Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zasilacz do starego komputera.

15 Lip 2011 12:20 4070 15
  • Poziom 11  
    Ostatnio uznałem, że powinienem wymienić zasilacz na nowy gdyż zauważyłem, że brakuje mu mocy, ponieważ gdy podłączam do komputera dysk zewnętrzny ten potrafi się wyłączyć mimo, że pod USB podpinam dwa osobne kable jeden do zasilania a drugi do przesyłu danych. Nic dziwnego służył mi prawie 10 lat. Jednak nie wiem jaki zasilacz kupić żeby pasował do mojego starego komputera.
    Czy nowe zasilacze można podłączyć do starego komputera?
    Konfiguracja mojego komputera to:
    Procesor: ATHLON 1 GHz
    Karta Graficzna: GeForce 2
    Płyta główna: Shuttle AK 12 v 3.0
    Dwa Napędy optyczne
    Pamięć ram: 512 MB SDRAM

W przyszłości chciałbym mieć możliwość dodać drugi dysk wewnętrzny, aby móc zainstalować na nim linkusa.

Początkowo myślałem żeby zakupić zasilacz:

Tagan SuperRock TG350-U33II 350W Bulk

Jednak teraz zacząłem się zastanawiać nad takim:
    Zasilacz SeaSonic SS400ET80+OEM
    I teraz moje pytanie czy będę mógł podłączyć bez problemu któryś z tych zasilaczy do tak starego komputera? Chodzi mi o linie zasilania i o podłączenie karty graficznej GeForce 2 na AGP, płyty głównej itd.

Dodam, że na zasilaczach się nie znam i liczę na waszą pomoc żeby nie kupić złego zasilacza, którego nie będę mógł podłączyć do swojego komputera.
    A może polecicie mi jakiś inny dobry zasilacz. Bo słyszałem, że do takiego komputera wystarczy zasilacz firmy IBOX 300 W. Czy jednak jest to dobra firma?
    Czy może wcale nie powinienem zmieniać zasilacza, a kłopoty z dyskiem zewnętrznym, który się wyłącza nie zależą od mocy zasilacza? Dodam że dysk zewnętrzny to WD i bierze 2,5 Wata. Sprawdzałem go na innym komputerze i takie rzeczy się nie dzieję i w dodatku był podłączony tylko na jednym kablu.
  • Poziom 11  
    Nie o taką odpowiedź mi chodziło, poza tym mam laptopa więc nowy komputer mi niepotrzebny.
  • Poziom 43  
    Nic nie kupuj, pożycz sprawny zasilacz od kogoś >350W i przetestuj na tylnich USB (tych z płyty), jak nie pomoże to prawdopodobnie płyta główna do wymiany.
    Możliwa za mała wydajność prądowa USB na tej MB.
  • Poziom 43  
    Tak jak pisze artaa - na początek pożycz od kogoś zasilacz i sprawdź.

Ta płyta główna to staruszek - możliwe, że jest uszkodzona.

Zmień także ustawienia w Menadżerze urządzeń dla USB - aby nie zezwalać na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii.

Możesz zmierzyć miernikiem jakie napięcie jest na USB?

PS. Nie wiem do czego ma służyć ten zewnętrzny dysk ale przy USB 1.1 to transfery będą wolniutkie.
  • Poziom 42  
    Zakup zasilacza ~300W w cenie powyżej 1oo zł do tego sprzętu nie jest najlepszym pomysłem. Lepszym wyjściem byłby zakup zasilacza 450W np Tacens Radix IV 450W 80+ - byłaby możliwość wykorzystania w lepszym sprzęcie.
    Zaś chyba najlepszym zakupem byłby 300-350W zasilacz Fortron, Modecom MC w cenie 35-50 zł. Będzie wystarczający i cena też do przyjęcia.
    Swoją drogą do zewnętrznego dysku przydała by się karta na PCI z USB 2.o.
  • Poziom 11  
    Jeżeli chodzi o porty USB to na szczęście mam kartę PCI z USB 2.0 więc na transfer narzekać nie mogę.

artaa napisał:
    Nic nie kupuj, pożycz sprawny zasilacz od kogoś >350W i przetestuj na tylnich USB (tych z płyty),

Niestety nie mam takiej możliwości, gdyż moi znajomi używają laptopów :/

Kasek21 napisał:
    Możesz zmierzyć miernikiem jakie napięcie jest na USB?

Niestety nie mam miernika, więc nie dam rady zmierzyć.

Kasek21 napisał:
    PS. Nie wiem do czego ma służyć ten zewnętrzny dysk ale przy USB 1.1 to transfery będą wolniutkie.

