Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie modułem nadawczym RF z wykorzystaniem attiny13

15 Lip 2011 11:06 1337 4
 • Poziom 22  
  Witam,

  posiadam moduł nadawczy RF jak tutaj: http://www.hestore.hu/files/HM-T_EN.pdf moim zadaniem jest włączenie tego modułu w momencie wciśnięcia przycisku, który wywołuje procedurę wysyłania danych przez RS'a (w przypadku attiny13 programowy RS). Takie rozwiązanie pozwoli na obniżenie poboru energii z baterii, którą zasilany będzie cały układ. Minus modułu podłączony jest do kolektora tranzystora BC546, emiter do minusa zasilania, a baza przez rezystor 10k do portu PB0. W momencie podania stanu niskiego na pin PB4, który wywołuje transmisję danych, na pinie PB0 ma się pojawić stan wysoki, który wysteruje tranzystor i na moduł podany zostanie minus. I tak się dzieje z tym, że moduł nie zostaje włączony. Układ w takiej konfiguracji działa dopiero po podaniu plusa na bazę bezpośrednio ze źródła zasilania, a nie z portu mikroprocesora. Może coś robię źle, albo o czymś zapomniałem. W jaki sposób to rozwiązać, aby moduł załączany był po podaniu stanu wysokiego na danym pinie uP?
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 25  
  Witam

  Pokaż schemat.
  Jakim napięciem zasilasz układ - 3v, 5v?

  pierwszym co można wywnioskować z opisu to to że po podaniu stanu wysokiego na bezie jest za mały prąd aby wysterować tranzystor.
  Mień rezystor pomiędzy uK a bazą tranzystora na mniejszy np 1k? Powinno pomóc.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 22  
  Udało mi się rozwiązać ten problem i już działa tak, jak chciałem. Zamieszanie wprowadziła instrukcja otwarcia portu COM, którą umieściłem przed pętlą główną programu, po przeniesieniu jej do pętli do..loop o dziwo program działa prawidłowo. Dodałem jeszcze kondensator 10uF na zasilanie. Program w prosty sposób pozawala nadawać znaki przez RS'a.
  Code:

  $crystal = 9600000
  $hwstack = 20
  $swstack = 10
  $framesize = 40
  Dim R As Byte

  Config Pinb.4 = Input
  Set Portb.4
  Config Pinb.0 = Output
  Reset Portb.0

  Do
  Open "comb.3:9600,8,n,1" For Output As #1
  If pinb.4 = 0 Then
  Gosub Wyslij
  End If
  Loop

  wyslij:
  Set Portb.0
  Waitms 400
  Print #1 , "abc";
  Waitms 1
  For R = 1 To 3
  Print #1 , "uvw";
  Waitms 1
  Next R
  Reset Portb.0
  Return