Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Galaxy GeForce 7900GS wysokie temperatury

raizo511 14 Lip 2011 18:14 2849 5
  • #1 14 Lip 2011 18:14
    raizo511
    Poziom 2  

Witam !

Mam pewien problem z kartą Galaxy GeForce 7900GS Zalman Edition, problem polega na tym że karta ma w biosie ustawione obroty MAX 20% 2D i max 30% w 3D, przez co bardzo szybko się grzeje. Temperatura w spoczynku to 54 *C natomiast gdy pogram chwile w jakąś grę dochodzi do 80*C i zaczyna sypać artefaktami.
    Artefakty pojawiają się też gdy zainstaluje Windows 7, po wpisaniu hasła pojawiają sie niebieskie paski. (raczej przez to że zainstalowałem najnowsze sterowniki, po instalacji sterów się to pojawiło) Teraz korzystam z Win XP.
    Gdy zwiększę obroty na karcie programem do 100% to pomaga tylko gdy nic nie robię, natomiast gdy włączę grę ustawienia się resetują do ustawień zapisanych w biosie.

Taktowanie rdzenia
    540

Taktowanie pamięci
    750

Takty postanowiłem zmniejszyć aby otrzymać mniejszą temperaturę i rzeczywiście poszła w dól, ale nie rewelacyjnie.
    Taktowanie rdzenia
    510

Taktowanie pamięci
    740

wtedy temperatura w grach nie dochodziła do 70* C. Ale to nadal duża temperatura.

I chciałbym parę wskazówek co mógłbym zrobić.
    nie wiem może wgrać nowy bios po to aby zwiększyć na sztywno obroty w 3D, chociaż jest to ryzykujące.

z góry dzięki za odpowiedzi !

0 5
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2011 20:18
    Razor509
    Poziom 27  

Kolega wyżej nie wyraził się zbyt precyzyjnie, więc opiszę jego problem nieco jaśniej. Jego karta ma sztywno ustawione (w BIOS'ie) obroty wentylatora w zakresie 20% dla 2D i 30% dla 3D i są to wartości maksymalne jakie zastosował producent, co jest przegięciem bo po włączeniu jakiejkolwiek gry przy max obrotach 30% temperatura potrafi sięgnąć nawet do 80*C, a należy dodać że karta była zapewne katowana przez dłuższy okres czasu przez poprzedniego właściciela takimi temperaturami, bo teraz niezbyt sobie radzi w wysokich temperaturach i lubi sypnąć jakimś artem od czasu do czasu. Programowa zmiana obrotów narzędziami typu MSI Afterburner, SpeedFan, RivaTuner czy choćby nawet narzędziem dostarczonym przez producenta karty - Extreme Tuner nie przynosi żadnego skutku, ponieważ póki karta nie pracuje w 3D to manualne ustawienia działają, natomiast po uruchomieniu jakiejkolwiek aplikacji karta sama ustawia sobie 30%, które ma zapisane w BIOS'ie i nie ma możliwości powtórnej zmiany. Nie da się też tego ruszyć z poziomu ustawień karty w panelu NV.
    Tymczasowym rozwiązaniem zaproponowanym przeze mnie było obniżenie taktowań karty (programowo), tak by zbić troszkę temperaturę, ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. W modelu 7300GT od tego samego producenta był zastosowany podobny manewr z tym, że 7300GT jest ułamkiem wydajności 7900GS i nie osiąga takich temperatur jak on, więc może 30% w 3D jest dla niego wystarczające, ale te ustawienia nie sprawdzają się w 7900GS. Czy producent chciał zrobić w ten sposób cichą kartę? Zapewne tak, ale kosztem wysokich temperatur i krótkiej żywotności.
    Przy obrotach 20% w 2D, w idle karta osiąga temp. 54*C, co jest rzeczą nienormalną, a w stresie tak jak napisałem wcześniej temp. potrafi dobić nawet do 80*C nie osiągając przy tym 100% loadu GPU. Jeżeli chodzi o chłodzenie, to wszystko jest z nim w porządku, radiator dobrze przylega do powierzchni GPU, tak samo nie ma problemu z radiatorami na pamięciach. Jedyny problem leży właśnie w wysokiej temperaturze i niskich obrotach wentylatora. Opcje w takim przypadku nasuwają się dwie - zakup zewnętrznego regulatora obrotów (opcja mniej ryzykowna) lub edycja BIOS'u, zmiana zakresu obrotów i flash (większe ryzyko) i ew. minimalne obniżenie fabrycznego taktowania, aby wydłużyć nieco żywot wysłużonej już karty.

0
  • #3 14 Lip 2011 23:16
    Dra98
    Poziom 41  

Miałem kiedyś taki problem z GeForce 7900 GST z powolnym wentylatorem Cooler Master, zastosowałem regulator obrotów i podłączyłem wentylator z ustalonymi obrotami do gniazda na płycie głównej pomijając kartę i jej sterowanie. Działa OK do dzisiaj.

