Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie sonaru echosondy - najlżejszy wariant 12 lub 6V?

calibra71207 15 Lip 2011 00:22 1826 3
  • #1 15 Lip 2011 00:22
    calibra71207
    Poziom 2  

Witam wszystkich serdecznie,

piszę z prośbą o pomoc. Jestem karpiarzem i zakupiłem w Anglii echosondę do łódki zdalnie sterowanej. Echosonda jest już przystosowana jako bezprzewodowa i ma zasięg ok 300 m. Niestety nieco się zdziwiłem, jak zobaczyłem że sonar ma zasilanie 12 V (i przewód zasilający przystosowany do akumulatora). Pojawia się problem, bo łódka jest zasilana 2 akumulatorami 6V 7,2 Ah. Sprawdziłem i po podłączeniu sonar działa, jednak nie wiem jak zachowa się trwałość - żywotność aku łódki, jak jeszcze będzie miał zasilać sonar? Myślicie że pobór takiego sonaru może być spory? Jaka jest opcja najlżejszego zasilania - łódka jest fabrycznie wyważona, więc jak dołożę baterię dodatkową może być lipa. Znalazłem taki aku 12 V 1,2 Ah, on jest niewielki i waży 250 g - czy taki może być? Czy jest opcja na zrobienie zasilania bateriami normalnymi? Chodzi mi o objętość zasilania i wagę minimalną?

Z góry dziękuję za pomoc.

Piotrek (zupełnie zielony w kwestiach elektronicznych:-)

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Lip 2011 04:34
    Mirek Z.
    Moderator

calibra71207 napisał:
    Myślicie że pobór takiego sonaru może być spory?
    Na to pytanie, jak też na kolejne, odpowie chyba tylko wróżka.
    Sprawdź na opakowaniu sonaru lub w instrukcji, czy na pewno nic nie napisali o poborze prądu/mocy przez to urządzenie. Sądzę, że jest bez porównania mniejszy od mocy pobieranej przez napęd łódki, ale bez znanej wartości nie ma co pytać o dobór zasilania.
    Jeśli nic nie ma podane (nie wierzę), to można przecież zmierzyć.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Lip 2011 16:56
    calibra71207
    Poziom 2  

Niestety na opakowaniu nie ma danych o poborze. W jaki sposób można to sprawdzić?

0