Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć moc transformatora do wzmacniacza mocy?

devolt 30 Maj 2004 20:17 7551 45
  • #31 30 Maj 2004 20:17
    <Pawel>
    Poziom 12  

z tamtej rozmowy https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic135473.html wynika , że jeśli użyjemy "miękkiego" zasilania (mniejsza moc trafa ale wyższe napięcie) to uzyskamy trochę mniejszą moc RMS wzmacniacza ale za to większą moc muzyczną niż w przypadku "sztywnego" zasilania. Ok
    ale o ile wiem moc RMS to moc przy której zniekształcenia nie przekraczają 1 % (poprawcie mnie jeśli źle mówię) czyli moc muzyczna to moc przy której zniekształcenia przekraczają 1% .
    Zniekształcenia 1% słychać już dosyć wyraźnie (pierdzenie) więc po co nam wyższa moc muzyczna? Według mnie to rozwiązanie jest dobre na estrade .

• #32 30 Maj 2004 20:28
    IrekKo
    Poziom 32  

<Pawel> napisał:
    Zniekształcenia 1% słychać już dosyć wyraźnie (pierdzenie) więc po co nam wyższa moc muzyczna?

Można tylko pozazdrościć precepcji słuchu.

• #33 30 Maj 2004 20:50
    CosteC
    Poziom 26  

Hmmm a jakie zniekształcenia? bo na przykład nieparzyste harmoniczne owszem slysze przy 1% ale z kolei wiekszosc wzmacniaczy lampowych ma tego rzedu znieksztalcenia tylko prawie wylacznie na parzystych harmonicznych i wlasciciele twoerdza ze gra "bosko". kwestia gustow i preferencji. A wracajac do poczatku dyskusji co to ma byc za wzmacniacz? estradowe 1200W? czy wzmacniacz do pokoju 10m^2?

• #34 31 Maj 2004 09:10
    coolombo
    Poziom 29  

Wg mnie ta rozmowa do niczego nie prowadzi, i tak kazdy zrobi sobie zasilanie jakie mu sie podoba.Jeżeli ktos ma warunki proponuje poeksperymentowac z napięciem zasilania,mocą trafa i pojemnością filtrującą tyle ze wszystko w granicach rozsądku co by nie uszkodzic koncówki mocy.Napewno dawanie 10mF na strone i trafa 400W do dwóch kostek tda7294 jest bez sensu, chyba ze ktos jest burżujem i na to go stać.

pozdrawiam!

• #35 31 Maj 2004 10:45
    robert455
    Poziom 12  

Ja uważam że jak ktoś chce głośno słuchać muzyki powinien mieć mocne trafo. Tylko w byle jakim wzmacniaczu montuje się małe trafa.

• #36 31 Maj 2004 12:04
    coolombo
    Poziom 29  

No robert455 twoja wypowiedz powala :lol: , po co piszesz takie odpowiedzi??? chyba brakowalo ci punktów do sciągania jakis artykulow :P

pozdrawiam!

• #37 31 Maj 2004 22:05
    micho a
    Poziom 35  

:arrow: eqt bo książka m. feszczuka pisze że przeciętnmy wzmak w klasie ab ma sprawność 60% stąd wzór moc trafa =1,6 razy moc wyjściowa a ja robie 2x razy dla bezpieczeństwa :) moje wzmaki nie mają 2x 300 tylko po 2x50 max 2x150 więc jak mam do 2x100 dać trafo 320 to daje 400 różnica w cenie nowego jest 20 max 30zł wole dla pewności dołożyc a używane go trafa różnica rzędu 10 zł więc można dołożyć jak juźż robie wzmak na impry to porządnie :D
    pozatym w diorach trafo na wzmak 2x25 miało po 120 watów więc tym też sie kieruje :D
    rozumiem jeśli ktoś buduje wzmak 2x600 powiedzmy wtedy różnica między trafem 2400wat a 1400 jest dosyć duża i wtedy jest dylemat co wybrać :?
    natomiast w moim przypadku .......... jak ktoś jest skąpcem to niech daje trafo 120 wat na 100 watów wzmak i wącha spalenizne jak wzmak powiedzmy 8 om chodzi na 4 albo jest troche ptrzesterowany przez 4 godz non stop
    oczywiście wszystko w granicach rozsądku
    dlatego nie 3 x moc wzmaka :D

pozdro

• #38 01 Cze 2004 16:01
    eqt
    Poziom 26  

micho nie rozumiesz jednej rzeczy - wzmacniacz nie przenosi sinusa tylko muzykę. Moc transformatora zależy od materiału muzycznego ale przy żadnym materiale nie dorówna nawet mocy rms samej końcówki bez dodawania strat na radiatorze.
    Tak a propos przy sygmale muzycznym srednia sprawność klasy AB jest duzo mniejsza niz na sinusie

