Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Książki o programowaniu uC i systemach uC - opinie, przemyślenia, nowości

janbernat 13 Lip 2011 19:19 124523 521
  • #1 13 Lip 2011 19:19
    janbernat
    Poziom 38  

Ukazała się nowa książka na temat AVR i C.
    Tomasz Francuz- "Język C dla mikrokontrolerów AVR".
    Wczoraj zacząłem czytać.
    Pomijając opis procesorów, programatorów, środowiska IDE itp.- bo to trochę znam.
    Pierwsze wrażenie- jest zupełnie inna niż książka Mirosława Kardasia.
    Zacząłem od rozdziału Podstawy jezyka C na AVR.
    Przeczytałem jedną trzecią.
    No i wiem że jeśli chodzi o to jestem dość głupi- ale nie myślałem że aż tak.
    Solidny podręcznik.
    Dość mocno skondensowany- no i założenie że ktoś zna pewne tematy zanim zostaną opisane- trochę ryzykowne.
    Ale jeśli dla początkujących to dałbym 4.
    Dla trochę zaawansowanych- 5.
    Jedna jaskółka wiosny nie czyni- ale jest to druga jaskółka.

Moderowany przez _Robak_:

Wyznaczam temat jako jedyny o pogaduchach książkowych.
    Nazwę tematu zmieniłem.

0 29
  • Renex
  • #2 13 Lip 2011 20:35
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Cóż, po przewertowaniu (doszła dopiero dzisiaj) też mam podobne wrażenia, podręcznik jak dla mnie bardzo dobry (lubię skondensowane wiadomości), ale jakieś podstawy warto mieć, żeby się nie pogubić.
    Dużym atutem jest poruszenie wielu ciekawych kwestii:
    1. USB
    2. Bootloadery
    3. Obszernie opisane USI i różne tryby pracy tego modułu
    4. TWI w trybie slave (i ogólnie wszystkie popularne interfejsy opisane jako master/slave)
    (na te tematy przynajmniej czekałem po polsku w takiej książce i się doczekałem)
    Wszystkich nie sposób wymienić, bo trzeba by (jeśli o mnie chodzi) z 1/3 jak nie więcej spisu treści wkleić.
    Jedynie co do graficznych LCD to szkoda, że Kolega tmf nie opisał też dosyć popularnego t6963c, bo przydałby się po polsku jakiś szeroki opis tego sterowniczka także.
    Jak się "wgryzę" to napiszę więcej.
    ---
    Co do jaskółek - wreszcie zapełnia się ogromna luka w tej części literatury - C dla AVR. Po wielu już publikacjach o Bascomie czas na nadrobienie strat w C (Choć osobiście uważam, że o wartości tworzonego programu decyduje programista i jego umiejętności, a nie język programowania ;-) ).

0
  • #3 13 Lip 2011 21:48
    nsvinc
    Poziom 35  

Nie mam tej książki, ale udzielę się w dyskusji...

piotrva napisał:
    Jedynie co do graficznych LCD to szkoda, że Kolega tmf nie opisał też dosyć popularnego t6963c, bo przydałby się po polsku jakiś szeroki opis tego sterowniczka także.

Nie dziwię się, że tego nie zrobił. I szczerze mówiąc, trochę Tobie się dziwię (głównie z racji wiedzy i rangi), że potrzebowałbyś opisu jakiegokolwiek scalaka po polsku... po co?
    W 99% dowolnego przypadku pisania na sprzęt znany jak i nie znany, wystarczy datasheet i/lub ewentualnie nota aplikacyjna do niego. Ja np. nigdy z T6963C nie korzystałem; ale jak będzie potrzeba, sciągnę sobie datasheet i napiszę stosowne API dokładnie i tylko i wyłącznie pod moje wymagania... Zakładam, że to jest "the one and only way" aby napisać bardzo wydajny i pozbawiony typowo bibliotecznych błędów kod...

