Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programy do mikrokontrolerów

Modecom601 13 Jul 2011 21:53 2091 15
IGE-XAO
    Modecom601
    Level 13  
    Witam. Poczytałem trochę na elektrodzie i nie tylko odnośnie mikrokontrolerów - głownie atmega8, mam gotowy programator na LPT, teraz zamierzam wykonać programator na USB. Schemat znaleziony przeze mnie wydaje mi się odpowiedni(http://www.fischl.de/usbasp/bilder/usbasp_circuit.png),Jak narazie wykonałem projekt w eaglu do tego schematu(jeśli ten jest odpowiedni,), pościągałem programy które na pewno mi się przydadzą.
    - AvrStudio
    - WInAvr
    - Eagle
    -AvrDude
    -POnyProg 2000
    Jeśli któryś jest mi niezbędny ale te wymienione przeze mnie będą mi niepotrzebne prosiłbym o napisanie.
    Problem w tym, że nie wiem w którym piszę program, za pomocą którego programu przerobie plik np. .bas lub . pas na bin lub hex, i którym programem zrzucam program do mikrokontrolera. A programu do atmegi, który miałby siedzieć w programatorze na USB też nie mogłem znaleźć.
    Bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc.

Serdecznie pozdrawiam
    Modecom601
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    tadzik85
    Level 38  
    Winavr konieczny bo zawiera kompilator C. W nim możesz pisać programy albo w AVR studio, który będzie tez symulatorem lub aplikacją programującą. Przyda się jeszcze jakiś terminal RS232. I poszukaj programu AVRcalc.
  • IGE-XAO
    Modecom601
    Level 13  
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Jednak powiecie mi panowie, czy te pozostałe programy się przydadza? A którym programem zrzucam program do mikrokontrolera?
    Modecom601
    Level 13  
    -5. 0. 1163
    Pytasz bo nowsza nie zawsze najlepsza?
    Modecom601
    Level 13  
    Avrdude 5.5 nie chcę się uruchomić.
    Schemat ze strony fischla jak najbardziej w porządku?
  • Helpful post
    mirekk36
    Level 42  
    Zamiast PonyProga, którym łatwo sobie przez pomyłkę procka zablokować - polecam abyś sobie opduścił.

Jeśli chodzi o twój procek ATmega8 to będziesz mógł użyć bez żadnych ograniczeń pełnej wersji programu MkAvrCalculator. Albo dowolnej innej nakładki graficznej jak Burn-o-mat itp. Każda będzie 100 razy lepsza od PonyProga.

schemat ze strony fischla jak najbardziej w porządku i jest to solidny i sprawdzony programator. Jeśli masz do tego system typu Win7 albo Vista to polecam filmik instruktażowy jak go zainstalować i sobie radzić:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/05/wszystko-o-usbasp.html#more

Jeśli chodzi o AVR Studio5 to na dzień dzisiejszy też jest to jeszcze mocny niewypał niestety :( ..... Zdecydowanie lepiej wziąć sobie AVR Studio4 i w nim na swój procek ATmega8 i podobne wraz z pakietem WinAVR spokojnie wszystko zrobisz i napiszesz - bez mrugnięcia oka.

A gdybyś miał troszkę zacięcia to polecam ECLIPSE - także na dzień dzisiejszy dużo lepsze środowisko niż obie wyżej wymienione wersje AVR Studio.

Jak będziesz miał jakieś jeszcze pytania to śmiało ;)
    Modecom601
    Level 13  
    Dziękuje za odpowiedzi!
    Poczytam teraz więcej, rozważe teraz któym programem to będę robił.
    Ostatnie pytanie.
    Program, aby zrzucić bin lub hex(nie wiem w czym jest on napisany) do uC na programator usb, możecie wskazać? albo pod jakimi hasłami szukać? chcę jedną atmege tam wrzucić, na stałe.
    dondu
    Moderator on vacation ...
    mirekk36 wrote:
    Zamiast PonyProga, którym łatwo sobie przez pomyłkę procka zablokować - polecam abyś sobie opduścił.

To fakt sam jeden zablokowałem. Ale poza tym działa bardzo dobrze i zawsze :)

MkAvrCalculator to bardzo dobra wskazówka, ale pamiętaj, że darmowa tylko dla Atmega8.

ECLIPSE rulez! Ale narzędzia Atmela dobre także są :)
    mirekk36
    Level 42  
    dondu wrote:

MkAvrCalculator to bardzo dobra wskazówka, ale pamiętaj, że darmowa tylko dla Atmega8.

Nieprawda, wersja FREE obsługuje więcej procesorów bez ograniczeń bo: ATmega8, ATmega162, ATmega128 oraz co ważne ATtiny2313.

Co do narzędzi ATmela tzn środowisk, to pewnie, że AVR Studio 4 jest OK, ale w porównaniu do ECLIPSE (jeśli chodzi o edytor i udogodnienia dla programisty) to ma się mniej więcej tak jak NOTEPAD.EXE do MS WORD 2007.

Dopiero AVR Studio5 - może prześcignąć Eclipsa albo mu dorównać, ale zdaje się, że będzie trzeba na to jeszcze poczekać. Nie mówiąc o tym, że wyczytałem tu gdzieś na elektrodzie a pisał to człowiek, który się zna - że szykuje się nowe wydanie Win AVR bo niestety toolchain Atmela w AVR Studio5 - to nadal mocna wersja beta i ma niedociągnięcia.

I nie mówiąc o tym, że AVR Studio 5 już nie jest do powąchania nawet na linuxie.
    Modecom601
    Level 13  
    Wpierw to ja się muszę nauczyć tego wszystkiego, a potem potem dopiero widzieć różnicę między starszą wersja a nowszą. Narazie to muszę się atmega8 pobawić, ta i tak ma duże możliwości jak dla mnie.
    Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.

Pozdrawiam
    Modecom601