• #39 01 Cze 2004 17:22
    micho a
    Poziom 35  

no fakt eqt :) niby trafko zatry można jeszcze dodatkowo przeciążyć...
    teraz już sam nie wiem elektroda zrobiła mi wode z mózgu :D jakie trafo na 100qwat mocy poeksperymentuje zobaczymy :)

a propos nie na temat .... u mnie w szkole jest wzmak amx-108 z jakimiś kolumnami handboxa niestety niewiem jakimi i całość gra tragicvznie :cry: potwornie szybko wpada w przester zero basu jak na 15 calowe basowe (kolumny są dwudrożne ) czy to nie ma związku z trafkiem :?: w dodatku pisze że wzmak nie nadaje się do pracy w dyskach dlaczego :?: czy nie ma czasem za małej chłodnicy i za słabego zasilacza żeby wytrzymać 4 -6 godz fulla :?: pisze nie za;leca się odtwarzania długich sekcji rytmicznych z cd czyli nie można słuchać muzy 8O :x :?: jeśli odpowiedzi na te pytania są tak to tłumaczy dlaczego dyski śa u nas takie krótkiew i nigdy na fullu :( po prostu tragedia w dodatku już 2 x spalił siie ten wzmak :( a 20 letni eltron 100u nigdy sie nie spalił chodził po 4 - 5 godz z orginalnymi kolumnami i ic mu nie było raz chodził przez 2 godz na przesterze i nic i nic !!!!!!ten handbox to dno :cry: chyba????????????

• #40 01 Cze 2004 18:03
    eqt
    Poziom 26  

"trudno, co robić"... tak to jest jak sie kupuje tandetę. Nie przejmuj sie , nawet amerykanie czasem tak robią.
    Za to możesz sobie wziąć np plx4000 podłączyć do niego muzyke i nie masz szans że go przegrzejesz nawet w temp. otoczenia 30st. Z drugiej strony na sinusie owszem po ok 10-20min go przegrzejesz, ale nie da się go zepsuć w ten sposób- poprostu sam się ściszy. A teraz pomyśl moc wzmacniacza 4kW moc trafa ok 2,8-3kW. Co prawda klasa H robi swoje, ale nawet w AB wystarczyłoby ok 3,5 -4kW. No ale jak ktoś da 1,5kW to może być problem, tylko że najczęsciej to nie trafo się przegrzewa tylko radiator....

• #41 03 Cze 2004 19:24
    micho a
    Poziom 35  

no chyba ci uwieże skoro wzmak ab estradowy ma trafo 4 kw na 4 kw mocy a tam są jeszcze cięższe warunki niż nawet w moich warunkach i wszystko chodzi :D :D

fakt że trafo jak dla mnie jest niezatapialne :) ja zrobiłem zwarcie uzwojenia wtórnego przez żle podłączony mostek prostowniczy i on trafo powarczało jak spawarka przez 5- 6 sek i poszedł bezpiecznik 6 a a to było trafo 100 wat i bezpiecznik był po stronie pierwotnej i nawet sie nic nie nagrzało :D

• #42 02 Cze 2005 12:25
    bartymeusz85
    Poziom 12  

Sprawnośc wzm. pracującego w klasie AB to ok. 50-70%. Także moc trafa powinna być teoretycznie do dwóch razy większa, ale tak ok. 1,5 raza wystarczy

• #43 03 Cze 2005 10:42
    elektronik_tk
    Poziom 26  

hmm ja mam wzmaka sony TA-AX2020 i jest na jakimś STK 2x25W/8ohm a napis z tyłu jest,że pobór mocy wynosi 65W. Z trafa czasem niezły grzejnik sie robi. No i mam Diore 2x20W/4 ohmy i tam trafo 90W. nic sie nie grzeje i oczywiście jest dużo głośniejszy. A kolumny mam 4 ohmy wiec do Sony sie nie nadają zbytnio i wzmak jest może za bardzo przeciążony, bo powinien mieć komlumny 8 ohm, ale nigdy nie dawałem go na maxa, bo bałem sie że spale układ. Wiec wzmacniacz o mniejszej mocy z mocniejszym trafem daje większą moc niż wzmacniacz o koncówce o większej mocy i słabszym trafie. SONY trafo 65W moc wzmaka 2x25W a DIORA trafo 90W a moc wzmaka 2x20W. i jest duuża róznica

• #44 03 Cze 2005 23:19
    glutek
    Poziom 13  

moze odrazu, transformator z jakiejś spawarki :P kilka kW powinno wystarczyć

____
    Co to wnosi do tematu?

Ostrzezenie 1.
    tom

• #45 24 Wrz 2005 16:54
    Ptolek
    Poziom 36  

Zastanawiam się czy "miękkość" trafa nie ma wpływu na ilość zniekształceń harmonicznych (niebezpiecznych dla wysokotonówek) ? Wydaje mi się, że kształt przesterowanego przebiegu może być wtedy bardziej zaokrąglony niż przy sztywnym zasilaniu, bo na trafie napięcie zacznie spadać, zanim nasycą się tranzystory końcowe wzmacniacza. Jest tak czy nie jest ?

• #46 25 Wrz 2005 14:56
    50146
    Użytkownik usunął konto