0
  • #4 12 Sie 2011 18:52
    pharod
    Poziom 1  

Mam podobną kartę z taktowaniem 600/800. Wentylator do temperatury 90* kreci się z prędkością 20% później od 90* przyśpiesza do 40%.
    Mam ją już sporo czasu. Karta pracuje w temperaturach 55* do ponad 90* i nic się nie dzieje.
    Wcześniej w innej obudowie grzała mi się nawet do 110 stopni i chodziła.

Próbowałem zmienić ustawienia wentylka w biosie jednak nic to nie daje karta nadal kreci tak jak kreciła 20-40%. Zmieniłem też ustawienie trybu 2D na 450 na rdzeniu ale nie wpłynęło to na temperaturę w czasie zwykłej pracy.
    Ponieważ nic złego się nie dzieje to najzwyklej w świecie przestałem zwracać już uwagę na te temperatury (widocznie takie muszą być).

0
  • #5 12 Sie 2011 21:33
    himan
    Poziom 14  

Ja na twoim miejsu zmieniłbym ustawienia BIOS'u GPU. Sciągnij program do edycji biosu Nvidia Bios Editor, Nvflash. Zrób dyskietkę startową lub bootowalny pendrive i skopiuj Nvflash na wybrany bootowalny nośnik. Uruchom bootowanie z dyskietki lub pendrive'a. W wierszu polecenia wpisz komendę:
    nvflash.exe -b bios.rom
    dzięki temu zapiszesz aktualną wersję biosu gpu na nośniku danych i bedziesz mógł swobodnie go edytować, np zmienić prędkość wentyla. Jak już edytujesz bios w NVIDIA BIOS EDITOR zapisz zmiany i przystąp do flashowania biosu. Poradnik jak flashować gpu znajduje się gdzieś na forum, więc nie będę pisał co i jak 2 razy :)

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Tutaj masz link do Poradnika.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1177481.html

0
  • #6 15 Lip 2012 22:07
    lukedd
    Poziom 9  

Ja zmodyfikowałem bios i pomogło. Dałem wentylator w 3d i 2d na 100%. Trzeba uważać bo mimo, że w biosie jest np. 20% w 2d może to oznaczać 20% w 3d. W moim przypadku tak było dlatego dałem obydwie wartości na max 100%. Oczywiście te wartości w biosie to ograniczenia maksymalne prędkości wentylatora. Napisałem w kilku podobnych tematach na różnych forach takie coś dla innych mających ten sam problem:

Mam Galaxy 7900GS i zrobiłem taki mini poradnik do tej konkretnej karty:

Problem polega na tym, że karta ma fabrycznie zablokowaną w biosie GPU maksymalną prędkość wiatraka. Kolega napisał tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2042373.html,, że jest to 30% dla 3D i 20% dla 2D i faktycznie pokazuje tak Nvidia Bios Editor. Jednak na przykładzie gry BMW M3 Challenge przekonałem się, że jest na odwrót. W 3D wentylator osiągał 19,8% obrotów. Możliwe, że dzieje się się tak tylko w przypadku tej gry. Producent pewnie zastosował ten zabieg aby wyciszyć kartę, ale przez to te karty bardzo szybko się psują i zaczynają pokazywać artefakty. Ale jeśli karta pokazuje artefakty tylko przy wysokiej temperaturze, to jest szansa, że będzie żyła.
    Krótka instrukcja jak ją odratować:
    1.Stworzyć bootowalny pendrive lub dyskietkę link: http://www.bjorn3d.com/2010/04/bootable-usb-d...ios-recovering-from-a-bad-flash/#.UAMfEJFCN8F
    2.Zgrać bios za pomocą np. GPU-Z lub nvflash (ściągajcie najnowsze wersje tych programów)
    3.Zmodyfikować go za pomocą Nvidia Bios Editor dając maksymalną prędkość wentylatorów w 2d i 3d na 100%
    4.Wgrać zmodyfikowany bios do karty za pomocą nvflash (koniecznie w najnowszej wersji)
    5. Jeśli karta na automatycznych ustawieniach będzie się grzała to pobawić się riva-tunerem

link jak zgrać i wgrać bios (tyle że z użyciem dyskietki): www.elektroda.pl/rtvforum/topic1177481.html
    link do poradnika riva tuner(najlepsza jest druga metoda): http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Riva_Tuner_Poradnik_cz.I-1725.html
    podobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2042373.html

Przed flashem biosu jak skorzystacie z tego poradnika o riva tunerze to po odpaleniu jakiejś gry obroty wentylatora wrócą do normy (max 20, 30%) Po wgraniu zmodyfikowanego biosu będą takie jak sobie ustawicie np. 100%

Jeśli chodzi o ten poradnik z użyciem dyskietki wystarczy, że użyjecie zamiast niej specjalnie przygotowanego pendrive'a lub płyty. Jest to nawet lepsze rozwiązanie od dyskietek bo dane są bezpieczniejsze. Ale jak macie stację dyskietek to możecie i tak próbować.

Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za powstałe awarie! Robicie wszystko na własną odpowiedzialność.

0