Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czarny obraz po resecie komputera

11 Lip 2011 21:18 2915 19
  • Poziom 8  
    witam
    mam problem z kompem..mianowicie siedziałem normalnie na necie po czym komp się zawiesił i go zresetowałem..na ekranie pojawił się czarny obraz i komp się nie włącza,nie pokazuje się bios..
    specyfikacja komputera:
    płyta to asus p5gd1 procek pIV 3,0 ghz 512 ramu dd1 zasilacz jakię badziewny z czarnej listy 450 W, grafika geforce 7600 gs
    teraz mam pytanie..co zasilacz spalil karte czy plyte?? czy można to jakoś stwiedzić??bo nie za bardzo mam możliwość podmiany sprzętu..podczas włączania płyta nie wydaje żadnych dźwięków.
    dodam ze mam zamowilem corsaira 430cx
    pozdrawiam
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 19  
    Czy po uruchomieniu komputera wiatraki kręcą się?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 9  
    Miałem podobną sytuację, to na 90% wina zasilacza. Odłączyłem go, zostawiłem tylko napęd DVD i zwarłem ze sobą Zielony kabelek z Czarnym we wtyczce ATX. DVD zostawiłem podłączone aby obciążyć zasilacz bo inaczej się nie uruchomi. Niestety nie było żadnej reakcji więc pożyczyłem zasilacz od kumpla i po zamontowaniu działał bez problemu. Co do zwarcia tych przewodów to chyba we wszystkich zasilaczach tak się robi ale nie jestem pewny, lepiej zaczekaj jak ktoś się jeszcze wypowie, żeby nie uszkodzić sprzętu jeszcze bardziej. Możliwe że spalił się tylko bezpiecznik :D
  • Poziom 17  
    Spróbuj na INNYM zasilaczu podpiąć minimalistyczny komplet:
    => płyta główna, [pamiętaj o dodatkowych wtyczkach +12V, jeśli są]
    => CPU + chłodzenie
    => JEDNA kość RAMu w dowolny poprawny slot, zgodnie z wymaganiami producenta
    => PC SPEAKER [poprawnie podłączony]
    -> przycisk Power

Proszę zrobić CLEAR CMOS zworką lub bateryjką [ostrożnie wyjąć na 15 minut]. Obie te rzeczy przy WYŁĄCZONYM PC.

Proszę włączyć taki zestaw i nasłuchiwać BEEPa. Następnie proszę napisać na forum czy i jakie dźwięki się wydobywają z PCta. Odstęp między dźwiękami też jest ważny.

Jeśli przez minutę cisza, to sprawdzić PC SPEAKERA. Gdy nadal cisza, to powtórzyć eksperyment bez pamięci RAM.
  • Poziom 8  
    zrobie tak jak dostane nowy zasilacz, za 2, 3 dni.. i napisze jak sie zachowuje komputer
  • Poziom 13  
    Jeżeli wiatraki się kręcą to spróbuj docisnąć kable na płycie głównej.
  • Poziom 8  
    wiatraki sie kreca
  • Poziom 13  
    Dociśnij kabel zasilający na płycie głównej miałem podobny problem i u mnie był podobny przypadek i to pomogło.
  • Poziom 8  
    a wiec..docisniecie kabla nic nie dalo
    zrobilem tak jak kolega anu radzil i nie było żadnych dźwięków..

Jeśli przez minutę cisza, to sprawdzić PC SPEAKERA.
    jak mam sprawdzić tego pc speakera?
  • Poziom 8  
    na chlodzeniu procesora i zasilacz..bo karta ma chlodzenie pasywne
  • Poziom 43  
    Na chłodzeniu procesora jest wentylator i w zasilaczu tez.
  • Poziom 8  
    no to na procku sie kreci i zasilacz tez sie kreci
  • Poziom 10  
    można by również obcować za kartą grafiki, lecz jeśli się zawiesił i nic więcej to raczej nie. Może robiłeś OC? wyciągnij baterię z płyty głównej odłącz zasilanie i włóż po 1 - 2 minutach. przywrócisz bios do fabrycznych ustawień
  • Poziom 8  
    zrobilem to
    => CPU + chłodzenie
    => JEDNA kość RAMu w dowolny poprawny slot, zgodnie z wymaganiami producenta
    -> przycisk Power

Proszę zrobić CLEAR CMOS zworką lub bateryjką [ostrożnie wyjąć na 15 minut]. Obie te rzeczy przy WYŁĄCZONYM PC.

tak btw dalem przez przypadek rozwiazano..
  • Poziom 17  
    "jak mam sprawdzić tego pc speakera?"
    => Hm. Niestety odpowiedź na dzisiaj nie jest taka prosta. Pytanie: czy podczas wciskania resetu słychać takie baaaardzo krótkie i bardzo ciche "pyk"? Jeśli tak, to głośniczek działa OK. Warto sprawdzić, czy podłączono go poprawnie do płyty - czy coś tam się o 1 pin w lewo lub w prawo nie przesunęło.

