Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System doboru numerów telefonów w sieciach.

Youmound 10 Jul 2011 20:56 8871 14
    Youmound
    Conditionally unlocked
    Witam,
    Jestem użytkownikiem sieci GSM od 6 kl podstawówki więc ładne kilka lat :) I zastanawia mnie jedna rzecz co się stanie jak zabraknie kombinacji nr telefonów ?
    jak mamy nr od x do xxx xxx xxx to co będzie jak wykorzystamy wszystkie możliwości i czemu do dziś się tak nie stało chociaż na świecie istnieją miliardy zarejestrowanych kart SIM na których są jakieś nr'y tel..
    Jak to jest opracowane w ogóle ? :D

Aha i jeszcze jedno, czy możliwa jest sytuacja powtórzenia się nr tel tzn dwie osoby otrzymują taki sam nr jeżeli chodzi o tę samą sieć .. ?
    I tak właśnie skąd wiadomo jakie nr są już wykorzystane a jakie jeszcze nie..

Nie wiem czy już coś podobnego było na forum, nie sprawdzałem :) Jak coś to proszę o linki ;)
    Pozdrawiam
    marco177
    Level 20  
    Jeśli chodzi o to:

Quote:
    Aha i jeszcze jedno, czy możliwa jest sytuacja powtórzenia się nr tel tzn dwie osoby otrzymują taki sam nr jeżeli chodzi o tę samą sieć .. ?

To mam kartę z ery, która leży i jest nie aktywna od kilku miesięcy i zadzwoniłem na ten nr. to po prostu sygnał był, tak jakby ktoś przejął ten nr.
    Youmound
    Conditionally unlocked
    Więc możliwe jest to..Dziwne chociaż 2 osoby korzystaja z tego samego nr a co się stanie jak jedna osoba zadzwoni do samego siebie i odezwie się jakis koleś ?:D

Czekam na dalsze odpowiedzi nurtuje mnie ten problem bardzo ;) Was nie ? Przecież teraz dzieci z podstawówki (1-3) mają telefony komórkowe więc praktycznie to dotyczy nas wszystkich :D
    kreslarz
    Level 35  
    Teoretycznie numerów w "puli" jest od 000 000 000 do 999 999 999, zatem 1 miliard kombinacji. Przed tymi numerami jest jeszcze prefix krajowy czyli +48. Wtedy numer wygląda tak (dla np. Niemiec): +49 111 222 333, a dla Polski +48 333 444 555. To powiększa pulę numeracyjną o dalsze możliwości zwiększając ją do blisko 100 miliardów kombinacji. Jak na razie dla około 6 miliardowej populacji tego świata, wystarczy na długo, nawet gdy każdy będzie miał po 5 telefonów w kieszeniach. Oczywiście jest to pula teoretyczna, ale spokojnie wystarczy na długo. Gdyby rzeczywiście było już z numeracją krucho, to zamiast plusa na początku, można dołożyć cyfry od 0 do 9 i zwiększyć pulę numerów do biliona!
    Każdy operator sieci posiada system komputerowy, w którym zarejestrowane są wszystkie terminale (telefony) danego operatora. System wie doskonale jakie numery są wykorzystane, które z nich są aktywne, i gdzie się znajdują. Inaczej połączenia nie dochodziłyby do skutku. Ponadto system "pamięta" kto zapłacił rachunek, kto "doładował" prepaida, a komu trzeba zablokować rozmowy z powodu braku kasy na koncie.
    Dacomos
    Level 33  
    Polska ma w zaokrągleniu 40mln
    Ile jest kombinacji 500 xxx-xxx
    600 xxx-xxx
    itd sadzisz dalej ze zabraknie :-)
    wariato
    Level 43  
    Też mogę potwierdzić iż numer w orange nieużywany od roku - oczywiście karta ju nieaktywna, został ,,przejęty'' przez kogoś innego. Próbowałem zadzwonić, to odebrała kobieta której kompletnie nie znam. Karta należy/ała do mojego brata i ma ją gdzieś nadal.

