Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby odbiór na skanerze - własnoręcznie wykonany dipol

12 Lip 2011 14:01 9249 33
 • Poziom 15  
  Otóż wykonałem sobie dipola na pasmo 140.000 - 175.000 MHz. Jest on zrobiony z miedzianych rurek (śr. 15mm) o długości 45cm (doradzono mi, abym zrobił ramiona dipola na pasmo 160MHz, wtedy będzie odbierał ww. zakres). No i tak też zrobiłem. Do rurek podłączyłem kabel H155 firmy Maxcable (Beldena nie było w sklepie), 7m. Zresztą, wszystko widać na załączonych zdjęciach.

  Mój problem jest taki: po podłączeniu dipola odbiór wcale się nie poprawia (no, może delikatnie, choć różnica między nim a zwykłą anteną gumową jest niewielka). Co może być tego przyczyną? Nie piszcie postów w stylu "wywal to i kup sobie normalną antenę" bo na tego dipola się wykosztowałem (około 100zł razem). Dlatego chcę to ustrojstwo zmusić do współpracy. Proszę o konkretne porady, jednak z wytłumaczeniem, co i jak po kolei, bo w kwestiach żył, mas i czegokolwiek innego jestem raczej nowicjuszem i szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, co to jest.


  Zdjęcia konstrukcji:
  http://imageshack.us/photo/my-images/35/dipol3.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/844/dipol1.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/803/dipol2.jpg/  Pliki graficzne (obrazki, zdjęcia) proszę zamieszczać na serwerach elektrody według tego opisu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 14  
  Na ostatnim foto widać że dipol jest za blisko jakiejś metalowej części. Odsuń na minimum metr
 • Poziom 21  
  Przyczyną jest wpływ barierki na antenę - rezonans masz poza pasmem.
  Musisz odsunąć antenę od metalowych obiektów co najmniej o 1/2λ.
 • Poziom 15  
  No to może być problem, bo coś mi się obiło o uszy, że u nas nie można montować żadnych wystających elementów (wystających poza linię ściany)... A poza tym to wg. Waszej opinii dipol jest dobrze wykonany?
 • HelukabelHelukabel
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Dlaczego? Przecież drewno nie jest przewodnikiem (przynajmniej suche). Poza tym na większości zdjęć przykładowych dipoli widziałem, że zastosowano drewno. Czy ono również może mieć wpływ na jakość odbioru? Jeżeli tak, to co polecacie w zamian niego?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  1. Nieprawidłowy montaż (o ile odpowiednia wysokość od podłoża może i jest, to odległość anteny pionowej symetrycznej od masztu lub reflektora musi być odpowiednia: albo znacznie wiesza od długości fali, albo ściśle związana w impedancją i charakterystyką (zwykle 0.2...0.4 dł. fali), obie części anteny muszą mieć podobne warunki pracy, na Twoim zdjęciu połowa jest "przywarta" bliskim metalem.
  2. Brak odprowadzenia ESD, brak połączenia z uziemieniem (masą)
  3. Brak symetryzatora - kabel też stał się częścią anteny
  4. Sposób podłączenia kabla - dodatkowe indukcyjności w szereg, niepewne połączenia (lepsze obejmy wykonane z blachy, skręcane śrubami z szerokimi podkładkami i do nich przykręcona płytka z podłączeniem kabli).
  5. Dipol pętlowy to mniejszy problem z mocowaniem, ESD, szerokością pasma pracy niż oszczędnościowe rozwiązania z dipolem otwartym, gamma itp.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1987098.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic650925.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1728350.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic839827.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic855318.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1044889.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic805259.html
  "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book)
  i nie tylko. Powodzenia.
 • Poziom 15  
  1. To akurat wiem.
  2. Z tego, co wyczytałem, uziemienie nie jest niezbędne przy dipolu odbiorczym.
  3. Mój znajomy, który polecił mi zrobienie dipola, działa bez symetryzatora ;|. Na innym forum (notabene o tematyce głównie radiowej) nikt nic nie pisał o symetryzatorze. ;?
  4. Na tymże forum wyczytałem, że metalowe obejmy z kablem i rurką lubią tworzyć ogniwa. Dlatego najpierw ocynowałem nad palnikiem końce rurek, a następnie dolutowałem przewody.
 • Poziom 36  
  Sasquie napisał:
  1. To akurat wiem.
  2. Z tego, co wyczytałem, uziemienie nie jest niezbędne przy dipolu odbiorczym.
  3. Mój znajomy, który polecił mi zrobienie dipola, działa bez symetryzatora ;|. Na innym forum (notabene o tematyce głównie radiowej) nikt nic nie pisał o symetryzatorze. ;?
  4. Na tymże forum wyczytałem, że metalowe obejmy z kablem i rurką lubią tworzyć ogniwa. Dlatego najpierw ocynowałem nad palnikiem końce rurek, a następnie dolutowałem przewody.
  (1) To już wiesz co trzeba zmienić, zwł. jak poczytasz w linkach
  (2) Niezbędne nie jest, podobnie jak hamulce w samochodzie - bez nich pojedzie... Ładunkom elektrostatycznym jest naprawdę wszystko jedno czy popsują nadajnik, odbiornik, przedwzmacniacz, transceiver... Najwyżej będziesz musiał kupić nowe urządzenie/a, czyli niezbędne nie jest... (W skrajnych przypadkach możliwość pożaru - najwyżej dom się spali...). Ładunki elektrostatyczne pogarszają też odbiór (nawet w odpornych na nie urządzeniach lampowych) - też jest o tym w "Poradniku Ultrakrótkofalowca".
  Słowa kluczowe: ekwipotencjalizacja, ESD, sieć masy budynku.
  (3) Samochód bez hamulców też jedzie, nieraz nawet bez jednego koła pojedzie... Łącząc antenę symetryczną do linii niesymetrycznej (współosiowej) bez symetryzatora otrzymujesz krzyżówkę tej anteny z długim kawałkiem drutu - ekran kabla też wtedy jest anteną (a dalej i obudowa radia, i kable zasilające...) , i nie dziw się że odbiór jest gorszy (pogarszasz stosunek sygnału do zakłóceń), gdyż wchodzą wszelkie zakłócenia od przetwornic, komputerów itd. (przy nadawaniu dodatkowo promieniujesz tym całym "długim drutem").
  robson42 napisał:
  Do odbioru ten dipol jest dobrze wykonany, nie potrzeba żadnego symetryzatora , co innego do nadawania, ale to już inna bajka.

