Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Unitra Tonsil zg40/c-usterka kolumny

15 Lip 2011 11:43 3749 22
 • Poziom 13  
  Posiadam tak jak w temacie 2 kolumny Unitra Tonsil zg40/c 40 w 8 ohm, które pracują pod wzmacniaczem Unitra Fonica PW 9013 2x35w 8 ohm.
  Od jakiegoś czasu jedna z nich "daje" wyraźnie mniej basu niż druga przy tym samym poziomie głośności.
  Podpinałem już kolumny odwrotnie do wzmacniacza (mam nadzieję, że nie zamieszam - na początku pierwsza kolumna była pod prawym wyjściem a druga pod lewym, potem odwrotnie) i jest nadal tak samo.
  Przełączniki barwy w kolumnach są w tych samych pozycjach.
  Przy większych natężeniach dźwięku ruch membrany jest taki sam w obu kolumnach.
  Dodam też, że membrany bierne w obu kolumnach pracują "jednakowo miękko". Proszę o pomoc i zdiagnozowanie przyczyny.
  Odpowiem na wszystkie pytania w miarę możliwości.
  Pozdrawiam.


  3.1.15. (11) Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
  (dj-MatyAS)
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Faktycznie, obie są podwieszone na ścianie pokoju i jedna jest bliżej rogu pokoju, ale przy podkręceniu jeszcze mocniej wzmacniacza ta "uszkodzona zaczyna "charczeć " a ta druga wogóle i żeby też zaczęła trzeba podkręcić prawie na max(sprawdzałem podłączając obie kolumny osobno)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 26  
  wilegi_hd napisał:
  Od jakiegoś czasu jedna z nich "daje" wyraźnie mniej basu niż druga przy tym samym poziomie głośności.
  Podpinałem już kolumny odwrotnie do wzmacniacza (mam nadzieję, że nie zamieszam - na początku pierwsza kolumna była pod prawym wyjściem a druga pod lewym, potem odwrotnie) i jest nadal tak samo.


  Kolego piszesz niezbyt jasno, gorzej gra ta sama kolumna bez względu na to pod który kanał wzmacniacza jest podpięta, czy ten sam kanał gra ciszej? W większości przypadków za brak basu odpowiadało złe podpięcie kolumny. Sprawdź dokładnie czy są w fazie ( czerwone do czerwonego , czarne do czarnego ).
 • Poziom 13  
  Żaden bass refleks. Te kolumny mają membranę bierną. Po zdjęciu ich i postawieniu obok siebie jest to samo zjawisko-ta sama kolumna gra z wyraźnie mniejszym basem(ustawienie balans jest na 0) i powtarzam, identycznie dzieje sie pod obydwoma wyjściami wzmacniacza. Kolumny są też podpięte identycznymi kablami w prawidłowy sposób. Pomoże ktoś?

  Dla jasności-wzmacniacz ma obydwa kanały sprawne. Kolumna "z usterką" o którą mi chodzi gra tak samo niezależnie od tego, pod jakie wyjście ją podłączę, podczas gdy druga kolumna("ta sprawna")gra dobrze rónież niezależnie pod które wyjście ją podłączę
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Z uwagi, że zawieszenie nie ma szans się uszkodzić, chyba że mole dopadły, widzę tylko jedną opcję. Szukaj nieszczelności kolumny. Przy grającej kolumnie, znajdź miejsce gdzie uchodzi powietrze.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Dobrze byłoby sprawdzić te kolumny pod innym wzmacniaczem. Jeśli nie przyniosłoby to efektu można spróbować zamienić GDNy w kolumnach. Innych możliwości nie widzę. W sumie pokombinuj z wygłuszeniem, może jedna nie ma go wcale.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Moim zdaniem:
  1) sprawdź wszystkie styki, kable, oczyść terminale itp., 2) sprawdź DOKŁADNIE szczelność OBU kolumn. 3) zwróć uwagę, czy nie jedna z membran, mimo wszystko, nie jest przetarta
  na zgięciu, np. tutaj: Kolumny Unitra Tonsil zg40/c-usterka kolumny
  4) bardzo delikatnie (minimalnie) dokręć wszystkie śruby
  5) sprawdź na innym wzmacniaczu, choć bardzo wątpię czy to coś zmieni