Tak jak pisałem na początku mam kartę PCI z USB 2.0

I teraz mam kilka pytań. Dla was mogą wydać się śmieszne, ale ja się na tym nie znam więc wolę zapytać.
    1) Czy jeżeli kupię zasilacz 450 Wat a mój zestaw będzie pobierał dajmy na to góra 300 Wat to czy zasilacz dostarcza tylko 300 Wat czy bierze 450 wat i za te 150 Wat energii też płacę?
    2) Czy wtyczki MOLEX służą do podłączenia do zasilania dysków twardych i napędów optycznych? Jeżeli tak to w przypadku gdy chce mieć w komputerze 2 dyski wewnętrzne i 2 napędy optyczne musze wybrać Zasilacz z minimum 4 wtyczkami MOLEX. Czy tak?
    3) Czy ten zasilacz Tacens Radix IV 450W 80+ będę mógł podłączyć do swojej płyty głównej. I czy wskazuje na to ta informacja:
    Wtyczka zasilania (opis): 20+4 pin (z oplotem na całości kabla)
    4) Czy będę mógł do tego zasilacza podłączyć moją kartę GeForce 2 na AGP? Bo w opisie tego zasilacza nic o tym nie ma jest tylko PCI-E
    5) Co oznacza Typ PFC: Aktywne?
    6) W chwili obecnej wymiary mojego starego zasilacza to: 14 cm, 8,5 cm, 15 cm. Czy nie będę miał kłopotów z zamontowaniem tego np.: Tacens Radix IV 450W 80+ który ma wymiary: Wysokość [mm]: 87; Szerokość [mm]: 150; Głębokość [mm]: 160; Dodam że obudowę mam dość dużą tzn. MIDI GM 28 ATX
    Chodzi mi o to czy nowy zasilacz będzie pasował jeżeli chodzi o wejścia na śrubki żeby go zamontować przykręcić.
  • Poziom 43  
    1. NIE, pobierze tyle i wymaga PC w danej chwili plus straty.
    2. są rodzielacze Molex
    3. TAK
    4. TAK, ją się podłącza do MB do slotu AGP.
    5. Google
    6. TAK
  • Poziom 43  
    1. Zasilacz pobiera tyle prądu ile potrzebuje zestaw + to co straci przy sprawności, którą posiada.
    Jeżeli Twój zestaw pobiera np.: 300W to przy zasilaczu o sprawności 80% z sieci zostanie pobrane 360W.

2. Można tak, można także stosować (rozdzielacze) - choć lepiej jak każdy napęd ma osobną wtyczkę.

3. Jeżeli zasilacz ma być docelowo tylko do tego zestawu to bez sensu kupować taki drogi, który parokrotnie jest droższy od wartości tego komputera. Zasilacz o mocy 250W-300W jest całkowicie wystarczający - jakiś używany Fortron za 30złz alllegro.

4. Twoja karta nie wymaga podłączania dodatkowego zasilania - więc tu nie ma żadnego problemu.

5. http://lmgtfy.com/?q=aktywne+PFC

6. Wymiary pasują. Miejsca na wkręty także.
  • Poziom 11  
    Bardzo dziękuję za pomoc i solidną porcję wiedzy.
    Mam jednak jeszcze trzy pytania, mianowicie:
    1) Czy złącze ATX12V 4pin służy do podłączenia procesora?
    2) I jeżeli tak to czy tym złączem będę mógł podłączyć mój procesor Athlon 1 GHz?
    3) I czy będę miał z tym problem? Tzn. czy będę musiał zdejmować wiatrak z procesora itp. Czy wystarczy wyjąć stary wtyk od starego zasilacza i włożyć nowy?
    4) Czy zasilacze Fortron są głośne? Bo w opisach na ogół nie mogę znaleźć jaki wydzielają hałas. Zresztą nawet jak będzie podane to nie wiem od jakiej granicy będzie on uciążliwy bo nie wiem ile decybeli (dB) wydziela mój stary zasilacz więc nie mam porównania.
  • Poziom 43  
    Twoja płyta nie posiada dodatkowego zasilania ATX12V 4pin więc po prostu nie podpinasz tej wtyczki.
    Podpinasz tylko wtyczkę 20pin oraz zasilanie napędów.
    Fortron'y są ciche. (choć cisza to strasznie indywidualne odczucie ;)
  • Poziom 11  
    Zatem mój procesor nie wymaga dodatkowego zasilania i prąd pobiera z płyty czy dobrze rozumiem?

Wstępnie mogę powiedzieć, że się zdecydowałem na Fortron FSP350-60MDN [2x floppy 4pin, 1x główne złącze ATX 20pin, 1x złącze ATX12V 4pin, 4x molex 4pin]. Mam nadzieję, że wystarczy na dwa dyski zewnętrzne jeden zewnętrzny + 2 napędy optyczne

I jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc gdyż naprawdę się na tym nie znam, a dzięki waszym wyczerpującym odpowiedziom teraz mam jakieś pojęcie na ten temat.
  • Poziom 43  
    Tak dobrze rozumujesz.Płyta główna nie potrzebuje dodatkowego zasilania przetwornicy procesora.
  • Poziom 43  
    Zawsze CPU zasilany jest z płyty (przez odpowiednie układy zasilające). Po prostu Twoja płyta nie potrzebuje tego dodatkowego zasilania.

Zasilacz jest OK - ten zasilacz nawet nie poczuje Twojej konfiguracji.
  • Poziom 11  
    Temat uważam za zamknięty. Zakupiłem zasilacz Fortrona. Jak na razie jestem z niego zadowolony.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i cenne wskazówki.
    Jak zawsze na kolegów z Forum Elektroda można liczyć :)
  • Poziom 11  
    Witam. Widze że temat kolega zamknął ale mam pytanie odnosnie zasilacza: Mam zasilacz Fortron/ Source FSP400-60HLN niestety nie działa na co moge go wymienic. niepodam specyfikacji komputera bo niemam go fizycznie przy sobie. Posiada główne złącze 24 pinowe i jest on Active PFC
  • Poziom 43  
    dj.janek - Jak będziesz go miał już komputer przy Sobie to załóż temat, podaj konfigurację to się doradzi.