Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DE DIETRICH MCR vs VAILLANT VCW ECOTEC vs JUNKERS CERAPUR

mario69pl 14 Lip 2011 19:41 16346 29
  • #1 14 Lip 2011 19:41
    mario69pl
    Poziom 8  

Pilnie proszę o radę co wybrać do ogrzewania w 90m mieszkaniu (2 funkcyjny)
    Kandydaci:VAILLANT VCW ECOTEC PRO 226/3-3, JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 28-3C czy DE DIETRICH MCR 24/28 M

Proszę o pilną pomoc!

-1 29
  • Pomocny post
    #2 15 Lip 2011 08:00
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Vaillant OK, DeDietrich dobra cena, dobry kocioł póki działa, później ceny części zamiennych mogą zabić (np. płyta główna ok 1450 zł netto), Junkers nie znam tych kotłów, ale proponuję jeszcze Immergas Victrix 26 2 I, kompaktowe wymiary, wymiennik tej samej firmy co w Vaillancie i DeDietrichu.

0
  • #3 15 Lip 2011 09:56
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ceny w Vaillancie też niskie nie są... A deDietrich jest małń awaryjny. Coś o tym wiem...

3
  • #4 15 Lip 2011 13:19
    adam998
    Poziom 25  

mauri_b napisał:
    Vaillant OK, DeDietrich dobra cena, dobry kocioł póki działa, później ceny części zamiennych mogą zabić (np. płyta główna ok 1450 zł netto), Junkers nie znam tych kotłów, ale proponuję jeszcze Immergas Victrix 26 2 I, kompaktowe wymiary, wymiennik tej samej firmy co w Vaillancie i DeDietrichu.

Immergas wydaje mi się być dobrym rozwiązaniem użytkownicy chwalą sobie te kotły...sam przymierzam się do zakupu Immergasa. Jak się dobrze rozejrzysz to Immergasa kupisz za 3700zł a Vaillanta jak się dobrze rozejrzysz to za 5300zł.
    Pozdrawiam

0
  • #5 15 Lip 2011 14:39
    serwisant73

Trzeba tylko pamiętać, że Immergas nie wybacza błędów przy instalacji...

0
  • #6 15 Lip 2011 15:02
    mario69pl
    Poziom 8  

Dziękuję Panowie za pomoc. Czekam na dalsze opinie. Ten kocioł (VAILLANT VCW ECOTEC PRO 226/3-3) był by za około 4400zl. Mam pytanie dodatkowe. Jak wyglądają ceny części do Junkersa i Vailanta? Czy są takie same? Raczej bym został na wyborze między tymi 2 kotłami.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Lip 2011 18:09
    serwisant73

Ceny kształtują się na podobnym poziomie jeśli chodzi o części. Jak to w handlu. Jedno tańsze a inne droższe. I odwrotnie.

0
  • #8 15 Lip 2011 20:19
    adam998
    Poziom 25  

serwisant73 napisał:
    Trzeba tylko pamiętać, że Immergas nie wybacza błędów przy instalacji...

Witam
    Mógłby kolega napisać jakie sa najczęstsze błędy przy instalacji kotłów immergasa oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji.

0
  • Pomocny post
    #9 16 Lip 2011 08:00
    Zloty60
    Poziom 21  

Cześć.
    Mam Dietricha MCR II - T - jednofunkcyjny ,na razie tylko od 6 miesięcy.Nic się nie dzieje z nim. Kosztował coś koło 4k zł. Po pierwszym okresie grzewczym będę mógł powiedzieć coś więcej. Ceny cześci są jakie są. Do Viessmana na przykład też nie są tanie.
    Wkurza mnie w tym MCR II ten cały interfejs na dwóch wyswietlaczach alfanumerycznych.Już lepej by było jak by zrobili na normalnych diodach z opisem co dana dioda oznacza (że pracuje na C.O. lub że mierzy temp. wody).
    A tam jest tak ,że on sobie wyświetla cyferki np. 4 a potem (..) -(dwie kropki) albo jedną.
    Da się to ogarnąć z instrukcją ale po co to pamiętać ,żeby wiedzieć co on robi w danej chwili.
    Jak coś to MCR I miał wyświetlacz LCD i moim zdaniem przyjemniejsze to było.

Wybierz coś co ma łatwy i szybki dostęp do części i serwisu. W moim przypadku był to Dietrich (cena) albo Buderus (ale kondensat kosztował co koło 5,5k zł) więc wziąłem DD.

