Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System doboru numerów telefonów w sieciach.

sakuwbarakushow 10 Lip 2011 20:56 4830 14
  • #1 10 Lip 2011 20:56
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Witam,
    Jestem użytkownikiem sieci GSM od 6 kl podstawówki więc ładne kilka lat :) I zastanawia mnie jedna rzecz co się stanie jak zabraknie kombinacji nr telefonów ?
    jak mamy nr od x do xxx xxx xxx to co będzie jak wykorzystamy wszystkie możliwości i czemu do dziś się tak nie stało chociaż na świecie istnieją miliardy zarejestrowanych kart SIM na których są jakieś nr'y tel..
    Jak to jest opracowane w ogóle ? :D

Aha i jeszcze jedno, czy możliwa jest sytuacja powtórzenia się nr tel tzn dwie osoby otrzymują taki sam nr jeżeli chodzi o tę samą sieć .. ?
    I tak właśnie skąd wiadomo jakie nr są już wykorzystane a jakie jeszcze nie..

Nie wiem czy już coś podobnego było na forum, nie sprawdzałem :) Jak coś to proszę o linki ;)
    Pozdrawiam

1 14
  • #2 10 Lip 2011 21:02
    marco177
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o to:

Cytat:
    Aha i jeszcze jedno, czy możliwa jest sytuacja powtórzenia się nr tel tzn dwie osoby otrzymują taki sam nr jeżeli chodzi o tę samą sieć .. ?

To mam kartę z ery, która leży i jest nie aktywna od kilku miesięcy i zadzwoniłem na ten nr. to po prostu sygnał był, tak jakby ktoś przejął ten nr.

0
  • #3 10 Lip 2011 21:07
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Więc możliwe jest to..Dziwne chociaż 2 osoby korzystaja z tego samego nr a co się stanie jak jedna osoba zadzwoni do samego siebie i odezwie się jakis koleś ?:D

Czekam na dalsze odpowiedzi nurtuje mnie ten problem bardzo ;) Was nie ? Przecież teraz dzieci z podstawówki (1-3) mają telefony komórkowe więc praktycznie to dotyczy nas wszystkich :D

0
  • #4 10 Lip 2011 21:13
    kreslarz
    Poziom 35  

Teoretycznie numerów w "puli" jest od 000 000 000 do 999 999 999, zatem 1 miliard kombinacji. Przed tymi numerami jest jeszcze prefix krajowy czyli +48. Wtedy numer wygląda tak (dla np. Niemiec): +49 111 222 333, a dla Polski +48 333 444 555. To powiększa pulę numeracyjną o dalsze możliwości zwiększając ją do blisko 100 miliardów kombinacji. Jak na razie dla około 6 miliardowej populacji tego świata, wystarczy na długo, nawet gdy każdy będzie miał po 5 telefonów w kieszeniach. Oczywiście jest to pula teoretyczna, ale spokojnie wystarczy na długo. Gdyby rzeczywiście było już z numeracją krucho, to zamiast plusa na początku, można dołożyć cyfry od 0 do 9 i zwiększyć pulę numerów do biliona!
    Każdy operator sieci posiada system komputerowy, w którym zarejestrowane są wszystkie terminale (telefony) danego operatora. System wie doskonale jakie numery są wykorzystane, które z nich są aktywne, i gdzie się znajdują. Inaczej połączenia nie dochodziłyby do skutku. Ponadto system "pamięta" kto zapłacił rachunek, kto "doładował" prepaida, a komu trzeba zablokować rozmowy z powodu braku kasy na koncie.

1
  • #5 10 Lip 2011 21:15
    Dacomos
    Poziom 33  

Polska ma w zaokrągleniu 40mln
    Ile jest kombinacji 500 xxx-xxx
    600 xxx-xxx
    itd sadzisz dalej ze zabraknie :-)

0
  • #6 10 Lip 2011 21:16
    wariato
    Poziom 43  

Też mogę potwierdzić iż numer w orange nieużywany od roku - oczywiście karta ju nieaktywna, został ,,przejęty'' przez kogoś innego. Próbowałem zadzwonić, to odebrała kobieta której kompletnie nie znam. Karta należy/ała do mojego brata i ma ją gdzieś nadal.

Nie ma już chyba możliwości skorzystania z tejże karty gdyż jest zablokowana - dożywotnio (?). Także 2 osoby nie korzystają z tego samego numeru. Używa go kto inny.

0
  • #7 10 Lip 2011 21:23
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Dziwne to trochę w tym orange mam nr od lat wszyscy go mają nie używam go i nagle tracę? W simplusie nie ma takich rzeczy działa nadal karta kupiona 3 lata temu ;) I tyle czasu nie była używana co do ilości kombinacji to sporo sporo..A co jeżeli operator komórkowy dajmy na to już tego Plusa który ma nr od 600 do 700 i im zabraknie to co zrobią ? przecież nie mogą wejść na 800 bo to nr już innej sieci , nie mogą wejść na 500 bo to nr orange itd. .

