Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seat Ibiza 2002 1,9TDI 130KM wyłącza się klimatyzacja i wentylatory

darecki140606 11 Jul 2011 21:01 5994 6
 • #1
  darecki140606
  Level 2  
  Witam,
  Mam poważny problem z klimatyzacją i chłodzeniem silnika w Ibizie 1,9TDI 130KM z 2002 roku. Sprawa wygląda tak, że po włączeniu silnika i klimatyzacji wszystko działa bez zarzutu przez 30minut. Dokładnie po tym czasie wyłącza się klima i wentylatory. Co gorsza wentylatory już się nie włączają. Po wylłączeniu i ponownym odpaleniu silnika znów działą przez 30min. Niestety gdy jadę bez kilmy to wentylatory taż przestają chłodzić po 30min i nie można po tym czasie załączyć klimy. Sprawdziłem kable od sterownika wentylatorów, bezpieczniki i schemat podłączenia. Wszystko wygląda ok.
  Bez włączonej klimatyzacji wentylatory chłodzą na drugim biegu po zagrzaniu silnika przez parę sekund i tak są włączane do upłynięcia 30min.
  Gdy włączę kilmę to przez jakieś 5sek wentylatory chodzą na biegu 1 a następnie zostają przesterowane na bieg 2 - co wydaje się normalne bo wzrasta obciążenie silnika.
  Proszę o pomoc.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  INSOMNIA_fM
  Level 12  
  Nie pojawia się żaden błąd?
 • #3
  darecki140606
  Level 2  
  Wcześniej pojawiał się w module central electric - błąd ster. biegu drugiego. Okazało się, że jeden z kabli podłączonych do sterownika wentylatorów miał przebicie do masy. Teraz po podłączeniu vag'a nie wyświetla błędów.
 • #4
  grala1
  VAG group specialist
  W jaki sposób wyłącza się sama klimatyzacja - włącza się ECON na wyświetlaczu.
  Nie wiem czy to normalne ale u mnie gdy włącze klimatyzacją to włącza sie 2 bieg wentylatorów, nie ma żadnego przejścia z pierwszego na drugi - Octavia1.
  Zrób taki mały test i odłącz wtyczkę od termowłącznika w chłodnicy, zewrzyj na krótko tak by chodził 2 bieg i zobacz czy też się wyłączy po 30 min.
 • #5
  darecki140606
  Level 2  
  Problem w tym, że na wyświetlaczu klimy wszystko wyglada tak jakby dalej działała, tzn nie przełącza się na econ. Czuć tylko jak dmucha ciepłym i wilgotnym powietrzem a wentylatory się nie kręcą. Przypuszczam, że jest to bardziej problem wentylatorów niż kilmy ale w instalacji wszystko wyglada ok. Ręczie da się je przesterować na 1 i drugi bieg.
 • #6
  grala1
  VAG group specialist
  Zrób ten test z 2 biegiem - w ten sposób będziesz wiedział czy sterownik wentylatorów jest dobry.
  Pierwszy bieg jest z ominięciem sterownika wentylatorów.
 • #7
  darecki140606
  Level 2  
  Okazało się, że sterownik wentylatorów był uszkodzony. Po wymianie wszystko wróciło do normy. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc