Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch Maxx WFL1600 - wymiana łożysk silnika

piglowacki 09 Lip 2011 14:32 17854 5
  • #1 09 Lip 2011 14:32
    piglowacki
    Poziom 8  

W mojej 10 letniej pralce jw. wymieniłem właśnie łożyska bębna (koszt niecałe 30 zł; łożyska 6205 i 6306 + uszczelniacz 35x72x10/12).
    Schemat tutaj: https://obrazki.elektroda.pl/2518234300_1307643102.jpg

Sprawdziłem też ‘grzechoczący’ i strasznie zabrudzony (pył węglowy ze szczotek) silnik - na obudowie nr. 151.60000.03. Po rozebraniu -> szczotki do wymiany, a łożyska (6202) z objawami wyrobienia / ‘ciężko’ chodzące też postanowiłem wymienić.

Łożysko od strony komutatora zdjąłem bez problemu, drugie też się przesuwa … tyle, że ...

NIE WIEM JAK ZDJĄĆ z osi wirnika ROLKĘ NAPĘDZAJĄCĄ pasek wieloklinowy.

2 5
  • #3 09 Lip 2011 15:39
    piglowacki
    Poziom 8  

… ściągane łożysko oparło się o ROLKĘ NAPĘDZAJĄCĄ pasek wieloklinowy … i dalej ni hu, hu, …

Na mojego nosa ta rolka założona jest na wcisk … ale chciałbym się upewnić, że tam żadnego 'gwintu' nie ma … i mogę ...

Dodano po 15 [minuty]:

machefi napisał:
    oczytaj na początek te posty: ....
    i potem zastanów się czy dasz radę sam to zrobić.

Z dwie godziny wcześniej forum przeszukiwałem, i nic nie znalazłem.

Widzę, że bez PRASY się nie obejdzie.

Dzięki!

4
  • #4 09 Lip 2011 15:43
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zgadza się , nałożona jest na wcisk , ale prasa do zdjęcia tej rolki jak Ty ją nazywasz potrzebuje czasem nacisku kilku ton! Przy nieumiejętnym zdejmowaniu łatwo można zniszczyć oś lub uzwojenie. Zastanów się , może lepiej zapłacić kilka złotych i oddać wirnik specjaliście z odpowiednim oprzyrządowaniem.

piglowacki napisał:

Trzeba odpowiednio używać szukajki :D

0
  • #5 09 Lip 2011 16:20
    piglowacki
    Poziom 8  

machefi napisał:
    .... Zastanów się , może lepiej zapłacić kilka złotych i oddać wirnik specjaliście z odpowiednim oprzyrządowaniem.
    piglowacki napisał:

Trzeba odpowiednio używać szukajki :D

Twój post No One ‘wszedł’ na forum jak ja swój drugi pisałem. ;-)

Po lekturze wszystko jasne … w poniedziałek do fachowca …

Przeszukując forum na różne sposoby / hasła … chyba zawsze „BOSCH” w 'szukajce' miałem … i dlatego tych ‘Siemensów’ nie znalazłem. ;-)

Jeszcze raz DZIĘKI !

0
  • #6 13 Lip 2011 15:50
    piglowacki
    Poziom 8  

Wymiana łożysk i rolki / koła napędowego paska klinowego w warsztacie elektromechanicznym (silniki, prądnice, … bo nawet w dużych serwisach AGD PRASY nie mają) niecałe 5 min. roboty i koszt 20 zł.

Dwa łożyska 6202 klasa C (te trochę lepsze) + szczotki (musiałem przelutować stare ‘blaszki’ szczotek) niecałe trzydzieści zł.

W sumie reanimacja pralki na następne circa 10 lat niecałe 100 zł.

PS. Co jakieś dwa / trzy lata pralka zaczyna z wnętrza nieprzyjemnie pachnieć (pleśń w zakamarka, bakterie w kamieniu, …). Na ten sygnał nie stosuje ‘CHEMII’ tylko kompletnie ją rozbieram i wszystko dokładnie czyszczę …, gumy konserwuję silikonem do uszczelek samochodowych … i jak NÓWKA. :-)

1