Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana głośników 2 ohm na 4 ohm a spadek skuteczności

13 Lip 2011 09:28 2450 4
 • Poziom 8  
  Witam. Od dawna czytam forum korzystając jedynie z wyszukiwarki i to mi wystarczało, ale przyszedł czas na zadanie pierwszego pytania.
  Posiadam Saaba 9-3 MY2003 i zamierzam wymienić głośniki w drzwiach gdyż się po prostu stare kończą. Chodzi o to, że oryginały są 2 Ω, a z takowych jest na rynku średni wybór, zatem myślę o wrzuceniu popularnych 4 Ω. Zależy mi na tym aby głośno grały, a wiem, że zmiana oporności spowoduje ich wyciszenie. Zatem pytam, czy jest jakiś prosty wzór, aby obliczyć spadek skuteczności (dB) po wrzuceniu 4 Ω? Czy jeśli głośniki o dość dużej skuteczności 93 dB, 4 ohmowe podepnę do mojej instalacji gdzie poprzednio grały 2 Ω to skuteczność ich spadnie o połowę tj. do ok. 90 dB? Zakładając oczywiście, że ich moc RMS będzie dobrana do wzmacniacza. Czy to nie jest takie proste jak mi się wydaje?
  Myślę o głośnikach Audio-System AS-165C. Wiem, że helony są 2 Ω, ale to trochę dużo kasy. Dodam, że wraz z wymianą głośników idzie wygłuszenie drzwi.
 • Pomocny post
  Moderator CarAudio
  Nie napisales ile masz do wydania ale najtansza opcja to infinity 2 ohm ...w sumie nie do konca to ''prawdziwe'' 2 ohmy , no ale zawsze to jakies wyjscie .
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Trzeba by zajrzeć w manual od wzmacniacza i zobaczyć jak wygląda jego stabilność przy poszczególnych impedancjach, ile mocy oddaje.
  Teoretycznie w większości przypadków spadek mocy o połowę powoduje 3dB utraty efektywności.
 • Poziom 8  
  Myślałem już o Infinity REF 6530cs (impedancja-2 Ohm, moc ciągła-90 W, skuteczność-92 dB, pasmo przenoszenia - 58 Hz - 21 kHz) i chyba w ostateczności je zamontuje. Tylko z tego co pamiętam to w saabie są klasyczne kick basy, a wzmacniacz fabryczny tnie górne pasmo przy 250 hz więc nie potrzebny mi zestaw odseparowany z tweeterem. W przypadku audio system pasmo przenoszenia zaczyna się coś koło 40 Hz, więc powinien on schodzić głębiej, a na tym mi trochę zależy. Tylko tam z kolei są 4 Ω więc będzie spadek efektywności. Czy w ogóle odczuwalna słuchowo jest różnica między 40 a 58 Hz? Co do instrukcji amp. to nie posiadam, gdyż jest fabryczny, ale podejrzewam, że nie są to jakieś oszałamiające wartości (cały system 7 głośników na 2 wzmakach ma 150W), a jego usunięcie nie wchodzi w grę, gdyż łączy się światłowodem z drugim amp. oraz to, że przez niego płyną inne dźwięki systemowe. Chodzi mi tylko o wymianę głośników, które by zagrały w miarę dobrze z całością.
 • Poziom 8  
  No i decyzja zapadła. Będą Infinity KAPPA 652.9i ( rozmiar: 165 mm, moc ciągła/szczytowa: 75 W/225 W, skuteczność: 95 dB[!], pasmo przenoszenia: 45 Hz - 25 kHz, impedancja 2 ohm [tzn. 2,7] ). Mam nadzieję, że to wszystko jakoś zagra.
  Nadal jednak się zastanawiam, czy różnica 45Hz a 58Hz jest mocno zauważalna?