Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie PC po zmianie płyty głównej - artefakty

fiedek187 14 Lip 2011 14:29 1973 10
  • #1 14 Lip 2011 14:29
    fiedek187
    Poziom 13  

Witam ponownie. To będzie kontynuacja problemu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2028481&highlight= z racji, że chyba nie da się tematu odblokować. Dlatego konieczne jest przeczytanie starego tematu, aby wiedzieć co jest grane. Otóż kupiłem nową płytę główną ASUS P5G41-M LX. Skręciłem wszystko ładnie, włączam kompa i lipa - coś się stało z partycjami. No więc włączam Hiren's Boot'a - próbując jakimś sposobem reanimować dysk, sprawdzam dysk pod względem uszkodzeń, ale niby wszystko dobrze. Uruchamiam Mini Windows XP - konsole i check disk. Niestety nie mogę nic zrobić, bo wyskakuje komunikat, że dysk jest chroniony... Wypalam płytkę z WIN 7 i robię format dysku, następnie instaluję system. Przy ~50% wyskakują mi błędy uniemożliwiające dalszą instalację. Wkładam drugą płytkę z WIN 7- udaje się zainstalować system. Instaluję sterowniki, wchodzę na neta a tu wyświetlają się artefakty, no więc próbuję coś zrobić i czekam. Nic to nie dało, poszedł reset kompa i przy ładowaniu OS uruchamia się CHKDSK i usuwa mi jakieś uszkodzone pliki, System staje na nogi i znowu artefakty, PC się zawiesza. Komp sam się resetuje, znów CHKDSK usuwa błędne wpisy. Wszystko idzie dalej jak powinno i loguję się do systemu, nagle z paska zadań wyskakuje dymek "Jesteś zalogowany na koncie tymczasowym, spróbuj zalogować się później." Log Out - Log In to samo. Wkładam płytkę Linux odpalam Mem Testa - wszystko git. Uruchamiam Windowsa i przy ładowaniu pojawia się komunikat, że nie można uruchomić Windowsa, bo są uszkodzone pliki odpowiedzialne za rozruch (BOOT). OK instaluję Linuxa, wszystko fajnie i po godzinie system się zwiesza i resetuje. Przy uruchomieniu Linux sprawdza dysk i wyskakują komunikaty, że sprawdzanie nie powiodło się itp, są uszkodzone pliki na koncie root'a.Jak przystało na finał, spierniczył się GRUB. Nie wiem już co mam robić, chcę poznać przyczynę tego dziwnego problemu. Najbardziej przemawia do mnie uszkodzony dysk (w końcu co każde uruchomienie usuwane są pliki błędne).
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.

0 10
  • #2 14 Lip 2011 14:45
    Samuraj
    Poziom 34  

Na początek to sprawdził bym zasilacz, miernik w łapki i mierzymy napięcia.
    Uszkodzenie płyty samej z siebie jakoś do mnie nie przemawia. Najprawdopodobniej poleciał zasilacz na linii +5 lub +12v i ciągnie za sobą kolejnego trupa jakim będzie dysk.

0
  • #3 14 Lip 2011 14:53
    fiedek187
    Poziom 13  

Dobra spróbuję skołować skądś miernik.

0
  • #4 05 Sie 2011 12:49
    fiedek187
    Poziom 13  

Jak się okazało napięcia nie były w porządku, zmieniłem więc zasilacz na Fortron 400W. Niestety nic nie pomogło. Dalej wywala artefakty i PC się zwiesza. Karta VGA się strasznie nagrzewała więc ją wyjąłem. Na zintegrowanej to samo. Robiłem Memtesta, Smarta - programem z HBCD i HD tune. Wszystko niby OK. Mam nadzieję, że nie jest to wina Płyty głównej, która jest nowa. Być może nagrzewająca karta uszkodziła coś? Ale objawy występują z włożoną kartą i bez. Naprawdę nie mam pomysłu co jest nie tak.
    Dodam, że wczoraj po świeżej instalacji systemu zdążyłem wykonać pomiar napięć przez BIOS i Speedfan. BIOS podawał wiarygodne dane, SpeedFan trochę mniej. CPU - 32-33 stopnie.
    Proszę o pomoc.

