Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator wysokoobrotowy, jaki?

MadaFak 14 Lip 2011 18:39 2467 12
  • #1 14 Lip 2011 18:39
    MadaFak
    Poziom 12  

Kupiłem na dniach Thermalright HR-02, mam możliwość zainstalowania na nim wentylatora 120x120x25, lecz potrzebuję wysokoobrotowego, minimum 2000 obr/min oraz przepływie powietrza powyżej 100CFM, nie musi być na 4-pin PWM, aby był na 12V. Bawię się w OC, także wentyl porządny to podstawa.
    Co polecacie?

0 12
  • #3 14 Lip 2011 19:05
    jurek.adam
    Poziom 43  

150.1 CFM:
    http://www.angela.pl/p7552,scythe-120mm-gentletyphoon-5400-rpm-d1225c12bbap-31.html

116.5 CFM:
    http://www.angela.pl/p7551,scythe-120mm-gentletyphoon-4250-rpm-d1225c12b9ap-30.html

110.31 CFM:
    http://www.angela.pl/p4622,scythe-120mm-kaze-jyuni-slip-stream-1900rpm-sy1225sl12sh.html

Mam nadzieję, że jesteś świadomy faktu, że przepływ powietrza powyżej 100 CMF oznacza spory hałas. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wentylator jest produkcji np. PAPST i kosztuje 100-150 zł.

0
  • #4 14 Lip 2011 19:39
    MadaFak
    Poziom 12  

Cena nie gra roli, może kosztować i 200zł. Mówię o dosłownie najlepszym w każdym tego słowa znaczeniu. Zdaję sobie sprawę z głośności przy tym przepływie powietrza, lecz nie będę używał ciągle komputera na najwyższych obrotach wentylatora chłodzącego CPU.
    Także jeżeli jest możliwość wersji cichszej o porównywalnych możliwościach bądź wyższych (co prawda te 150CFM myślę że będą zadowalające w pełni) to prosiłbym o propozycje, ponieważ firmy produkujące wentylatory wysokoobrotowe tj. kolega fiend_ napisał o Delta Electronics są mi mało znane, gdyż zawsze pracowałem na Be Quiet oraz Noctua (zależało na ciszy przede wszystkim).
    Lecz w tym przypadku to o wiele za mało, gdyż mam zamiar przerobić Midi Tower Chieftec'a w jakiejś firmie, która będzie w stanie zrobić mały tuning obudowy robiąc nowe miejsca na wentylatory. Niestety sam przy pomocy wiertarki nie dam rady.. Zamierzam zbudować zestaw komputerowy o możliwie jak najbardziej wydajnym chłodzeniu powietrznym.

0
  • #5 14 Lip 2011 19:57
    jurek.adam
    Poziom 43  

Delta podobnie jak Chieftec nie produkuje wentylatorów tylko zamawia i czasem sprzedaje pod swoją marką. Do cichych bym ich nie zaliczył, choć są trwałe i wydajne. W zasilaczach Delty są wentylatory bardzo rożnych marek np. Yate Loon.

To co Cię interesuje, a więc wentylatory ciche i super wydajne - jest ciężko dostępne. PAPST produkuje wentylatory przemysłowe na zamówienie, czasem można coś ciekawego dostać w serwisach aukcyjnych.

Szukaj modeli z najwyższym parametrem CMF (przepływ powietrza) i najniższym dB (głośność).

0
  • #6 14 Lip 2011 20:21
    MadaFak
    Poziom 12  

Scythe znalazłem na eBay'u za 20 Euro 5400 obr/min, ale 50 dB to sporo przy maksymalnych obrotach.
    Jest jeszcze Papst, którego dostać graniczy z cudem na eBay'u a co dopiero allegro.
    Czy istnieją jeszcze firmy prócz w/w?

0
  • #7 14 Lip 2011 20:26
    jurek.adam
    Poziom 43  

NIDEC, ale ich produkty są jeszcze trudniej dostępne niż PAPST.

