzedaż urządzeń

09 Lip 2011 14:11 4743 4
  • Poziom 20  
    Witam szanownych kolegów.

Przeglądając rozporządzenia na UKE i tematy podwieszone, nie znalazłem informacji na temat urządzeń, które mogą zostać wprowadzone do sprzedaży. Wiem, że np na paśmie 868 można budować urządzenia amatorskie ale tylko do użytku własnego. Jak sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży takich urządzeń, czy konieczne są pozwolenia i sprawdzanie kompatybilności? Dodam, że urządzenie nie będzie nadawać z mocą większą niż 500mW a czas nadawania to średnio około 1-2 minuty miesięcznie (jedno urządzenie). W przypadku wielu urządzeń pasmo może być zajęte przez dłuższy czas. Czy ewentualnie można budować takie systemy na innych częstotliwościach na które są ogólno dostępne transceivery? Np częstotliwości na jakie może pracować transceiver cc1101 (315/433/868/915 MHZ)

Moje pytanie dotyczy też pasma 400-470MHz. Znalazłem informacje na stronie Satela, że wykupienie pozwolenia na tą częstotliwość to koszt ok 500zł rocznie a liczba urządzeń wprowadzanych do obiegu jest nieograniczona.

Link
  • PCBwayPCBway
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Drako1988 napisał:
    Przeglądając rozporządzenia na UKE i tematy podwieszone, nie znalazłem informacji na temat urządzeń, które mogą zostać wprowadzone do sprzedaży.

Wszystkie urządzenia posiadające zgodność z CE można sprzedawać - w czym problem. :?:
    Cytat:
    Wiem, że np na paśmie 868 można budować urządzenia amatorskie ale tylko do użytku własnego.

Tu chyba zaszła jakaś "literówka" .
    Pod pojęciem amatorskie możesz rozumieć tylko "przez licencjonowanych amatorów Krótkofalowców" jest dozwolona budowa, eksperymentowanie oraz brak zgodności CE nie jest wymagany i tylko do użytku własnego chociaż jest dozwolona sprzedaż takich urządzeń tylko pomiędzy Licencjonowanymi amatorami Krótkofalowcami.
    Cytat:
    Jak sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży takich urządzeń, czy konieczne są pozwolenia i sprawdzanie kompatybilności?

Są sprzedawane Nadajniki i Odbiorniki, które posiadają CE na pasmach Ciebie interesujących.
    Cytat:
    Dodam, że urządzenie nie będzie nadawać z mocą większą niż 500mW a czas nadawania to średnio około 1-2 minuty miesięcznie (jedno urządzenie).

Tylko po co wyłamywać otwarte drzwi.
    - pasmo tzw. PMR - TX 500mW, długość transmisji dowolna, modulacja FM, którą możesz "przenieść" audio lub cyfrę.
    - inne pasma ISM i już w sprzedaży gotowe bloki nadajników/odbiorników na 433MHz, 868 MHz, 2,4GHz i 5,8GHz .
    Cytat:
    Czy ewentualnie można budować takie systemy na innych częstotliwościach na które są ogólno dostępne transceivery? Np częstotliwości na jakie może pracować transceiver cc1101 (315/433/868/915 MHZ)

Jak wyżej. W Polsce nie ma 315MHz, 915MHz.
    Cytat:
    Moje pytanie dotyczy też pasma 400-470MHz. Znalazłem informacje na stronie Satela, że wykupienie pozwolenia na tą częstotliwość to koszt ok 500zł rocznie a liczba urządzeń wprowadzanych do obiegu jest nieograniczona.

Wniosek do UKE o przydział kanału (częstotliwości), badania techniczno-organizacyjne do wniosku. Standardowa moc nadajnika przy wysokości niższej niż 30m n.p.z. to 10W (10dBW) co przy kablu koncentrycznym i antenie średnia moc promieniowania/nadawania będzie około +8dBW.
    Ilość urządzeń dowolna jednak podlegająca zgłoszeniu jako sztuki w UKE.

Pozdrawiam.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 20  
    No ok, rozumiem, tylko mam pytanie odnośnie jeszcze jednej sprawy. Bo w urządzeniu tym chciał bym użyć radia cc1101 ze względu na możliwości i cenę. Ale nie widzę w dokumentacji informacji o tym, że radio to ma certyfikat CE. Czy znacie może jakieś inne niedrogie urządzenia które taki certyfikat posiadają? I czy użycie takiego radia w większym urządzeniu nie wymaga badania całego urządzenia? Czy wystarczy tylko to, że radio ma CE?
  • Moderator
    Certyfikat CE obowiązuje na gotowy produkt wprowadzany do obrotu.
    Odpowiedzi na Twoje pytania znajdują się tutaj:
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?news_cat_...&news_id=4631&layout=9&page=text&place=Lead01
    W załączniku masz dokument z którego dowiesz się jakie warunki musi spełnić urządzenie które masz zamiar wprowadzić do obrotu.
  • Poziom 14  
    CE to chyba certyfikat bezpiezeństwa i nie ma to nic wspólnego z urządzeniami radiowymi lub nie radiowymi.

Ale natomiat radiowe urządzenie pracujące w pasmie ISM , np 869 MHz 0,5 W musi przejsc certyfikacjję ETSI

Wiec trzeba przygotować softwery do urządzenia które umożliwią przeprowadzenie tego.
    Dodatkowo urządzenie musi przejsć certyfikację kompatybilności elektromagnetycznej EMC

Moderowany przez c2h5oh:

Nie uważasz, że przez tyle lat przepisy mogły się zmienić?
    Zwracaj uwagę na daty postów.
    Regulamin punkt 3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.