Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Li-ion ładować 12,13h?

ziutek2002 18 Nov 2004 21:07 2010 22
    ziutek2002
    Level 20  
    Witam!
    Mam taką małą dygresję. Otóż otrzymałem nowy tel. kom. Z baterią LI-ION. Podobno w sklepie przy zakupie (nie było mnie przy tym) sprzedawca stwierdził, że powinno się ładować tą baterie na początku trzy razy pod rząd po ok.12,13h. Zgadzam się z tym ale w przypadku baterii NI-MH a nie powyższej. Tel. jest po pierwszym ładowaniu i zgłupiałem teraz co zrobić dalej (zbliża się następne ładowanie). Proszę kolegów o rozjaśnienie moich wątpliwości, może się mylę?
    Fazii
    Level 32  
    Witam, to że nową baterię należy formatować, to fakt, ale jakim códem można to robić 12-13h to nie wiem. Telefon steruje procesem ładowania i po naładowaniu wyłącza je, więc trzymanie fona pod ładowarka nawet tydzień nic tu nie daje!!! Dobrze jest natomiast używać fona do całkowitego rozładowania baterii, a jeszcze lepiej rozładować ją do 0V fizycznego tzn. wyjąć baterię i podłączyć jakąś żaróweczkę 6V i zostawić na kilka, kilkanaście godzin, gdzie po odłączeniu żaróweczki będzie 0V na baterii. Taki proces pozwala uaktywnić cały obszar ogniwa a nie tylko przedziała np. 3,6V - 3V.

Pozdrawiam
    Fazii
    ziutek2002
    Level 20  
    No poczytalem i wszystko wiem, dzięki za edukację, pozdrawiam...
    silvvester
    Level 24  
    Fazii wrote:
    Dobrze jest natomiast używać fona do całkowitego rozładowania baterii, a jeszcze lepiej rozładować ją do 0V fizycznego tzn. wyjąć baterię i podłączyć jakąś żaróweczkę 6V i zostawić na kilka, kilkanaście godzin, gdzie po odłączeniu żaróweczki będzie 0V na baterii. Fazii

a to ciekawostka czy moge prosić o jakiś link ze stroną gdzie producent zaleca takie coś
    bo coś mi się tu nie zgadza . :)
    Fazii
    Level 32  
    Takowego linku nie posiadam, bo po co?
    Wielu ludziom wiele spraw się nie zgadza i tak już musi być ! Poza tym, teoria to jedno, a praktyka to drugie. Płentując temat, kolego Silvvester, czy Ty żyjesz zgodnie z dziesięciorga przykazań? A czy używasz telefonu dokładnie z załączoną instrukcją?

Pozdrawiam
    Fazii
    JAFO
    Level 25  
    Coś mi się wydaje, że w instrukcji mego telefonu napisane jest, że niepożądane jest, by zostawiać telefon z podłączoną ładowarką dłużej, niż tydzień. A po naładowaniu doładowywany jest prądem ok 3 mA. Wiem, bo sprawdzałem.
    Wynika z tego, że telefonowi nie szkodzi długie ładowanie (przecież oprogramowanie telefonu dba o właściwe jego naładowanie), a ładowanie całą noc nikogo nic nie kosztuje.
    Proponuję wziąć to pod rozwagę.
    shg
    Level 35  
    A ja coś wiem i się podzielę :D
    Niektóre telefony (np. motorola kumpla, ale nie pamiętam jaki model) mają funkcję formatowania aku. Po pierwszym uruchomieniu telefon trzykrotnie będzie ładował się przez kilkanaście godzin (co zresztą odpowiednio sygnalizuje).

A co do razładowywania do 0V, to ja bym się raczej do czegoś takiego nie przymierzał. Może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia/pogorszenia parametrów akumulatora.
    Fazii wrote:
    Poza tym, teoria to jedno, a praktyka to drugie.

Wyobraź sobie, że żaden producent tego nie zaleca bo przeprowadził mnóstwo testów praktycznych.
    A w baterii alkalicznej po rozładowaniu do 0V następuje odwrócenie polaryzacji. Mam "paluszki" duracella o napięciu -0.3V :D
    Fazii
    Level 32  
    shg wrote:
    A w baterii alkalicznej po rozładowaniu do 0V następuje odwrócenie polaryzacji. Mam "paluszki" duracella o napięciu -0.3V :D

Niemyl baterii z akumulatorem. Który producent napisze Ci w instrukcji "wyjmij baterię, przylutuj dwa kable z żarówą i rozładuj" żaden! Ale poczytaj sobie literaturę na temat suchych akumulatorów i ich formatowania, a dowiesz się czegoś więcej o nich, ich obszarach roboczych i martwych. Nie wiem jakby Ci to najprosciej wytłumaczyc byś coś z tego zrozumiał, ale nawet kupując samochodowy akumulator ładowany na sucho, zalecane jest jego rozładowanie po zalaniu elektrolitem od zera i ponowne naładowanie.

