Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szybko mruga dioda baterii Sony Vaio PCG 491P bateria PCGA BP2T

czupa58 14 Jul 2011 14:51 7198 19
    czupa58
    Level 15  
    Witam mam problem z baterią w laptopie sony Vaio PCG 491P Bateria PCGA BP2T.

11,1v 4300mAh układy w baterii to M37515 i 61045FP

Problem polega na tym, że bateria cały czas pokazuje poziom naładowania 100% (dioda baterii szybko miga)

próbowałem odczytać wsad baterii programem Be2works, ale bez skutecznie (na plusie i minusie brak zasilania podejrzewam, że należy znaleźć pin ID i podłączyć do niego rezystor) ktoś może wie gdzie znajduje się ten pin lub czy to będzie wina wsadu, że komputer nie odczytuje poziomu naładowania? bardzo proszę o pomoc
    czupa58
    Level 15  
    Spotkał się ktoś z takim problem w sony vaio? bardzo proszę o pomoc
    czupa58
    Level 15  
    pomoże ktoś? jakieś wskazówki czym to może być spowodowane?
    krzychu1985^

Level 28  
    Piszesz, że masz m37515, na zdjęciu widać jednak, że jest m37516. Zresztą, czy jeden czy drugi, powinien być zewnętrzny eeprom i mi się wydaje, że na tym zdjęciu występuje całkowicie po lewej, odczytaj go i zamieść na forum, może trzeba wsad zresetować. Faktycznie może być pin id, ale nikt za Ciebie go nie znajdzie. Odszukaj gdzie jest plus i minus, czasem mogą być po dwa, jak już znajdziesz plus to go wyklucz i możesz próbować podłączać inne piny rezystorem 100 om do masy, może przy którejś kombinacji komunikacja wystartuje.
    czupa58
    Level 15  
    W koncu udało się zczytać baterie tylko jest problem z odczytaniem wsadu :/

zaznaczałem wszystkie po kolei opcje w be2works i żadna nie zczytała wsadu chipa no i martwi mnie to że chip nie widzi wogóle ogniw

Code:
    FullChargeCapacity: 3775 mAh

CycleCount: 180
    Date: 2003.11.11 y.m.d
    DesignVoltage: 11100 mV
    ManufactureName: Sony Corp.
    DeviceName: PCGA-BP2T
    SerialNumber: 859
    ChargingCurrent: 1500 mA
    ChargingVoltage: 12600 mV
    DeviceChemistry: LION
    Temperature: 27,2 C
    Voltage: 11315 mV
    Current: 0 mA
    RelativeSOC: 18%
    AbsoluteSOC: 16%
    RemainingCapacity: 693 mAh
    Mfg1: 0 integer
    Mfg2: 0 integer
    Mfg3: 0 integer
    Mfg4: 0 integer
    krzychu1985^

Level 28  
    Tak zapytam: w jaki sposób Ty chcesz odczytać wsad? Z podłączonymi ogniwami i poprzez złącze? Pisałem wcześniej, że masz eeprom z lewej strony, a w ten sposób nie odczytasz eepromu. Musisz odpiąć wg kolejności ogniwa od elektroniki, podłączyć się pod eeprom (najlepiej wylutować) i wtedy robić jego odczyt. Przez złącze i na podłączonych ogniwach mógłbyś odczytać dane baterii i wewnętrzny flashrom gdyby był tam sterownik ze zintegrowanym flashromem, a tak nie jest.
    czupa58
    Level 15  
    Quote:
    Tak zapytam: w jaki sposób Ty chcesz odczytać wsad? Z podłączonymi ogniwami i poprzez złącze?

Dokładnie tak chciałem to zrobić mój błąd

Tylko teraz jak podłączyć się bez pośrednio do chipa

podpinam się do pinów 10 (SCL) , 11 (SDA) i masa to będzię 12 (CNV)??
    krzychu1985^

Level 28  
    To nie jest eeprom, tego się nie odczytuje. Pytam po raz kolejny: co za scalak masz na zdjęciu po lewej stronie. Wygląda na 8-pin. Podaj jego oznaczenia.
    czupa58
    Level 15  
    40AM3351 8pin
    krzychu1985^

