Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super zastępca dla stabilizatorów liniowych typu 78xx (5V/3.3V)

mirekk36 11 Lip 2011 14:22 36863 57
  • #31 11 Lip 2011 14:22
    mirekk36
    Poziom 42  

Suchy napisał:

Uważam natomiast, że do zastosowania przy mikrokontrolerach układ jest trochę przerośnięty. Ja bym spróbował użyć starego poczciwego 4 razy tańszego 34063 np z Diodes INC AP34063 który pracuję na wewnętrznym kluczu do 1.6A w przedziale napięcia wejściowego 3V - 40V i wyjściowym prądzie do 1.6A który jest na pewno wystarczający do większości zastosować tym bardziej że zazwyczaj zasilamy układy 3.3 albo 5V czyli moc też nie jest jakaś ogromna.

Przerośnięty? ;) dlaczego - ja tak nie uważam. Tym bardziej, że próbowałem zrobić to na AP34063. No i pewnie, że wyszło - też fajnie i nawet nieco taniej. Ale ...

.... ale wybrałem jednak później to rozwiązanie dlatego, że tym scalaczkiem mogę:

1. dociągnąć do duuużo wyższej wydajności prądowej przetwornicy
    2. ta moja przetwornica działa na wyższej częstotliwości
    3. ma zdecydowanie lepsze parametry jeśli chodzi o zakres napięć wejściowych przy tam samym napięciu wyjściowym pod kątem doboru dławika i jego gabarytów. (proszę spróbować się pobawić w zbudowanie takiej miniaturowej przetworniczki na jednym i na drugim scalaku to szybko wyjdą te różnice)

Koniec końców zrobiłem to co jest dla mnie najbardziej uniwersalne bo nie muszę się zastanawiać czy mój układ na procku będzie potrzebował tylko 100mA czy może 800mA i zawsze na ślepo mogę wstawić tą sama przetworniczkę, którą zrobiłem już sobie w większej ilości.

Dodano po 8 [minuty]:

Flaman11 napisał:
    mirekk36 napisał:
    ...Dodam, że jak robiłem powyższe testy to właśnie 7805 przy tych 100mA już był gorący...

To ja mam pytanie jakim kolega napięciem zasilał ten układ, że 7805 był gorący? Przy płytce testowej zasilanej 7,5V i obciążeniu 200mA układ chłodny. Natomiast przy zasilaniu 7805 12V i obciążeniem do 100mA jest już znacznie cieplejszy.

Kolega cały czas pisze o temperaturze przy jakimś obciążeniu natomiast nic o tym ile VOLT'ów układ musi zbić na sobie. Przecież właśnie to w dużej mierze wydziela ciepło.

Zgadzam się z kolegami wyżej, że nie włożę stabilizatora 5-6 krotnie droższego tylko dlatego, że jego temperatura będzie, np. 2-krotnie niższa, biorąc pod uwagę, że temperatura 7805 w danym układzie będzie nie wyższa niż 50 st. C.

Natomiast zgadzam się z Tobą, że gdy potrzebujemy, np. obciążenie 800mA a napięcie zasilania może sięgać, np. 15V(zasilanie samochodowe) to należy już zastosować coś lepszego niż 7805 lub zredukować to napięcie do, np. 6V i zastosować 7805

Dlatego pisałem , że zgadzam się w całej rozciągłości - że jeśli ktoś dokładnie wie co robi i poda sobie minimalne praktycznie napięcie wejściowe dla takiego 7805 czyli 7,5V to pewnie, że przy 100mA aż tak się nie grzeje jak mówiłem.

Oczywiście, że dla mnie punktem odniesienia do porównań było napięcie już tak na prawdę powyżej 9V to wejściowe ale konkretnie większość testów robiłem na +12V

Tyle, że weź pod uwagę, że:

1. nie wszyscy początkujący potrafią dobrze zaprojektować zasilanie, robią swoje układy a potem pełno pytań tu i tam, że strasznie się wszystko grzeje. Więc ktoś kto się zajmuje tym zawodowo zawsze sobie poradzi. I nie jest to ogłoszenie przeze mnie jakiejś rewelacji na skalę światową. A z drugiej strony panowie, ja nie jestem producentem tego scalaka, a tak na prawdę to on gwarantuje sporo dobrych parametrów przetwornic na nim zrobionych.

Dodano po 1 [minuty]:

manekinen napisał:
    Właśnie miałem pewne obiekcje co do tego "super zastępcy", myślę sobie jak można tak nazwać tak prosty układ ;) Ale jeśli faktycznie tętnienia są na poziomie 15-25mV (peak to peak) no to BARDZO dobry wynik. Takie tętnienia to układ mikroprocesorowy potrafi generować sam z siebie, wystarczy obciążyć czymś porty i trochę nimi pomachać i zobaczyć co się dzieje na zasilaniu tegoż układu - masakra.

No właśnie - o to chodzi ;)

manekinen napisał:
    A teraz pomysł: Może zaprojektuj płytkę z np dwiema - trzema takimi przetworniczkami (+ np jeden LDO) o płynnie regulowanym napięciu wyjściowym, tak aby można było ją wpiąć w płytkę stykową bezpośrednio w szyny zasilania. Takie coś było by naprawdę wygodne. Bo podpinam jeden zasilacz, ustawiam napięcia potkami (nawet smd) i już o nic się więcej nie martwię, że np zasilacz warsztatowy jest potrzebny do innych celów.

Fajny pomysł ;)

• Semicon
  • #32 11 Lip 2011 14:40
    kamiljus
    Poziom 14  

Hej,
    Układ wykonany estetycznie, ale podchodząc ideologicznie do tematu, układ jest zupełnie bez sensu, nie widzę zastosowania dla niego. Jest zwykłą aplikacją układu, a słowo przetwornica impulsowa może budzić u niektórych podziw, dlatego starasz się wzbudzić taki podziw nad tym układem.
    Każdy kto ma choć trochę pojęcia o elektronice ( a tak jak pisałeś, dla takich ludzi jest przeznaczony ten układ ), będzie wiedział że układ ma realnie bardzo małe zastosowanie ( ja przynajmniej nie odnajduję zastosowania ).

Robiąc układy testowe nie musimy dbać o straty mocy, grzanie itp.
    Natomiast robiąc już układ docelowy dopasowujemy przetwornicę pod dane wymagania tj. Jeżeli napięcie wyjściowe ma być 3V3, dajemy przetwornicę która być może zadziała już od 3,6V. To jest tylko przykład, ale przetwornice impulsowe buduje się zależnie od wymagań, a nie uniwersalnie.
    Inaczej mówiąc, nie widzę zastosowania układu jako zamiennik stabilizatora napięcia:
    Drogi, do układów testowych zbędny, natomiast do układów docelowych lepiej zastosować przetwornicę dostosowaną pod konkretne wymagania.
    To jest również odpowiedź na pytanie dlaczego takie przetwornice nie zastąpiły stabilizatorów liniowych (nie mówiąc nawet o szumach itp).

BTW. Ładnie przygotowana oprawa całego opisu. Czy zamierzasz układ wprowadzić do sprzedaży? Jeżeli tak to opiewający opis jest zrozumiały, jeżeli natomiast nie, rozważ moje i innych użytkowników argumenty, i przejrzyj na oczy.

• Semicon
  • #33 11 Lip 2011 14:46
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Mnie się ogólnie podoba miniaturyzacja ale czemu ta przetworniczka jest aż tak miniaturyzowana to nie rozumiem :) Do urządzenia małego zupełnie się nie nadaje, bo czym to zasilać? Bez powodu nikt nie zastosuje takiej przetwornicy, jedynie jeśli trzeba będzie duży prąd. A duży prąd do koniecznie duży akumulator + ponad 8V napięcie tego akumulatora a to daje niezłego kolosa. Więc do urządzeń małych, bateryjnie zasilanych odpada a to ogromny minus - ktoś już zauważył.
    Ja np miałbym z tym też problem, bo do prototypów stosuję zasilacz 5V (bo takich jest mnóstwo od wszelkiego rodzaju PDA) więc nie bardzo miałbym czym to zasilić.
    Co do oscyloskopu analogowego to spokojnie możesz zrobić zdjęcia aparatem. Ja bym chętnie zobaczył co się dzieje na wyjściu przy 1A np.
    pozdrawiam

• #34 11 Lip 2011 15:12
    mirekk36
    Poziom 42  

Tak , tak - układ się do niczego nie nadaje, nikt tego nie zastosuje, zbyt małe, za drogie , nie ma czym zasilać i do tego stwierdzenia:

Cytat:
    tak na prawdę nie jest bardziej użyteczny niż zwykły stabilizator napięcia

itp ;)

jeszcze raz podkreślam - każdy może się swobodnie wypowiedzieć i każdy może ponarzekać - ja tam nic do tego nie mam ;)

Wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb. Ja nikogo nie zmuszam żeby sobie to robił a tym bardziej używał. Więc jeśli wg was to się nie sprawdzi - to nie róbcie ;) i to wszystko.