0
  • #10 16 Lip 2011 21:39
    -west

mario69pl napisał:
    Pilnie proszę o radę co wybrać do ogrzewania w 90m mieszkaniu (2 funkcyjny)
    Kandydaci:VAILLANT VCW ECOTEC PRO 226/3-3, JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 28-3C czy DE DIETRICH MCR 24/28 M

Proszę o pilną pomoc!

Wszytkie kotły które wymieniłeś są dobre. Junkers który wypisałeś jest jednofunkcyjny.
    Vaillant - Podobna cena co do Junkersa. Podobna jakość. Dobry serwis.
    DeDietrich - najtańszy, prosty i dobry kocioł. Moim zdaniem trudniejsza obsługa automatyki niż Vaillant czy Junkers.
    Zobacz jeszcze Beretta Conica Green. Tani prosty kocioł ale fajny i mało awaryjny.

Napisz jeszcze ile obiegów grzewczych, łazienek i jaką automatykę chcesz to Ci napiszemy który bedzie lepsiejszy na twoje potrzeby :)

0
  • #11 17 Lip 2011 22:02
    mario69pl
    Poziom 8  

Nie jestem "specem" ale postaram się jak najlepiej opisać. Łazienka jedna - z grzejnikiem takim "nowoczesnym rurkowym", kuchnia duża (gdzieś 20m) z jednym grzejnikiem, dwa pokoje każdy 23m (każdy z jednym grzejnikiem) jeden mały pokoik (z 15m) też z jednym grzejnikiem. Rurki mam miedziane, grzejniki nie żeliwne tylko takie nowsze.

Woda będzie ogrzewana tylko do co i wody w łazience ( w kuchni nie). Nademną znajduje się tylko strych. Myślałem nad zainstalowaniem takiego sterownika pogodowego na zewnątrz. Mam nadzieję, że w miarę opisałem mieszkanie. Dzięki z góry!

0
  • Pomocny post
    #12 17 Lip 2011 23:05
    -west

To masz dobry i łatwy układ.
    Prawdopodobnie każdy bedzie miał swoj typ. Mój jest taki:
    Najtaniej: Beretta Conica Green 25 esi + sonda zewnerzna + auraton 2005/2020
    Drożej Junkers Cerapur Smart ZWB 28-3c + Czujnik zewn + FW100

Przy czym DeDietrich i Vaillant czy Immergas nie są gorsze. Sprawdz jaki masz serwis w okolicy i czy bedziesz miał dobrego fachowca do montażu.

-1
  • #13 19 Lip 2011 12:25
    mario69pl
    Poziom 8  

Dziękuję wszystkim za rady! Zdecydowałem się na De Dietricha.

0
  • #14 20 Lip 2011 22:10
    Brencik
    Poziom 25  

Do mieszkania 90m2 kocioł 28kW?

0
  • #15 20 Lip 2011 22:42
    gayetan
    Poziom 18  

W zasadzie przy tak dobranym kotle to można spać w zimie przy otwartych oknach...W końcu 'bogatemu wszystko wolno'.

0
  • #16 20 Lip 2011 22:47
    Brencik
    Poziom 25  

No dobra, może bogaty ale to nie znaczy że musi być głupi.

0
  • #17 20 Lip 2011 23:07
    gayetan
    Poziom 18  

Powiedzmy, że przyjmuje się jednostkowy wskaźnik zapotrzebowania na moc cieplną ok. ok 45 W/m3 kubatury w nowobudowanym domu jednorodzinnym i tu można tak przyjąć jeśli to mieszkanie np. w domu wielorodzinnym to 45 x 90 x 3( zakładając z duzymmm zapasem 3 m wysokość pomieszczenia - wychodzi coś ok 12,1 kW na ogrzewanie - zakładając wysokie zapotrzebowanie na wodę ( przy równoczesnym ogrzewaniu - co oczywiście jest nadużyciem ale załóżmy) Nie wchodząc w szczegóły projektowe można założyć, iż zapotrzebowanie na ciepło punktów czerpalnych c.w.u w mieszkaniu standardowym N L = 1 ( mieszkanie, które normatywnie zamieszkuje tzw. 3,5 osoby czyli w praktyce 3 do 4 osób ) ustala się za pomocą wskaźnika WB = 5820 Wh = 5,82 kW
    No i po chłopsku dodajemy - sytuacja taka: na dworzu -20 C - srednia temperatura obliczeniowa trzy osoby na raz się myją - - zapotrzebowanie na ciepło 18 kW !!! - reszta to prezent dla gazowni i producenta kotłów!!!

