Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o zabezpiecznie modemu przed sygnalem dzownka

19 Lis 2004 12:24 966 5
  • Poziom 20  
    Witam

Taki ogolny problem mam z modemem :-)

Na wejsciu modemu sa np warystory by zniwelowac przepiecia mogace pojawic sie na
    liniach telefonicznych, pozniej jest transfroamtorek (przekladnia ok 1:1) by
    dopasowac impedancyjnie modem do lini i oddzielic linie od modemu
    galwanicznie.

A w jaki sposob zabezpieczyc (oddzielic) wysokonapieciowy sygnal dzwonienia
    od reszty ukladu (tak by nie uszkodzic go)?
    Robia to przekaznikami wbudowanymi na plytkach modemu
    (przekaznik stale rozwarty, po wykryciu - jak, sygnalu dzwonienia przekaznik
    "podnosi sluchawke" )? A moze kondensatorem jakims...., poogladalbym jakis
    modem, gdybym taki mial :-)

Moze przekaznik do czegos innego jest...

narazie mysle ze przez dzielnik rezystorowy zasilana jest dioda w transoptorze (uklad podlaczony do lini na stale), jesli modem zdecyduje sie oderbac rozmowe to wlacza przekaznik ktory zwiera transformatorek do lini i jest rozmowa odebrana

dzieki za pomoc
  • Poziom 27  
    Modem jest tak skonstuowany że sygnał dzwonka w zadnym razie mu nie zaszkodzi.Wej. modemu jest budowane na tranzystorach wysoko napięciowych.Dlatego nie ma potrzeby zabezpieczania go przed sygnałem dzwonka.W przypadku przepięć powyzej prądu dzwonka to już inna para kaloszy.
  • Poziom 20  
    kaz69 napisał:
    Modem jest tak skonstuowany że sygnał dzwonka w zadnym razie mu nie zaszkodzi.Wej. modemu jest budowane na tranzystorach wysoko napięciowych.Dlatego nie ma potrzeby zabezpieczania go przed sygnałem dzwonka.W przypadku przepięć powyzej prądu dzwonka to już inna para kaloszy.

Wiem ze rozwiazan moze by sporo... w czym moj problem...

Wykladowca omawial zabezpieczenia w modemie, warystor, transformatorek 1:1 i dał pytanie (bonusowe, moze uchronic przed koniecznoscia pisania koła czy cos) wlasnie jak odfiltrowac/ zabezpieczyc modem przed sygnalem dzwonka, chyba to jest 90V 25Hz?

Chodzilo mu pewnie o typowe rozwiazanie w modemach, wlasnie ogladalem modem i jest tem przekaznik, mostek gretaza, optotriak. To nie ten obwod o ktory mu chodzilo?

Pytanie wiem ze moze miec duzo rozwiazan ale cos typowego... czas mam do 24 na wyslanie odpowiedzi...

Moze cos Ci przyjdzie jeszcze do glowy. Dzieki
  • Poziom 33  
    Witam.
    Jak kolega ,,kaz69” napisał - modem nie ,,boi’ się prądu dzwonienia. Nie bardzo rozumiem, po co zabezpieczać modem, ponieważ gdy zostanie zamknięta pętla abonencka to centrala przerwie wysyłanie prąd dzwonienia. Chyba, że to jest jakaś prosta centrala, gdzie zgłoszenie abonenta jest wykrywane po zakończeniu cyklu wysyłania dzwonienia. Ale i w tym przypadku po zamknięciu pętli wartość napięcia dzwonienia spada do wartości całkowicie bezpiecznej dla układów modemu.
    Pozdrawiam.
    :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam .sygnal dzwonka jest napieciem zmiennym i jest ono kierowane na osobny uklad z kondensatorem w telefonach jest na 250V.Aby zabezpieczyc uklad stosuje sie diode zenera 27V 0,5W ale po to aby uchronic uklad dzwonienia np.GL 6850.Na wejscu lini stosuje sie warystory do zabezpieczenia calego telefonu lub urzadzenia a przekaznik w modemie jest do wybierania numeru w trybie impulsowym.To ogolnie mysle ze pomoze a najlepiej wez schemat telefonu i przeanalizuj.