Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podtynkowa siec lan w mieszkaniu

14 Lip 2011 22:05 3671 8
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie.

  Sprawa wygląda tak:
  W mieszkaniu wymieniam cala instalacje elektryczna i chciałem w bruzdy od nowych kabli w pokojach puścić tez kable sieciowe, kablówkę i satelitę.
  Fakty:
  ***3 pokoje, w tym jeden przechodni (salon), instalacja dotychczas to TN-C, za licznikiem zostanie rozdzielony kabel PEN i przepuszczony przez różnicowkę i potem przez eski kilka obwodów
  ***w pokojach chce zastosować po 2 zespoły puszek po przekątnej: jeden to 2-3puchy na gniazdka, drugi to multimedialna szyna (3 puszki pod gniazdka, jedna pucha antena-satka, jedna pucha lan)

  Zaplanowałem podpięcie internetu w szafie, gdzie będzie skrzynka z bezpiecznikami. Będzie tam też router i modem (internet to dialnet pppoe).
  Od routera odchodziłyby 3 kable "do ściany". Wybrałem kabel FTP i mam wątpliwości jak dobrze podłączyć wszystko by ekranowanie działało...
  Na pewno gniazda będą ekranowane, a wtyczki RJ45 z metalową obudową.

  Teraz kilka pytań:
  ***Czy nieosłonięty drut od kabli w ścianie podpinać pod oddzielony przewód PE? czy to ma sens?

  ***czy taki uklad jest ok?:
  komputer (gniazdko i listwa z bolcem)<--->kabel ftp(drut od folii podpięty tylko pod jedną wtyczkę, w drugiej puszczony luzem i zaizolowany)<--->ekranowane gniazdo (drut podpięty pod obudowę, obudowa podpięta pod kabel PE)<--->kabel ftp(taki jak wcześniej)<--->router

  bardzo proszę o komentarz
  pozdrawiam
  Grzegorz

  Popraw błędy w pisowni. Regulamin 3.1. Zabronione jest w szczególności: pkt. 3.1.13. Publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  [witux]


  poprawiłem
 • Poziom 23  
  Dlaczego wybrałeś FTP? Jeśli myślisz, że kabel ekranowany stosuje się aby zmniejszyć zakłócenia, to zrób instalację UTP. Taniej, pewniej i mniej błędów do popełnienia.
 • Poziom 10  
  Kabel ftp będzie w ścianie (poprowadzony w jednej bruździe) razem z trójżyłowym kablem instalacji elektrycznej. Z tego co się orientuję zwykłego utp nie można kłaść równolegle do przewodu zasilającego bliżej niż 30cm (w ścianie będą się stykały, postaram się ich nie skręcać razem). Stąd moje pytanie jak to prawidłowo uziemić.
 • Poziom 23  
  grzechuk napisał:
  Kabel ftp będzie w ścianie (poprowadzony w jednej bruździe) razem z trójżyłowym kablem instalacji elektrycznej. Z tego co się orientuję zwykłego utp nie można kłaść równolegle do przewodu zasilającego bliżej niż 30cm


  Błędne informacje. Kable UTP kładzie się równolegle do zasilających we wspólnych korytkach z przegrodą, daleko im do odległości 30cm.
 • Moderator - Sieci, Internet
  Uziemienie zrób z jednej strony czyli doprowadź je do skrzynki z routerem czy switchem. Też nie polecam stosowania przewodu FTP w takich instalacjach. Jeżeli uziemienie nie będzie poprawne ekran będzie działał jako dodatkowa "antena" zbierając zakłócenia. Spokojnie możesz położyć UTP nawet tam gdzie idzie obok przewód prądowy. W twoim domu nie ma urządzeń typu spawarki, zgrzewarki czy duże silniki elektryczne które generują duże pole elektromagnetyczne (duże zakłócenia).
 • Poziom 10  
  Cytat:
  Uziemienie zrób z jednej strony czyli doprowadź je do skrzynki z routerem czy switchem.

  Nie rozumiem, router nie jest uziemiony (zasilanie z wtyczką bez bolca), czy załączony schemat jest zatem prawidłowy?
  podtynkowa siec lan w mieszkaniu
 • Poziom 10  
  Czy zatem taki układ będzie prawidłowy?
  podtynkowa siec lan w mieszkaniu