Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windowsowi XP zostało jeszcze 1000 dni życia

lukasker 14 Lip 2011 13:27 16041 167
    tzok
    Moderator Samochody
    ...do Windowsa 2000 do dziś można ściągać łatki z Windows Update, więc nie sądzę aby z XP miało być inaczej, to nie Linux, że w 2 lata po wydaniu dystrybucji znikają jej repozytoria (vide Ubuntu w wersjach innych niż LTE).
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Na stare komputery także jest system W7. Ja zainstalowałem na bardzo słabym sprzęcie 7mkę z 1gb pamięci ram wersję epersise i nie ma z nią problemów system działa jak należy.
    I mylicie się cały czas że nie ma żadnych poprawek dla 7 prócz widoku i że nie wiele się różni od 7mki bo różni się i to makabrycznie ! Wystarczy poczytać o nowościach w W7 . Wiele pakietów zabezpieczających , poprawa stabilności to tylko nie które z nich.A instalacja sterowników poprzez ubdate oferuje to także XP ? wątpię.. I XP nie ma już wsparcia technicznego co innego z 7mką ona ma i będzie miała jeszcze długo. A zawsze W7 możemy kupić w sklepie albo wersję ultimate jest najtańszą z dostępnych dystrybucji MS.
    kondziu jah
    Poziom 33  
    tzok napisał:
    ...do Windowsa 2000 do dziś można ściągać łatki z Windows Update, więc nie sądzę aby z XP miało być inaczej, to nie Linux, że w 2 lata po wydaniu dystrybucji znikają jej repozytoria (vide Ubuntu w wersjach innych niż LTE).
    Nie bierzmy Ubuntu za przykład, bo to taka linuksowa Vista. Niby ładne to, niby proste to, a robione na szybko to (kto słyszał o copółrocznej dystrybucji?) i niestabilne to (bo robione na szybko z Sida).
    proprocek
    Poziom 15  
    "Ja zainstalowałem na bardzo słabym sprzęcie 7mkę z 1gb pamięci ram" - to NIE jest słaby sprzęt. XP ruszy na 256MB Ramu i będzie nawet nieźle sobie radził...
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Ale Xp to system z przed 10 lat . Czy Ty w 2001 roku marzyłeś o kości ram 2 Gb ? Wówczas coś takiego nie istniało. I o to się tutaj rozchodzi na współczesne czasy to bardzo słaby sprzęt!
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    korrus666 napisał:
    A ja mam pytanie do miłośników win7 czy ten system równie bezsensownie korzysta z pliku wymiany jak Win XP. W xp nawet jak system nie potrzebuje pliku wymiany to mieli na dysku. Systemy linuxowe nie dość że mają osobną partycję na plik wymiany to bez potrzeby go nie używają. Mi Ubuntu przy 6GB RAM pokazuje zawsze że użyło 0 Kb swapa. Windows już nie jest taki wspaniałomyślny i żre nawet jak nie trzeba.

Generalnie moc nie wykorzystania jest mocą i zasobami zmarnowanymi, windows tak już jest skonstruowany i tyle, powiem więcej biorąc pod uwagę windowsa i linuksa z tą samą konfiguracją to 2 (oo i ff)dedykowane programy działają dokładnie tak samo i dokładnie tyle samo czasu się otwierają i zamykają a powiem szczerze że widzę lekką przewagę zwłaszcza przy OO na windowsie pewno dzięki wstępnemu ładowaniu do swapa - bo po to on jest.

Co do Menu/Gui w 7-ce to jest kapitalne w dodatku w żadnym linuksie w "eksploratorze" przy widoku listy/szczegółowym nie możecie w locie wachlować wszystko kolumnami - a w windowsie można, powiem więcej można go dowolnie zmieniać i wybierać sporo kategorii wszystko pod wygodnym PPM a w Linuksie musicie grzebać w opcjach i cudować w plikach konfig. - ja dziękuję za taką przyjemność.
    proprocek
    Poziom 15  
    W linuksie gorzej działa maszyna wirtualna JAVA i to trzeba niestety przyznać. Z kolei sztuczki takie jak ładowanie do SWAPa powodują właśnie niepotrzebne zużycie pamięci. Czy tak często zamykamy OO i otwieramy go ponownie, aby go trzymać bez potrzeby w SWAPie?

