Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszczelnianie połączeń gwintowych w instalacjach C.O., gazowych i wodnych.

Zbigniew Rusek 04 Lis 2013 09:31 77089 98
  • #61 04 Lis 2013 09:31
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • EuroPro
  • #62 28 Gru 2013 18:01
    AWJR1951
    Poziom 20  

Witam,czy pomoże mi ktoś rozwiązać problem z podłączeniem starego typu kuchenki łącząc ja z instalacją za pomocą węża,kuchenka była podłączona za pomocą rurki 1/2cala.
    Uszczelnianie połączeń gwintowych w instalacjach C.O., gazowych i wodnych. Uszczelnianie połączeń gwintowych w instalacjach C.O., gazowych i wodnych.

• #63 28 Gru 2013 19:29
    W0jtek92
    Poziom 35  

Witam. Do tego podłączenia potrzebne są 2 nyple 1/2" czarne bądź mosiężne. Do tego najlepiej użyć pakuł lnianych i pasty do gwintów gazowych w miejscach gdzie trzeba uszczelniać gwinty, w miejscu węża gdzie nakrętka się kręci nie stosuj pakuły a uszczelnienia dokonuje uszczelka, działa to na zasadzie śrubunku. Redukcja na wężu jak na foto jest zbędna więc ją wykręć. Do poskładania jest to proste jak drut. A czy posiada kolega detektor gazu by sprawdzić szczelność? Bądź pianę w sprayu? Powiem też że do podłączenia gazu potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Ale nooo.... Wiadomo;) żeby nie było że nie mówiłem.;))

• #64 28 Gru 2013 21:35
    AWJR1951
    Poziom 20  

W poniedziałek wezmę sie do pracy a jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to dla mnie priorytet co do detektora to pożyczę od kuzyna który ma firmę kominiarską nie będę tego robił na pirata,jak to bylo pokazane w tv-usterka.
    Odezwe się co mi z tego wyjdzie.
    Pozdrawiam.

• #65 28 Gru 2013 22:13
    Nemonek
    Poziom 27  

Zewnętrzne gwinty na kształtkach mosiężnych dobrze jest "podrapać" poprzecznie kantem pilnika lub piłką. Ma to na celu wytworzenie rys na powierzchni gwintu, ponieważ gwinty na mosiądzu są bardzo gładkie i pakuły nie mając o co się zaczepić, zazwyczaj przy wkręcaniu zjeżdżają z gwintów, pozostawiając nieuszczelnione połączenie. Ostatnio coraz częściej spotykam gwinty mosiężne moletowane.

• #66 29 Gru 2013 10:42
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Czy coś było napisane w ulotce dostarczonej do tego węża na temat uszczelnienia. Nieraz producenci np. kuchenek dodają kartkę z informacją, że gwinty należy uszczelniać taśmą teflonową. Swoją drogą, taśma - by dobrze uszczelniała - musi być wysokiej jakości (profesjonalna) i trzeba jej nałożyć wystarczająco dużo (wielokrotnie nawinąć na gwint). Oczywiście taśma też może się zesunąć z gwintu (nawet łatwiej niż pakuły), więc tym bardziej gwint trzeba "nabruzdkować" starą piłką do metalu. Ja bym jednak dał pakuły z odpowiednią pastą (pasta jest konieczna). Zaletą taśmy teflonowej jest właściwie tylko to, że praca jest czysta (nie brudzi się rąk pastą i nie śmieci się pakułami).

• #67 29 Gru 2013 11:31
    AWJR1951
    Poziom 20  

Witam,jeżeli chodzi o uszczelnienie węża to dodano uszczelki i w opisie też nadmieniono o uszczelkach.Opis celem uszczelnienia gwintu stożkowego zewnętrznego przewodu,należy nawinąć na gwint odpowiednią ilość uszczelnienia,to wszystko co napisali na ten temat.Panie Wojtku jak kupię te 2 nyple 1/2" to będę miał wyjściowy gwint pasujący do gwintu węża?

• #68 29 Gru 2013 14:19
    saskia
    Poziom 38  

Nie wszystkie nyple maja koncowki zatoczone na uszczelke, wiec lepiej idz z tym wezem do sklepu i tam dobierz odpowiedni, ktorego koncowka bedzie pasowala do wymiarow i plaszczyzny uszczelnienia.
    Niektore koncowki wezy maja wypust centryczny po srodku uszczelki, ktory wchodzi do srodka nypla, centrujac uszczelnienie i jesli nypel bedzie mial zbyt maly otwor, to wypust nie pozwoli na docisniecie uszczelki.

• #69 18 Mar 2014 09:47
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Mam jedną sprawę. Otóż wyschła mi w pudełku pasta Unipak ze starych zapasów. Czy da się ją jakoś rozpuścić, by była dobrze smarowna na gwint? Jeśli tak, to jaki rozpuszczalnik zastosować (nie znam chemii tej pasty)?

