Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konflikt miedzy DVB-T i TV-SAT na złączu SCART.

Drag 11 Lip 2011 23:12 4057 10
  • #1 11 Lip 2011 23:12
    Drag
    Poziom 16  

Podłączyłem tuner DVB-T ( Signal HD-507) i odbiornik satelitarny (Ferguson) do wejścia SCART telewizora poprzez rozdzielacz i pojawił się problem z kolorami. Przy odbiorze DVB-T wszystko jest jak należy, natomiast gdy przejdę na satelitę bardzo pogarsza się kolorystyka, obraz na ekranie nabiera czerwieni i lekko traci kontrast, wraca do normy gdy wyciągnę tuner DVB-T z rozdzielacza. Wcześniej miałem w jego miejsce podłączone DVD (Wiwa) i nie było takich numerów, wystarczało wyłączyć nieużywane urządzenie na pilocie. Skąd bierze się ten konflikt, jak temu zaradzić ? Ja sobie radzę, gorzej z żoną i dzieciakami.
    Nadmienię jeszcze, że przy przejściu na analogową TV też wszystko jest OK.
    Proszę o radę, pozdrawiam.

0 10
  • #2 12 Lip 2011 07:11
    mihal2002
    Poziom 43  

Po co ten jakiś rozdzielacz? Nie wiem jaki to Ferguson ale ma drugie złącze euro dla VCR i tam należy podpiąć dekoder DVB-T.
    No chyba że nie posiada drugiego złącza. I co to za TV?

0
  • #3 12 Lip 2011 09:11
    irekr
    Moderator

Mam podobny zestaw sprzętowy na działce co u Ciebie i podłączyłem tak:
    DVD kablem euro do telewizora na AV2.
    Ferguson satelitarny podłączony kablem EURO do AV1 a w Fergusonie do TV.
    HD507 jest włączony do wejścia VCR (dla magnetowidu) Fergusona. Aby oglądać program z DVB trzeba po prostu wyłączyć (na standby) satelitę i włączyć HD507.
    U mnie to działa, w Twoim sprzęcie może być nieco inny układ połączeń i efekt może być odmienny.

Wszystkie urządzenia mają tryb wyjścia sygnału na RGB.

0
  • #4 12 Lip 2011 09:56
    Drag
    Poziom 16  

Dziękuję Koledzy za odpowiedzi, nie wiedziałem o tym, że gniazdo VCR może służyć jako wejście sygnału ( zawsze kojarzyłem to z nagrywaniem), wrócę z pracy, poprzełączam sprzęt i zobaczymy.

0
  • #5 12 Lip 2011 21:23
    Drag
    Poziom 16  

Włączenie tunera do VCR Fergusona tyle zmieniło, że teraz obraz z satelity "żyleta", a z z tunera DVB-T mało kontrastowy i przebarwiony. Odwrotnie niż poprzednio. Telewizor to Samsung z jednym gniazdem SCART, stary ale odbiera dobrze, odbiornik satelitarny Ferguson AF6318CR, kable których używam są dobrej jakości, wszystkie piny połączone. Próbowałem różnych konfiguracji, czyżby już nic nie dało się zrobić ?

0
  • #6 12 Lip 2011 21:27
    Pablo1964
    Moderator

Kup splitter SCART z mechanicznym przełącznikiem wejść. Powinno pomóc.

0
  • #7 13 Lip 2011 16:42
    mihal2002
    Poziom 43  

Pablo1964 napisał:
    Kup splitter SCART z mechanicznym przełącznikiem wejść. Powinno pomóc.

Bardzo w to wątpię.

Dodano po 2 [minuty]:

Drag napisał:
    z tunera DVB-T mało kontrastowy i przebarwiony.

Masz ustawienia w menu dekodera DVB-T jak i w TV.

0
  • #8 13 Lip 2011 22:52
    Drag
    Poziom 16  

Ustawienia mam wszystkie jednakowe, przypomnę, że zarówno tuner DVB-T jak i odbiornik satelitarny podłączone "solo" do TV dają obraz dobrej jakości, wszystko chrzani się dopiero gdy zepnę to razem. Można kupić rozdzielacz SCART z przełącznikiem, można też wyciągać wtyk z tunera DVB czy SAT, ale o to chodzi by nie biegać ciągle do sprzętu i przy nim grzebać. To przecież powinno działać "z pilota", taki sens zdalnego sterowania.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 13 Lip 2011 23:03
    Pablo1964
    Moderator

Drag napisał:
    Można kupić rozdzielacz SCART z przełącznikiem, można też wyciągać wtyk z tunera DVB czy SAT, ale o to chodzi by nie biegać ciągle do sprzętu i przy nim grzebać.

Oczywiście że masz rację. Dlatego przy zakupie telewizora ważne jest przewidzieć, ile urządzeń chcemy do niego podłączyć i ile/jakich wejść w tym celu potrzebujemy. Stosowanie splitterów/rozgałęźników zawsze niesie za sobą ryzyko, że coś nie zadziała jak potrzeba. Czasami wystarczy wymiana na inny model splittera ale to da się ustalić jedynie na drodze empirycznej.

0
  • #10 14 Lip 2011 00:51
    Drag
    Poziom 16  

Gdy ten TV był kupowany to SCART było jeszcze u nas rzadkością , większość wyposażona była tylko w gniazda chinch, w tamtych latach magnetowid to był już wypas, nikt nie myślał podłączać do telewizora coś więcej. Ale posunąłem się w dalej, rozebrałem splitter i już na pierwszy rzut oka widać chińszczyznę, sporo zimnych lutów moim zdaniem, przelutuję to badziewie i zobaczymy.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 14 Lip 2011 13:14
    Drag
    Poziom 16  

Przelutowałem połączenia w splitterze i po problemie. Swoją drogą czym ci Chińczycy lutują, ołowiem , bez topnika ? To już kolejny taki przypadek w mojej skromnej karierze.
    Pozdrawiam, temat zamknięty.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo