Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Substytucja dla potencjometru 1,5 kOhma 2 W

13 Lip 2011 10:48 929 2
 • Poziom 8  
  Stan faktyczny wygląda w ten sposób, że mam zaburtowy silnik elektryczny do łódki i popsuła się w nim manetka regulująca obroty. Oddałem go kiedyś do naprawy i został naprawiony właśnie w ten sposób, że zamontowano w zewnętrznym "pilocie" potencjometr o parametrach z tematu (na 90% charakterystyka liniowa). Potencjometr był jednostronny i do zmiany przód/tył służył fajensiarski przełącznik który się popsuł. Wymiana przełącznika to banał a poprzednie rozwiązanie było mało ergonomiczne- z tego też powodu chciałbym zamontować potencjometr podwójny (taki jak w balansie radia) w manetce. Problem w tym, że nie ma potencjometrów podwójnych lewo/prawo o specyfikacji 1,5 kΩ i na 2 waty. Na pewno jest jakiś niezbyt skomplikowany sposób aby zmontować jakiś układ, który stanowił by zamiennik o wspomnianej specyfikacji (której naturalnie nie można dostać).
  Generalnie zależy mi na tym żeby rozwiązanie było maksymalnie proste.

  Ps. Mam nadzieje, że dobre forum wybrałem na to zgadnienie.
 • Poziom 21  
  Można postąpić tak:
  Wziąć dwa potencjometry i zamontować je w jarzmie o kształcie litery "C",
  wałkami na zewnątrz.
  Następnie przewiercić w każdym wałku otwór, prostopadle do jego osi.
  Za pomocą kabłąka z drutu też w kształcie "C" sprzęgnąć oba wałki przetykając jego końce przez owe otwory.
  Koniec jednego z wałków wyprowadzić na obudowę i zaopatrzyć w stosowne pokrętło - w ten sposób uzyskamy podwójny potencjometr.
 • Poziom 8  
  Niestety ten numer nie przejdzie ponieważ w manetce jest miejsce tylko na jeden potencjometr- ewentualny dodatkowy układ będzie się znajdował w puszce głównego sterownika. Poza tym chodzi o oto aby naprawiony sprzęt wyglądał tak jak oryginalny- chcę uniknąć dodatkowych pokręteł i przełączników.