Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SyncMaster 931ew, szwankuje

sniper512 09 Jul 2011 14:18 2307 6
    sniper512
    Level 9  
    Pisałem już o moim pierwszym objawie usterki monitora, o piszczeniu w trybie stand-by. Jest to cichy ultradźwięk wydobywający się z tylnej części monitora.
    Gdyby to był ekran crt, stwierdziłbym że to wilgotny trafopowielacz :P
    Na moje nieszczęście pojawiła się nowa wada, muszę czekać około pół minuty po włączeniu monitora, aż pojawi się obraz.
    Doradzano mi wymianę zasilacza. Czy ktoś orientuje się, czy ten prosty sposób zlikwiduje usterkę? Może Przyczyna tkwi gdzieś indziej?
    Elektroniką/elektryką zajmuję się na co dzień, montując oświetlenie led, lecz w sprawach monitorów lcd jestem początkującym.
    Proszę o poradę, nie jak, co i gdzie rozkręcić, tylko którą cześć monitora LCD mam wymienić.
    Dziękuje. Pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    sunlux

Level 20  
    Sprawdź stan (wzrokowo i miernikiem) kondensatorów elektrolitycznych z części zasilacza tego monitora (zakładam, że zasilacz jest wmontowany do środka monitora).
    Miałem ostatnio podobny przypadek z monitorem LCD firmy LG - podobne objawy a po kilku miesiącach przestał działać. W moim przypadku kondensatory elektrolityczne w zasilaczu były wyraźnie spęczniałem (2 szt.) - po ich wymianie (a na wszelki wypadek 4 pozostałych sztuk) monitor działa idealnie jak nowy.
    pudzianowski
    Level 28  
    Witam.
    Na chwilę obecną cała sprawa rozbija się o ustalenie, czy uszkodzenie tkwi w rejonie podświetlenia czy gałęziach zasilania płytki MAIN.
    Zaobserwowałeś jakieś inne objawy, poza długim czasem uruchamiania się? Proponuję, chociaż dla pewności, poświecić latarką w ekran - w momencie tego wydłużonego uruchamiania się monitora. Byłby to test mogący wskazać lub wykluczyć usterkę w gałęzi podświetlenia. Tym nie mniej całkiem możliwe jest powstanie tej usterki wskutek uszkodzenia się kondensatorów elektrolitycznych po stronie wtórnej przetwornicy.
    Pozdrawiam.
    Mateusz.
    sniper512
    Level 9  
    Witam, otóż nie widać znacznych śladów napęcznienia elementów elektronicznych. Nie widać gołym okiem, co może być uszkodzone.
    Stan monitora faktycznie się pogarsza. Teraz na białym ekranie widać poprzeczne szare paski coś takiego tylko słabsze:

Samsung SyncMaster 931ew, szwankuje

położone blisko siebie i równomiernie, trzeba się dobrze przyjrzeć żeby to dostrzec, Widoczne tylko na białym tle.
    Dodam też, że dzieje się tak tylko po podłączeniu pod DVI a nie pod D-SUB.
    sniper512
    Level 9  
    sunlux wrote:
    W moim przypadku kondensatory elektrolityczne w zasilaczu były wyraźnie spęczniałem (2 szt.) - po ich wymianie (a na wszelki wypadek 4 pozostałych sztuk) monitor działa idealnie jak nowy.

Czy to nie przypadkiem te? Wydaje mi się, że są lekko spęczniałe.
    Ich parametry to 1000 µF 10V firmy CapXon chyba.

Samsung SyncMaster 931ew, szwankuje Samsung SyncMaster 931ew, szwankuje

Polecacie wymienić na te same? Czy jakieś innej firmy. Na allegro widziałem 1000uF BOCHEN 10V, nie wiem czy można je wmontować zamiast CapXona.
  • Helpful post
    pudzianowski
    Level 28  
    Witam.
    Jeśli chodzi o długi czas włączania się, to faktycznie przyczyna może tkwić w tychże kondensatorach. Są one uszkodzone i kwalifikują się do wymiany. Kojarzy mi się uszkadzanie się tylko dwóch egzemplarzy, ale asekuracyjnie proponuję wymienić wszystkie cztery znajdujące się "w tej okolicy" - ze względu głównie na doradzanie na odległość i możliwość niedomówień. Kondensatory te nie są zwykłymi "elektrolitami", posiadają specjalną cechę pozwalającą na ich długotrwałe poprawne działanie w m.in. takich miejscach jak w tym zasilaczu. Kupić trzeba kondensatory elektrolityczne LOW ESR, w sklepie można powiedzieć o przeznaczeniu do wymiany w zasilaczu impulsowym lub po prostu pokazać stare.
    Pozdrawiam.
    Mateusz.
    sniper512
    Level 9  
    Dzięki, monitor działa. Rozwiązano.