Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka SAM - jak wykonać?

14 Lip 2011 23:33 18749 15
 • Poziom 31  
  Witam.
  Mam ciągnik TZ4K.
  Marzy mi się kosiarka do tego ciągnika, ale wykonana samodzielnie.
  Pewną koncepcję już mam: kosiarka o szerokości roboczej 110-120cm, dwu nożowa, na osobnej ramie podpartej dwoma lub jednym kołem, z przodu na wieszaku ciągnika.
  Sęk w tym, że te dwa noże chcę zaadaptować ze zwykłej kosiarki spalinowej.
  I tu pojawia się moje pytanie.
  Czy noże zgrać w obudowie na "styk" to znaczy żeby zataczane przez nie okręgi schodziły się, zachodziły się, czy miały od siebie "przerwę".
  I drugie pytanie dotyczące wyrzutu skoszonej trawy.
  Chciałbym skoszoną trawę skierować rurą /np.spiro/ do osobnego kosza.
  Gdzie musiałbym ulokować wyrzut trawy z pod kosiarki, jak uformować "prowadnice" powietrza z trawą z pod kosiarki?
  Proszę o podpowiedzi i jakieś schematy lub rysunki.
  Z góry dziękuję.
 • Poziom 31  
  To i tak bardzo wiele, bo chciałem je dać obok siebie- prostopadle do kierunku jazdy. Dziekuję.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam.Podaruj sobie noze od zwykłej kosiarki.Wytnij tarcze z blachy >5mm i zastosuj nożyki z kosiarki rotacyjnej. Oczywiscie ruchomo tak jak w fabrycznej. Każde uderzenie nozami o przeszkode np.kamien powoduje jego zgięcie. Traktorek ma bezwładność i nie zatrzyma się natychmiast jak pchana kosiareczka. Nożyki na tarczy schowają sie poza jej krawędz a dysk popchnie przeszkode poza lub przjdzie nad nią.Wymiana nożyka i jego koszt to już nie problem.
  Dwa dyski dajesz obok siebie tak by nożyki zachodziły(a własciwie okręgi zataczane przez nie) na siebie ok2 cm. Jesli nawet w wyniku poslizgu paska zejdą sie razem nic sie nie stanie bo się "złożą" a po chwili rozejdą...
  Problemem bedzie wyrzut do zbiornikaskoszonej trawy.Aby działał dobrze musi byc w kosiarce ,,ciasno" między obudową a nozami. Aby kosiarka kosiła dobrze ,wysoką trawe i chwasty a nie potrzebowała dużej mocy potrzebuje ,,luzu" miedzy obudową a nożami a przede wszystkim nad nożami by nie zaginała wysokich roslin zbyt mocno i noże nie cieły kilka razy tego samego.Troche musisz pokombinowac. Lub zrobic zbierak do skoszonej trawy z tyłu lub samodzielny.
 • Poziom 39  
  wal-ker napisał:

  Dwa dyski dajesz obok siebie tak by nożyki zachodziły(a własciwie okręgi zataczane przez nie) na siebie ok2 cm. Jesli nawet w wyniku poslizgu paska zejdą sie razem nic sie nie stanie bo się "złożą" a po chwili rozejdą...

  A co będzie jeśli koła pasowe będą się minimalnie różnić? Nożyki będą co chwila napie.....ć o siebie i raczej nie pożyją długo. Nie nakłaniam, ale przy normalnych nożach od kosiarki jeśli nie napinać mocno pasków to przeszkoda wielkiej szkody nie uczyni a ewentualny poślizg na pasku nie przyniesie żadnych ubocznych efektów.
 • Poziom 31  
  Tak po przeczytaniu zaczynam skłaniać się do dysków. Faktycznie zwykłe noże w kosiarkach mają "bezpieczniki" na piaście do której są mocowane, a poślizg paska w przypadku natrafienia na przeszkodę chyba nie zadziała, bo nóż będzie miał ok. 60cm i dość sporą bezwładność przez co paski mogą nie zdążyć sie ślizgać. Dyskowa może ten problem rozwiązać. Chyba że założyć, iż koszone będą "czyste" trawniki.
  Inna sprawa, że w ciągniczku mam silnik Isuzu i zapas mocy, którą mogę oddać na wałek /mówię o ok. 13KM na sam wałek/ więc powinien dać radę kręcić dwoma dyskami po ok. 60 cm przy ciasnych obudowach, tylko pytanie-z którego miejsca obudowy wyprowadzić wyrzut trawy do zbiornika. A może ktoś ma koncepcję na "zbieracz" skoszonej trawy?

  Dodano po 4 [minuty]:

  [quote="wal-ker"]Dwa dyski dajesz obok siebie tak by nożyki zachodziły(a własciwie okręgi zataczane przez nie) na siebie ok2 cm. Jesli nawet w wyniku poslizgu paska zejdą sie razem nic sie nie stanie bo się "złożą" a po chwili rozejdą...
  A może zamiast pasków przekładnie kątowe?
  A co sądzicie o jednym dysku średnicy 120cm? Jak by to działało?
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Przekładnie kątowe są stosowane w kosiarkach rotacyjnych do ciągników, dzięki synchronizacji noże zachodzą na swoje tory i się zderzają (ktoś pisał, że mogą się zderzać - gratulacje...). Synchronizację można też zrobić na łańcuchu bądź pasie zębatym, jak kto woli.