  Ciekawe czy (w/g Kolegi) elektrony wiedzą czy antena jest aktualnie używana do nadawania, czy do odbioru...
  (4) No, tu już "głuchy telefon" i następna legenda. Korozja elektrochemiczna występuje przy różnych metalach, o różnych potencjałach elektrochemicznych np. styk aluminium - miedź.
  Przy aluminiowej antenie daje się aluminiowe obejmy, do których przykręca się POPRZEZ PODKŁADKI KUPALOWE (Cu-Al) płytkę drukowaną (np. symetryzatora) z miedzianymi polami stykowymi (podkładki kupalowe delikatnie się czyści, cynuje stronę miedzianą i dużą lutownicą przylutowuje do PCB).
  Obejmy mają przylegać ściśle, podobnie podkładki z min. dwóch powodów - aby nie doszło do utlenienia styków (powietrze, wilgoć) i aby indukcyjność połączenia była minimalna (stąd nie ma szeregowo włączonych indukcyjności z cienkich drutów) - jest to w "Poradniku Ultrakrótkofalowca", sam też opisywałem - wystarczy poszukać, przeczytać i wykonać.
  (Tak jak zrobiłeś na foto: wady jw. + łatwość samo-ułamania m.in. od wibracji)

  Przy montażu anteny dookólnej nie na maszcie (np. przy ścianie) nie będzie ona dookólna, odległość od przedmiotów stratnych bardzo zmienia jej impedancję (i charakterystykę kierunkową), bliskość źródeł zakłóceń pogarsza stosunek S/N - jak ma być tam montowana, to lepiej w większości przypadków dać "za duży" wysięgnik oddalający (oczywiście odpowiednio mocny, z podpórką) niż kombinować czy z trochę krótszym będzie akurat lepsza impedancja (lepsza odległość > kilka długości fali, co jest łatwe do wykonania na UHF, ale niestety trudne na VHF (zazwyczaj wykonalne jest odsunięcie ok. 2m czyli ok. 1 długość fali dla 150MHz i niestety znacznie mniej dla niższych częstotliwości.
  Wpływ ściany i zakłóceń z budynku można jeszcze zmniejszyć w antenach kierunkowych mocowanych z tyłu za reflektorem i skierowanych jak najbardziej prostopadle do budynku - ale też jest to wykonalne głównie na UHF, na ~150MHz mogą to być anteny max. 4 elementowe o dł. <1m
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Sasquie napisał:
  No to może być problem, bo coś mi się obiło o uszy, że u nas nie można montować żadnych wystających elementów (wystających poza linię ściany)...

