Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie starymi lampami błyskowymi

11 Jul 2011 23:45 1206 1
  • Level 9  
    Ostatnio wpadły mi w ręce 2 stare lampy błyskowe, które chciałbym wyzwalać zdalnie. Niestety, ale tryb A przy zdalnym wyzwalaniu, do tego przy 2 lampach to loteria.

Chciałem skorzystać z trybu manualnego, ale jest jeden problem - brak możliwości regulacji mocy błysku (zawsze jest wyzwalana pełna moc). Zastanawiałem się nad jakimiś szaro-czarnymi filtrami zakładanymi na palnik, aby nimi zmniejszać moc błysku, ale nie wiem z czego można by je wykonać i jak wyglądała by ich trwałość. W Internecie znalazłem tylko kolorowe do zmiany koloru światła.

Ale ostatnio wpadł mi do głowy pomysł instalacji diody LED z regulatorem mocy (potencjometrem), która oświecała by fotoczujnik wbudowany w lampę. Dioda oczywiście w obudowie, żeby odciąć światło zewnętrzne (błysku). Lampę błyskową ustawiałbym w tryb A, a jasnością diody LED regulowałbym siłę błysku (im jaśniej świeci dioda, tym słabszy błysk, a in słabsza dioda tym błysk mocniejszy). Oczywiście dioda dla ułatwienia była by zasilana z tych samych akumulatorów AA, które zasilają lampę. Niestety nie wiem czy taki zestaw miałby działby poprawnie, ani jakiej diody zastosować (czy wystarczy zwykła biała LED).
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 33  
    Co do pomysłu z diodą LED, wydaje mi się, że umieszczając LED przy samym czujniku musiała by świecić naprawdę słabiutko.

Jeśli chodzi o filtry, to takowe są dostępne np w ElwoLight.
    Taki filtr nazywa się NEUTRAL DENSITY, do tego podajesz numer filtra, albo w ostateczności ile razy ma przyciemniać.

Sterowanie starymi lampami błyskowymi