Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Farun 1818 i President Hertbert I pisk na odsłuchu

woitek77 13 Lip 2011 00:41 2595 8
  • #1 13 Lip 2011 00:41
    woitek77
    Poziom 8  

Witam!

Zakupiłem sobie ww wymieniony mikrofon czyli Farun fd-1818 jestem juz po regulacji PR'ką od wzmocnienia tak że nie sprzęga przy nadawaniu. Ustawienie końcowe PR'ki od wzmocnienia jest prawie na minimum, ale wzmocnienie słychać, echo też, dla mnie bomba....do czasu aż? Aż nie włączam silnika w aucie i co słyszę? delikatny pisk który towarzyszy rozmówcy no i na szumach na wolnym kanale też. Zdążyłem dojść do pewnych zależności: otóż gdy chwytam kabel mikrofonu pisk cichnie na odsłuchu...
    kurde jak nie sprzęga przy nadawaniu to znowu piszczy na odbiorze...:(
    Czyżby kabel mikrofonowy był słabo ekranowany?

Pozdrawiam!

Wojtek

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Lip 2011 08:59
    sneyk
    Poziom 12  

woitek77 napisał:
    Czyżby kabel mikrofonowy był słabo ekranowany?

Niestety tak. Wymień przewód mikrofonowy na dobry, najlepiej silikonowy, ja polecam Midlanda - a usterka powinna zniknąć. Obecnie tanie mikrofony z echem i wzmocnieniem są produkowane "po chińsku" więc zaoszczędzili na wszystkim.

Pozdrawiam
    Artur

0
  • #3 13 Lip 2011 10:06
    woitek77
    Poziom 8  

gdzie kupic kabel Midlanda?
    Czy jest sens wymienić przewód od wkładki do płytki na przewód ekranowany?
    Czy jest sens masę wkładki puścić osobnym przewodem do masy w radiu?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 13 Lip 2011 10:37
    gregorio27
    Poziom 31  

Po pierwsze radio przystosowane do "dynamicznego" więc wzmocnienie samo w sobie daje w d...., 2- marnej jakości ekran przewodu, 3- do regulacji masz jeszcze mic-gain, 4 :!: Najpierw zanim coś będziesz wymieniał to sprawdź ustawienie anteny! bo założę się że nie jest do końca poprawne.

0
  • #5 13 Lip 2011 11:29
    woitek77
    Poziom 8  

Cytat:
    3- do regulacji masz jeszcze mic-gain

Wątpię czy mic-gain obniży zakłócenia które wchodzą prawdopodobnie kablem mikrofonowym na odsłuchu...

przypominam wątek problemu : piszczy przy odbiorze na właczonym silniku, gdy dotknę kabla pisk cichnie, nie nazwał bym tego sprzęganiem pisk coś jakby ciszej gwizdek od czajnika.

Cytat:
    Najpierw zanim coś będziesz wymieniał to sprawdź ustawienie anteny! bo założę się że nie jest do końca poprawne.

No nie jest poprawnie, bo jest na magnesie z odbitą 1,2

0
  • #6 13 Lip 2011 12:54
    gregorio27
    Poziom 31  

U Ciebie przy odbiorze..., z pierwszego postu to jasno nie wynika. Sprawdzić masę (-) radia i połączenia front panelu oraz luty gniazda. Chociaż przyczyny zacząłbym szukać w samym samochodzie.

0
  • #7 14 Lip 2011 21:11
    woitek77
    Poziom 8  

Witam!

Można powiedzieć sukces!

Co zrobiłem:

-folia aluminiowa w obudowie mik
    -wymiana przewódu na koncentryczny (cienki) od pastylki mik. do płytki
    -kondensatorki ceramiczne 4n7 przy pastylce mik i na płytce gdzie są przewody od kabla mik. miedzy RX-gnd, TX-gnd,
    -kondensatorki ceramiczne 4n7 we wtyczce kabla mik. miedzy mic-gnd i RX-gnd
    -ferryt na kablu mikrofonowym

co tak naprawdę pomogło....hm...z tych czynności to nie wiem. Ważne ze mic nie zbiera z odsłuchu i mogłem podkręcić wzmocnienie na PR;ce

Powodzenia

0
  • #8 15 Lip 2011 11:48
    woitek77
    Poziom 8  

Witam!

Co do panelu przedniego i posiadanie przez niego masę, zmierzyłem omomierzem zaraz po sugestiach kolegów, poprzez sprawdzenie przejścia między obudową gniazda antenowego oraz obudową gniazda mikrofonowego.
    Było OK!

0
  • #9 15 Lip 2011 14:56
    SP8JZ
    Poziom 33  

Zobacz czy wyjście z potencjometru P3 w mikrofonie jest dobrze podłączone do sekcji PTT jak i samego radia

0