Mnie się sprawdza i to wyśmienicie , powiem więcej jest wiele osób, które są takimi rozwiązaniami bardzo zainteresowane. To tyle - bo kłócić się nie zamierzam i przekonywać na siłę do rozwiązania , które opisałem. To typowa walka z wiatrakami.

Mnie osobiście jeśli coś się nie podoba czy nie interesuje mnie rozwiązanie prezentowane w DIY to nie wchodzę i nie robię zamieszania - wmawiając z kolei, że to do niczego.

drzasiek - no nie miałem akurat czym zrobić tych zdjęć - może jeszcze do tematu wrócę to zrobię i pokażę. Tylko nie za bardzo widzę sens pokazywać i tego robić osobom, które i tak wiedzą , że takie rozwiązanie nie jest do niczego przydatne albo nieopłacalne itp.

• #35 11 Lip 2011 15:22
    kamiljus
    Poziom 14  

Nie o to chodzi żeby się kłócić. Jednak Twój opis więcej wspólnego ma z reklamą niż z jakimś wkładem w portal elektrody.
    Uważam że, przetwornica od strony technicznej jest ok (w końcu to jest realizacja noty aplikacyjnej), jest w stanie działać z wieloma układami (myślę, że jeżeli chodzi o cyfrówkę to z większością), natomiast oceniając pomysł od strony użytkowej, jest bezużyteczny.
    Jeżeli będę budował układ docelowy (tak jak już wcześniej wspomniałem), dobiorę przetwornicę do układu. Natomiast w fazie projektowej wykorzystam zasilacz laboratoryjny, bądź też zwykły stabilizator napięcia.
    Zgodzę się z faktem, że zasilając układ z 12V, który wymaga 3V3 oraz pobiera 200mA, stabilizator napięcia będzie się mocno grzał. Jednak jeżeli jest kogoś stać na zbudowanie kilku stabilizatorów po 17zł zamiast po 50gr, to może warto zbudować zasilacz o napięciu regulowanym itp. Rozwiązań jest masa, jednak dalej Twoje rozwiązanie słabo postrzegam.
    Prawdopodobnie spotkałbyś się z większą aprobatą rozwiązania jako DIY, gdybyś nie próbował w każdym słowie przedstawiać układu w perspektywie SUPER.

Poza tym: Czy przeniesienie noty aplikacyjnej na PCB to DIY? Tłumacząc skrót pewnie tak, ale moim zdaniem DIY to coś więcej.

• #36 11 Lip 2011 15:26
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ale spokojnie, to że ktoś nie chwali to wcale nie znaczy, że gani. Mi się osobiście podoba, urządzenie małe i ma swoje parametry. Nie widzę jedynie dla niego zastosowań ale robiłeś to dla siebie więc nie ma problemu, jak Cię stać i masz czas to montować oraz robisz urządzenia zasilane sieciowo to możesz sobie zamiast stabilizatora wykonywać ten mini-zasilacz. Mnie nic do tego. Oscylogramy chciałem zobaczyć z ciekawości. A najchętniej to bym zobaczył Przebieg tuż przy nogach zasilania procka przy obciążonej (czymś innym) oraz nieobciążonej przetwornicy.

• #37 11 Lip 2011 15:33
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Droga przez mękę :D . Dlatego nie bardzo już mam ochotę zamieszczać czegokolwiek na forum. Przetworniczka fajna i użyteczna, dokładnie widać do czego ją stosujesz i nikogo nie namawiasz do stosowania jej do zasilania wzmacniaczy mikrofonowych. Niestety, na forum zostali tylko malkontenci, którzy chyba zazdroszczą ciekawych pomysłów.
    Mam na swoim koncie przetwornicę uniwersalną, która działa prawidłowo w zakresie napięć wejściowych 5 do 35V i wyjściowych 1,2 do 30V i obciążalności do 1,8A. Tak, to do kamiljus jak masz ochotę to poszukaj na forum.
    Niestety na MC34063 :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=690289&highlight=
    przetwornica nie ma dobrych parametrów i lepiej jej nie stosować, ale o dziwo ma bardzo dużą oglądalność, obecnie 22000 odwiedzin.
    Ciekawe skąd masz tego scalaka A8498? Ma prąd do 3A, ale 0,5Ω na mosfecie, co raczej uniemożliwia osiągnięcie tych 3A. Szkoda, bo zrobiłbym też swoją przetwornicę.

p.s.
    kamiljus a co powiesz o zrobieniu zasilacza korporacji AVT i pokazanie go jako DIY, przecież lutowanie to nie DIY.

