Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala DGT 3450 linia isdn nie działa

endpm 12 Lip 2011 09:21 10294 7
    endpm
    Poziom 9  
    Witam,
    Mam centralę wymienioną w tytule od jakiegoś tygodnia mamy problem z numerem na linii ISDN. Jak wybieramy numer wewnętrzny to jest komunikat, że połączenie telefoniczne nie może być zrealizowane.
    Jak patrzyłem na logi programu obsługującego centrale wygląda to tak
    nr 111>222,DER>
    a jak dzwonie na inny numer wewnętrzny i nie mam problemu
    nr 111>333,PPZ>
    Może ktoś coś powiedzieć na temat tego błędu.
    Jeszcze jedno może ktoś ma instrukcję obsługi programów dosowych CWY i CDBT zarządzających tą centralą.
    Będę wdzięczny za każdą pomoc i sugestie.
    Pozdrawiam
    ps. poszperałem trochę w sieci i już wiem ze ten skrót ("DER") oznacza uszkodzone łącze, lub łącze w blokadzie A lub B. Co dalej to nie wiem. W temacie central jestem zielony:/
    tape
    Poziom 14  
    Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale z Twojego opisu wynika, że do styku S0 masz podpięte łącze zakończone jakimś terminalem ISDN. Mam niestety wersję Millenium, ale na Twoim miejscu, przy braku możliwości interpretacji tego co wysyła centrala, zacząłbym od resetu płyty S0 na której jest to łącze. Jeżeli to nie pomoże a masz w centrali więcej identycznych płyt, to spróbuj podstawić w jej miejsce inną, teoretycznie sprawną. Poza tym sprawdź czy sama linia fizycznie nie jest uszkodzona, np. wpinając się bezpośrednio aparatem w przełącznicę lub mierząc napięcia. A zacznij może od sprawdzenia samego telefonu ISDN :)

Pozdrawiam
    kder
    Poziom 13  
    endpm napisał:

nr 111>222,DER>

DER – łącze uszkodzone
    endpm napisał:

a jak dzwonie na inny numer wewnętrzny i nie mam problemu
    nr 111>333,PPZ>

PPZ – zgoda na połączenie
    endpm napisał:

ps. poszperałem trochę w sieci i już wiem ze ten skrót ("DER") oznacza uszkodzone łącze, lub łącze w blokadzie A lub B. Co dalej to nie wiem. W temacie central jestem zielony:/

łącza podglądasz w programie cw (klawisz L), ekrany przełączasz klawiszami PgUp i PgDn, konkretny numer wyszukujesz wpisując ten numer i Enter.
    Musisz sprawdzić czy jaki jest stan numeru 222, jakie są stany łącz na tej samej karcie. Jeżeli pozostałe są w spoc, a te jedno w blokadzie, to możesz przełączyć linię na inny (oprogramowany) port. Jeżeli po przepięciu będzie OK to masz uszkodzony port na centrali, jeżeli dalej blokada, to usterki trzeba szukać na linii lub w aparacie. Jeżeli wszystkie porty na karcie są w blokadzie to uszkodzona karta na centrali. Tyle pokrótce.
    Pierwsze co można zrobić to wysunięcie i włożenie karty, odłączenie i podłączenie aparatu.

pozdr.
    Krzysztof Dermont

Dodano po 12 [minuty]:

endpm napisał:

poszperałem trochę w sieci i już wiem ze ten skrót ("DER") oznacza uszkodzone łącze, lub łącze w blokadzie A lub B. Co dalej to nie wiem. W temacie central jestem zielony:/

No i zobacz na aparat ISDN, czy świeci wyświetlacz. Może to być "zwykły" ISDN lub systemowy DGT (bardziej prawdopodobne). Jeżeli to systemowy DGT3490C to zaobserwuj diody. Możliwe że został naciśnięty klawisz blokada (święcą się wtedy ciągle dwie LED na czerwono) i linia jest zablokowana z poziomu aparatu. Aby odblokować trzeba nacisnąć klawisz blokada jeszcze raz.

pozdr.
    Krzysztof Dermont
    Zutket
    Poziom 33  
    Witam.
    W centrali DGT są stosowane dwie karty ISDN. Styk S0 i UK0. Trochę za mało informacji podałeś o tym łączu. Jeżeli nikt nie „grzebał” w bazie, to zaczął bym od aparatu ISDN. Czy użytkownik może dzwonić. Jeżeli może to czy przypadkiem nie został podmieniony aparat. Użytkownicy sądzą, że aparaty ISDN można zamieniać jak aparaty analogowe. Dość często to się zdarza. Sprawdź, czy jest prawidłowo wpisany nr MSN (222) w aparacie.
    Aparaty DGT3490C pracują na innym styku i nie jest to ISDN.
    Pozdrawiam.
    kder
    Poziom 13  
    Zutket napisał:
    Witam.
    Aparaty DGT3490C pracują na innym styku i nie jest to ISDN.
    Pozdrawiam.

Jak najbardziej jest to ISDN i dwuprzewodowy styk Up0 (ping-pong). ISDN to trochę szersze pojęcia jak Q.931.
    Aparaty typu DGT3490C to tzw. aparaty systemowe i są dużo bardziej popularne w zastosowaniach DGT PABX od "zwykłych" aparatów ISDN na czteroprzewodowym styku S0.
    Styk Uk0 (ten do NT) w centralach PABX jest praktycznie nie stosowany.

pozdr.
    Krzysztof Dermont
    Zutket
    Poziom 33  
    A więc po kolei.
    Styk UK0 jest stykiem dość popularnym na centralach DGT ( no może poza centralami CARO) ale i na nich zdarzały się pojedyncze karty. Najczęściej stosowano do połączeń między centralowych po 2B+D. Na większych centralach, zanim została wprowadzona karta sygnału FSK, była to jedyna możliwość prezentacji numeru, poza aparatami systemowymi. Sam mam centralę, gdzie jest zainstalowanych 68 portów UK0. Są używane dwa typy zakończeń sieciowych ISDN NTDGT 5231 – stary typ z zasilaczem zewnętrznym i nowszy DGT 5230.
    A co do aparatów systemowych DGT 3490C to faktycznie w tej obudowie był produkowany aparat ISDN ale o symbolu DGT 4300.
    A tak dla ciekawości, to rzadko stosowaną kartą była przykładowo karta TI ( no może poza PKP) praktycznie na centralach abonenckich nie występowała. Osobiście taką kartę używałem tylko na jednej centrali.
    Pozdrawiam.
    kder
    Poziom 13  
    Zutket napisał:
    A więc po kolei.
    Styk UK0 jest stykiem dość popularnym na centralach DGT ( no może poza centralami CARO)

no ale Ty piszesz o łączach międzycentralowych, a z tego co pisał endpm:
    endpm napisał:

nr 111>222,DER>

chodzi o numer wewnętrzny 222.
    W tym przypadku na bank jest to systemówka, bo DGT "obdarzało" nimi klientów którzy zakupili PABX-a. Między innymi dlatego że DGT3490 był dużo droższy od pierwszego lepszego Eurita.
    Tak na koniec to się z Tobą zgodzę, że endpm podał za mało danych, żeby jednoznacznie to stwierdzić i najwyraźniej albo rozwiązał problem, albo dał sobie spokój :)

pozdr.
    Krzysztof Dermont
    endpm
    Poziom 9  
    Witam,
    Panowie okazało się że moduł NT był uszkodzony.
    Temat można zamknąć.