Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa kolumny dużej mocy

krzystas777 19 Lis 2004 21:30 1802 10
  • #1 19 Lis 2004 21:30
    krzystas777
    Poziom 2  

mam pytanko. Chce zbudować dwie kolumny i chciałbymdo każdej z nich włożyć po 2 głośniki o maxymalnej mocy 450W. Możecie mi podpowiedzieć co jeszcze kupić do tych kolumn by fajnie grały i był czysty dzwięk (zwrotnice,
    głośniki wysokotonowe niskotonowe średniotonowe?).
    Z góry dzieki

0 10
  • #2 19 Lis 2004 21:53
    WidgetSW
    Poziom 18  

Chyba nie zdajesz sobie sprawy, jak skomplikowanym tematem jest budowa kolumn (szczególnie B-R).
    Moja rada : odpuść sobie i zacznij zbierać kase na gotowe kolumny (lub chociażby obudowy), które już specjaliści kiedyś policzyli.
    No chyba że chcesz się pobawić w akustyka, ale ostrzegam, że wyniki będą prawdopodobnie mizerne, jeśli chodzi o całościową jakość dźwięku.

0
  • #3 19 Lis 2004 21:58
    .Wiśnia
    Poziom 28  

WidgetSW napisał:

ale ostrzegam, że wyniki będą prawdopodobnie mizerne, jeśli chodzi o całościową jakość dźwięku.

nie wiesz co mowisz.. widze po ilosci postów że jestes tu nowy ..wiec troszke mniej ostetacysjnie wyrazaj swoje pogladay ... my "elektrody" jestesmy by sluzyc pomoca...a czesto gesto poprawiamy tych spcjalistów.....

ile kasy masz do dyspozycji od tego trzeba zaczac.. co chcemy uzyskac to juz wiemy :) gdzie beda uzywane te kolumny itp itd wiecej szczegółow

0
  • #4 19 Lis 2004 22:03
    krzystas777
    Poziom 2  

No chyba nie ważne ile mam kasy chce by to było dobre kolumny z dobrą jakością dźwięku i bedą używane min. w domu.
    Pasmo przenoszenia : 38 Hz - 4.2 kHz

Impedancja : 8 Ohms

Skuteczność : 93dB/w (1m)

i to jeszcze do tych głośników jeśli coś pomoże. Ahtak wogule to jest możliwe by głośniki o takiej mocy były 20cm?????????

0
  • #5 19 Lis 2004 22:21
    WidgetSW
    Poziom 18  

Wiśnia, nie bądź taki zarozumiały i wszystkowiedzący!!!
    To, że jestem na forum krótko (bo od niedawna mam sieć), to nie oznacza, że nie znam tematu. Poza tym powinieneś dobrze wiedzieć, że małe są szanse zrobić kolumny metodą chałupniczą tak, żeby grały lepiej i żeby miały lepsze parametry od tych stworzonych w wyspecjalizowanych pracowniach.

0
  • #6 19 Lis 2004 22:41
    micho a
    Poziom 35  

specjaliści którzy policzyli kolumny zazwyczaj biorą kupe kasy za marke za znaczek jbl płacimy krocie a potem za kolumny dlatego warto robić samemu często sie udaje zrobić lepsze od fabryxznych i bardziej podchodzące naszym wymogom

0
  • #7 20 Lis 2004 00:06
    Kwaczor

Spec od akustyki

Uporządkujmy trochę temat.

Kolumny opracowane przez specjalistów, są obciążone dodatkową opłatą za markę

Nie ma kłopotu z uzyskaniem efektu nawet lepszego niż firmy nam prponują. Dlaczego? Dlatego, że przy produkcji masowej patrzy sie na każdy kawałek płyty itp. Kolumna opracowana w "domowych" warunkach nie jest obciążona tymi ograniczeniami i dlatego może być lepsza

Koszty, to ważna sprawa, dlatego kolega pytał o fundusze. Znając fundusze i przeznaczenie kolumn, trzeba wypracować odpowiedni projekt. Kształt koncowy projektu jest zależny od dostępych srodków i przeznaczenia sprzętu. To nie powinno ulegać wątpliwości.