Pozdrawiam
    Fazii
    DiZMar
    Level 43  
    Nie wiem co mówią instrukcję ale w telefonie Siemens C35i jest funkcja rozładowania akumulatora (w raziebraku możliwości go rozładowania a na rano potrzebny pełny - więc telefon go rozładuje i naładuje jest to automatyczne formowanie). Co ciekawego po założeniu akumulatora Li-ion po włączeniu tej funkcji wyświetla się komunikat "Zbędne" i telefon tego nie zrobi. Ktoś projektując ten telefon przewidział zbędność formowania tego typu akumulatorów. Sprzedawcy przyzwyczajeni do poprzedniej jeszcze używanej generacji akumulatorów radzą ich formowanie bo to w akumulatorach LI-ion nie zaszkodzi a w innych pomoże.
    Fazii
    Level 32  
    -> DiZMar, ja w swojej nokii nie mam takiej funkcji, więc w razie takiej potrzeby - na rano pełna, używam net monitora, włączam światło i bakteria się szybciej rozładowuje. Istotą rzeczy jest jej stan początkowy i po jakimś czasie użytkowania nawet w przypadku Li-ion. Przeważnie system w telefonie staje przy napięciu ok. 3,2V więc ładujemy baterię do jej znamionowej wartości tj. ok. 3,7V i ten cykl sie zamyka w funkcji czasu. Po roku, czy nawet krócej stwierdzamy, że bateria krótko trzyma i trzeba ją wymienić, co nie jest do końca prawdą. Wystarczy pobudzić zastały obszar chemiczny z "przedziału" 3V - 0V porzez kilkukrotne rozładowanie i naładowanie a będzie jak nowe.

Pozdrawiam
    Fazii
    TABSIOR
    Level 24  
    Fazii wrote:
    Dobrze jest natomiast używać fona do całkowitego rozładowania baterii, a jeszcze lepiej rozładować ją do 0V fizycznego tzn. wyjąć baterię i podłączyć jakąś żaróweczkę 6V i zostawić na kilka, kilkanaście godzin, gdzie po odłączeniu żaróweczki będzie 0V na baterii.

Ja nie radziłbym tak robić nawet swojemu największemu wrogowi. ;)Poprostu ogniwa Li-Ion rozładowane poniżej 2,6-2,7V ulegają NIEODWRACALNEMU ZNISZCZENIU (utracie pojemności). Szkodzi do nawet ogniwom kwasowym, nie mówiąc już o "delikatnych" Li-Ion.
    Przynajmniej tak mi mówił pewien pan prof.,ale nie wiem, mógł się mylić ;)
    Pozdrawiam TABS
    DiZMar
    Level 43  
    Li-ion jak pisałem wyżej NIE WYMAGA FORMOWANIA a fomowanie zbyt głębokie jak napisał "TABSIOR" jest wręcz szkodliwe. Siemens C35i nawet jak automatycznie formuje to nie rozładowuje do zeraV bo to jest szkodliwe dla wszystkich akumulatorów. O niedoprowadzaniu do rozładowania do 0V przestrzegaja zawsze instrukcje obsługi akumulatorów chyba wszystkich typów jeżeli takowe są dołączone. Formowanie zalecane przez sprzedawców telefonów polega na rozładowaniu akumulatora do stanu gdy telefon wyłączy sie ale nie do 0V. Nawet wyłączony telefon z powodu rozładowania akumulatora (przynajmniej mój Sienens C35i) dalej uruchamia dzwonek nastawionego alarmu.
    Fazii
    Level 32  
    No są różne opinie i rózne szkoły jazdy :) ja naprawiłem sporo akumulatorów tą metodą i w brew Waszym opiniom, akumulatory nie tylko się nie popsuły, ale charakteryzują się większą pojemnościa a co za tym idzie, dłuższym czasem trzymania :)

Pozdrawiam
    Fazii
    komalik
    Level 14  
    naprawiles tak choc jeden akku Li-ion??
    komalik
    Level 14  
    naturalne ze przeczytalem caly watek (tylko wtedy sie wypowiedam), ale na Twoje zyczenie jeszcze raz przeczytalem czy cos sie od ostatniego razu nie zmienilo..... :)

a teraz powiedz mi w jaki sposob mogles rozladowac do zera akku Li-ion, ktory potakm rozladowzaniu sie niszczy bezpowortnie (testowalem, nawet troche dostal babla), co zreszta absolutnie kazdy producent akku pisze.
    tak samo rozladuj do absolutnego zera akku Ni-MH - efekt bedzie poodbny tyle tylko ze takie akku wytrzymaja pare takich cykli (Li-ion nie!).

co do kwasowych to sie zgodze, ale nie Li-ion...

pozdrawiam
    Fazii
    Level 32  
    No mi się jeszcze nie udało zniszczyc ogniwa :) a to co producenci piszą, to olewam :) Nie chcę się powtarzać, ale jest tyle rzeczy napisanych i co z tego?

Pozdrawiam
    Fazii
    komalik
    Level 14  
    a powiedz mi jeszcze jedno. w jaki sposob rozladowywales akku Li-ion do zera V ??? w sensie jak podlaczyles itd...
    BTW rozumiem ze byl to akumulator do telefonu, tak??
    pozdrawiam
    Fazii
    Level 32  
    Komalik, a po co Ci to wiedzieć :?: czcesz zniszczyć bezpowrotnie baterię :?: :sm15:
    komalik
    Level 14  
    Fazii poczytaj wyzej co??
    rozwalilem juz ze trzy takie, a pytam sie jak podlaczyles, bo mi wpadl pewien pomysl do glowy.
    Fazii
    Level 32  
    No dobra, do najpopularniejszych modeli mam zrobione ze starych obudów, a do innych na krokodylkach lub szpilkach zapinam.
    komalik
    Level 14  
    czyli rozumiem, ze nie rozbierasz akumulatora tak zeby sie dostac bezposrednio do samych ogniw????