Nie ma już chyba możliwości skorzystania z tejże karty gdyż jest zablokowana - dożywotnio (?). Także 2 osoby nie korzystają z tego samego numeru. Używa go kto inny.
    Youmound
    Conditionally unlocked
    Dziwne to trochę w tym orange mam nr od lat wszyscy go mają nie używam go i nagle tracę? W simplusie nie ma takich rzeczy działa nadal karta kupiona 3 lata temu ;) I tyle czasu nie była używana co do ilości kombinacji to sporo sporo..A co jeżeli operator komórkowy dajmy na to już tego Plusa który ma nr od 600 do 700 i im zabraknie to co zrobią ? przecież nie mogą wejść na 800 bo to nr już innej sieci , nie mogą wejść na 500 bo to nr orange itd. .
    fischer8
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Numerów od 600 xxx xxx do 700 xxx xxx jest przecież 99 999 999, za mojego, twojego, twoich dzieci nie zabraknie :D nie martw sie o to.
    Youmound
    Conditionally unlocked
    Ale czysto teoretycznie mogło by zabraknąć :) Gestia 100 milionów na cały świat kart SIM z tej sieci to przecież nie aż tak dużo a zauważ że nie którzy kupują więcej niż jedną kartę.. :)
    Więc teoretycznie mogło by się tak stać, i jak tak się stanie co wówczas ? :)
    fischer8
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jaki cały świat?, tylko Polska, sa prefiksy przed numerem, nigdzie więcej się nie dodzwonisz.
    Youmound
    Conditionally unlocked
    Simplus jest tylko na Polskę? przecież to siec z USA ..
    i nie da się dodzwonić do ziomka z USA który ma też SIMPLUSA?
    Aha rozumiem że prefix podwyższa pulę jak wspomniano wcześniej także każdy kraj ma te swoje 100 mln nr z tej sieci..
    No dobra ale jeżeli chodzi o USA to tam jak każdy będzie miał po 1 telefonie czy nie zabraknie im numerów ? (każdy w tej sieci)
    No bo już raczej mało kto korzysta z telefonów stacjonarnych..
    brofran
    Level 39  
    sakuwbarakushow wrote:
    Ale czysto teoretycznie mogło by zabraknąć :) Gestia 100 milionów na cały świat

Przeciez kreslarz ci policzył ze 100 miliardów , a nie 100 milionów !! Spoko nie zabraknie .
    Youmound
    Conditionally unlocked
    No to miliardów;p za dużo zer i mi się myli :)
    W takim razie to sporo i jednak nie powinno zabraknąć :)
    Dzięki za oświecenie :)
    Pozdrawiam
    krz2k
    Level 21  
    Bardzo teoretyczna dyskusja...

Każdy jeden kraj ma numer kierunkowy.
    W każdym kraju więc ilość numerów w puli zależeć będzie od stosownych ustaleń (nie ma sensu w to wnikać), numery nie są standaryzowane .

Dla przykładu w Polsce mamy numery (pomijam kierunkowy kraju) w formacie xxx-xxx-xxx w Anglii zaś numer komórkowy ma format xxxx-xxxxxxx

Tak więc...
    sakuwbarakushow wrote:
    jak mamy nr od x do xxx xxx xxx to co będzie jak wykorzystamy wszystkie możliwości
    Zgodnie z powyższym dodadzą Ci cyferkę do 9cio cyfrowego numeru i po problemie.

sakuwbarakushow wrote:
    co będzie jak wykorzystamy wszystkie możliwości i czemu do dziś się tak nie stało chociaż na świecie istnieją miliardy zarejestrowanych kart SIM na których są jakieś nr'y tel..
    Jak to jest opracowane w ogóle ? :D
    Dlatego że pula jest dość pokaźna, dlatego że numery przepadają i wpadają ponownie do puli numerów

sakuwbarakushow wrote:
    Nie ma takiej możliwości aby dwie karty SIM miały jednocześnie przypisany ten sam numer telefonu.

sakuwbarakushow wrote:
    I tak właśnie skąd wiadomo jakie nr są już wykorzystane a jakie jeszcze nie..
    Już ktoś odpowiedział https://elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9703458#9703458
    kreslarz wrote:
    Każdy operator sieci posiada system komputerowy, w którym zarejestrowane są wszystkie terminale (telefony) danego operatora. System wie doskonale jakie numery są wykorzystane, które z nich są aktywne, i gdzie się znajdują. Inaczej połączenia nie dochodziłyby do skutku. Ponadto system "pamięta" kto zapłacił rachunek, kto "doładował" prepaida, a komu trzeba zablokować rozmowy z powodu braku kasy na koncie.

Z tym jednak się nie zgodzę,
    kreslarz wrote:
    Gdyby rzeczywiście było już z numeracją krucho, to zamiast plusa na początku, można dołożyć cyfry od 0 do 9 i zwiększyć pulę numerów do biliona!
    Przypuszczam że nie będzie można zmienić plusa ani czegokolwiek w międzynarodowym standardzie kierunkowym, chociażby dlatego że stwarzałoby to konflikt z wiązany z tym iż jeden abonent posiada numer +48 xxx-yyy-zzz drugi zaś posiada 148 xxx-yyy-zzz. Zamiast powyższego jak już wspomniałem bardziej realny wydaje mi się chociażby przykład Angielskich numerów.

Myślę że można uznać temat za wyczerpany.

Pozdr. ;)
    Youmound
    Conditionally unlocked
    Dzięki krzy2k Twój post rozwiązał wszystkie wątpliwości wynikające z tematu :)