Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawiamy trafo WN....(??) - ale tylko rdzeń.

11 Lip 2011 20:58 1224 3
  • Poziom 11  
    Naprawiamy trafo WN.... - ale tylko rdzeń.

Pewna firma elektroniczna z Południa Polski, oferująca trafopowielacz typ:

"154-125A", w atrakcyjnej cenie 14 zł., przysłała nam zamówiony model z
    pokruszonym rdzeniem.
    (ponieważ przesyłka była opakowana w dwa pudełka, to raczej nie była to wina
    firmy przewozowej.)

W tej sytuacji przełożono rdzeń z starego trafo.

Kolejność:
    1. Podgrzewanie drutu (zacisku) stalowego ściskającego rdzeń w celu usunięcia
    starego kleju,

2. Założenie dwóch pętli z cienkiego drutu stalowego na na końce grubego
    drutu stalowego ściskającego rdzeń.

3. Ściąganie klamry za pomocą rozciągania jej z pomocą pętli z cienkiego
    drutu stalowego.

(Istotne przy nowszych typach drutu - klamry, która nie posiada odgięć
    końcówek - i może skruszyć rdzeń przy ściąganiu.)

4. Wyjmowanie starego rdzenia ferrytowego za pomocą wlewania za pomocą
    strzykawki denaturatu z dodatkiem kropli acetonu do szczeliny pomiędzy starym
    rdzeniem i karkasem.

Operację powtarzać parokrotnie w czasie do pół godziny lub dłużej, aż stary
    klej całkowicie zmięknie.Inaczej rdzeń pęknie przy wyciąganiu.
    (Uwaga ! aceton rozpuszcza tandetne odmiany obudów plastikowych (chińskie,
    itp.)

5. Ostrożne wyjmowanie starego, uszkodzonego, rdzenia i wkładanie w jego miejsce nowego, nieuszkodzonego.
    Przy wkładaniu nowego rdzenia proszę sprawdzić czy na jego końcach są nadal przylepione krążki przekładek (w szczelinie rdzenia)

6. Na nowy rdzeń zakładamy stalowy drut (obejmę) ściskającą rozciągając go pętlami z cienkiego drutu stalowego j.w.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    I to wszystko?
    Nic nie pominąłeś? O niczym nie zapomniałeś przy montażu nowego rdzenia ?
  • Poziom 11  
    Może to, że powinienem jeszcze napisać o tych krążkach przekładek. (Dopisałem)
    Chyba nie ma sensu pisać o rzeczach oczywistych - np. namaczamy rdzeń w czystym pojemniku, który sam się nie rozpuści od płukanki.
    Porady na forum "Elektrody" są przeznaczone dla tych, co mają już jakąś minimalną wiedzę o technice.
    Gdyby to jednak miała być jakaś życzliwa porada - to chętnie się z nią zapoznam.
    Nowy chiński trafopowielacz i tak nie miał ani kleju na gorąco pod klamrą ściskającą rdzeń, ani brązowego kleju pomiędzy rdzeniem a karkasem trafopowielacza.

Sądzę, że o niczym istotnym nie zapomniałem, ponieważ odbiornik z tym nowym, chińskim trafopowielaczem, działa tak samo jak z starym. (Przed awarią , oczywiście.)
    O czym piszę tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2030543.html

Ja w każdym razie mam satysfakcję, że udało mi się powtórnie naprawić ten stary model OTV, którego już nikt nie chciał naprawiać i pomóc ludziom, którym inni nie chcieli pomóc.
  • Poziom 37  
    witesco napisał:
    Może to, że powinienem jeszcze napisać o tych krążkach przekładek. (Dopisałem)

Tak, ale z opóźnieniem !
    A te podkładki są bardzo istotne dla poprawnej pracy transformatora.