  A to jakiś wymysł Administratora budynku. :cry:
  Jak mi obecnie wiadomo - to nie ma takich przepisów prawa budowlanego czy energetycznego - chyba, że ja czegoś nie wiem. ???

  Cytat:
  A poza tym to wg. Waszej opinii dipol jest dobrze wykonany?

  Jak pisali moi przedmówcy - TAK jest OK.
  Według "prawideł" w radiokomunikacji - symetryzator - jest wskazany, lecz w Twojej instalacji jest do pominięcia i nie wart samego rozważania.

  Podpowiem tylko, że dobrze jest zainstalować taki dipol pionowo aby polaryzacja tej anteny była w Pionie.
  Musi on być jednak oddalony od masztu o około 0,5 fali (lambda) od tego masztu.

  W radiokomunikacji na UHF czy VHF w 99% odbieramy i nadajemy (przy lokalnych stacjach) z polaryzacją PIONOWĄ. Dla łączności dalekosiężnych (DX-ach) stosowana jest polaryzacja anten pozioma. Bywa tak, że niezgodność polaryzacji anten może zostać tłumiona nawet o około 60dB (do 90dB) poziomu sygnały odbieranego.

  Dla "słuchania" satelitów radiokomunikacyjnych ta polaryzacja anten jest względna w zależności od trajektorii (trasy w przestrzeni nieba) i anten tego satelity (pionowa/pozioma, skrętna czy kołowa).


  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Kol.kondensator-piszesz koledze tak jakby z tego miał napisać prace magisterską, a on tylko chce posłuchać sobie czasami, jak chce to niech sobie założy ten symetryzator 1:1 i po kłopocie, ale co do polepszenia odsłuchu to praktycznie jest to nie zauważalne.Na tym to polega w samo kształceniu aby się edukować na swoich poczynaniach.  Pozwolę sobie na przypomnienie, że jest to dział serwisowy i związane z tym wpisy np. kolegi kondensatora.
  Regulamin pkt 3.1.9 .
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
  [SP5ANJ]
 • Poziom 15  
  SP5ANJ napisał:

  Jak pisali moi przedmówcy - TAK jest OK.


  Czyli co, mam go uziemiać czy nie? Dodam, że antena nie będzie cały czas podłączona do skanera. Będę podłączał tylko wtedy, kiedy będę nasłuchiwał. Antenę prawdopodobnie zamontuję na drewnianym, solidnym kiju (z tego, co Was zrozumiałem metal odpada) długości około 1m. Jak przymocuję, jeszcze nie wiem.

  @kondensator: mimo szczerych chęci (i zastosowania licznych metafor) nie zrozumiałem zbyt wiele - poza cichym wyśmiewaniem mojej konstrukcji. Pisałem, że jestem nowicjuszem, że chcę po prostu zrobić dipola, który od czasu do czasu pozbiera trochę transmisje i nie uszkodzi skanera.
 • Poziom 21  
  Uziemiać, choćby te uziemienie miało być do barierki.

  Kolega kondensator napisał konkretnie i rzeczowo jak się ma sprawa anten. Jak chcesz zrobić po macoszemu, to musisz się spodziewać, że tak właśnie będzie działało.
 • Moderator
  Kolego Sasquie jeżeli Twoja wtyczka do radia wygląda tak jak to widzimy na zdjęciu:
  Słaby odbiór na skanerze - własnoręcznie wykonany dipol
  to nie oczekuj, że jakakolwiek antena będzie Ci działała prawidłowo.
  Ekran przewodu antenowego musi mieć kontakt elektryczny z masą odbiornika.
 • Poziom 15  
  Może i napisał rzeczowo, ale w większości w niezrozumiałym dla mnie języku elektronika. Jak mam uziemić tą antenę?

  c2h5oh napisał:

  Ekran przewodu antenowego musi mieć kontakt elektryczny z masą odbiornika.


  Czyli? Ekran to jak przypuszczam oplot kabla, a masa odbiornika?
 • Moderator
  Tak. Oplot kabla czyli ekran musi być połączony z masą odbiornika.
  Jeżeli ekran nie będzie miał kontaktu z masą radia to żadna antena nie będzie działała prawidłowo.
  Co to jest masa odbiornika to poszukaj sobie w Google i nie przyznawaj się, że nie wiesz :). W dziale serwisowym wymagamy minimum wiedzy i swojego zaangażowania w rozwiązywaniu problemu.
 • Poziom 15  
  Cóż, poprawiłem wtyczkę: oplot okręciłem w tym miejscu:
  Słaby odbiór na skanerze - własnoręcznie wykonany dipol
  i zabezpieczyłem całość taśmą izolacyjną (muszę dokupić koszulki termokurczliwe ;|).

  Ale dalej nie wiem, jak tą antenę uziemić ;). Dodam, że podłączenie pod instalację odgromową budynku (blok 4-piętrowy) odpada, bo jest ona z drugiej strony budynku. Samą antenę chcę zamocować na drewnianym kiju (solidny, dębowy chyba) o długości 1m i wywalić go na balkon. Tylko teraz pytanie, jak (do czego) to dziadostwo uziemić? Chcę to jakoś zabezpieczyć, żeby pewnego pięknego dnia nie stracić skanera ze względu na niegrzeczne ładunki elektryczne...
 • Poziom 33  
  Stówa na materiał. Kupujesz "niby najlepsze" części, bo tak pisze internet. Chłopaki się rozpisują co może być nie tak, a radio nie odbiera, gdyż pierwszy raz w życiu widzisz złącze BNC i kabel współosiowy 50Ω. Rozumiem, że jesteś początkujący, ale czy naprawdę jesteś sam jeden na świecie i nie ma w Twojej okolicy człowieka, który wprowadziłby Cię w temat ? Nie wierzę w to. Wtyk BNC, który kupiłeś do zarobienia kabla wymaga zaciskarki. Termokurczki i taśma mówią o Twojej wiedzy n/t zarabianiu końcówek. W ogóle sztuka zarabiania/prasowania końcówek to bardzo ważna sztuka w ogóle w każdej dziedzinie
 • Poziom 15  
  Z wtykiem zrobiłem tak, a nie inaczej, bo poprostu nie widzę sensu w kupowaniu zaciskarki za 100zł dla jednego wtyku... No, w mojej okolicy nie ma nikogo, kto wprowadziłby mnie w temat (przynajmniej ja nie znam żadnego osobnika). Rozmawiałem przez GG ze znajomym, który właśnie zaproponował mi zrobienie dipola i wymieniał takie materiały, jak wszyscy inni. Stąd zdecydowałem się na zrobienie anteny. Twoje sformułowanie "niby najlepsze" wprowadza we mnie pewien niepokój... Powinienem to wszystko wziąć i wy********* przez okno tylko dlatego, że jestem początkujący i "pierwszy raz widzę na oczy złącze BNC i kabel współosiowy"?
 • Poziom 33  
  Powiem tak jak kupuję na allegro kable to pod spodem jest dopisek: proszę zarobić kable do wtyków BNC.

  Dodano po 14 [minuty]:

  tak mi przyszło na myśl jeśli maszantenkę przenośną do tego skanera to spróbuj złapać kanał przemeiennika 145,6875 MHz SR3N koledzy z Twoich okolic powinni wiedzieć czy kanał jest w użytku czy nie, zapisać kilka znaków, wrzucić je na qrz.com i masz adresy nie widzę żadnego problemu
 • Poziom 15  
  Kabla nie kupowałem na Allegro. Przeszedłem się do sklepu elektronicznego i tam kupiłem. Razem z wtykiem. A skoro nie mam zaciskacza, to na mojej prowizorce nie będzie dobrze działać? Nie bardzo rozumiem.
 • Poziom 33  
  Beędzie, ale będziesz się męczył z tym wtykiem. Jeśli przyjdzie lutować taki kabel, to jest męka i trzeba mieć dobrą lutownicę. Z kolei jeśli okręcisz go taśmą czy nawet jak dasz termokurczkę to i tak to wszystko się rozleci prędzej czy później. W takim razie goń do sklepu niech Ci zarobią albo zapytaj o takie Link
  albo redukcję na złącze, np telewizyjne albo UC1
 • Poziom 15  
  No to jedno już wiem. A teraz jak wygląda sprawa z uziemieniem takiej anteny? Po prostu nie chcę za szybko stracić skanera, bo to jednak nie jest zabawka za 5zł.
 • Poziom 33  
  Powiem tak: wyłącz komputer, szukaj namiaru na jakiś klub radiowy czy coś
  (w razie czego nikt Ci nie każe zostać radioamatorem)
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Sasquie napisał:
  Cóż, poprawiłem wtyczkę: oplot okręciłem w tym miejscu ...