• #38 11 Lip 2011 15:40
    mrrwho
    Poziom 15  

Fajne rozwiązanie dla urządzeń przenośnych zasilanych z baterii. Jednak dla urządzeń zasilanych z sieci to chyba trochę zbędny gadżet. Każdy myślący człowiek projektujący urządzenie zasili stabilizator 7805 napięciem 8-9V, tyle wystarczy do poprawnej stabilizacji. Wówczas mamy 3-4W mocy traconej przy maksymalnym prądzie. Dla rozproszenia 3W ciepła wystarczy już symboliczna wręcz blaszka za 2zł, zaś tej wielkości strata mocy nie jest specjalnie ważna w sprzęcie stacjonarnym zasilanym z sieci.

• #39 11 Lip 2011 15:48
    Dar.El
    Poziom 40  

A jeżeli w urządzeniu potrzeba 24V i 3,3V i musi być małe i szczelne? Wszyscy wiedzą jak się konstruuję ale tego nie robią, ciekawe dlaczego?

• #40 11 Lip 2011 15:52
    mrrwho
    Poziom 15  

Z oszczędności robią tak a nie inaczej. Jeśli ma się głowę na swoim miejscu to się zasila urządzenie ze źródła o kilku napięciach, właśnie po to by nie wytracać na stabilizatorach dużych mocy. W praktyce małoseryjno-amatorskiej bierzesz transformator o odp. liczbie odczepów, ewentualnie dowijasz dodatkowe uzwojenie niskonapięciowe i tyle.

• #41 11 Lip 2011 16:15
    mirekk36
    Poziom 42  

mrrwho napisał:
    Fajne rozwiązanie dla urządzeń przenośnych zasilanych z baterii.Jednak dla urządzeń zasilanych z sieci to chyba trochę zbędny gadget.Każdy myślący człowiek projektujący urządzenie zasili stabilizator 7805 napięciem 8-9v, .

Takie stwierdzenia najbardziej mi się podobają. Wynika z nich jasno, że ty myślisz a większość osób szczególnie tych początkujących to już ......... żeby się nie wyrażać.

A jeszcze lepiej jak opowiadasz o stosowaniu transformatorów na których ktoś ma sobie nawijać ileś tam odczepów itd....

Więc jeszcze raz powiem, ja nie twierdzę, że to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich. W wy (co niektórzy panowie) z uporem maniaka próbujecie tu wmówić właśnie wszystkim - że to jest w ogóle nie przydatne. Kto zatem chce komuś na siłę wcisnąć swoje racje ???? nie ja ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Dar.El napisał:
    Wszyscy wiedzą jak się konstruuję ale tego nie robią, ciekawe dlaczego?

No właśnie, bo zwykle - jak zresztą widać po tych strachach - bo większość się boi a to jakichś wydumanych zakłóceń, a to nie wiadomo czego. Więc lepiej nie robić, nie kombinować tylko wstawiać zawsze i wszędzie 7805 plus mega radiator. Nie mówię, że to źle - każdy zrobi jak chce - za to pełno tu tych którzy wyrażają tylko wątpliwości a sami mają obawy to zrobić (tam gdzie jest sens oczywiście).

• #42 11 Lip 2011 16:38
    Rafał 116
    Poziom 17  

Bardzo ciekawe rozwiązanie czy układ zapewnia separacje galwaniczną?

• #43 11 Lip 2011 16:48
    Popak
    Moderator na urlopie...

Panowie proszę o traktowanie trochę tego projektu z przymrużeniem oka. Autor zaprojektował, wykonał i zaprezentował. Autor nie zmusza was do stosowania tego stabilizatora wszędzie gdzie popadnie jak układów 78XX . A autora też proszę aby nie brał wszystkich wypowiedzi do siebie.
    Bo w gruncie rzeczy nie ma idealnych rozwiązań, urządzeń. Każdy ma wady i zalety. :)

• #44 11 Lip 2011 17:20
    mirekk36
    Poziom 42  

mrrwho napisał:
    Prawda jest taka, że w wielu miejsach Twój zamiennik się nie sprawdzi, po cholerę mam wydawać paręnaście złotych,

