Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze anteny do DVB-T

14 Lip 2011 20:20 2682 12
  • Poziom 8  
    Witam. Muszę kupić antenę DVB-T.

Jeden telewizor ma być podpięty analogowo (chyba że będzie jakaś w przystępnej cenie z tunerem DVB-T ale nie musi być). Oczywiście obraz musi być bardzo dobry gdy telewizor będzie podpięty do telewizji analogowej bo jak na razie mam tragiczny...

A drugi ma już tuner DVB-T więc wystarczy tylko podpiąć do anteny.

Cena: do 100 zł

Czy moglibyście mi jakieś anteny polecić najlepiej na allegro? Z góry dziękuje.

Nie ten dział.
    Przeniesiono do właściwego działu.

Regulamin pkt 3.1.14 . [SP5ANJ]
  • Poziom 34  
    DVB-T to ten sam zakres częstotliwości, co TV analogowa. Zatem anteny są identyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stara antena od TV analogowej była zastosowana do TV cyfrowej.

Różnica w odbiorze polega na tym, że wszystko, co cyfrowe może pracować na o wiele gorszym SNR. Ponadto przy odbiorze DVB-T zauważysz, że odbiór jest idealny, albo w ogóle nic nie odbierasz. Nie ma tu stanów pośrednich, jak w systemach analogowych.

Potrzebna Ci antena, korzystnie ze wzmacniaczem. Skoro chcesz dołączyć dwa odbiorniki do jednej anteny, to musisz mieć rozdzielacz. Możliwe, że zastosowane kable koncentryczne w Twojej instalacji są do niczego.

Pasywny rozdzielacz
    Aktywny rozdzielacz

Aktywny jest korzystniejszy, bo wprowadza wzmocnienie, ale też więcej szumu. Pasywny wprowadza tłumienie i mało szumu.

Całkiem przyzwoita antena
    Najlepiej blisko tej anteny umieścić rozgałęźnik aktywny. Potem już prowadzimy dwa kable koncentryczne do odbiorników.
  • Poziom 24  
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm lub lepiej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm skierowana na http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=33 Z Bochni jest ok 27 km więc blisko. Antena LP ponieważ TVP1 leci na VHF. Puls, Czwórka i TVN są nadawane kierunkowo i z małą mocą więc może być z nimi problem.
    DVB-T będzie z tego nadajnika testowo od 20 lipca a normalna emisja od 31 lipca
  • Poziom 29  
    Od zeszłego tygodnia nadaje mux 2 Luboń Wlk. / Rabka od tego Przehyba. Możesz sprawdzić czy odbierasz. Oba 61 kanał. Luboń koło Bochni odbierany bez problemów.
    Przy antenie siatkowej powinieneś odbierać sygnał z Lubonia i Krakowa.

Jaką antenę obecnie używasz?
  • Poziom 8  
    Ja używam jakiejś anteny ze sklepu, najtańszej jaka była... Na dodatek kabel był przerwany i był sklejany więc jeszcze kabel do wymiany.

Jak możecie to dajcie jakiś link na dobrej jakości kabel ok. 18-25 m.

A możecie mi opisać jak to wszystko podłączyć? Interesuje mnie ta antena za 40 zł i rozdzielacz aktywny.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    sebo47 napisał:
    Jak możecie to dajcie jakiś link na dobrej jakości kabel ok. 18-25 m.

Wykaż troszeczkę własnej inicjatywy w myśl regulaminu pkt 3.1.17 .

Cytat:
    A możecie mi opisać jak to wszystko podłączyć? Interesuje mnie ta antena za 40 zł i rozdzielacz aktywny.

Jeżeli odwiedzisz stronę np. Dipol-a www.dipol.com.pl to tam wszystkie odpowiedzi na Twoje problemy - dostaniesz.

- schematy podłączeń
    - kable koncentryczne
    - anteny

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Tak wracając to chyba mogę się spytać o kabel jaki mi będzie potrzebny do instalacji, gdyż kilka postów wyżej kolega napisał że możliwe że będę miał kable do wymiany...
  • Poziom 34  
    sebo47 napisał:
    ...

Kup tą antenę, jest całkiem dobra. Ponadto jest dość mocno kierunkowa. Rozdzielacz aktywny może być taki, jak podałem. Najlepiej umieścić rozdzielacz blisko anteny. Dlaczego ? Ponieważ on wzmacnia sygnał, a nie chcemy by wzmocnił szumy fidera. Zatem pomiędzy anteną, a rozdzielaczem wpinasz krótki odcinek kabla. Rozdzielacz taki jest do montażu wewnętrznego, więc można go schować np. na strychu. Potem prowadzisz dwa przewody od rozdzielacza do odbiorników. Przy odcinkach kabli o długości np. 50m będziesz miał ok. 8dB tłumienia. Zysk anteny to ok. 12dB, wzmocnienie rozdzielacza ok. 12dB. Zatem: 12dB+12dB-8dB=16dB, czyli całkiem nieźle dla zakresu UHF.

Potrzebne Ci są jeszcze:
    Złącze F
    Gorsze złącze F, ale nie wymaga specjalnego narzędzia do montażu
    Wtyki antenowe
  • Poziom 8  
    A jaki tuner w razie czego polecacie żeby móc podpiąć tą antenę do analogu?
  • Poziom 34  
    sebo47 napisał:
    A jaki tuner w razie czego polecacie żeby móc podpiąć tą antenę do analogu?

Rozumiem, że chodzi o tuner DVB-T. Jeżeli tak, to można kupić taki przykładowy tuner. Istotne jest, aby posiadał on kodek MPEG-4. Właśnie ten jest stosowany w Polsce.
  • Poziom 8  
    Ok, dzięki :) ostatnie pytanie - jak dobrze ustawić antenę? Na co zwrócić uwagę?
  • Poziom 24  
    sebo47 żeby patrzyła w dobrym kierunku... Mógłbyś wykazać na prawdę trochę inicjatywy... Wchodzisz na http://radiopolska.pl/wykaz/lokal.php Szukasz interesującego Cię nadajnika. Klikasz na miniaturę mapy i już masz kierunek. Jeśli chcesz jeszcze sobie ułatwić to wchodzisz na http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html szukasz swojego domu i zaznaczasz interesujący Cię nadajnik lub kilka. Włączasz tryb zdjęcia satelitarnego, powiększasz, znacznik ustawiasz dokładnie na swój dom i linia pokazuje Ci na którego sąsiada ustawić antenę.
    Kabel jaki jest dobry nie powiem gdyż wyszukiwarka forumowa nie gryzie i było tysiące razy.
  • Poziom 34  
    sebo47 napisał:
    Ok, dzięki :) ostatnie pytanie - jak dobrze ustawić antenę? Na co zwrócić uwagę?

Przy ostatecznym ustawianiu anteny można się posłużyć wskaźnikiem BER. Tuner w jakichś prostych i dostępnych ze zwykłego menu opcjach serwisowych powinien wyświetlać BER. Ustawiasz antenę tak, by BER było minimalne. Jeżeli BER będzie na poziomie 10^-3 to należy to uznać za słaby wynik.