Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R61 - identyfikacja elementu na płycie głównej

13 Lip 2011 22:43 2499 2
  • Poziom 2  
    Mój Lenovo R61 nagle się wyłączył. Początkowo pracował bez samoistnego wyłączania się na samym zasilaczu albo na samej baterii. Z zasilaczem i baterią pracował kilka-kilkanaście minut i się wyłączał. Po 2 dniach wyłączał się niezależnie od konfiguracji bateria/zasilacz. Po wyłączeniu próbował sam się włączyć. Włączał się na kilkanaście sekund i ponownie się wyłączał. Zrobił kilkanaście takich cykli i wyłączył się na stałe. Przy próbie włączenia migały jednocześnie lampki od zasilania sieciowego i bateryjnego (od bateryjnego migały i zielona, i żółta). Rozebrałem go. Podłączyłem poza obudową płytę główną, panel LCD, klawiaturę, pamięć i dysk twardy - zaczął normalnie pracować. Obejrzałem płytę główną od dołu i okazało się, że folia, która jest naklejona na fragmencie PCB jest nadtopiona, a w otworze widać jakiś element. Kiedy dotknąłem go palcem - rozpadł się na 2 części. Jedna została na PCB, a druga odpadła - jakby element składał się z 2 warstw. Co ciekawe, komputer nadal działa. Wydaje mi się, że element ten przegrzewał się, stopił osłaniającą go folię i zwierał do ekranu znajdującego się na dolnej osłonie komputera. Na PCB nie ma żadnych oznaczeń. Element ten wygląda jak jakiś bezpiecznik, może polimerowy. Co to może być za element SMD o 2 końcówkach jak nie bezpiecznik lub rezystor. Może ktoś ma dostęp do podobnego komputera ze sprawnym elementem i widać co jest na nim napisane? Hm, a może to kondensator, który zaczął zwierać? Dziura w folii i element zaznaczone są czerwoną obwódką na załączonych zdjęciach.

Dodano po 7 [minuty]:

Nie dodałem obrazków. Są poniżej:

• e-miernikie-mierniki
  • Poziom 20  
    Witaj. Jest to kondensator SMD. A co do jego parametrach trzeba by z najść schemat płyty.
  • Poziom 2  
    Hm, być może. O ile pamiętam, to sprawdzałem obie połówki elementu miernikiem i wykazywał niską rezystancję między końcówkami. Na płycie mogło coś go bocznikować - stąd niska rezystancja, ale ten kawałek, który odpadł? Pytanie tylko, dlaczego się przegrzał? Nie spojrzałem na ekranowanie spodu obudowy, czy jest tam jakiś ślad zwarcia, ale tak sobie myślę, że element przetopił plastikową folię i zrobił zwarcie do masy. Teraz, gdy jest niższy zwarcia nie robi. Oczywiście folii nie zabezpieczyłem, a rozbieranie komputera to spora robota. Gdy się dowiem co to za element, to go wymienię i zabezpieczę wypalony otwór w osłonce. Na PCB nawet nie ma oznaczeń w stylu C101, a o schemat to już chyba całkiem trudno... Pozostanie rozebranie R61 w firmie tylko co to da? Skoro nie wiadomo do końca co to jest, a na kondensatorze SMD (poza elektrolitami) nie spodziewam się oznaczeń...