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Ja widzę chyba jako jedyne możliwości wspomniane wcześniej nieszczelności, lub co gorsza, w kolumnie "uszkodzonej" głośnik stracił swoje parametry, np na skutek "roztrzepania" (lub jak to inaczej nazwać". Zawieszenie pracowało zbyt intensywnie i zrobiło się bardziej podatne, przez co parametry głośnika się zmieni i siłą rzeczy obudowa wraz z MB nie jest już dostrojona optymalnie. W moich ZG40C stało się podobnie, lecz równomiernie w obu na szczęście, i małym skutkiem, czyli prawie nie zauważalnie.
  Tak jak koledzy wcześniej radzili, szukaj nieszczelności i zamień miedzy kolumnami GDNy, będziesz wiedział czy to wina samego głośnika czy czegoś innego.
  Ps. Do testu z ustawionymi kolumna na sobie, polecam podłączyć je pod jeden kanał wzmacniacza (A, B), albo połączyć razem już przy samych kolumnach, aby były zasilane z identycznego źródła.
 • Poziom 13  
  Po zdjęciu ich i postawieniu obok siebie jak dla mnie różnicy prawie niema czyli prawdopodobnie jest ok. Mam jeszcze kilka pytań co do tego zestawu (proszę administracje o nie upominanie mnie gdyż nie chce zaczynać nowego tematu) a mianowicie:
  1. Zamiast oryginalnych głośników wysokotonowych mam oryginalne ale od kolumn Altus 140 (o ile się nie mylę GDWT 9/80). (proszę o wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu). Oryginalnych nie było od początku w tej kolumnie. Byłbym wdzięczny za jakieś oznaczenie tego głośnika i strony, gdzie dostanę takie głośniczki (albo może są jakieś lepsze rozwiązania co do wysokotonowców:) )

  2. Gdzie mógłbym dostać oryginalne głośniczki średniotone? I jakie to musiałyby być głośniki? (aktualnie mam zamienniki)

  3. Jak odnowic obudowę? (przednia ścianka jest ok ale reszta juz trochę zużyta, w niektórych miejscach ubytki, przetarcia rysy) Ogólnie wszystko co powinienem wiedzieć na ten temat

  Ps. Prośba do administracji-w razie konieczności mogę zmienic tytuł postu, proszę o podpowiedź a nie karę i wyrzucenie tematu:) Z góry dziękuję:)
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Głośniki wysokotonowe oryginalnie były tam GDWK 9/40/1, z tym że jest mały problem, mianowicie do pierścienia ozdobnego była przymocowana tuba plastikowa, jeżeli tego nie masz to poszukaj na aukcjach, dość często idzie je trafić.
  Głośnik średniotonowy to GD 12/5. Bardzo trudno dostępny, a jego ceny bywają zawrotne. Najbardziej odpowiedni jaki tu można zastosować to chyba GDM 12/60.
  Co do obudowy, to niestety ja ci tutaj nie pomogę, bo to nie moja działka. Polecam także przyjrzeć się zwrotnicą, bo skoro głośniki są "kombinowane" to być może zwrotnice też.
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  flubber.trip napisał:
  oryginalnie były tam GDWK 9/40/1
  Lub jego mocniejszy brat GDWK 9/80, który obecnie jest łatwiej dostępny.
  wilegi_hd napisał:
  mam oryginalne ale od kolumn Altus 140 (o ile się nie mylę GDWT 9/80). (proszę o wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu).
  Po pierwsze, GDWT jest niedopasowany do zwrotnicy i pozostałych głośników. Po drugie, ten głośnik, jest potwornie krzykliwy i kujący w uszy, co kłóci się z tą kolumną, bo ona ma raczej spokojne i neutralne brzmienie.
  wilegi_hd napisał:
  Gdzie mógłbym dostać oryginalne głośniczki średniotone?
  Na allegro. Oryginałów nie dostaniesz, a jeśli już, to po cenie wziętej z kosmosu. Jedynym sensownym, rozwiązaniem, jest wstawienie GDM 12/60.
  wilegi_hd napisał:
  3. Jak odnowic obudowę? (przednia ścianka jest ok ale reszta juz trochę zużyta, w niektórych miejscach ubytki, przetarcia rysy) Ogólnie wszystko co powinienem wiedzieć na ten temat
  Było na forum opisywane w stosunku do innych kolumn, poszukaj.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  dj-MatyAS napisał:
  Sprawdziłbym raczej uszczelnienia pod głośnikami (ja z założenia wstawiałem tam gąbkę samoprzylepną do okien), membraną bierną i pod "garnkiem" osłaniającym głośnik średnio-tonowy.


