Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica kolbowa - jakie macie i jakie polecacie?

14 Lip 2011 22:34 4170 15
  • Poziom 20  
    Witam. Chcę się dowiedzieć jakie macie i jakie polecacie lutownice kolbowe? Chcę kupić lutownicę kolbową jakąś porządną ale nie za drogą. Chodzi o bezawaryjność, dostęp części w razi czegoś, na długo starczający grot, czas nagrzewania itp. Czego używacie, jak wam się pracuje?
    Obecnie mam transformatorówkę 75W i lutuje się dobrze, ale robię w coraz to większej drobnicy i tą ciężko. Zastanawiam się nad jakimś Solomonem, Pensolem. Budżet do 50zł, ale jak co to dorzucę.
  • Poziom 23  
    JA mam transformatorową 100W i większość nią ale czasami taniego noname za 15 i takiego na pewno nie polecam. Podobno Solomon to dobra marka ale jaki model ci polecić to nie wiem.
  • Poziom 20  
    Ta lutownica byłaby dobra Solomona SR965B ?
  • Poziom 20  
    Czytałem wszystkie :D
  • Poziom 23  
    Skoro nikt się nie odzywa to chyba nie ma sprzeciwów. A i jeśli będziesz już ją kupował to poszukaj jakiegoś sklepu i kup parę części na raz bo za przesyłkę zapłacisz raz. Podałbym Tobie tu adres ale chyba moderator nie będzie tego akceptował.W prawdzie tej lutownicy tam nie ma ale przesyłka mnie tam kosztowała 11 zł a elementy dosyć tanie. Jeśli chcesz ten adres to zgłoś się do mnie na PW.
  • Poziom 20  
    To zobaczę
  • Poziom 13  
    Ja Ci polecam lutownicę ZDZ Łódź. Tylko wybierz sobie z serii dla profesjonalistów, albo większej mocy. Bo te mniejsze i amatroskie mają plastikowe trzymanie przewodów do grota które się roztapia po dłuższej pracy. Owszem możesz przestrzegać czasu zawartego w instrukcji 90s/5min czy jakoś tak, ale czasem się tak nie da i wtedy się płaskowniki rozjeżdżają. W sumie jedyna wada tych lutownic. No i rodzimy Polski produkt a nie jakaś PRC.
  • Poziom 20  
    A kolega na myśli ma kolbówkę, bo te co widziałem na firmowej stronie to do rynien, a jeśli chodzi o transformatorówkę to mam
  • Poziom 23  
    Jest jakiś udany sposób na walkę z rozjeżdzaniem się płaskowników?
  • Poziom 13  
    Mój patent na rozjechane płaskowniki to kawałek teflonu i opaska zaciskowa metalowa. Najpierw teflon na płaskowniki,żeby opaską zwarcia nie robić i potem zaciskamy opaską. Może mało estetyczne rozwiązanie, ale zdaje egzamin.
  • Poziom 23  
    Hmm dziękuję. Ja kombinowałem z termokurczkami i opaskami zaciskowymi. Nie zdały egzaminu w 100 procentach może w 70.
  • Poziom 19  
    Czy występują lutownice ZDZ 45/75W z metalowymi opaskami trzymającymi przewód do grota? Niedawno sprawiłem sobie taką i niestety ma z tworzywa sztucznego. Polutowałem trochę i zauważyłem, że się rozpływa powodując coraz większą przerwę pomiędzy przewodami do grota.
    Precyzja wykonania całej lutownicy nie jest najlepsza. Przycisk zmiany mocy lata na boki, rowek na grot z jednej strony nie wycięty do końca (poprawiłem śrubokrętem), przewód trzymający grot krzywy (naprostowałem). W środku przewody od przełącznika poprzepalane izolacje (pewnie lutownicą), jeden poprawiłem. Żarówka słabiutka a w położeniu 45W to już całkiem. Pamiętam, kilka lat temu ojciec miał taką lutownicę (zieloną) i wydawało mi się, że była lepiej wykonana. Potem komuś pożyczyliśmy i nikt nie pamiętał komu, więc ojciec kupił w markecie jakąś Toya niby 100W. Męczyłem się z nią jakiś czas i już zaczynałem wątpić, czy potrafię lutować tak kiepsko szło. ZDZ oprócz wymienionych wad sprawuje się pięknie, lutowanie to sama przyjemność. Szkoda tylko, ze tak z jakością nieciekawie, ale możliwe, ze akurat mi trafił się taki egzemplarz, do którego monter się słabiej przyłożył a kontrola jakości nie sprawdzała. generalnie mimo wszystko jestem zadowolony.
  • Poziom 13  
    Witam :)
    Polecam firmy Weller lub Elwik
    w zależności od zasobności portfela drożej lub taniej ale podobnie obie firmy produkują niezawodne stacje i lutownice
    :)
  • Poziom 20  
    Kupiłem używanego Elwika LSE-30.
  • Poziom 20  
    Lutownica działa dobrze. Temat do zamknięcia.