... take it easy guy ;) po prostu nie wydawaj tych parenastu złotch ;) czy ja ci kazałem ??? a ty się poczułeś się zmuszony ? - hmmm czegoś tu nie rozumiem już. Paranoja jakaś czy coś ? a może po prostu brak czytania ze zrozumieniem albo czytanie tylko samego nagłówka ? Tym bardziej, że sam zgadzam się z tobą że w wielu miejscach się to nie sprawdzi .... ale w wielu innych się sprawdzi. Co? chcesz teraz dochodzić co to za miejsca? chyba nie. Więc uspokój się - bo nie było moim zamiarem doprowadzać cię do zdenerwowania. Jak coś to przepraszam.

wyjaśnił ci zresztą chyba wszystko moderator DJpopak;) ale też kolega drzasiek , bo już mnie twarz boli od tłumaczenia , że ja osobiście nikogo nie zmuszam.

Dodano po 2 [minuty]:

Rafał 116 napisał:
    Bardzo ciekawe rozwiązanie czy układ zapewnia separacje galwaniczną?

Niestety nie zapewnia.

Dodano po 22 [minuty]:

DJpopak;) napisał:

Bo w gruncie rzeczy nie ma idealnych rozwiązań, urządzeń. Każdy ma wady i zalety. :)

Najgorsze jest to, że mam tego świadomość. Co więcej sam co chwilę o tym piszę i przytakuję że nie jest to panaceum na wszystko. Ale jak widać to nie daje żadnego skutku. A to, że bronię swojego rozwiązania przed tymi co to piszą, że jest "do niczego" - to chyba nic zdrożnego. Bo oni nie mają racji ;)

• #45 11 Lip 2011 17:37
    mrrwho
    Poziom 15  

Kol.mirekk36, miałem bardzo podobną przetworniczkę na tym samym układzie zastosowaną w wykrywaczu metalu typu T/R.Niestety mimo alpejskich kombinacji z prowadzeniem ścieżek i różnym ustawieniom układu względem reszty strasznie siała.Objawiało się to śmieciami w kilku przebiegach kontrolnych.Nawet do toru audio to częściowo przenikało, oczywiście najbardziej było widoczne w mniejszym zasięgu urządzenia.Z zastosowaniem zwykłego stabilizatora wszystko było ok.Wkurzyłem się wtedy strasznie, bo ów układ scalony był wtedy dość drogi i o wiele trudniej dostępny niż teraz.Oczywiście zdaje sobie sprawę, że podałem przykład z bardzo czułym specyficznym urządzeniem, jednak jak widzisz mimo tego, że urządzenie było zasilane dwiema bateryjkami 9v lepiej się sprawdził liniowy stabilizator mimo tego, że marnował on sporą część prądu z baterii.

• #46 11 Lip 2011 17:51
    mirekk36
    Poziom 42  

mrrwho napisał:
    Kol.mirekk36, miałem bardzo podobną przetworniczkę na tym samym układzie zastosowaną w wykrywaczu metalu typu T/R.Niestety mimo alpejskich kombinacji z prowadzeniem ścieżek i różnym ustawieniom układu względem reszty strasznie siała.Objawiało się to śmieciami w kilku przebiegach kontrolnych.Nawet do toru audio to częsciowo przenikało, oczywiście najbardziej było widoczne w mniejszym zasięgu urządzenia.Z zastosowaniem zwyklego stabilizatora wszystko było ok.Wkurzyłem się wtedy strasznie, bo ów układ scalony był wtedy dość drogi i o wiele trudniej dostępny niż teraz.Oczywiście zdaje sobie sprawę, że podałem przykład z bardzo czułym specyficznym urządzeniem, jednak jak widzisz mimo tego, że urządzenie było zasilane dwiema bateryjkami 9v lepiej się sprawdził liniowy stabilizator mimo tego, że marnował on sporą część prądu z baterii.

No ale właśnie panie kolego - czy sam nie dostrzegłeś wcześniej tego co pisałem? no bardzo cię proszę - przeczytaj moje wcześniejsze posty. Please. Sam nigdy bym przetwornic tego typu nie zastosował wszędzie a już na pewno nie w układach audio bo to chyba oczywiste. Więc sam zobacz, że się w pełni z tobą zgadzam, że w jakimś tam specyficznym twoim projekcie może być to nie do przyjęcia. Ale czy na tej podstawie można wysnuwać wniosek że to jest tylko mało potrzebny gadżet bo ty akurat nie widzisz i nie masz możliwości innych zastosowań ??? no chyba sam przyznasz teraz że nie.