USB to już zupełnie coś innego - tutaj faktycznie ciężko o dobrą i jednocześnie prostą literaturę o kilkaset stron krótszą od "The USB Cookbook" (z którego zresztą uczyłem się USB), a dodatkowo po polsku... W szczególności, że nie jest to po prostu scalak do którego można napisać datasheeta, a potężny zestaw zagadnień, gdzie więcej logiki i algorytmów, niż krzemu właściwego...
    Tylko pogratulować Koledze tmf trafienia w punkt z "dobrym wzięciem" ;]

Swoją drogą cieszę się bardzo, że takie książki powstają - mogę mieć nadzieję, że znacząco zmniejszy to ilość zakładanych wątków z serii "atmega 8 i hdd44780 nie działa". Może wkońcu ci, którzy stawiają pierwsze kroki, wezmą się za stosowną literaturę, zamiast denerwować spokojnych i pełnych chęci do niesienia pomocy forumowiczów ;] Ludzie powinni się rozwijać ;]

0
  • Renex
  • #5 14 Lip 2011 00:45
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Cóż, nigdy nie uważałem że wiem dużo z dziedziny, ale teraz wiem że nic nie wiem i nawet rozdziały o znajomych tytułach to dla mnie kopalnia wiedzy. I jeszcze jedno, części teoretyczne trzeba czytac powoli i ze zrozumieniem. Poza tym, pomimo początkowych obaw ta książka nie dubluje książki Mirka i niesie masę ciekawych i nowych informacji.

0
  • #6 15 Lip 2011 10:54
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Dziękuję kolegom za miłe słowa.
    Postaram się wyjaśnić dlaczego tak, a nie inaczej jest to napisane. Po pierwsze to nie jest typowy podręcznik języka C, na tym polu K&R i tak nie pobiję, ani nie pobiję dziesiątków innych autorów, którzy napisali książki o nauce C. Starałem się umieścić tylko parę podstaw oraz możliwie dużo rzeczy specyficznych dla programowania AVR. Niestety skutkiem ubocznym tego jest założenie, że czytelnik posiada pewną (podstawową) znajomość C. Założenie ryzykowne, ale co robić. Książka już ma prawie 600 stron, a nie może się rozrastać w nieskończoność, bo to rodzi koszty. Zresztą uważam, że część czytelników byłaby zawiedziona płacąc za książkę, która w 50% powielałaby treści, które znają, albo znajdują się w posiadanych przez nich książkach.
    Z tego samego powodu opisane są tylko dwa (IMHO najpopularniejsze) kontrolery LCD. Niestety, zawsze potrzebny jest kompromis. I tak książka ma prawie 200 stron więcej niż pierwotnie planowałem.
    Z drugiej strony wszelkie uwagi, przede wszystkim krytyczne są cenne. Może uda się zrobić jakąś kontynuację (temat AVR bynajmniej nie został wyczerpany ;P), to postaram się je uwzględnić, a przykłady będą dotyczyć innych układów (w tym innych LCD).

nsvinc: Mam nadzieję, że w dużej części ta książka odpowiada twojej koncepcji "hacking C compiler for ARM", tyle, że for AVR. Tu się pojawia pewien problem - Polska jest niestety małym rynkiem, a pisanie takiej książki w wersji hakerskiej to spore wyzwanie.

0
  • #7 15 Lip 2011 11:03
    tadzik85
    Poziom 38  

I ja przyłącze się do oceny. Jak i Tomkowi tak i Mirkowi serdecznie dziękuje za napisanie tych książek. Skrzętnie i dobrze napisana. Ciekawie się panowie dobraliście. Książki wydane prawie w tym samym czasie a jedna uzupełnia drugą. A, że swego czasu sam miałem problem z literaturą dobrą mogę z całą pewnością stwierdzić książki pierwsza klasa. Obu kolegom wystawiam po 6 i piwko przy okazji ;).

0
  • #8 15 Lip 2011 11:23
    gaskoin
    Poziom 38  

tmf napisał:
    Niestety skutkiem ubocznym tego jest założenie, że czytelnik posiada pewną (podstawową) znajomość C. Założenie ryzykowne, ale co robić.

Moim zdaniem bardzo dobrze, bo co wezmę jakąś polecaną świetną książkę do powiedzmy języka C - to tam podstawy. Ileż można czytać o tym jak się deklaruje zmienne, jaka jest interpretacja wskaźnika etc etc. Fajnie jest więc wziąć do ręki książkę i przeczytać w jakimś prologu zanim akcja się rozwinie, że od czytelnika wymaga się podstawowej wiedzy z zakresu języka C. W samej książce natomiast czytać o zastosowaniach - co lepiej, dlaczego, a czemu nie tak, do czego to prowadzi etc. Ja na polskim rynku nie widzę takich książek w ogóle.