  dzie taką gąbkę mozna dostać? Można do tego celu użyć czegoś innego?

  flubber.trip napisał:
  Polecam także przyjrzeć się zwrotnicą, bo skoro głośniki są "kombinowane" to być może zwrotnice też.


  Zwrotki sprawdzałem i są jak najbardziej oryginalne bez jakichkolwiek ingerencji w nie. Kolumny te należały prawdopodobnie do mojego wujka, a znalazłem je na babcinym strychu(na całe szczęście nie było tam wilgoci). Teraz chciałbym je przywrócić do dawnej świetności.

  Prosze o wszelkie rady, spostrzerzenia, opinie i ogólnie wszystko co powinienem o nich wiedzieć:)
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  wilegi_hd napisał:
  dzie taką gąbkę mozna dostać?
  W sklepie budowlanym. Ja do tego celu rozpruwam stare deski do prasowania/fotele/wersalki i tym podobne znalezione na śmietniku.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  wilegi_hd napisał:
  Można do tego celu użyć czegoś innego?

  Nie przesadzajmy...To nie "porcelana". Możesz użyć np. cienkiej (bo grube też są) pianki do paneli podłogowych(wygodnie wycinając okrąg w kształcie uszczelki), również cienkiej taśmy silikonowej do uszczelniania rur. Chdzi tylko o to, żebyś tych głośników nie zaklajstrował jakimś uszczelniaczem typu silikon sanitarny. Gąbka samoprzylepna do okien? Moim zdaniem dość grube uszczelnienie, nie próbowałem.
  [quote="wilegi_hd napisał:
  Ja do tego celu rozpruwam stare deski do prasowania/fotele/wersalki i tym podobne znalezione na śmietniku.

  ...ale to już w ramach ochrony środowiska-recyklingu chyba raczej... :wink:
 • Moderator Akustyka
  Zobacz czy nie masz nieszczelności przy głośniku średniotonowym. Przy stosowaniu nieoryginalnych głośników, właśnie tam, najczęściej powstaje nieszczelność.
  Herethic napisał:
  ...ale to już w ramach ochrony środowiska-recyklingu chyba raczej...
  Gąbka np. z deski do prasowania ma zamknięte pory i bardzo dobrze uszczelnia. Kilka par Tonsilowskich ZG25c tak uszczelniałem.
  Ja po prostu wychodzę z założenia, że jeśli można mieć coś za darmo o takich samych właściwościach, to po co to kupować ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Jak zastosowanie GDM 12/60 zamniennie wpłynie na dźwięk całej kolumny? Będzie potrzebna w tym wypadku jakaś ingerencja w zwrotnicę?

  Jeśli można to bardzo prosze o jakieś linki co do odrestaurowania obudowy bo szukałem ale chyba nie tego co trzeba:)

  Jeszcze jedno-może jakieś opinie na temat tej kolumny? Jakieś fakty, ciekawostki, spostrzeżenia? MAm te paczki od niedawna ale już się z nimi związałem:) Ze sprzetu unitrowskiego mam ww wzmacniacz Unitra Fonica PW 9013 oraz 2 kolumienki Unitra Fonica TYP A-17 (w jednej do odnowienia lekko obudowa i coś z wysokotonowcem) Ale to tak na marginesie:)
 • Moderator Akustyka
  wilegi_hd napisał:
  Jeszcze jedno-może jakieś opinie na temat tej kolumny?
  Zostało bardzo dużo o niej napisane. Jednym słowem. Jedna z najlepszych kolumn, jakie wyszły z Daszyńskiego.
 • Użytkownik usunął konto