• EuroPro
  • #70 18 Mar 2014 09:53
    AWJR1951
    Poziom 20  

Witam, myślę że olejem parafinowym.

• #71 18 Mar 2014 10:18
    dual
    Poziom 21  

Najlepiej spróbować lekko zwilżyć olejem napędowym lub opałowym i jeśli zacznie po kilku godzinach mięknąć trzeba urobić jak ciasto . Oleju nie należy dodawać zbyt dużo - tylko do uzyskania efektu mięknięcia zaschniętych fragmentów .

• #74 19 Sty 2016 00:24
    cuma67
    Poziom 9  

1. Poćwiczyłem trochę ostatnio nawijanie pakuł pod okiem doświadczonego fachowca. Pakuły należy nawijać tak aby po dotknięciu tego miejsca był wyczuwalny jeszcze trochę zarys gwintu. Po odkręceniu kształtki z rury pakuły powinny pozostać wprasowane w gwint razem z pastą. Generalnie osoby pierwszy raz nawijające pakuły dają ich o wiele za dużo co objawia się tym, że przy wkręcaniu kształtki na rurę pakuły się cofają na koniec gwintu tworząc coś w rodzaju "zniszczonej uszczelki" a po odkręceniu kształtki okazuje się, że na gwincie rury nie ma ich wcale.
    2. Podobnie jak nić mozna tez kupić pakuły w zasobniku

3. Jako nić do uszczelnień polecam Loctite. Nie polecam Tangit - otwór w opakowaniu gdzie wychodzi nić - szarpie ją, odlatuje nożyk do obcinania i klapka do zamykania już przy pierwszym użyciu do kilku gwintów 1/2 cala

• #75 19 Sty 2016 14:03
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Owszem, nie jeden -także fachowiec - daje zbyt dużo pakuł, przez co one w ogóle nie mieszczą się do gwintu i się zesuwają. Także - dla uniknięcia zesuwania się pakuł podczas skręcania połączenia - powinno się "nabruzdkować" gwint za pomocą starej piły do metalu (czasem gwinty są już fabrycznie "nabruzdkowane" - np. w śrubunkach zaworów Danfoss).

• #76 19 Sty 2016 14:56
    cuma67
    Poziom 9  

Zbigniew Rusek napisał:
    Owszem, nie jeden -także fachowiec - daje zbyt dużo pakuł, przez co one w ogóle nie mieszczą się do gwintu i się zesuwają. Także - dla uniknięcia zesuwania się pakuł podczas skręcania połączenia - powinno się "nabruzdkować" gwint za pomocą starej piły do metalu (czasem gwinty są już fabrycznie "nabruzdkowane" - np. w śrubunkach zaworów Danfoss).

A co kolega sadzi o "radełkowaniu" gwintów na rurach stalowych? Fachowiec 40 lat doświadczenia, o którym wspomniałem w poprzednim poście twierdzi że stalowych gwintów nie powinno się radełkować tylko mosiężne jeśli nie są już fabrycznie tak wykonane. Ponieważ stal nie jest tak bardzo gładka i "śliska" jak mosiądz. Ja tez byłem nauczony że trzeba radełkować wszystkie metalowe gwinty gdzie stosuje się pakuły.

Są nawet specjalne radełkownice np. Rothenberger ale cena powala

• #77 19 Sty 2016 15:49
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

To "bruzdkowanie" to nic innego jak "radełkowanie". Także radełkuję gwinty stalowe (chociaż stal jest o niebo twardsza niż mosiądz) - za pomocą starego brzeszczotu piły do metalu.

• #78 16 Mar 2016 13:37
    Zibi W
    Poziom 10  

Mam prośbę o radę nie tyle dotyczącą uszczelnienia w stalowej instalacji wodnej co użytych do jej skręcenia dwóch trójników nieocynkowanych(nie chcę zakładać nowego tematu). Z zewnątrz trochę zardzewiały (nie problem bo można pomalować) ale nie znam się i stąd pytanie czy przy okazji innej drobnej roboty trzeba je wymienić bo nie wiem czy nie przerdzewieją od środka( instalacja ma 25lat). Byłoby przy tym dużo więcej pracy oraz zabawy i jeszcze aby potem szczelnie poskręcać. To instalacja jak widzę nawet okiem laika, robiona była przez "fachowca". Czy mógłby mi ktoś doradzić czy taki trójnik można zostawic i pomalować czy jednak wymienić .

• #79 16 Mar 2016 14:32
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Zależy od tego, jak głęboka jest korozja. Jeśli jest powierzchowna i nie obejmuje gwintu - można pozostawić, jeśli głębsza lub sięga gwintu - trzeba wymienić.

• #80 16 Mar 2016 14:41
    Zibi W
    Poziom 10  

Z zewnątrz nieduża ale chyba istotne jak jest w srodku a nie bardzo to widać. Dlatego pytam bo może okłada sie np kamieniem i niewiele się dzieje. Masz jakieś doświadczenia?

• #81 16 Mar 2016 15:52
    cuma67
    Poziom 9  

Jeśli będzie konieczna wymiana trójników i odcinków rur można rozważyć zastosowanie trójnika zaciskowego GEBO (40-50 zł za sztukę) mniej pracy i jeśli nie masz gwintownicy do rur lub fachowcy z twojej okolicy są za drodzy lub nie mają terminów, mieszkasz na odludziu, chodzi o domek letniskowy itp.

Filmik o złączkach GEBO
    https://www.youtube.com/watch?v=peZEpHrWgew

• #82 16 Mar 2016 16:17
    Zibi W
    Poziom 10  

Małą robota więc nawet nie pytałem fachowców. Dziękuję za porady, zwłaszcza że nie siedzę w temacie i nie znałem tego trójnika Gebo. Mozliwe , że to jego zamontuję. Zastanawiam się tylko czy w środku korozja też postępuje w podobnym tempie(nie rozbierałem niczego takiego i nie wiem).
    Pozdrawiam.

• #83 25 Kwi 2017 11:19
    Shizo
    Poziom 15  

Pytanie proste aczkolwiek nie zadane:
    Czy rolą pasty do gwintów jest tylko zaimpregnowanie pakuł przed wilgocią czy również jakieś "magiczne" uszczelnienie połączenia ?
    Jeśli tylko się impregnuje to mogę użyć towotu, wazeliny technicznej albo smaru miedzianego - bowiem takie rzeczy posiadam na stanie.
    Czy różnego rodzaju smarowidła chemiczne nie zmieniają smaku/zapachu wody z instalacji - wymienić muszę baterię umywalkową.

• #84 25 Kwi 2017 11:31
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Rolą pasty jest przede wszystkim uszczelnienie i pakuły i pasta uzupełniają się wzajemnie. Pasta "zamula" drobne nieszczelności oraz powoduje nieprzemakalność pakuł. Co do innych środków, to jeśli to instalacja wodna, to z w/w smarów najlepiej nadaje się towot (ale nie inny). Gdy past nie było, używano towotu i był lepszy niż np. minia (towot nie przemaka, nie wysycha, jest gęsty, więc także uszczelnia). Smar miedziany to chyba do zacisków elektrycznych, np. akumulatora (jak zawiera miedź, to znaczy, że przewodzi prąd, podobnie smar grafitowy).

• #85 25 Kwi 2017 11:36
    Shizo
    Poziom 15  

OK, czyli warto wydać kilka zł na jakąś pastę typu Bisan GB1

• #86 25 Kwi 2017 13:47
    ls_77
    Poziom 28  

Każda - nawet najtańsza - pasta przeznaczona do uszczelnień wodnych będzie lepsza od smarów. Chociażby ze względów higienicznych.

• #87 25 Kwi 2017 17:39
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Shizo napisał:
    OK, czyli warto wydać kilka zł na jakąś pastę typu Bisan GB1

GB1 to dobra pasta. Nadaje się nie tylko do wody, ale także do gazu.

• #88 25 Kwi 2017 19:45
    AWJR1951
    Poziom 20  

Witam, no i oczywiście pakuły-nie taśmy teflonowe.
    Pozdrawiam.

• #89 25 Kwi 2017 23:25
    Arbiter
    Poziom 13  

Jako okazjonalny skręcacz gwintów muszę przyznać rację koledze AWJR1951 - pakuły i pasta to się sprawdza. Są super mimo ze wygląda to słabo a jednak jak się skręci to nie ma możliwości aby ciekło.

Natomiast ile razy coś robiłem z taśmą przy gwintach stalowych/mosiężnych to był problem (albo ucieło taśmę, albo ciekło).

Do gwintów stalowych, mosieżnych pakuły są nie do pobicia. Uwielbiam wykorzystywać pakuły lniane odkąd zaczałem je stosować. można wkręcić np kran w ścianę a jesli potem potrzeba - wykrecamy o pół czy nawet 3/4 obrotu i nadal nie cieknie...
    Pewien problem stanowi mi odwijanie pakułów z pęku. Na dodatek ucinam je nożyczkami czego chyba nie powinno się robić...

Taśma sprawdziła mi sie bardzo dobrze przy skręcaniu gwintów plastikowych do instalacji nawadniania ogrodu - szybkie i pewne oraz szczelne połączenia.

• #90 26 Kwi 2017 13:17
    BliSki
    Poziom 12  

Arbiter napisał:
    Do gwintów stalowych, mosieżnych pakuły są nie do pobicia

Gdyż pakuły mają jeszcze jedną wielką zaletę. Same się "uszczelniają". :)
    Z tego co wiem, to pod wpływem wody lekko pęcznieją, co dodatkowo uszczelnia połączenie gwintowane.