Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Windows Vista, a dysk SATA - Lenovo 3000 N100

15 Lip 2011 09:03 2865 8
  • Poziom 15  
    Witam!

Przymierzam się do przeinstalowania systemu w laptopie znajomej, t.j. Lenovo 3000 N100 z Windows Vista.
    System od nowości nie był ruszany już nie jest taki świeży, chodzi ociężale i wymaga odświeżenia. Komputer ma niestety uszkodzoną partycję, na której producent umieścił kopię systemu. Przyczyna uszkodzenia nie jest mi znana wiem natomiast, że Lenovo odmówiło jej naprawy w ramach gwarancji. Teraz komputer nie jest już na gwarancji.

W związku z tym postanowiłem zainstalować system w tradycyjny sposób t.j. z płyty instalacyjnej. Mam płytę Windows Vista z programu MSDNAA, na komputerze jest naklejka z kluczem, a więc chyba problemu nie powinno być.

Mam natomiast wątpliwość czy jak sformatuje dysk i uruchomię instalatora z płyty, to czy on wykryje mi dysk w komputerze? Jest tu dysk SATA Hitachi HTS541612J9SA00, a wiem że często wymagają one sterowników, bo inaczej instalator zakańcza instalowanie systemu z informacją, że nie znalazł dysku.
    Miałem kiedyś taki przypadek z komputerem stacjonarnym. Instalowałem Widnowsa XP i wtedy w odpowiednim momencie wciskało się chyba F6, wówczas instalator z dyskietki wczytywał sterowniki dysku i nie było już potem problemu z instalacją systemu.

Czytałem, że w przypadku laptopów sterowniki dysku integruje się z instalatorem Windows za pomocą programu nLite, ale opisy jakie znalazłem w tym temacie dotyczyły Windowsa XP, tak jakby takiego problemu nie było z Vistą.

Jak to jest? Będę musiał coś kombinować z tymi sterownikami dysku, czy instalator Windowsa Vista sobie z tym poradzi?
  • Poziom 43  
    Z jednej strony nie musisz się obawiać, bo nie sformatujesz niczego z instalatora Vista, jeśli ten nie wykryje dysku, z drugiej strony wątpię, żeby system MSDNAA przyjął klucz z lapka.
  • Poziom 15  
    helmud7543 napisał:
    wątpię, żeby system MSDNAA przyjął klucz z lapka.

Masz chyba rację. Teraz zacząłem coś szukać na ten temat i rzeczywiście będzie z tym problem. Klucz OEM nie pasuje do MSDNAA.

Muszę zrobić krok w tył i zdobyć instalatora w wersji OEM :/

krys06, dzięki za link, zapoznam się z tym tematem.
  • Poziom 10  
    Instalatora w wersji OEM ciężko dostać. Każdy producent jakos przerabia swoje systemy przez co tylko taki a nie inny klucz do nich pasuje
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    ChybeQ napisał:
    Instalatora w wersji OEM ciężko dostać.

Niby znalazłem, jest dostępny na pewnym gryzoniu. Nie sprawdzałem jeszcze czy przyjmie klucz z lapka, na weekendzie może znajdę trochę czasu na to.

nielot-odlot napisał:
    w sieci masz dużo windowsów. Jesli twoja siostra nie prowadzi firmy to możesz zainstalować bez obawy.

Co Ty za bzdury piszesz? Posiadanie legalnego systemu obowiązuje wszystkich, a nie tylko tych co prowadzą działalność gospodarczą.
    Znam przypadek gdzie policja zapukała do prywatnego mieszkania w celu sprawdzenie legalności systemu. Od tego zdarzenia zalecam wszystkim posiadanie legalnego oprogramowania. W życiu różnie bywa można nadziać się na różne mściwe typy, po co ryzykować.
  • Poziom 10  
    Oczywiście, legalne oprogramowanie jest super, ale ceny odstraszają, szczególnie Windows 7 powyżej Home Basic. Wyjściem jest "Upgrade" - tańsza opcja i legalna.
  • Poziom 15  
    Jako, że dostałem na maila powiadomienie "Rozwiazales swoj problem? Opisz jak" to informuję, że problem rozwiązałem.
    Pobrałem z sieci Viste w wersji OEM i zainstalowałem. Następnie aktywowałem kluczem z naklejki z laptopa.

Cały proces instalacji przebiegł sprawnie bez problemów. Nie musiałem nic kombinować ze sterownikami dla dysku SATA.