Żeby upewnić się co do działania głośniczka, należy znaleźć inny komputer i przetestować ten głośniczek lub po prostu wziąć inny [sprawny] PC Speaker.

W starych PC Speakerach [takie duże głośniczki] wystarczyło wziąć omomierz i mierzyć opór. Te nowoczesne PC Speakery często są oparte tylko na głośniczku piezo, które mają impedancję o charakterze pojemnościowym [czyt.: trudno jest go sprawdzić omomierzem].

Z reguły jednak PC Speaker bardzo rzadko się psuje [szczególnie jeśli wcześniej pikał przy starcie], a ta cisza niestety wieści bardzo złe rzeczy. :-(

Kilka podstawowych pytań:

1. Jak wyglądają kondensatory elektrolityczne na płycie głównej w pobliżu CPU?
    Czy ich denka od góry są wypukłe lub co gorsza z niewielką dziurką? Czy widać w pobliżu gdzieś jakąś ciecz? Jeśli tak, to NIE dotykać! To elektrolit, który należy zetrzeć np. papierem toaletowym.

2. A jak działa powyższa konfiguracja na nowym zasilaczu i z kartą graficzną oraz monitorem?

3. Sprawdzić ręką, czy grzeją się następujące elementy [np. zaraz po starcie oraz po około 5 minutach]:
    => radiator głównego CPU;
    => radiator mostka północnego;
    => tranzystory MOSFET sekcji zasilania CPU [najczęściej takie duże, płaskie w pobliżu CPU i tych elektrolitów].
    Interesuje mnie ogólne wrażenie temperatury oraz czy temperatura któregoś z nich się zwiększa. Jeśli którykolwiek element parzy [np. MOSFETy], to będzie problem.

Dalej z "błachostek", to ja bym obstawił możliwość wyjęcia i włożenia CPU [powinno się nałożyć świeżą pastę i ew. bardzo delikatnie wyczyścić płytę CPU IPA, o ile nie ma on nóżek ] oraz wykonać pomiary miernikiem napięć: VCore, CPU-Power Good i tak dalej...

Niestety obawiam się, że po prostu coś "padło", np. płyta lub CPU od zasilacza... ;-( Jedynie "przekłądanka" wykluczyła by co działą, a co nie.
    Ale NIE chcę przesądzać sprawy, gdyż może to być błachostka lub rzecz, którą można tanio naprawić.

Na tym moja wiedza zaczyna się niestety szybko kończyć.
    Ewentualnie może osoby serwisujące płyty główne niech się wypowiedzą.
  • Poziom 14  
    To czy wiatraki się kręcą niczego nie wnosi. Wiatraki mogą się kręcić nawet przy uszkodzonej płycie.
    Istotne jest to czy komputer wydaje dźwięki z tego względu że płyta w ten sposób informuje o różnych stanach. Generalnie jeżeli jest wszystko OK płyta wyda tylko jedno "piknięcie" startowe informujące o gotowości do pracy. Jeżeli natomiast wyciągniemy np wszystkie kości RAM wtedy sprawna płyta poinformuje nas kilkukrotnym "piknięciem" o tym fakcie - długość i liczba dźwięków jest istotna ponieważ inaczej zostanie zasygnalizowany brak RAMu a inaczej że wiatrak procesora się nie kręci, jeszcze inaczej brak grafiki na pokładzie itd. Uszkodzona płyta nie odda żadnego dźwięku w ten sposób zwiastuje że nie kontroluje w żaden sposób swojego działania, mówiąc krótko nic nie jest wykrywane - trup.
    Ale to nie koniec bo sprawna płyta może również nie oddać dźwięku co często występuje przy awarii procesora (przetaktowanie, przegrzanie) z tego względu że włączy się ochrona procesora, wiatraki będą chodzić, ale płyta nie.
  • Poziom 17  
    Właśnie. Pytanie, czy Autor podłączał ten zestaw bez RAMU? Tak, jak napisałem wyżej: "Jeśli przez minutę cisza, to sprawdzić PC SPEAKERA. Gdy nadal cisza, to powtórzyć eksperyment bez pamięci RAM. ".

Czyli taki zestaw:
    => CPU + chłodzenie
    => BEZ RAMu !!!!
    -> przycisk Power

Pytanie też, czy słychać te nikłe "pykania" w PC Speakerze przy resetowaniu?
  • Poziom 8  
    Pytanie: czy podczas wciskania resetu słychać takie baaaardzo krótkie i bardzo ciche "pyk"? wydaje mi sie ze slychac
    Pytanie, czy Autor podłączał ten zestaw bez RAMU? tak podlaczalem i rowniez nie bylo zadnych dzwiekow..
    co do kondensatorów to wyglądają ok.. wyciągnąłem procek i włożyłem i nic się nie zmieniło..
    ogólnie zaczynam się zastanawiać nad kupnem nowych części, tylko nie wiem od czego zacząć od kupna grafiki czy płyty, jak sądzicie??
  • Poziom 30  
    Na pewno nie grafiki.
    Obstawiałbym na płytę lub procesor.