Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekranowanie karty dźwiękowej

15 Lip 2011 18:56 2479 10
 • Poziom 8  
  Witam. Posiadam kartę dźwiękową Creative Sound Blaster X-Fi Titanium PCI-E i chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo ją zekranować. Karta łapie zakłócenia z umieszczonej bezpośrednio pod nią karty graficznej i pojawiają się one na panelu przednim audio obudowy. Myślałem nad uziemioną folią aluminiową owiniętą z dwóch stron taśmą izolacyjną i przyklejoną do karty, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Zacznij od wymiany lub innego prowadzenia tych kabli .
 • Poziom 8  
  Próbowałem inaczej poprowadzić kabel od panelu przedniego i niewiele to dało. Myślę, że wymiana go też nic nie da, ponieważ kawałek złącza panelu przedniego na karcie dźwiękowej i tak jest cały czas odsłonięty. A zakłócenia na pewno pochodzą z karty graficznej, ponieważ pojawiają się głównie podczas jakichś zmian na ekranie i podczas obciążenia jej. Oczywiście mogę kupić taki kabel z jakimś dodatkowym ekranowaniem, żeby to sprawdzić, tylko nie wiem, gdzie taki kabel dostać.

  Może ktoś ma jakieś koncepcje ekranowania tej karty przed zakłóceniami EMI?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Zakuć w blachę ocynkowaną i polutować przepusty na IN-out sygnału .
  Tak jak tu: Link
  Zakłócenia mogą dostawać się droga zasilania .
  Jeżeli to nic nie da proponuję kupić coś z M-audio lub E-mu na USB.
 • Poziom 8  
  Myślę, że to nie jest kwestia zasilania, ponieważ zakłócenia występują tylko na panelu przednim. Nie jest to też kwestia panelu przedniego - podłączyłem go do zintegrowanej karty dźwiękowej i zakłóceń nie było. Jestem przekonany na 99%, że to wina zakłóceń z karty graficznej, które docierają do odsłoniętych pinów panelu przedniego na karcie dźwiękowej. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ odległość między kartą dźwiękową a graficzną to około 1,5 cm.

  Szukając rozwiązania natrafiłem na coś takiego. Wygląda na łatwe i tanie, jednak czy ten ekran nie powinien być jakoś uziemiony (kabelkiem do obudowy lub do GND w molexie)? Czy będzie to dobre rozwiązanie, jeśli dodatkowo osłonię z wierzchu tą folię aluminiową taśmą izolacyjną, żeby nie dotknęła jakoś przypadkiem karty graficznej i nie spowodowała zwarcia?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  No cóż wszystko zależy od częstotliwości sygnału zakłócającego. Osobiście zrobiłbym zgodnie z sugestią "H3nry". Najlepszym materiałem na ekran zabezpieczający przed zmiennym polem elektromagnetycznym jest blacha stalowa. Przy określonej częstotliwości ekran z blachy stalowej ma najmniejszą grubość (np. w przypadku aluminium, miedzi, czy mosiądzu trzeba zastosować ekran znacznie grubszy) lub inaczej przy tej samej grubości blachy, z której wykonamy ekran blacha stalowa będzie znacznie skuteczniejsza i będzie chroniła przed niższymi częstotliwościami zakłócającymi.
  Swego czasu (Pentium II MMX) miałem podobny problem z kartą dźwiękową, obudowałem ją w stalową puszeczkę z blachy o grubości bodajże 0,3 mm i problem zniknął.
  W Twoim przypadku zrobiłbym jednak najpierw (dla testu) kabelek zakończony z jednej strony złączem do karty dźwiękowej a z drugiej gniazdem "jack 3,5" plus porządny przewód ekranowany - żadna chińszczyzna, ale porządny z dobrym oplotem. Na takim kabelku sprawdź, czy zakłócenia dalej występują, jeśli tak ekran z blachy jak powyżej.
 • Poziom 8  
  No tak, tylko jak zrobić tę obudowę ze stali? Może pomierzyć kartę, narysować schemat wraz z wymiarami i dać do wykonania jakiejś firmie obrabiającej metal? I jak zrobić izolację elektryczną tej blachy? Czy są do tego jakieś lakiery? Chodzi mi o to, żeby przypadkiem gdzieś ta blacha czegoś nie dotknęła i nie zrobiła zwarcia.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Jeśli nie masz na karcie metalowej osłony takiej jak na zdjęciu to zadzwoń do serwisu creative na pewno za nie wielką kasę wyślą ci taką obudowę ze szrotu ale nie wiem czy to coś da jeśli zakłócenia pojawiają się na przednim panelu.
  Ekranowanie karty dźwiękowej

  A i jeśli zakłócenia to szumy słyszane przy danej głośności to w moim przypadku akurat wyciszenie mikrofonu pomogło.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  "No tak, tylko jak zrobić tę obudowę ze stali?"
  Ano w sumie bardzo prosto. Mierzysz kartę. Następnie z kartonu robisz model takiej obudowy (tak jak projektujesz składane pudełko kartonowe) składasz ten kartonowy projekt i patrzysz czy pasuje. Jak już pasuje bierzesz (szrot, sklep) odpowiedni kawałek blachy (np. 0,2 - 0,3 mm grubości) dokładasz do niego tekturowy szablon i obrysowywujesz. Wycinasz kształt z blachy (nożyce, gilotyna, dłutko i młotek) linie zgięć lekko nacinasz (będzie lepiej się giąć) potem składasz jak pudełko kartonowe. Brzegi można polutować.
  Izolowanie metodą dowolną. Oklejasz jakąś grubą folią, kartonem, taśmą izolacyjną etc.
  Ale, jak pisałem wcześniej, najpierw zobacz, czy zakłócenia nie indukują się w kiepsko ekranowanych przewodach łączących panel z kartą dźwiękową.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Nie zapomnij o otworach wentylacyjnych .
 • Poziom 8  
  Dzięki za pomoc. Problem rozwiązany. :)