SUNON robi dość wydajne wentylatory, ale ciche wersje ciężko dostać.

Powyżej 100 CMF nie spodziewaj się głośności mniejszej niż 25-35 dB i to w cichych modelach. Głośne są od 37 do 55 dB.

0
  • #8 15 Lip 2011 14:45
    MadaFak
    Poziom 12  

Na stronie PAPST'a poszukałem wiatraków, lecz są tylko głośniejsze niż owy Scythe 5,400rpm. Nie mówiąc o niższej żywotności, tylko 60 000 godzin przy 40*C (Scythe 100 000 godzin pry 35*C).
    Delta Electronics przy 3400rpm ma 46.5dB, masakra.. Na ich stronie oficjalnej tak samo znalezione.
    A Scythe kupuje wentylatory od Nidec'a wysokoobrotowe. Także nadal zostajemy przy Scythe.
    Jakieś dalsze propozycje?

0
  • #9 15 Lip 2011 16:51
    jurek.adam
    Poziom 43  

Kolego, te firmy nie robią takich wentylatorów dla klienta detalicznego, bo kto kupi takie cudo za ok. 150-200 zł? Chyba tylko Ty, czyli promil klientów. Wiem, że wykonują zlecenia dla przemysłu - wpadły mi kiedyś w ręce wentylatory PAPST wymontowane ze sprzętu medycznego (podobno jest obowiązek ich wymiany co 12 mies. bez względu na stan). To było cudo techniki. Szukaj czegoś takiego w drugim obiegu, nie tylko na Allegro.

To co Scythe rzuca na rynek detaliczny, to popłuczyny dla mało wymagającego klienta. Obawiam się, że będziesz się musiał jednak tym zadowolić, a więc obniżyć wymagania.

0
  • #10 17 Lip 2011 13:20
    MadaFak
    Poziom 12  

Bardzo pocieszające..
    Może doradzisz mi na sam początek od czego mógłbym zacząć poszukiwania prócz allegro, eBay'a czy innych serwisów aukcyjnych wentylatorów typu "cudo techniki"?
    Szukałem już w ofertach na stronach producentów, cienko, nadal Scythe wypada najlepiej, ale 50dB jest dosyć sporą wartością. Jeszcze Gdyby to było 40-45dB przy 5400rpm, byłbym usatysfakcjonowany.
    Co myślisz o składaniu wentylatora z części (jeżeli jest w ogóle możliwość dorwania owych)?
    Niby zainwestować mógłbym w wodne chłodzenie, lecz średnio dwa razy w roku komputer podróżuje ze mną przez co montowanie/demontowanie nie było by najzdrowszym rozwiązaniem, dlatego też pozostaje mi tylko powietrzne, oczywiście może być też w Full Tower wewnętrzne, ale to już nie obudowa a wręcz szafka.
    Może spotkał się ktoś z turbiną na 120mm? Tylko nie wiem jaki hałas produkują turbiny. Mało jest w internecie o nich informacji, przynajmniej nie potrafię znaleźć takich jakich potrzebuję.

0
  • #12 21 Lip 2011 22:43
    jurek.adam
    Poziom 43  

MadaFak napisał:
    Może doradzisz mi na sam początek od czego mógłbym zacząć poszukiwania prócz allegro, eBay'a czy innych serwisów aukcyjnych wentylatorów typu "cudo techniki"?
    Szukaj w swoim regionie firm serwisujących sprzęt medyczny. U nich można kupić używane wentylatory jak i nowe za odpowiednią cenę, trzeba się tylko dogadać, bo nie handlują tym na rynku detalicznym.

0
  • #13 21 Lip 2011 23:14
    MadaFak
    Poziom 12  

Kupiłem na chwilę obecną Scythe Gentle Typhoon 5400 obr/min, 50,5 dB.
    Rozmawiałem z ojczymem i powiedział to samo o tych firmach serwisujących sprzęt medyczny. Także będę szukał, może uda się coś znaleźć.

Dziękuję bardzo za pomoc.

0