0
  • #18 21 Lip 2011 08:32
    Samuraj
    Poziom 35  

Przecież ten kocioł ma modulowaną moc, co prawda nie od 0 ale mało kiedy palnik pracuje na 100%. Sam mam MCR24 i przy powierzchni 70m2 uważam że jest idealny.

0
  • #19 21 Lip 2011 08:55
    gayetan
    Poziom 18  

Skoro tak to dobrze. Ja nie mówię, że się nie da ..wozić dwóch osób autobusem". Chciałem tylko pokazać jak to się liczy. A każdy kupuje to co chce! Jak to mówi stare przysłowie w handlu klientowi trzeba sprzedać to co chce a nie to czego potrzebuje! Jest idealny to niech sobie będzie. W końcu każdy płaci swoje rachunki za gaz sam..

1
  • #20 21 Lip 2011 13:27
    mauri_b

gaytetan, pamiętaj, że chodzi o kocioł 2 funkcyjny, także moc nie może być rzędu 12kW

0
  • #21 21 Lip 2011 13:36
    gayetan
    Poziom 18  

Cytat:
    gaytetan, pamiętaj, że chodzi o kocioł 2 funkcyjny, także moc nie może być rzędu 12kW

co do tego pełna zgoda!!!!, sam często próbuję uzmysłowić 'pacjentom', że w obecnych czasach przy obecnym ociepleniu to kryterium doboru pieca to raczej jest c.w.u niż c.o. (oczywiście trzeba to zawsze przeliczać) - moje posty nie mają nikogo zniechęcać do kupowania tego co chcą - sam codziennie w swoje wsi widzę 'panny' jeżdżące terenówkami po świeże bułki - tylko cały czas mają problem z jazdą nie wspominając o parkowaniu. Dlatego powtarzam - liczyć!!! Ja w tym wypadku "wwalił" bym...albo nie...co tam będę komuś coś sugerował.
    Chodzi o to, żeby każdy robił co chce ale robił to ze świadomością ile to kosztuje a nie mówił później jakie to on płaci rachunki za gaz!!!
    P.S
    argument, że piec ma modulację - też jest dobry ale..na takiej zasadzie to można by wstawić dowolny większy piec i powiedzieć niech sobie moduluje...jak nie spala gazu to nic nie kosztuje...tylko:
    1/ po pierwsze większy piec to większe koszty
    2/ dla pieców kondensacyjnych najlepiej jest jak chodzą nawet przez cały czas ale na najniższej mocy ( chodzi o wykorzystanie efektu kondensacji ) a jak zapewnić poprawną modulację w piecu 24 kW gdy modulacja zaczyna się od 30% ( 8kw - a max potrzeba 12kw! - to co to za modulacja!!!)
    3/ są piece które mają 'podwójne moce' niższą na grzanie wyższą na ciepłą wodę) MCR akurat też tak ma...ale znowu 24 kW na c.w.u to strumień 14 l/min wody o temp 55C - nie za dużo trochę na mieszkanie...rozumiem liczy się komfort!!!
    4/ ...no i argumentem jest, że nie robią mniejszych MCR niż 24 kW
    P.S
    Przeciw MCR'om nic nie mam sam je sprzedaję i serwisuję - to bardzo dobre kotły..no może trochę delikatne..

1
  • #22 21 Lip 2011 13:46
    kabee84

Poziom 24  

Co byś "wwalił" ?
    Mały kocioł z zasobnikiem?
    Bo ja na 100% tak bym zrobił.

Komfort o kilka poziomów wyższy, rachunki o kilka poziomów niższe...

Ale i tak JEST IDEALNIE. ;-)

0
  • #23 21 Lip 2011 13:57
    gayetan
    Poziom 18  

...pewnie i tak by można było zrobić, ale zaraz ktoś powie, że nie ma miejsca na zasobnik. To mu drugi odpowie, że są zasobniki ładowane warstwowo..
    Tak na prawdę to w większości ludziska sobie wybierają kotły bo im się kolor podoba, jest fajna automatyka... ale później szukają uzasadnienia "dlaczego tak dobrze wybrali". Na to nie ma rady!!! No i pół biedy jak rzeczywiście wybrali dobrze!!!