  To podstawy Radiotechniki. :cry:
  Cytat:
  Ale dalej nie wiem, jak tą antenę uziemić ;). Dodam, że podłączenie pod instalację odgromową budynku (blok 4-piętrowy) odpada, bo jest ona z drugiej strony budynku.

  Czytam, czytam i pojąć nie mogę. :?:

  Dlaczego chcesz "uziemić" antenę czy GND radia. ???

  Cytat:
  Samą antenę chcę zamocować na drewnianym kiju (solidny, dębowy chyba) o długości 1m i wywalić go na balkon. Tylko teraz pytanie, jak (do czego) to dziadostwo uziemić?

  Odpowiedź moja brzmi - po co . :?:
  Cytat:
  Chcę to jakoś zabezpieczyć, żeby pewnego pięknego dnia nie stracić skanera ze względu na niegrzeczne ładunki elektryczne...

  Zadbaj głównie o "ładunki elektrostatyczne" poprzez "zwarcie" dla DC tych ładunków w antenie lub w kablu lub we wtyczce np. BNC.

  Aby zabezpieczyć się przed elektrostatyką wystarczy zainstalować dławik równolegle z żyłą środkową kabla koncentrycznego a masą tego kabla.

  Słaby odbiór na skanerze - własnoręcznie wykonany dipol

  W zależności od częstotliwości odbieranych sygnałów/dipola to dławik powinien mieć wartość :
  - dla pasm KF - około 30uH (przy XL ponad 1kOm)
  - dla pasm VHF - około 4uH (przy XL ponad 2kOm)
  - dla pasm UHF - około 1,8uH (przy XL ponad 2kOm)

  (uH = µH a kOm = kΩ )

  Zależności te pochodzą z Poradnika UltraKrótkoFalowca ze strony nr 184.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Poczytałem Twoje poprzednie posty, przejrzałem schemat skanera. Robota Ci nie wychodzi. I teraz zastanawiam się gdzie jest ten Twój znajomy, co rzuca słowa na wiatr a nie potrafi Ci pomóc ???
  Sasquie napisał:
  Mój znajomy, który polecił mi zrobienie dipola
  Piszesz, że potrzebujesz urządzenia, które ma służyć Ci w pracy, więc dlaczego najzwyczajniej w świecie nie kupisz sobie tej anteny tylko uparcie chcesz ją zrobić ? Pisałem Ci na PW co może sprostać Twoim wymaganiom, a Ty robisz dipola bo na elektrodzie na hasło antena szerokopasmowa RTV do skanera sypią się raporty i co niektórzy dostają niestrawności. Kol. Adam pisze o odprowadzaniu ładunków OK, Ale pytanie po co Ci to potrzebne ? Nie wspomnę, że przejrzałem schemat radia i nie ma się o co martwić. Najlepsze wyjście zarobienia tej końcówki to wtyk UC1, na który zakręcisz redukcję "Gniazdo UC1 > Wtyk BNC". W necie występuje pod potoczną nazwą "redukcja do ręczniaków"

  Dodano po 11 [minuty]:

  ps.
  zerknij sobie do skrzynki gdzie wysłałłeś mi linka do forum SAT-kurier
  po moim wpisie n/t antenki spectra "niewygodne" wpisy zostały usuniete, a moje konto dostało ostrzeżenie

  Dodano po 52 [minuty]:

  schemat radia Link
 • Poziom 15  
  SP8JZ napisał:
  dlaczego najzwyczajniej w świecie nie kupisz sobie tej anteny tylko uparcie chcesz ją zrobić ? Pisałem Ci na PW co może sprostać Twoim wymaganiom, a Ty robisz dipola


  Tak, zrobiłem dipola, bo antena, którą mi poleciłeś, została zmieszana z błotem [link].