W Gnome po naciśnięciu CTRL+T otwiera się w menadżerze plików nowa karta - tego w Windowsie nie zrobisz, mało tego - wirtualne pulpity (dostępne nawet w LXDE) które znacznie ułatwiają pracę - tego też w Windowsie nie znajdziesz. Dopiero od Sevenki przy naciśnięciu CTRL i scrollowania rolką można powiększać widok ikon - w Linuksie od bardzo dawna, mało tego - w przypadku plików tekstowych widzimy ich zawartość, a nie jakiś daremny podgląd, który zajmuje 1/4 ekranu w bocznym panelu.
    gosztekseba
    Poziom 31  
    proprocek napisał:
    W linuksie gorzej działa maszyna wirtualna JAVA i to trzeba niestety przyznać.

Z Javą można sobie też pokombinować. Z tego co zauważyłem lepiej działa ta od SUN bo OPENJDK nie jest dopracowana jak należy. Tak jak wspomniałem wcześniej jeszcze Flash nie działa jak powinien. Poza tymi (jak dla mnie pierdołami) wszystko inne przynajmniej u mnie nie sprawia problemu.
    tzok
    Moderator Samochody
    proprocek napisał:
    wirtualne pulpity (dostępne nawet w LXDE) które znacznie ułatwiają pracę - tego też w Windowsie nie znajdziesz.

Jak nie jak tak:
    http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/cc817881.aspx
    lub nie-microsoftowe rozwiązanie z efektem 3D Cube:
    http://softzilla.blogspot.com/2008/07/yodm3d-free-3d-virtual-desktop.html
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Potwierdzam sam korzystałem z kotki na XP'ku fajna była :D ale mi się znudziła :( Coś takiego ma być w Win8 :d
    kitor
    Poziom 34  
    Cytat:
    Co do Menu/Gui w 7-ce to jest kapitalne w dodatku w żadnym linuksie w "eksploratorze" przy widoku listy/szczegółowym nie możecie w locie wachlować wszystko kolumnami - a w windowsie można, powiem więcej można go dowolnie zmieniać i wybierać sporo kategorii wszystko pod wygodnym PPM

Sporo zależy od GUI. Fakt, trochę drag'n'drop brakuje w paru miejscach (głównie menu - acz używam i tak alternatywnego GnoMenu), ale już na brak opcji to nie narzekaj. Ba, taki fajny widok listy gdzie foldery można nie tylko otworzyć dwuklikiem, ale i rozwinąć jak na liście właśnie :D - odkryłem jak chciałem sprawdzić o czym piszesz.

Styl "brzydki" (tak odpierając już ataki fanatyków z obydwu stron) - bo zrzut z serwera, a styl w którym jedynymi grafikami są trzy przyciski na belce zdecydowanie szybciej działa przy pracy zdalnej.

A właśnie, jak o pracy zdalnej mowa. NX. Tego usługi terminalowe pod względem wydajności nie pobiją. P
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Do terminala wystarczy czarna konsola i białe napisy. Jak SSH po co coś lepszego.No ewentualnie interfrejs z Pascala a nie jakieś kolorowe świecidełka które odbiegają uwagę użytkownika od tego co ma robić :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kitor
    Poziom 34  
    Cytat:
    A właśnie, jak o pracy zdalnej mowa. NX. Tego usługi terminalowe pod względem wydajności nie pobiją.

sakuwbarakushow napisał:
    Do terminala wystarczy czarna konsola i białe napisy.

To żeś dowalił :!: Usługi terminalowe (Terminal Services), czy w sumie przemianowali to na Remote Desktop Services - zdalny pulpit z Windowsa...
    Czebu
    Poziom 19  
    Ja Was nie rozumiem. Teraz sami przekreśliliście Windows Vistę. Nie wiem, czy wiecie, ale słyszałem, że na tym systemie można po włączeniu odpowiednich opcji z pendrive'a zrobić dodatkową pamięć RAM. Nie wiem, jak jest w Windows 7.

Też zauważyłem, że Microsoft tak jakby trochę ściąga interfejs graficzny z linuxów.
    Jeden z Was napisał, że niektórym wystarczy system Windows 95 i przeglądarka Internet Explorer w starszej wersji. Ja nawet rozumiem takie podejście ludzi. Niektórzy nadal uważają, że z komputerami to jest podobnie jak z telewizorami.

Z tym bezpieczeństwem systemów Windows to jest trochę inna sprawa. Tak to prawda, to przez udostępnienie pewnych usług można dokonać włamań. Ale to nie tylko to. Samo używanie niektórych funkcji, chodzi o programowanie, jest niebezpieczne dla systemu. Co z tego, że będą aktualizacje, jak producenci jakiegoś oprogramowania używają nadal niebezpiecznych funkcji w programie. To nie jest wina systemu operacyjnego. To jest błąd ludzki. Pewne rzeczy w systemach Windows są tak jakby na wierzchu. Tak jakby są wystawione. Czego nie ma w linuxach. Linuxy są już bardziej zabezpieczone. Ale to chodzi o czyste zasady. Coś co jest wystawione, to prowokuje włamywacza do włamania i ukradzenia tej rzeczy. Tu jest pewnego rodzaju podobieństwo do rzeczywistych włamań do mieszkań lub domów. W przypadku systemów Windows jest jeszcze jedna sprawa. Zainteresujcie się tym w jaki sposób systemy Windows są używane do szpiegowania. Jeżeli w ogóle są? Niektórzy uważają, że pewne luki bezpieczeństwa są specjalnie robione w tych systemach. Może dlatego Microsoft tak nalega, na używanie Windows 7. Może nie chcą, żeby ktoś odkrył te specjalne luki bezpieczeństwa. Nie chcę nic sugerować, ale zastanawialiście się do czego służy taka opcja jak Uprawnienia specjalne. Nie wiem, może jest sposób, żeby je włączyć lub wyłączyć. Ja jakoś nie potrafię. Czy ta opcja ma jakieś zastosowanie? Ja nie wiem, ja teraz się tylko domyślam, że ta opcja mogłaby posłużyć do szpiegowania. Podsumowując. Komuś komu zależy na wolności, do szpiegostwa raczej się nie przyzna. Producenci programów antywirusowych też stosowali nieetyczne praktyki. Pisały jakieś własne wirusy komputerowe. Lub tworzyły jakieś kampanie reklamowe oszukując własnych potencjalnych klientów. Zastanawialiście się kto stworzył słynnego robaka Conficker. Dlaczego pewna znana firma produkująca programy antywirusowe robiła oszukańczą kampanię reklamową opierając się o robaka Conficker? Kto stworzył robaka Conficker? Ta osoba, która to stworzyła musiałaby wiedzieć jak działają firmy produkujące programy antywirusowe oraz jak działa sam Microsoft. Jak działają programy tych firm. Dlatego, aby twierdzić, że coś co najnowsze jest najlepsze, to trzeba się dobrze zastanowić. Najnowsze jest najlepsze, ale to w przypadku niektórych rzeczy.
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Piotrze nie twórz tutaj teorii spiskowych. Już bardzo zjechałeś z tematem tym samym. Sugerujesz że to MS podpuszcza hakerów aby włamywali się na systemy tym samym miała by opierać się promocja najnowszego systemu ?
    Czebu
    Poziom 19  
    Nie o to chodzi. To jest grubsza sprawa. To jest sprawa nawet polityczna. Spójrz na ilu komputerach jest używany system Windows? Na większości komputerów rozmieszczonych po całym świecie! Zobacz jak można podejść do tego strategicznie. Wiesz co to jest myślenie strategiczne? Kojarzysz taką instytucję jak Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (National Security Agency) z USA? Słyszałeś o systemie Echelon? Ten system działał jeszcze na przełomie lat 1998 oraz 1999. Pewna kobieta opowiadała, że kiedy chciała porozmawiać przez telefon, z mężem-żołnierzem, to po słowie bomba coś rozłączało im linię. Echelon był rzeczywistym systemem podsłuchowym. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne oraz czytali e-maile, ale wtedy tylko kiedy padały określone słowa. Dzisiaj taki system nie miałby zastosowania, bo musieliby odrzucić jeszcze ludzi, którzy zajmują się graniem w gry komputerowe. Np. Counter Strike. Są bomby? Tak, są bomby. Chociaż, niektórzy nadal wierzą, że ten system funkcjonuje. Z całym szacunkiem dla Was, ale siedzicie na tym forum. Widzę, że jeszcze wielu z Was nie wszystkim się interesuje i nie o wszystkim słyszała.
    To wszystko jest na temat. Napisałem o Uprawnieniach specjalnych. Te uprawnienia występują w systemach Windows XP.
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Pokaż jakiś screen co do tych specjalnych uprawnień ? Osobiście uważam ze to bzdura. Wyciągasz fakty z kontekstu. I nijak się mają operacje wojskowe do strategii Microsoftu. To są obstawione teorie spiskowe, które nijak się mijają z tym tematem. A co do Twoich pytań to nie, nie słyszałem o niczym takim. Ale również szybciej jak to w to uwierzę że Kenediego porwali kosmici ;)
    kondziu jah
    Poziom 33  
    A teraz porwali Jacksona, bo 2pac, Kennedy i Presley nie mieli czwartego do pokera :)

A wracając do RAMu z pendrive'a:
    ReadyBoost - bo tak to się zwie - polega na sprawdzeniu czy nośnik flash (pendrive, memory-card, cokolwiek) jest dość szybki. Jeśli jest, to Windows (vista/7) może stworzyć na nim plik podobny do pagefile.sys lecz z większym priorytetem.

Korzyści:
    -równoległe pisanie/czytanie na wielu dyskach = szybkość
    -flashka zamiast HDD = szybkość w Random Access.

Niedopracowania:
    -dziwna technologia określania czy nośnik jest dość szybki - potrafi raz sklasyfikować pozytywnie, a kolejny raz negatywnie tego samego pena.
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Co do nie dopracowania, powinno się to zgłosić do MS to udzielą poprawki poprzez ubdate ;) Każda nowa technologia boryka się z problemami. A przyznam szczerze że nie słyszałem o czymś takim. Przydatne wydaje się być ;)
    Czebu
    Poziom 19  
    Bardzo proszę, o to, Uprawnienia specjalne:

Nie mam pojęcia do czego to służy.

A jeśli hakerzy pracują na usługach wywiadu cywilnego lub wojskowego, to co? A kto atakował Wikileaks? Hakerzy? Hakerzy sami nie wpadliby na ten pomysł. Oni pracowali na usługach jakichś amerykańskich agencji rządowych. Ludzie, informatyka teraz to jest góra złota. I może dlatego rządy chcą kontrolować Internet. Kto wie, czy nie będą kontrolować naszych komputerów. Ale to już przekracza dobrą granicę. To nie są teorie spiskowe. Co do Microsoftu to są tylko przypuszczenia, ale kto wie.
    kitor
    Poziom 34  
    Cytat:
    Hakerzy?

Znowu, haker to ten co włamuje się dla wykrycia luk i poprawnienia bezpieczeństwa, cracker dla wykorzystania tego.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    kondziu jah napisał:
    A teraz porwali Jacksona, bo 2pac, Kennedy i Presley nie mieli czwartego do pokera :)

A wracając do RAMu z pendrive'a:
    ReadyBoost - bo tak to się zwie - polega na sprawdzeniu czy nośnik flash (pendrive, memory-card, cokolwiek) jest dość szybki. Jeśli jest, to Windows (vista/7) może stworzyć na nim plik podobny do pagefile.sys lecz z większym priorytetem.

Korzyści:
    -równoległe pisanie/czytanie na wielu dyskach = szybkość
    -flashka zamiast HDD = szybkość w Random Access.

Niedopracowania:
    -dziwna technologia określania czy nośnik jest dość szybki - potrafi raz sklasyfikować pozytywnie, a kolejny raz negatywnie tego samego pena.

Jak to jest możliwe? Pendrive jest dużo wolniejszy nawet niż zwykły dysk, nawet na USB 2.0 kopiowanie tego samego pliku z dysku na pena i z pena na dysk trwa wyraźnie dłużej niż z dysku na drugi dysk.
    Odcebul Isiekuli
    Poziom 12  
    andrzejlisek napisał:
    Jak to jest możliwe? Pendrive jest dużo wolniejszy nawet niż zwykły dysk, nawet na USB 2.0 kopiowanie tego samego pliku z dysku na pena i z pena na dysk trwa wyraźnie dłużej niż z dysku na drugi dysk.

A tak że chodzi o szybki dostęp do małych porcji danych. Twardy marnuje czas na pozycjonowanie głowicy. Pendrive jak to SSD, nie.

PS. Jak dla mnie XP zmarł ze 3-4 lata temu obecnie widuję go tylko w firmach (normalne - te same zadania od lat) i u znajomych na padakach pokroju 512MB ramu... Tylko nieliczni instalują to na normalnych komputerach.
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Odcebul Isiekuli napisał:
    andrzejlisek napisał:

A tak że chodzi o szybki dostęp do małych porcji danych. Twardy marnuje czas na pozycjonowanie głowicy. Pendrive jak to SSD, nie.

PS. Jak dla mnie XP zmarł ze 3-4 lata temu obecnie widuję go tylko w firmach (normalne - te same zadania od lat) i u znajomych na padakach pokroju 512MB ramu...

Niestety XP ma nadal ok 50% światowego rynku i wciąż cieszy się popularnością kupna na allegro ...
    Odcebul Isiekuli
    Poziom 12  
    sakuwbarakushow napisał:
    Niestety XP ma nadal ok 50% światowego rynku i wciąż cieszy się popularnością kupna na allegro ...
    Zdaniem tej strony już tylko 39% z ciągłą tendencją spadkową. Kwestia miesięcy kiedy Windows 7 go przegoni. Polski rynek i sprzedaż na allegro mnie nie interesuje, bo tak się składa, że w skali świata jest tak istotny jak puszczenie bąka w tłumie...
    Link
    Youmound
    Warunkowo odblokowany
    Wciąż jednak trzeba czekać na oficjalne dane że W7 ma połowę światowego rynku to będą najbardziej wiarygodne dane. Chodź ta strona znana jest na świecie lecz nie podali na ilu badanych / czy na podstawie ilu użytkowników stron ze świata zostały zebrane i policzone te dane.

No tak kwestia miesięcy chodź sceptycy twierdzą że W7 nie zdoła podbić ponad połowy rynku, i wcześniej wejdzie WIN8 który będzie miał tą szansę. Chodź ja uważam osobiście W7 ma na to wielką szansę i jeszcze w nie cały rok się uda ;) XP bł na rynku 10 lat i zdobył dużą popularność, W7 nie miał na to szansy, za krótko był. Dlatego ma trudniej na wybicie przez wzgląd na miłośników XP.

Edit://
    Wg tych statystyk jeszcze 2-3 miesiące a 7mka pobije XP na miarę światowego rynku ... - cóż jak to się stanie to będzie w necie pełno oficjalnych newsów ;)
    kondziu jah
    Poziom 33  
    piotr_kadlubowski napisał:
    Bardzo proszę, o to, Uprawnienia specjalne:

Nie mam pojęcia do czego to służy.

A jeśli hakerzy pracują na usługach wywiadu cywilnego lub wojskowego, to co? A kto atakował Wikileaks? Hakerzy? Hakerzy sami nie wpadliby na ten pomysł. Oni pracowali na usługach jakichś amerykańskich agencji rządowych. Ludzie, informatyka teraz to jest góra złota. I może dlatego rządy chcą kontrolować Internet. Kto wie, czy nie będą kontrolować naszych komputerów. Ale to już przekracza dobrą granicę. To nie są teorie spiskowe. Co do Microsoftu to są tylko przypuszczenia, ale kto wie.

Kolego, czas zmienić okulary :)
    Zamiast wymyślać spiski, to może warto wcisnąć przycisk 'zaawansowane', o którym masz informację na dole okna, by dowiedzieć się o szczegółach.

Odcebul Isiekuli napisał:
    andrzejlisek napisał:

Druga rzecz, to równoległe pisanie na dwóch dyskach, zamiast zmuszania głowicy HDD do ciągłego latania swap<->magazyn.
    Czebu
    Poziom 19  
    Dobra jeszcze raz. Wam to trzeba zaznaczyć. Chodzi mi o te Uprawnienia specjalne zaznaczone czerwoną ramką. Dlaczego tej opcji nie można włączyć. Jeżeli ustawiałem odpowiednie podstawowe uprawnienia do folderów i programów, to chyba wiem co można włączyć, a czego nie. Jeszcze raz, o to mi chodzi:
    https://obrazki.elektroda.pl/8022077200_1310995799.jpg

Dlaczego tam są przyciski, które są nieaktywne? Do czego one służą, jeżeli są nieaktywne? A może te przyciski można jakoś załączyć?
    Może to jest pozostałość po systemie Windows NT? Ja nie szukam, akurat w tym miejscu spisku, bo myślę, że jest jakieś wytłumaczenie. Chociaż kto wie. W Windows XP było i chyba nadal jest dużo starszych programów. Ten system ma gromadę różnych małych programów, o których niektórzy użytkownicy nie wiedzą. Dlaczego nie, przecież można podrzucić odpowiedni program, który automatycznie zrobi to co trzeba z tymi programami i mamy zapewniony dostęp do komputera.