0
  • #5 05 Sie 2011 13:12
    beo
    Poziom 36  

Jak mniemam, konfiguracja oprócz płyty, pozostała ta sama? Próbowałeś testować dysk, na innym sprzęcie? Memtest przeprowadzasz z boot'owalnej płyty, czy z poziomu systemu? Testuj kości osobno. Zasilacz ATX nie ma żadnego negatywnego wpływu na płytę micro ATX, pod warunkiem, że jest sprawny.

0
  • #6 05 Sie 2011 13:19
    fiedek187
    Poziom 13  

Konfiguracja ta sama + nowy zasilacz oczywiście. Memtest przeprowadzany był z boot'owalnej płytki Hirens Boot CD. Dysk tylko testowany u siebie, a kości przetestuję osobno. Jeśli to coś znaczy to dodam, że dioda HDD w ogóle się nie świeci (z przodu obudowy).

0
  • #7 06 Sie 2011 12:42
    fiedek187
    Poziom 13  

Pamięć przetestowana osobno Memtestem oraz GoldMemory - żadnych błędów. Do tego radiatory na mostku północnym (chipset) i południowym są gorące. Narazie z pastą muszę się wstrzymać, bo nei mam kasy. Postaram się jeszcze załatwić dysk od kogoś. Jeszcze jakieś pomysły? Proszę o pomoc. Być może to przez BIOS-a? Złe ustawienia lub brak update'u.

Update: Wyjąłem kartę graficzną i włączyłem Video Stress Test (z HBCD) - sypie same błędy. Nie wiem czy są to błędy spowodowane tym, że nie ma włożonej karty VGA. Być może program ten nie testuje kart zintegrowanych. Jeśli zintegrowana grafika ma pełno błędów to zakładam, że coś jeszcze na płycie może być uszkodzone.

0
  • #9 11 Sie 2011 11:59
    RoninBlade24
    Poziom 14  

Zasilaczem bym się nie przejmował jeżeli nie maltretujesz kompa 2 kartami graficznymi i podkręconym procem to naprawdę trzeba mieć pecha żeby zasilacz zdechł. Problem chyba jednak leży po stronie płyty głównej. W przeciwnym razie nie powinienneś mieć problemu z partycjami. Jeżeli na starej płycie wszystko ci działa i to sprawdziłeś to znaczy że płyta niestety ma feler ewentualnie nie obsługuje twojego typu twardziela ale jeżeli możesz go podłączyć bez problemu to raczej ten problem odpada. Sprawdź jeszcze raz tego twardziela na starej konfiguracji i jeżeli wszystko działać będzie ze starą płytą to raczej na bank wina leży po stronie płyty głównej. Niestety często się zdarza że można dostać zonka ze sklepu nawet firmowego. Gwarancja pod pachę płyta i i do sprzedawcy żeby serwis sprawdził ten sprzęt.

0
  • #10 11 Sie 2011 12:33
    fiedek187
    Poziom 13  

Stara płyta właśnie padła, dlatego ją wymieniłem. Sprawdzałem nowy dysk ATA, to samo. Mi też się wydaje, że wina leży po stronie płyty, ale wolałbym się upewnić. Niby temperatura MB OK, southside bridge gorący, cooler na chipsecie także...

0
  • #11 13 Sie 2011 09:18
    czurabura
    Poziom 12  

Ja bym jeszcze zastanowił sie nad dyskiem. Instalator często robi psikusa na dyskach które mają uszkodzone sektory. Np domyślnie instaluje informację w pierwszym wolnym sektorze dysku nie koniecznie 7 jeśli będzie jakaś zafałszowana informacja w początkowych sektorach też potrafi źle czytać. Stąd przy starszej konfiguracji system mógł działać po instalacjach systemu przy błędach dysku mogło ci wczytywać jakiś błąd i stąd problemy z systemem. Ja bym pozostawił sam dysk zrobił reset ustawień bios do fabrycznych i wtedy zainstalował system po formacie ale nie na NTFS. Raczej na partycję Fat. Być może płyta jest uszkodzona ale równie dobrze mogą to być uszkodzone początkowe sektory dysku. Kwestia tylko danych jakie na tym dysku posiadasz i czy możesz tak bardzo i dalece z nim eksperymentować.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo