Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka SAM - jak wykonać?

14 Jul 2011 23:33 20930 15
 • Level 31  
  Witam.
  Mam ciągnik TZ4K.
  Marzy mi się kosiarka do tego ciągnika, ale wykonana samodzielnie.
  Pewną koncepcję już mam: kosiarka o szerokości roboczej 110-120cm, dwu nożowa, na osobnej ramie podpartej dwoma lub jednym kołem, z przodu na wieszaku ciągnika.
  Sęk w tym, że te dwa noże chcę zaadaptować ze zwykłej kosiarki spalinowej.
  I tu pojawia się moje pytanie.
  Czy noże zgrać w obudowie na "styk" to znaczy żeby zataczane przez nie okręgi schodziły się, zachodziły się, czy miały od siebie "przerwę".
  I drugie pytanie dotyczące wyrzutu skoszonej trawy.
  Chciałbym skoszoną trawę skierować rurą /np.spiro/ do osobnego kosza.
  Gdzie musiałbym ulokować wyrzut trawy z pod kosiarki, jak uformować "prowadnice" powietrza z trawą z pod kosiarki?
  Proszę o podpowiedzi i jakieś schematy lub rysunki.
  Z góry dziękuję.
 • Helpful post
  Level 39  
  Jeśli 2 noże to daje się je na skos w stosunku do kierunku jazdy tak aby ich ślady troszkę na siebie nachodziły. Co o reszty to nie pomogę niestety.
 • Level 31  
  To i tak bardzo wiele, bo chciałem je dać obok siebie- prostopadle do kierunku jazdy. Dziekuję.
 • Helpful post
  Level 1  
 • Level 39  
  wal-ker wrote:

  Dwa dyski dajesz obok siebie tak by nożyki zachodziły(a własciwie okręgi zataczane przez nie) na siebie ok2 cm. Jesli nawet w wyniku poslizgu paska zejdą sie razem nic sie nie stanie bo się "złożą" a po chwili rozejdą...

  A co będzie jeśli koła pasowe będą się minimalnie różnić? Nożyki będą co chwila napie.....ć o siebie i raczej nie pożyją długo. Nie nakłaniam, ale przy normalnych nożach od kosiarki jeśli nie napinać mocno pasków to przeszkoda wielkiej szkody nie uczyni a ewentualny poślizg na pasku nie przyniesie żadnych ubocznych efektów.
 • Level 31  
  Tak po przeczytaniu zaczynam skłaniać się do dysków. Faktycznie zwykłe noże w kosiarkach mają "bezpieczniki" na piaście do której są mocowane, a poślizg paska w przypadku natrafienia na przeszkodę chyba nie zadziała, bo nóż będzie miał ok. 60cm i dość sporą bezwładność przez co paski mogą nie zdążyć sie ślizgać. Dyskowa może ten problem rozwiązać. Chyba że założyć, iż koszone będą "czyste" trawniki.
  Inna sprawa, że w ciągniczku mam silnik Isuzu i zapas mocy, którą mogę oddać na wałek /mówię o ok. 13KM na sam wałek/ więc powinien dać radę kręcić dwoma dyskami po ok. 60 cm przy ciasnych obudowach, tylko pytanie-z którego miejsca obudowy wyprowadzić wyrzut trawy do zbiornika. A może ktoś ma koncepcję na "zbieracz" skoszonej trawy?

  Dodano po 4 [minuty]:

  [quote="wal-ker"]Dwa dyski dajesz obok siebie tak by nożyki zachodziły(a własciwie okręgi zataczane przez nie) na siebie ok2 cm. Jesli nawet w wyniku poslizgu paska zejdą sie razem nic sie nie stanie bo się "złożą" a po chwili rozejdą...
  A może zamiast pasków przekładnie kątowe?
  A co sądzicie o jednym dysku średnicy 120cm? Jak by to działało?
 • Helpful post
  Level 12  
  Przekładnie kątowe są stosowane w kosiarkach rotacyjnych do ciągników, dzięki synchronizacji noże zachodzą na swoje tory i się zderzają (ktoś pisał, że mogą się zderzać - gratulacje...). Synchronizację można też zrobić na łańcuchu bądź pasie zębatym, jak kto woli.