0
  • #9 15 Lip 2011 11:40
    Halkilor
    Poziom 15  

tmf napisał:
    Niestety skutkiem ubocznym tego jest założenie, że czytelnik posiada pewną (podstawową) znajomość C. Założenie ryzykowne, ale co robić. Książka już ma prawie 600 stron, a nie może się rozrastać w nieskończoność, bo to rodzi koszty. Zresztą uważam, że część czytelników byłaby zawiedziona płacąc za książkę, która w 50% powielałaby treści, które znają, albo znajdują się w posiadanych przez nich książkach.
    [...]
    nsvinc: Mam nadzieję, że w dużej części ta książka odpowiada twojej koncepcji "hacking C compiler for ARM", tyle, że for AVR. Tu się pojawia pewien problem - Polska jest niestety małym rynkiem, a pisanie takiej książki w wersji hakerskiej to spore wyzwanie.

Chciałbym bardzo pochwalić takie założenia, jak dla mnie są mega trafne. Mam nadzieję, że nasz niewielki rynek odwdzięczy się jednak konkretnymi wynikami sprzedaży. Póki co chwalę, jest bardzo dobrze, uwag nie ma, bo dopiero zacząłem czytać. W każdym bądź razie dzięki za polskojęzyczny wkład w ten temat!

0
  • #11 15 Lip 2011 16:44
    Pituś Bajtuś
    Poziom 28  

Czy tylko ja odnoszę wrażenie, iż niektóre obrazki w tej książke są totalnie spartolone? Coś jakby przy konwersji wektor/raster albo odwrotnie źle się przeskalowało? Konkretnie grubość niektórych linii?

0
  • #12 15 Lip 2011 17:44
    tmf

piotrva: tak, Dragon wspiera TPI. Co do reszty uwag na razie się nie ustosunkuję, bo jeszcze nie mam książki :) i trudno mi odnaleźć wspomniane fragmenty. Z tego samego powodu nie wiem także jak wyszły ryciny :) Mam nadzieję tylko, że wspomniane mankamenty rycin nie są istotną przeszkodą.

0
  • #13 15 Lip 2011 22:01
    Fredy
    Poziom 27  

Obie książki są cennymi eksponatami - szkoda tylko że mają miękkie okładki. Dałbym spokojnie jeszcze 10zł więcej aby mieć to pięknie i trwale zapakowane. Jaka to przyjemność , pogrążyć się w pięknej książce co do treści i wyglądu.

Ale i tak wielkie dzięki dla p. Mirka i Tomka za to co zrobili.

0
  • #14 15 Lip 2011 22:29
    domeczq
    Poziom 10  

Ja również gratuluję kolegom mirekk36 i tmf :) Powoli trawię książkę kolegi Mirka, jak na razie nie mogę sobie poradzić z biblioteką PetitFS, ale i tak nieźle mi chyba idzie :P

Mam 16 latek, programuję od 6 kl. podstawówki, a w AVR siedzę od 1kl. gimnazjum. Szczerze brakowało mi na internecie dokładnie opisanych modułów wewnętrznych mikroprocesorów AVR(timery,przerwania itd.), więc zakupiłem książkę kolegi Mirka. Nie zawiodłem się, wszystko fajnie opisane. Książka dobra dla osób, które jeszcze nie znają C. Teraz planuję zakupić książkę kolegi tmf jako uzupełnienie dotychczasowej wiedzy. Jak ją dostanę i przeczytam choć trochę to podzielę się wrażeniami :)

0
  • #15 15 Lip 2011 22:40
    janbernat
    Poziom 38  

No żebym wiedział że tmf nie ma jeszce książki to bym kupił dwie w przedsprzedaży i jedną Mu wysłał...
    Bo albo mi się wydaje albo jakieś naleciałości z pascala to się w tekście pojawiają.