Level 28  
    Czyli ak6440am. Proszę, link do datasheeta: http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/166/137137_DS.pdf
    Interfejs już masz, podpinasz cs,sk,di,do,vcc i gnd do odczytu wystarczy. O ile dobrze pamiętam jak działałem z pamięcią 80af, to przy zapisie reset do gnd podłączałem. Po podłączeniu w be2works wybierasz z listy ak6440a i klikasz read u góry.
    czupa58
    Level 15  
    Quote:
    podpinasz cs,sk,di,do,vcc i gnd do odczytu wystarczy

podpinam to do I2C? (do tych czterech pinów)? czy do pamięci a potem to do I2C bo się zamieszałem

czy mam wykorzystać złącza w I2C J5 i J3 ??
    krzychu1985^

Level 28  
    Pamięć ma wyprowadzenia: cs,sk,di,do,gnd,vcc. Takie same wyprowadzenia masz w interfejsie, czyli "cs" do "cs", "sk" do "sk", itd ("do" to na interfejsie wyprowadzenie "sda")
    /edit
    Tak, wykorzystaj te złącza. Ogniwa odłącz od elektroniki wg kolejności, opis co i jak jest w podwieszonych tematach.
    czupa58
    Level 15  
    Mogę Cię poprosić o sprawdzenie tego wsadu czy poprawnie go zczytałem ? (jest kilka komórek FFFF i nie wiem czy tak ma być czy źle coś podłączyłem)
    czupa58
    Level 15  
    ok chip chyba prawidłowo zresetowany, pozostał tylko problem z tym że chip nie widzi poziomu naładowania ogniw

Code:
    DesignCapacity: 4300 mAh

FullChargeCapacity: 4300 mAh
    CycleCount: 0
    Date: 2011.07.19 y.m.d
    ManufactureName: Sony Corp.
    DeviceName: PCGA-BP2T
    SerialNumber: 859
    ChargingCurrent: 1500 mA
    Temperature: 27,3 C
    Voltage: 11310 mV
    Current: -16 mA
    RelativeSOC: 28%
    AbsoluteSOC: 28%
    RemainingCapacity: 1238 mAh
    Mfg1: 0 integer
    Mfg2: 0 integer
    Mfg3: 0 integer
    Mfg4: 0 integer
    Huaer
    Level 12  
    Quote:

ok chip chyba prawidłowo zresetowany, pozostał tylko problem z tym że chip nie widzi poziomu naładowania ogniw

Some batteries designed to broadcast each cell voltage some not.
    It's normal.
    Mfg1-4 are manufacturer depended parameters.
    For example IBM always set Mfg1 as a battery tag and Mfg2 as a first used date.
    czupa58
    Level 15  
    To teraz już nie rozumiem dlaczego, w tym vaio cały czas mruga ta kontrolka od baterii, a w xp pokazuje cały czas poziom naładowania 100% czym to może być spowodowane??
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Może jest problem z komunikacją między baterią, a płytą główną. By to sprawdzić najlepiej byłoby podłączyć inną baterię lub Twoją włożyć do innego laptopa.
    czupa58
    Level 15  
    Właśnie dorwałem inna baterie do tego laptopa, z wiekszoną pojemnościa, i to samo :cry: z tym że bateria jest nie org.

Quote:
    DesignCapacity: 6600 mAh
    FullChargeCapacity: 6549 mAh
    CycleCount: 1
    Date: 2010.08.13 y.m.d
    ManufactureName: Roofer
    DeviceName: NLS3T
    SerialNumber: 986
    ChargingCurrent: 3000 mA
    Temperature: 20,7 C
    Voltage: 11809 mV
    Current: 0 mA
    RelativeSOC: 71%
    AbsoluteSOC: 70%
    RemainingCapacity: 4598 mAh
    VCELL4: 0000 mV
    VCELL3: 3937 mV
    VCELL2: 3933 mV
    VCELL1: 3938 mV
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli laptop zachowuje sie tak samo, to problem jest w laptopie. Albo jakieś sterowniki, albo uszkodzenie fizyczne któregoś elementu odpowiedzialnego za komunikację z baterią.
    czupa58
    Level 15  
    Na płycie głównej znajduje się jakiś sterownik (chip), który jest odpowiedzialny za komunikacje z baterią, czy tym się zajmuje mostek północny, czy jak to jest?