  Pierwsze pytanie: Co tym chcesz kosić ? Sprecyzuj. Równy trawnik raz w tygodniu, busz raz na parę miesięcy ?
  Proponuję kosiarkę bijakową. O wiele prostsza w budowie, lepsza w działaniu. Tylko problematyczne zbieranie w kosz.
  Jeden nóż 120cm to raczej zły pomysł.
 • Level 31  
  Łańcuch trochę głośny. Pasek zębaty- fajny pomysł. Do koszenia trawnik wielkości ok. 0,8 ha koszony raz na dwa tygodnie w miarę "czysty".
  Co do jednego noża 120cm to wiem że za duży, bo byłby problem z wyważeniem, ale co z dyskiem 120cm z nożykami jak w rotacyjnej?
  Jaką średnicę mają np: dyski w kosiarce rotacyjnej od C360?
 • Level 31  
  W trawie chyba nie zadziała. Ciekawe jak ma zrobiony "podbierak". Jak zrobić podbierak do "zbieracza"?
 • Level 1  
 • Moderator of Cars
  Wpierw wypadało by ustalić podstawowe założenia, najlepiej wzorując się na oryginalnych rozwiązaniach. Przy kosiarkach dyskowych, czyli popularnych rotacyjnych podwieszanych na TUZ, dyski wirują w przeciwne strony, nożyki chodzą naprzemiennie - żeby nie uderzał jeden w drugi. "Struga" trawy zostaje wtedy ułożona pomiędzy dyskami. Przy zastosowaniu "śmigieł", czyli wyprofilowanych ostrzy do cięcia i wyrzucania trawy trzeba by przemyśleć rozwiązanie konstrukcji napędu zapewniające mijanie się w/w ostrzy ( pasek zębaty, przekładnia zębata), bądź też rozsunąć je tak aby nie zachodziły na siebie - trzeba by je w dodatku obudować osłonami zapewniającymi wyrzucanie ściętej trawy w odpowiednim kierunku. Poponował bym podpatrzeć jak to jest rozwiązane w kosiarkach samobieżnych, tzw. traktorkach.
 • Level 31  
  Popatrzyłem na super portalu aukcyjnym i zastanawiam się nad zastosowaniem agregatu tnącego od traktorka- kosiarki i przerobieniem go - rama na kołach regulowanych w wysokości i dołożeniem kosza na trawę. Jak podpatrzyłem noże kręcą się przeciw bieżnie i pokos z pomiędzy noży ma tunel skierowany do tyłu -kosza.
  Teraz pytanie do użytkowników traktorków: jaka jest wytrzymałość takiego elementu - agregatu z tych kosiarek? Kupić gotową używkę, czy zrobić samemu z lepszej blachy i lepszym ułożyskowaniem?
  I jeszcze jedno. W oryginalnych kosiarkach do traktorków ogrodniczych cała górna pokrywa jest płaska, natomiast w kosiarkach i traktorkach agregat tnący na wypukłe przetłoczenie na obwodzie górnej obudowy w środkowej części noża. Czy ma to jakieś konkretne zastosowanie lub znaczenie?
 • Moderator of Cars
  Mi się wydaje że to jedynie aby usztywnić konstrukcję te przetłoczenie.
 • Level 9  
  Witam,
  dołączę się do tematu, ten zamilkł, ale mój jest "ciut" podobny, dlatego nie chce nowego zakładać.
  Mam do koszenia teren o spadku nawet 30%. Więc koszę go kosą, ale za długo mi to schodzi i chciał bym coś do pchania, ale jak wiadomo profesjonalny sprzęt z dwusuwem kosztuje grubą kasę.
  Myślę nad kosiarką z silnika z WSK 125, tylko nie wiem w jaki sposób wykonać napęd noża. Nie chciał bym prosto z wału, wolał bym na pasku, aby dodatkowo gdzieś zmontować napęd. Na stronach z częściami do kosiarek są różne adaptery, wałki itd, tylko nigdzie nie znalazłem jak ma wyglądać cały napęd, od szajby paska po nóż.
  Moje pytanie czy ktoś by umiał mi poradzić co by wchodziło w taki kompletny napęd. Prosił bym o ewentualne linki z częścią lub jakimś schematem.