0
  • #16 17 Lip 2011 17:45
    pancio
    Poziom 16  

wielki szacun dla tmf, jestem w trakcie lektury od kilku dni i ku mojemu zadowoleniu w końcu zaczynam rozumieć jak kod ląduje w sekcjach itp. Tego brakowało w innej literaturze. Książka napisana bardzo umiejętnie i przystępnie. Ja osobiście programuję z wykorzystaniem środowiska linuax a opisy działania kompilatora i linkera są po prostu miodzio! Perełka, pięknie wygląda z mojej biblioteczki... :-)

0
  • #17 17 Lip 2011 19:29
    gayetan
    Poziom 18  

Również się dołączę z gratulacjami. Wiele rzeczy dotychczas 'średnio zrozumiałych' -'się wyjaśniło'. Więcej takich pozycji!!! Przeczytałem w jeden dzień...i od kilku dni czytam znowu i jeszcze raz i zawsze odkrywam coś nowego!!! Dołączam się do tych 'miękkich okładek' - już się powoli wycierają... Myślę, że to doskonałe 'uzupełnienie' do książki pana Mirka. ...tak jak by tom II,III i kolejne... a i kolejność dobra bo moim zdaniem nie jest to książka dla całkiem początkujących - choć podobno 'mądrej głowie..' .Każda z tych pozycji pewnie w najbliższym czasie stanie się klasyką tak jak lat temu parę "Mikrokontrolery dla początkujących" pana Piotra Góreckiego.
    Wielkie dzięki za tę książkę - wielki szacunek!!!!!

0
  • #18 18 Lip 2011 20:38
    janbernat
    Poziom 38  

Chciałbym aby tmf już miał tę książkę...
    Bo mozna by mu zadać parę pytań i przedstawić listę marzeń do następnego wydania.
    Tu jest:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2044847.html
    Myślę że literówka.
    A na str. 290- dlaczego wywołanie pustego przerwania nie jest naked?
    Na str. 291 jest cli() i sei()- a na str.254- "makrodefinicji cli()- nigdy nie powinniśmy używać w programie".
    No i czy w następnym wydaniu kod nie mógłby być wydrukowany grubszymi literkami niż tekst?

0
  • #20 18 Lip 2011 21:16
    tmf

Tam istotnie powinno być n=n/i; a nie n:=n/i; - ale czytając resztę łatwo do tego błędu dojść.
    Co do reszty - podaj mi proszę nr rozdziału i tytuł podrozdziału, będę mógł odnaleźć w manuskrypcie.
    Ale generalnie, jak wiadomo, nie ma zasad bez wyjątków i czasami użycie cli() ma jakieś uzasadnienie, warto tylko pamiętać, że nie zawsze uzyskamy dokładnie to co chcemy :)
    Co do formatowania to jest to sprawa wydawnictwa, mają swoje szablony i myślę, że tu nic się nie poradzi. Ale jeśli będzie takie zapotrzebowanie to pewnie to przemyślą.
    A listę życzeń już można układać - akurat jest dobry czas na to. Albo tu, albo na priv wysłać, obiecuję, że każde rozsądne życzenie zostanie uwzględnione :)

0
  • #21 18 Lip 2011 21:33
    janbernat
    Poziom 38  

Rozdział 15- Przetwornik Analogowo Cyfrowy.
    Podrozdział- Precyzyjne pomiary przy pomocy ADC.
    Bo po takiej zdecydowanej deklaracji- "makrodefinicji cli()- nigdy nie powinniśmy używać w programie"- Rozdział 14 podrozdział sei()/cli()- to potrzebuję jakichś wyjaśnień dlaczego w tym wypadku można- ale wogóle to nie.

0
  • #22 18 Lip 2011 22:28
    tmf

Widzisz, to jest przykład na to, że czasami samemu trudno jest się stosować do własnych, dobrych rad :)
    A na poważnie - zaprezentowany w funkcji GetADC ciąg instrukcji operuje poprzez wskaźniki (tego nie widać, ale użyte makra są tak rozwijane) z modyfikatorem volatile na zasobach sprzętowych - rejestrach. Powoduje to, że optymalizator nie ma pola manewru i wszystko jest tłumaczone dokładnie tak jak jest zapisane. Oczywiście można użyć ATOMIC_BLOCK ale w tym przypadku nie jest to niezbędne. Dolegliwość użycia cli()/sei() w kodzie polega na tym, że chroniony przez nie obszar może przez kompilator ulec "poszerzeniu". W tym przypadku jednak to nie może mieć miejsca.
    Co do zdefiniowanego powyżej ISR - użycie naked byłoby w tym przypadku jak najbardziej wskazane - skróciłoby kod, no i procesor nie musiałby bezproduktywnie wchodzić w przerwanie.
    Wyeliminuje to 9 niepotrzebnych instrukcji. Niemniej liczę, że w końcu któraś z wersji gcc zrobi to automatycznie :) Ale widzę, że nauka nie poszła w las i sensownie myślisz, jeśli pod wpływem wcześniejszego rozdziału poświęconego przerwaniom to się bardzo cieszę :)