Wyżej też chyba kolega manekinen pisał o tym, że zastosowanie zasilania z przetwornicy tego typu do układów gdzie ważne są np jakieś pomiary ADC też może być problematyczne - a ja się z tym zgodziłem w zupełności bo w takich przypadkach stabilizatory liniowe mają o niebo lepsze tętnienia (tzn mniejsze) i to jest tam ważne.

Ale czy na takich układach kończy się świat i pomysły? NIE ;) .... jest jeszcze cała masa, wręcz góra zastosowań gdzie to jest bardzo ale to bardzo przydatne. I ja o tym cały czas piszę.

• #47 11 Lip 2011 18:44
    kamiljus
    Poziom 14  

Dar.El ->

Cytat:

Mam na swoim koncie przetwornicę uniwersalną, która działa prawidłowo w zakresie napięć wejściowych 5 do 35V i wyjściowych 1,2 do 30V i obciążalności do 1,8A. Tak, to do kamiljus jak masz ochotę to poszukaj na forum.
    Niestety na MC34063 :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=690289&highlight=
    przetwornica nie ma dobrych parametrów i lepiej jej nie stosować, ale o dziwo ma bardzo dużą oglądalność, obecnie 22000 odwiedzin.

Oglądałem tą przetwornicę i projekt ogólnie mi się podobał. Nie będę się rozpisywał dlaczego, bo nie o to tutaj chodzi.
    W przypadku tego projektu głównie nie podoba mi się bardzo nietechniczne (marketingowe) podejście. Sam temat wprowadza w błąd - bo ani nie jest super, ani nie zastępca. Jest to po prostu przetwornica DC-DC, nie widzę tutaj żadnej rewelacji, wartości dodanej.
    Nie polemizowałbym tutaj przy tym projekcie z szumami itp. ponieważ każdy wie czym się różni przetwornica impulsowa od stabilizatora liniowego.
    Kilka razy stosowałem w swoich projektach tego typu przetwornice, bo z wiadomych względów są przydatne.
    Podsumowując - zły temat i zły opis wprowadził polemikę w wątek ( i to nie tylko z mojej strony jak sądzę ).

Cytat:

kamiljus a co powiesz o zrobieniu zasilacza korporacji AVT i pokazanie go jako DIY, przecież lutowanie to nie DIY.

Powiem, że to też nie jest DIY

• #48 11 Lip 2011 19:16
    Flaman11
    Poziom 17  

A co autor by powiedział na małą modyfikację swojego projektu, by na przykład twoja przetworniczka miała za zadanie obniżyć napięcie wejściowe z zakresu, np. 9-30V(nie pamiętam górnej granicy ile podałeś) do 6.5V(lub coś w okolicy) dla opcji bez jumpera dla stabilizatora 5V i napięcia wej. z zakresu, np. 7-30V do 4.2V(lub coś w okolicy) dla stabilizatora 3V3 z założonym jumperem? W ten sposób można używać te "ukochane" stabilizatory 3V3 i 5V i obciążeniu do 1A "bez wydzielanego ciepła".
    Wtedy jestem gotów wydać większe pieniądze na zasilacz gdyż w zamian mam miniaturowy zasilacz, który mogę zasilić z zakresu 4.2-30V bez stosowania radiatora.

• #49 11 Lip 2011 20:16
    mirekk36
    Poziom 42  

Dar.El ---> bardzo przepraszam, że wcześniej nie odpowiedziałem na twoje pytanie ale nawet nie wiem jak - uciekł mi gdzieś ten post w nawale wszystkich tych malkontenckich wypowiedzi.

Dar.El napisał:

Dlaczego niestety ? szkoda, że wcześniej jak sam się bawiłem z MC34063 nie wpadłem na twój wątek (ten link u góry) albo po prostu nie zadzwoniłem do ciebie. Ale z drugiej strony nie chcę wciąż zawracać głowy - zresztą co by dużo nie mówić osobie, która w tym na prawdę ma nieliche doświadczenie. Ja to jestem amator przy twoich konstrukcjach tego typu.

Dar.El napisał:

Hyhyhy bardzo trafne spostrzeżenie dla tych, którzy omijają temat przetwornic wielkim łukiem.

Dar.El napisał:
    Ciekawe skąd masz tego scalaka A8498? Ma prąd do 3A, ale 0,5Ω na mosfecie, co raczej uniemożliwia osiągnięcie tych 3A. Szkoda, bo zrobiłbym też swoją przetwornicę.