  Pierwsze pytanie: Co tym chcesz kosić ? Sprecyzuj. Równy trawnik raz w tygodniu, busz raz na parę miesięcy ?
  Proponuję kosiarkę bijakową. O wiele prostsza w budowie, lepsza w działaniu. Tylko problematyczne zbieranie w kosz.
  Jeden nóż 120cm to raczej zły pomysł.
 • Poziom 31  
  Łańcuch trochę głośny. Pasek zębaty- fajny pomysł. Do koszenia trawnik wielkości ok. 0,8 ha koszony raz na dwa tygodnie w miarę "czysty".
  Co do jednego noża 120cm to wiem że za duży, bo byłby problem z wyważeniem, ale co z dyskiem 120cm z nożykami jak w rotacyjnej?
  Jaką średnicę mają np: dyski w kosiarce rotacyjnej od C360?
 • Poziom 31  
  W trawie chyba nie zadziała. Ciekawe jak ma zrobiony "podbierak". Jak zrobić podbierak do "zbieracza"?
 • Poziom 33  
  Z mojej obserwacji wynika że synchronizacja dysków by nożyki się nie zderzały jest niepotrzebna.Miałem kosiarke tak wykonaną z tylnych piast i półosi "malucha i napedzane paskiem klinowym.Swobodnie zawieszone nożyki uchylały się i przechodziły nad sobą z materią separującą w postaci trawy.Na nożykach nie widać było sladów spotkania w postaci zacięć a odgłosy pracy też nie sugerowały kolizji.U mnie tarcze kręciły się" do środka".Kośiarka pracowała u mnie kilkanaście godzin.Niestety nie najlepiej radziła sobie z wysokimi chwastami ponieważ górna obudowa była tylko 14 cm nad dyskami i "kotłowało" się pod nią zamiast przesuwać ścięty materiał do tyłu.
 • Moderator Samochody
  Wpierw wypadało by ustalić podstawowe założenia, najlepiej wzorując się na oryginalnych rozwiązaniach. Przy kosiarkach dyskowych, czyli popularnych rotacyjnych podwieszanych na TUZ, dyski wirują w przeciwne strony, nożyki chodzą naprzemiennie - żeby nie uderzał jeden w drugi. "Struga" trawy zostaje wtedy ułożona pomiędzy dyskami. Przy zastosowaniu "śmigieł", czyli wyprofilowanych ostrzy do cięcia i wyrzucania trawy trzeba by przemyśleć rozwiązanie konstrukcji napędu zapewniające mijanie się w/w ostrzy ( pasek zębaty, przekładnia zębata), bądź też rozsunąć je tak aby nie zachodziły na siebie - trzeba by je w dodatku obudować osłonami zapewniającymi wyrzucanie ściętej trawy w odpowiednim kierunku. Poponował bym podpatrzeć jak to jest rozwiązane w kosiarkach samobieżnych, tzw. traktorkach.
 • Poziom 31  
  Popatrzyłem na super portalu aukcyjnym i zastanawiam się nad zastosowaniem agregatu tnącego od traktorka- kosiarki i przerobieniem go - rama na kołach regulowanych w wysokości i dołożeniem kosza na trawę. Jak podpatrzyłem noże kręcą się przeciw bieżnie i pokos z pomiędzy noży ma tunel skierowany do tyłu -kosza.
  Teraz pytanie do użytkowników traktorków: jaka jest wytrzymałość takiego elementu - agregatu z tych kosiarek? Kupić gotową używkę, czy zrobić samemu z lepszej blachy i lepszym ułożyskowaniem?
  I jeszcze jedno. W oryginalnych kosiarkach do traktorków ogrodniczych cała górna pokrywa jest płaska, natomiast w kosiarkach i traktorkach agregat tnący na wypukłe przetłoczenie na obwodzie górnej obudowy w środkowej części noża. Czy ma to jakieś konkretne zastosowanie lub znaczenie?
 • Moderator Samochody
  Mi się wydaje że to jedynie aby usztywnić konstrukcję te przetłoczenie.
 • Poziom 9  
  Witam,
  dołączę się do tematu, ten zamilkł, ale mój jest "ciut" podobny, dlatego nie chce nowego zakładać.
  Mam do koszenia teren o spadku nawet 30%. Więc koszę go kosą, ale za długo mi to schodzi i chciał bym coś do pchania, ale jak wiadomo profesjonalny sprzęt z dwusuwem kosztuje grubą kasę.
  Myślę nad kosiarką z silnika z WSK 125, tylko nie wiem w jaki sposób wykonać napęd noża. Nie chciał bym prosto z wału, wolał bym na pasku, aby dodatkowo gdzieś zmontować napęd. Na stronach z częściami do kosiarek są różne adaptery, wałki itd, tylko nigdzie nie znalazłem jak ma wyglądać cały napęd, od szajby paska po nóż.
  Moje pytanie czy ktoś by umiał mi poradzić co by wchodziło w taki kompletny napęd. Prosił bym o ewentualne linki z częścią lub jakimś schematem.