0
  • #23 18 Lip 2011 23:00
    janbernat
    Poziom 38  

No tak-ten rozdział o przerwaniach to czytałem jak kryminał.
    Wydawało mi się że coś o tym wiem- a tu trup w każdej szafie...
    Ale przedtem wydawało mi śię że ATOMIC_BLOCK jest trochę mądrzejszy- że potrafi rozpoznać czy instrukcja jest wykonywana w jednym czy w paru cyklach.
    I potrafi je wykonać tak aby nie rozdzielić tych instrukcji.
    A tu- po prostu blokowanie przerwań.
    I nawet nie wiem czy wszystkich- czy tylko z tego samego wektora.
    A co do szerszego wyjaśnienia w nastęnym wydaniu dlaczego w tym wypadku cli() jest dopuszczalne- to bym chciał.
    Rozdział 13- to jest to o co bym nikogo nie podejrzewał.
    Operacje na tych rejestrach w przerwaniach to mogą być nacked- z prawdopodobieństwem 99% że nikt ich nie użyje.
    I z pewnością 100% że są nieprzenośne.

0
  • #24 19 Lip 2011 01:09
    kamyczek
    Poziom 33  

Zamówiłem książkę kolegi , bo cenię ludzi dzielących się swoją wiedzą . Choć jestem zwolennikiem asemblera chętnie zapoznam się ze spojrzeniem szanownego kolegi na zagadnienia programowania AVR w C . Przeczytałem kilka lepszych i gorszych książek o AVR. Problem polega na tym że większości coś brak . Lub wiedza zawarta opisana słowami autora jest mało strawna i dla większości czytelników niestrawna ...

0
  • #25 19 Lip 2011 22:23
    janbernat
    Poziom 38  

Im wiecej przeczytałem tym większe mam podejrzenia że tmf i mirekk36 się umówili.
    Te książki pasują do siebie jak klocki lego.
    W książce Mirka jest wyprowadzona i wytłumaczona obsługa LCD.
    A w książce Tomasza- objaśnienie gotowej biblioteki.
    W książce Mirka o konstruowaniu menu- prawie wcale.
    A u Tomasza- piękne wytłumaczenie jak to zrobić.
    Mirek na temat systemów czasu rzeczywistego- cały rozdział.
    U Tomasza- prawie wcale.
    Na temat debouncing u Mirka- wielka Funkcja.
    U Tomasza- żeby sie procesor nie nudził.
    Nie doczytałem jeszcze do końca- ale na pewno znajdę jeszcze więcej dowodów.

0
  • #26 20 Lip 2011 11:13
    gayetan
    Poziom 18  

Cytat:
    Problem polega na tym że większości coś brak
    - to akurat u mnie wzbudza 'apetyt'..
    Cytat:
    . Lub wiedza zawarta opisana słowami autora jest mało strawna i dla większości czytelników niestrawna ...

..to najprawdopodobniej dla tego, że większość autorów raczej chce po prostu pokazać, że coś wie... pokazać jak im musiało być ciężko tę wiedzę posiąść.. a nie dać innym szansę się czegoś nauczyć.. "to takie ludzkie..." - zresztą na tym forum też często spotykane...( tu przepraszam wszystkich kolegów nastawionych życzliwie ) Czasami wynika to po prostu z dużych chęci i trochę mniejszych zdolności przekazywania tej wiedzy...Choć ponoć wiedza to umiejętność przekazania w prostych słowach tego co się wie...inaczej to intuicja..
    Te dwie książki są po prostu inne, dobre..W obydwu przypadkach brak 'zadęcia' powoduje, że książki są 'strawne' lub po prostu 'smakowite...'
    P.S.
    u mnie str. 262 wiersz 15. literówka w druku tmpx zamiast xtmt - ale tylko z życzliwości.