Dlaego jest konieczne określenie przeznaczenia kolumni i kasy możliwej do wykorzystania. Inaczej to jest bładzenie po ciemku.

0
  • #8 21 Lis 2004 02:00
    eqt
    Poziom 26  

opłata za markę nie trafia do specjalistów tylko głównie do dystrybutorów, któzy tą markę tworzą i podtrzymują.

1.93dB przy 450W to raczej nonsens. Polecam zrobić 200W 96dB. Będzie taniej. Albo 400W ale np 98dB. Będzie lepiej.
    2. 20cm jasne że to możliwe. Ale trudniej osiągnąć niskie tony. Taniej będzie 30 lub 38cm.
    3. podając pasmo podawaj spadek . Większość producentów podaje przy -10dB (niestety dlatego markowe wyglądają ładnie w cyferkach).
    4. Na elektrodzie jest kilku fachowców, któzy mają wystarczającą więdzę , żeby zrobić lepszy produkt od markowego, przynajmniej w w takim zakresi o jaki chodzi w tym temacie.

0
  • #9 21 Lis 2004 15:23
    igod
    Poziom 24  

20cm i 400W raczej niemożliwe jeśli ten głośnik miał by pracować jako niskotonowy.

Coś mi się wydaje krzystas777, że kupiłeś jakiś chiński głośnik, oni mają w zwyczaju na magnesach podawać efektywność i pasmo przenoszenia :-)

WidgetSW spokojnie, obudowę jeszcze zrobi, być może zatrzyma się na zwrotnicy :-)

0
  • #10 21 Lis 2004 21:56
    micho a
    Poziom 35  

dla mnie zwrotke może dla basu ominąć przecież przeciętna estradówka 15'' jak dostanie 10khz to nic jej nie bedzie tylko tyvch 10 khz nie bedzie słychać natomiast bez zwrotki kosztem linowości pasma wzrośnie spl

a dla wysokiego jakiś sprawdzony projekt 12 db /okt z żarówką i styka i mamy 2 drożna zwrotnice :D

jesłi chodzi o zwrotkew domową to żeczywiście trudna sprawa :roll:

może tak o jakiej średnicy i jakiej firmy głósniku mówimy ???????? bo ja sugerując sie mocą myśle że to estradówka

0
  • #11 21 Lis 2004 22:06
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Zapewne chcesz( autor tematu) aby wbijały w ściane słuchacy basem, i dźwięk był, jak to okresliłeś "czysty". aby to zapewnic , według mnie najlepszy będzie zestaw 3 drożny, gdyż unika sie "efektu doplera". Co do mocy, tak podniecajacej wiekszośc elektrodowiczów, to EQT ma rację, ...liczy sie bardziej efektywność!!!, bo nie tyle ważna jest moc elektryczna kolumny, co moc akustyczna (ciśnienie), jakie potrafi ona wytworzyć w określonych warukach, w której pracuje. Wysokie sprawności z odpowiednio niskim zakresem czestotliwości emitowanym z wysoką sprawnościa, wymagają dośc dużych obudów. Co do srednic, to sa różne szkoły, jeden duży, czy kilka małych głośników. Oba rozwiazania maja swoje zalety i wady, jak to w przyrodzie.
    Odpowiednio skonstruowana obudowa z 4 sztukami głośników 10 cali, może być mniejsza od kolumny z 18 calowym głosnikiem, mieć moc rms = 1200W, sprawnośc równa ( ok 98 dB), ale jkościowo lepszy dxwięk.....
    i oczywiście odpowiednią cenę.
    Sam musisz sie zdeklarować co chcesz mocna jakość, czy nocną "głosność".
    Generalnie, tak jak napisał eqt, 2 kanały po 200 W, ze sprawnościa 96 dB, i odpowiednio dobrym wzmacniaczem, potrafi w zaspokoić bardzo wybrednego słuczacza, jesli idzie o moc, oczywiście.
    jk

0