Kupiłem scalaka oczywiście w tme.pl bo tam go mieli. I właśnie przyznaję, że z moją wiedzą napaliłem się na te 3A początkowo a po próbach wyszło powiedzmy te 1,8A więc dużo mniej. Ale i tak po chwili doszedłem do wniosku, że to i tak rewelacyjny wynik jak na tego typu potrzeby przy tych parametrach wyjściowych, których nie mogłem za żadne skarby wyciągnąć z MC34063. Chociaż jak pisałem to też fajna przetworniczka. Na niej jak pisałem udało mi się zrobić bez grzania się do powiedzmy 500mA. No ale z moim doświadczeniem w tym zakresie to chyba nie jest takie dziwne.

• #50 11 Lip 2011 20:57
    daniel6662
    Poziom 20  

Witam.
    Bardzo ciekawy projekt i chyba się sam zastanowię czy czegoś podobnego nie wykonam:)
    Ja ze swojej strony podpowiem tylko koledze że gdyby te 1.6A było za mało to niech kolega się zainteresuje układem ISL8201, trochę mniejsza rozpiętość napięć wejściowych ale za to zintegrowany dławik i aż 17A w szczycie:)
    pozdrawiam:)

• #51 11 Lip 2011 20:59
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Cóż, w układach zasilanych z zasilacza 9V (ja tak najczęściej zasilam) rozwiązanie się sprawdzi i jest dosyć ciekawe oraz poręczne (np. na płytkę stykową - można fajnie wlutować goldpiny i zrobić mini-zasilacz regulowany na 5/3,3V). Ale poza tym w rozwiązaniach docelowych lepiej umieścić takowy układ na PCB macierzystej z odpowiednio zaprojektowanymi polami odprowadzającymi ewentualne ciepło, albo zastosować układy specjalizowane, przykładowo na 3,3V np. przytoczony wcześniej LDO L1117-3.3, który świetnie sprawdzi się nawet przy zasilaniu z 3 paluszków 1,5V.

• #52 11 Lip 2011 20:59
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #53 11 Lip 2011 21:05
    mirekk36
    Poziom 42  

daniel6662 napisał:

Ja ze swojej strony podpowiem tylko koledze że gdyby te 1.6A było za mało to niech kolega się zainteresuje układem ISL8201, trochę mniejsza rozpiętość napięć wejściowych ale za to zintegrowany dławik i aż 17A w szczycie:)
    pozdrawiam:)

O! nareszcie fajny post się przebił. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na tego scalaczka. Nie zawsze człowiek, który zajmuje się troszkę innymi zagadnieniami ma czas wertować noty i poznawać wszystkie aplikacje/scalaki itp....

Cena jeszcze wyższa niż tego rozwiązania - ale na zeusa ;) na prawdę godny uwagi tym bardziej, że nie trzeba walczyć z dławikiem. DZIĘKI za info.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    mirekk36, czy da radę zastosować 2 takie układy scalone równolegle na jednym zestawie elementów towarzyszących? Czy zwiększy to wydajność prądową całości? Czy może trzeba by stosować całe moduły równolegle?

Tego nie wiem, nie sprawdzałem i nawet nie umiem przewidzieć czy tak można robić. Zbyt mało wiem na ten temat. Ale proponuję zapytać kolegę Dar.El - on na pewno jasno, rzeczowo i co najważniejsze fachowo odpowie na to pytanie. Polecam bo wiem co kolega Dar.El potrafi.

Co do reszty - to zamiast tu wpisywać swoje żale i prosić moderatorów o napisanie na PRIV sam możesz to zrobić i napisać do modów na PRIV. Na prawdę jest z nimi dobry kontakt.

• #54 11 Lip 2011 21:12
    daniel6662
    Poziom 20  

Dodam tylko że ten ISL przy ciągłym poborze 6~7A jest tylko letnio ciepły:) i posiada regulowane zabezpieczenie prądowe i co najważniejsze... intersil wysyła próbki więc jak jest bardzo potrzebny to cena nie musi być przeszkodą:)

• #55 11 Lip 2011 21:12
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Mi się układ podoba, zwłaszcza jako zestaw do modernizacji gotowych urządzeń. Sam jednak takiego rozwiązania bym nie stosował z dwóch przyczyn:
    1. Projekt urządzenia powinien uwzględniać jego zasilanie, w związku z czym wszelkie zasilacze i regulatory będą zintegrowane z urządzeniem.
    2. W układach zasilanych z sieci taniej wychodzi użycie regulatora liniowego lub LDO lub gotowej przetwornicy, na przykład ładowarki od komórki. Układy bateryjne albo mają zintegrowany regulator LDO, albo własną przetwornicę na płytce.