0
  • #8 10 Lip 2011 21:40
    fischer8
    VIP Zasłużony dla elektroda

Numerów od 600 xxx xxx do 700 xxx xxx jest przecież 99 999 999, za mojego, twojego, twoich dzieci nie zabraknie :D nie martw sie o to.

0
  • #9 10 Lip 2011 21:44
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Ale czysto teoretycznie mogło by zabraknąć :) Gestia 100 milionów na cały świat kart SIM z tej sieci to przecież nie aż tak dużo a zauważ że nie którzy kupują więcej niż jedną kartę.. :)
    Więc teoretycznie mogło by się tak stać, i jak tak się stanie co wówczas ? :)

0
  • #10 10 Lip 2011 21:51
    fischer8
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jaki cały świat?, tylko Polska, sa prefiksy przed numerem, nigdzie więcej się nie dodzwonisz.

0
  • #11 10 Lip 2011 21:54
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Simplus jest tylko na Polskę? przecież to siec z USA ..
    i nie da się dodzwonić do ziomka z USA który ma też SIMPLUSA?
    Aha rozumiem że prefix podwyższa pulę jak wspomniano wcześniej także każdy kraj ma te swoje 100 mln nr z tej sieci..
    No dobra ale jeżeli chodzi o USA to tam jak każdy będzie miał po 1 telefonie czy nie zabraknie im numerów ? (każdy w tej sieci)
    No bo już raczej mało kto korzysta z telefonów stacjonarnych..

0
  • #12 10 Lip 2011 21:57
    brofran
    Poziom 37  

sakuwbarakushow napisał:
    Ale czysto teoretycznie mogło by zabraknąć :) Gestia 100 milionów na cały świat

Przeciez kreslarz ci policzył ze 100 miliardów , a nie 100 milionów !! Spoko nie zabraknie .

0
  • #13 10 Lip 2011 22:04
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

No to miliardów;p za dużo zer i mi się myli :)
    W takim razie to sporo i jednak nie powinno zabraknąć :)
    Dzięki za oświecenie :)
    Pozdrawiam

0
  • #14 10 Lip 2011 23:29
    krz2k
    Poziom 21  

Bardzo teoretyczna dyskusja...

Każdy jeden kraj ma numer kierunkowy.
    W każdym kraju więc ilość numerów w puli zależeć będzie od stosownych ustaleń (nie ma sensu w to wnikać), numery nie są standaryzowane .

Dla przykładu w Polsce mamy numery (pomijam kierunkowy kraju) w formacie xxx-xxx-xxx w Anglii zaś numer komórkowy ma format xxxx-xxxxxxx

Tak więc...

sakuwbarakushow napisał:
    jak mamy nr od x do xxx xxx xxx to co będzie jak wykorzystamy wszystkie możliwości
    Zgodnie z powyższym dodadzą Ci cyferkę do 9cio cyfrowego numeru i po problemie.

sakuwbarakushow napisał:
    co będzie jak wykorzystamy wszystkie możliwości i czemu do dziś się tak nie stało chociaż na świecie istnieją miliardy zarejestrowanych kart SIM na których są jakieś nr'y tel..
    Jak to jest opracowane w ogóle ? :D
    Dlatego że pula jest dość pokaźna, dlatego że numery przepadają i wpadają ponownie do puli numerów

sakuwbarakushow napisał:
    Nie ma takiej możliwości aby dwie karty SIM miały jednocześnie przypisany ten sam numer telefonu.

sakuwbarakushow napisał:
    I tak właśnie skąd wiadomo jakie nr są już wykorzystane a jakie jeszcze nie..
    Już ktoś odpowiedział https://elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9703458#9703458
    kreslarz napisał:
    Każdy operator sieci posiada system komputerowy, w którym zarejestrowane są wszystkie terminale (telefony) danego operatora. System wie doskonale jakie numery są wykorzystane, które z nich są aktywne, i gdzie się znajdują. Inaczej połączenia nie dochodziłyby do skutku. Ponadto system "pamięta" kto zapłacił rachunek, kto "doładował" prepaida, a komu trzeba zablokować rozmowy z powodu braku kasy na koncie.

Z tym jednak się nie zgodzę,
    kreslarz napisał:
    Gdyby rzeczywiście było już z numeracją krucho, to zamiast plusa na początku, można dołożyć cyfry od 0 do 9 i zwiększyć pulę numerów do biliona!
    Przypuszczam że nie będzie można zmienić plusa ani czegokolwiek w międzynarodowym standardzie kierunkowym, chociażby dlatego że stwarzałoby to konflikt z wiązany z tym iż jeden abonent posiada numer +48 xxx-yyy-zzz drugi zaś posiada 148 xxx-yyy-zzz. Zamiast powyższego jak już wspomniałem bardziej realny wydaje mi się chociażby przykład Angielskich numerów.

Myślę że można uznać temat za wyczerpany.

Pozdr. ;)

0
  • #15 11 Lip 2011 08:40
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Dzięki krzy2k Twój post rozwiązał wszystkie wątpliwości wynikające z tematu :)

0