1
  • #24 24 Lip 2011 13:15
    wawrzeczko_t

gayetan napisał:
    w większości ludziska sobie wybierają kotły bo im się kolor podoba

Wg mnie jedyny mądry tekst w tym temacie :)

1
  • #25 24 Lip 2011 13:57
    gayetan
    Poziom 18  

szkoda, ze jedyny :D - ale nie jest tak? Jak się patrzy co i jak ludzie mają poinstalowane to czasami "...nogi, ręce i piersi jak płetwy opadają!" :D

-1
  • #27 25 Lip 2011 20:59
    wawrzeczko_t

asz71 napisał:
    gayetan , a co powiesz o MCA 15 ?

Wg mnie każdy kocioł z wymiennikiem alu/alu-krzem - odpada. Tylko nierdzewka sprawuje się poprawnie. Czy nie czyściliście kotła z wymiennikiem alu-krzem? Po prostu tego wymiennika nie da sie porządnie wyczyścić, a na pewno nie tak porządnie jak nierdzewkę. Szczególnie po kilku latach od uruchomienia.

0
  • #28 26 Lip 2011 06:06
    gayetan
    Poziom 18  

Mnie się seria MCA - w ogóle bardzo podoba - nie mam z nimi dużych doświadczeń - bo po pierwsze weszły stosunkowo niedawno, po drugie są stosunkowo drogie ze względu na zastosowane rozwiązania i automatykę. Zaraz po ich pojawieniu się nawet chciałem kupić jeden do testów ale cena mnie zabiła!!!

Al-Si - daje się czyścić tylko chemią. Ja używam do Krzem-Aluminium Sotin'u 240 - całkiem dobrze czyści. Jak się nie daje to najpierw stężony Wodorotlenek sodu -NaOH, żeby rozpuścił osad - przemywam wodą. Potem Sotin, Ważne żeby nie używać odczynników kwaśnych.

Najciekawszą konstrukcję wymiennika ma ACV - po prostu komora spalania z odpowiednio cienkiej stali nierdzewnej specjalnie pofalowanej - wpada w lekkie wibracje jak się pali palnik i kamień się nie osadza! - ( nb. wynalazek polskich inżynierów ) - tam nawet po latach nie ma co czyścić ( ale to oczywiście nierdzewka :D )
    Nierdzewka ma tylko jedną wadę - zapowietrzysz kocioł - nie masz wymiennika!
    wszystko ma swoje 'zady i walety' :D

2
  • #29 26 Lip 2011 06:47
    wawrzeczko_t

gayetan napisał:

Możesz rozwinąć tą tezę?! Bo nie rozumiem - przyznam się.

0
  • #30 26 Lip 2011 07:46
    gayetan
    Poziom 18  

wawrzeczko_t napisał:
    gayetan napisał:

Możesz rozwinąć tą tezę?! Bo nie rozumiem - przyznam się.

..już spieszę odpowiedzieć. Tylko jak mnie ktoś skopie, że rozwlekle albo się mądrzę to będzie Twoja wina...:D
    ...otóż, stal nierdzewna ma dużo gorsze właściwości przewodzenia ciepła od zwykłej stal węglowej a już dużo, dużo gorsze od krzem, aluminium. Ale ma zaletę - jest nierdzewna!. Żeby skompensować tę wadę w przewodzeniu ciepła konstruuje się wymienniki ze stali o najmniejszej możliwej grubości ( bo przewodzenie ciepła jest 'w funkcji' albo jest powiązane z grubością ściany ). Jeśli do pierwotnego wymiennika ciepła po stronie czynnika dostanie się powietrze ( które jest izolatorem ) to gruba ścianka krzem-aluminiowego wymiennika ( bo to są całe bloki ) przejmie nadmiar ciepła i może się nic nie wydarzyć. Ponieważ ścianka wymiennik ze stali nierdzewnej jest cienka to ma małą pojemność cieplną. Teraz.. temperatura palnika to ok. 1200 C - jak po drugiej stronie ścianki jest woda to ciepło sobie 'przenika' - jak jest powietrze to sobie nie przenika bo nie ma do czego. Następuje lokalne przegrzanie i mamy do czynienia z pękaniem wymiennika bo w jednym miejscu jest temp ok 100C a w drugim ok.1000C.
    ..tutaj panowie dr inż.J Siedlaczek i H. Kowal z firmy Vaillant ( których oczywiście pozdrawiam ) mogli by pewnie książki pisać na podstawie doświadczeń 'roztropnych' klientów.. Do drobna wada stali nierdzewnej ale kosztowna ..czasami
    P.S.
    Ale ja sam oczywiście również preferuję stal nierdzewną tam gdzie się da ( to tak żeby nie było nieporozumień) :D

2