0
  • #27 20 Lip 2011 11:39
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

gayetan napisał:
    ..to najprawdopodobniej dla tego, że większość autorów raczej chce po prostu pokazać, że coś wie... pokazać jak im musiało być ciężko tę wiedzę posiąść.. a nie dać innym szansę się czegoś nauczyć.. "to takie ludzkie..." - zresztą na tym forum też często spotykane...( tu przepraszam wszystkich kolegów nastawionych życzliwie )

Po pierwsze - na forum nikt nie ma żadnego interesu w udzielaniu komukolwiek jakiejkolwiek pomocy. W przypadku książek, na sprzedaży których zarabia się pieniądze (i sławę) sprawa wygląda nieco inaczej.

Po drugie - "dać innym szansę się czegoś nauczyć" nie oznacza "podać gotowe rozwiązanie", najlepiej jeszcze dopasowane do czyichś wymagań, a potem wytłumaczyć jak działa. "Dać innym szansę się czegoś nauczyć" to pokazać gdzie szukać, czego szukać, naprowadzić na właściwy tor, itp. Hint z hasłami kluczowymi - wędka, ryba, głodny. No chyba że chodziło Ci o to, że na forum co tydzień trzeba odpowiadać na te same pytania zamiast wymagać "nauczenia się czegoś", a dokładnie "nauczenia się obsługi wyszukiwarki".

Po trzecie - pewne rzeczy są skomplikowane i tyle. Elektronika, programowanie i mikrokontrolery po prostu nie są dla wszystkich (;

4\/3!!

0
  • #28 20 Lip 2011 11:43
    gayetan
    Poziom 18  

Myślę, ze skoro tak interpretujesz to co napisałem to nieskromnie powiem: pewnie mam ten sam problem z jakim boryka się większość autorów - brak zdolności jasnego wypowiadania się..
    Co do większości przedstawionych przez ciebie założeń całkowita zgoda...jednak ( jak to zwykle bywa..)

Cytat:
    na forum nikt nie ma żadnego interesu w udzielaniu komukolwiek jakiejkolwiek pomocy.
    - nie chodzi o interes, chodzi o możliwość skonfrontowania swojej wiedzy w szerszym gronie - nawet jak czegoś nie wiem, albo się mylę...nauką dla mnie a pomocą dla innych jest poznanie cudzych opinii..czasem bardzo pomocnych. ..a jaki mają interes w pisaniu głupich uwag - bo dość często to się zdarza...
    Cytat:
    "dać innym szansę się czegoś nauczyć" nie oznacza "podać gotowe rozwiązanie"
    - tu zgoda ale... jak to gdzieś przeczytałem :D "..nie ma idealnych rozwiązań. Są tylko optymalne w danych warunkach.." - często jest tak, że wielu ludzi rozwiązuje ten sam problem w różny sposób - czasem warto skorzystać więc z "cudzych mądrości zamiast wymyślać swoje głupoty". I nie mówię o idiotycznym kopiowaniu. Lenistwo mnie też w większości przypadków mierzi ( choć czasem też bywam leniwy..to ponoć motor postępu... :D).
    Cytat:
    Elektronika, programowanie i mikrokontrolery po prostu nie są dla wszystkich
    - całkowita zgoda tylko czasem lepiej mieć do czynienia z 'naśladowcą' który się czegoś dowiedział i coś tam sobie dłubie na własny pożytek niż 'wyjątkowym talentem' - który poza 'zdolnościami' nie posiada nic więcej..
    -tu także użył bym słowa czasami, bądź ..nie zawsze..

0
  • #29 20 Lip 2011 11:58
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

No i wszystko jasne (; Twoje uwagi były ogólne, a jednak szczególne (bo tyczyły się poznawania metod podejścia do problemu), moje uwagi również były ogólne, a jednak szczególne (bo pisałem o roszczeniowych tematach dotyczących przewijających się regularnie [lub totalnie podstawowych] problemów).

4\/3!!

0
  • #30 20 Lip 2011 21:01
    kaczart
    Poziom 13  

pierwsze spostrzeżenia (dopiero dziś kupiłem - zrobiłem ze 150str)

warto zacząć czytać od samego początku, bo jeżeli nawet wydaje nam się że te wszystkie podstawy już dawno ogarnęliśmy to jednak zawsze znajdziemy ciekawe nowe informacje w początkowych rozdziałach (nie wiem jak wy, ale ja tak mam).

W szczególności te rzeczy o opcjach linkera i ogólnie samego avr-gcc

0