Nie widzę nic złego w tym, że kolega umieścił tu ten projekt. Czepianie się go osobiście uważam za oznakę niskiej kultury, zwłaszcza jak jest to czepianie się na siłę...

• #56 11 Lip 2011 21:27
    mirekk36
    Poziom 42  

daniel6662 napisał:
    Dodam tylko że ten ISL przy ciągłym poborze 6~7A jest tylko letnio ciepły:) i posiada regulowane zabezpieczenie prądowe i co najważniejsze... intersil wysyła próbki więc jak jest bardzo potrzebny to cena nie musi być przeszkodą:)

No czytam sobie PDF'a i jestem pod wrażeniem. A cena przy takich parametrach = hmmm to jak za darmo ;) - takie jest moje zdanie. Liczyłem na takie uwagi w tym temacie i z myślą m.in o takich kolegach, którzy coś ciekawego jeszcze wniosą, go zakładałem.

Dodano po 6 [minuty]:

Urgon napisał:

1. Projekt urządzenia powinien uwzględniać jego zasilanie, w związku z czym wszelkie zasilacze i regulatory będą zintegrowane z urządzeniem..

Tak tak, zgadzam się z tym w całej rozciągłości, tylko też tak się czasem zdarza przynajmniej mi z kolei, że tworzę układy akurat potrzebujące takich parametrów zasilania. Dodam, że bardzo często korzystam z zewnętrznego zasilacza - czasem stabilizowanego (impulsowego) czasem niestabilizowanego np na popularne 12V. Wiesz - taki gotowiec tani z odpowiednią dla mnie wydajnością prądową. Bo układy moje często potrzebują właśnie 9-12V oraz np +5 albo +3,3V. A ssają prądu od 100mA do 600-800mA. Więc mając taką przetworniczkę pdod ręką nie myślę już jeśli jej użycie nie przeszkadza w niczym innym tylko wkładam. A czy zastosuję ten zewnętrzny zasilacz nawet niestabilizowany, który przecież ma napisane 12V a na wyjściu jak wiadomo bez maksymalnego obciążenia często ma powiedzmy 16V - czy tam impulsowy 12V bo zależy mi też na dokładnym 12V - to że tak powiem mam to co potrzebuję i do seryjnego zastosowania w swoich projektach.

• #57 12 Lip 2011 09:26
    Dar.El
    Poziom 40  

Można ją zastosować do światła LED na rower. Zakres napięcia wejściowego do 50V idealnie rozwiązuje problem, 40V jest jeszcze za mało.
    Stosowanie przetwornic jest ekologiczne i zmniejsza zużycie prądu. Jest to ważne w szczególności w urządzeniach cały czas podłączonych do 230V. Zmniejszenie zużycia energii umożliwia zastosowanie mniejszego transformatora i przy okazji likwidację radiatora pod 78... co skutkuje zmniejszeniem kosztów i poprawą opłacalności stosowania przetwornicy. Np. zaoszczędzenie 5W w urządzeniu pracującym w sposób ciągły, zaoszczędzi w ciągu roku 22zł przy cenie 0,5zł/kW.

• #58 12 Lip 2011 09:39
    Artur k.
    Admin grupy audio

mrrwho napisał:
    Mam dziwne przeczucia że to będzie sprzedawane na jakichś aukcjach lub zamówienia będą przyjmowane np. na blogu autora.

A jeśli będzie, to co z tego? Autor ma prawo sprzedawać swój układ gdzie chce i komu chce. Kto będzie chciał i umiał, to sobie wykona na podstawie zdjęć PCB oraz zamieszczonego schematu, kto nie będzie chciał lub umiał, ma prawo kupić taki układ od autora jeśli uzna, że mu się przyda, a autor zechce układ sprzedać.

Wymyśl, zaprojektuj układ i zacznij go sprzedawać, zabrania Ci ktoś?

Układ jaki jest i do czego jest - każdy widzi, nic bardziej konstruktywnego raczej nie zostanie już tu napisane.
    Z racji na sprzeczki i związane z nimi liczne raporty, temat zamykam. Otworzę jedynie na wyraźną i uzasadnioną prośbę autora. W tej sprawie proszę kontaktować się ze mną poprzez PW.