Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie teoretyczne dot. anten CB

19 Lis 2004 14:20 1856 10
 • Poziom 2  
  Witam,
  mam taki problem typu lamersko-teoretycznego (nie mam przygotowania niestety).
  Otóż stroiłem wczoraj dwie antenki CB mobilowe i zauważyłem pewną prawidłowość (nieprawidłowość?). Przy minimalnym SWR spadała moc (PWR) wskazywana przez "miarkę".
  W związku z tym mam takie pytania:
  1. Co ja tak naprawdę zmierzyłem (jaki power tym SWR&PWR meterem)?
  2. Czy teoretycznie jest możliwe, że moc nadawania wzrasta na wyższych wartościach SWR, bo np. więcej energii idzie w ciepło, albo straty rosną na kablu?
  3. Jak wyglądają relacje między częstotliwością, SWR, zyskiem i mocą wychodzącą z radia i z anteny (może jakiś wzór, albo i link na jakiś programik)?
  Pozdrawiam
  Michał
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Moc wskazywana w kablu jest prawidłowo tylko wtedy gdy SWR=1 , czyli tylko w wypadku prawidłowego dopasowania anteny.
  Pod warunkiem oczywiście że miernik jest dobrze wyskalowany , a wiadomo że z tymi tanimi SWR-miarkami różnie bywa...
  Przy SWR różnym od 1 pomiar będzie nieprawidłowy
 • Poziom 19  
  Najlepiej podłączyć pod SWR bezindukcyjny rezystor 50 om i zobaczyć jaki jest SWR i jak się sprawuje swrmiara.
  (Rezystor musi mieć odpowiednią moc.)
 • Poziom 26  
  Witam.

  Odnośnie pytania trzeciego.
  Współczynnik fali stojącej jest bezpośrednim wynikiem stosunku impedancji źródła i obciążenia. Nieźle zabrzmiało. Po prostu Z1 do Z2. Impedancja za to dla stałych parametrów źródła i obciążenia jest zależna od częstotliwości. Zakładam, że linia długa nie jest w rezonansie i ma impedancję znamionową równą znamionowej impedancji źródła. Zyska anteny nie jest bezpośrednio związany z pozostałymi parametrami. Jest raczej wynikiem budowy anteny. Jest za to od nich zależny pośrednio, ponieważ niedopasowana antena nie odbierze całej mocy ze źródła a co za tym idzie nie wypromieniuje jej. Jednak zysk nadal jest taki sam. Po prostu mniej mocy trafia na wejście anteny. Część mocy w wyniku różnicy w impedancjach zostanie odbita i wróci do źródła.
  To tak w ogromnym skrócie.

  Sebastian
 • Poziom 18  
  Oto dyskusja, na temat strojenia długością kabla SWR z pl.rec.radio.cb
  http://tinyurl.com/4v9rv
  Wpinając swr między kabel antenowy a radyjko zmierzyłeś dopasowanie linii zasilającej i anteny łącznie. Aby sprawdzić SWR samej anteny musiałbyś użyć kabla o długości elektrycznej 1/2 λ. to jest 5,5 m razy współczynnik skrócenia tj. ok 0.66 co da ci wynik około 3.63 m. Dopiero przy zastosowaniu takowego kabla możesz zestroić antenę. A moc dochodzącą do anteny możesz zmierzyć przy samej antenie (ile mocy pochłonie kabel?). Są też urządzenia wielofunkcyjne do strojenia CB, wyposażone w specjalną antenkę, która pozwala zmierzyć moc wypromieniowywaną przez antenę. Przy pomocy takowego urządzenia dopiero można właściwie zestroić antenę w stosunku do SWR. Możliwa jest więc sytuacja, że przy wyższym SWR ≤1,8 uzyskasz większą moc wypromieniowywaną z anteny niż przy niższym SWR.
  73!
 • Poziom 28  
  Nie mogę zgodzić się z wypowiedziami przedmówców - moim zdaniem im wyższy SWR, tym mniejsza moc. Dlaczego - bo im wyższy SWR, tym bardziej grzeje się końcówka mocy i następuje jej obcinanie przez diode (nie bezpośrednio) zamowcowaną najczęsciej (a przynajmniej tak powinno być) na końcówce mocy.
 • Poziom 33  
  airacobra-poćwicz więcej jeżeli wyjście TX-a ma 50 om i antena ma impedancje 50 om to co ma piernik do wiatraka długość kabla może być dowolna
  w swoich antenach nigdy takimi głupotami się nie zajmowałem a SWR mam w granicach 1.1
 • Poziom 2  
  Dzięki za opinie!
  Czy mogę z Waszych wypowiedzi wyciągnąć takie oto wnioski:
  1. Zmierzyłem SWR układu radio-kabel+antena (i jest ok - w granicach 1.1 do 1.5 na najczęsciej używanych kanałach),
  2. Wraz ze wzrostem SWR (różnicy w impedencjach źródła i anteny, czy układu kabel-antena) wzrasta ilość energii odbitej. Czy ta energia odbita może zafałszować wyniki pomiaru powera w SWR&PWR-miarce (podnieść wskazania mocy)?
  3. Impedancja jest funkcją częstotliwości, a zysk jest wartością stałą (daną dla danej anteny), stąd zmiana częstotliwości zmienia SWR, a SWR wpływa na zysk anteny. To mniej więcej wiedziałem. Czy jest na to jakiś wzór, żeby sobie policzyć ile procent mniej energii emituję/pobieram wraz ze wzrostem SWR?
  O strojeniu kablem czytałem na forum dużo, ale nie czuję się upoważniony do wypowiadania się na ten temat. Powiem tylko, że jeżeli total SWR jest ok, to nie ma dla mnie znaczenia czy to efekt dostrojenia kabla i anteny oddzielnie, czy też razem.
  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Witam ponownie.

  Panowie a może i panie?
  Nie piszcie bzdur o strojeniu kablem. Jeżeli nie potrzebujecie linii rezonansowej (a niepotrzebujecie bo macie kable o impedancji znamionowej takiej samej jak źródło i odbiornik) to nie ma czego na kablu stroić. Koniec, kropka.
  Pisałem już na ten temat w wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=990141#990141

  Sebastian
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  :arrow: Nareszcie ktoś z sensem pisze!
  Ktoś nieodpowiedzialny nawypisywał takich bzdur i inni za nim powtarzają :oops:
  Jeżeli radio ma na wyjściu 50Ω i na podstawie anteny jest też 50Ω to długość kabla nie ma znaczenia dla dopasowania i SWR.Mogą wzrosnąć tylko straty spowodowane dużą długością kabla.

  Może zajść konieczność dopasowania anteny długością kabla tylko w wypadku niektórych anten samochodowych lub jachtowych - ale to jest wyrażnie zaznaczone w instrukcji anteny.