Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przygotowanie/ukablowanie pod kino domowe

alwin5 16 Jul 2011 00:36 2815 3
    alwin5
    Level 9  
    Witam serdecznie!
    Właśnie buduję domek i jedno z górnych pomieszczeń chciałbym przeznaczyć na kino domowe. Jest to pokój 450 na 404 cm do którego prowadzą schodki. Wysokość około 230 także nie jest za wysoko niestety..
    No i mamy z żonką dylemat- ogólnie pomieszczenie ma być użytkowe więc malowanie ścian i sufitu na czarno nie wchodzi w grę Co do koloru ścian- może być np czekoladowy lub brąz- lecz nie za ciemny. W przyszłym tygodniu majster zacznie robić elektrykę i prosił abyśmy powoli decydowali się co ma dokładnie być w tym miejscu. Teraz mam pytanie do Was- profesjonalistów
    Otóż czy jest sens inwestowanie w projektor w tym pomieszczeniu (Epson EH-TW 3200) plu ekran grey? Czy lepiej byłoby po prostu kupić plazmę 54"? Ma to służyć szczególnie do oglądania kilku filmów tygodniowo, boję się jednak że trochę mało miejsca będzie na projektor:/

A jeżeli już zdecyduję się na któryś wariant- to czy korzystając z faktu że mam dopiero gołe ściany, można już poprowadzić instalację? Np kable hdmi- czy można prowadzić je pod tynkiem czy lepiej jakoś maskować na niej? Ogólnie chodzi mi o to czy położyć kable- a już po remoncie kiedy będą profity- po prostu kupić i montować sprzęt typu projektor/telewizor , kino domowe itp.
    Czy nie zajmować sobie teraz tym głowy i wszystko robić już po malowaniu,kładzeniu paneli itp?
    Boję się że później będę żałował że czegoś nie zrobiłem kiedy była jeszcze możliwość- a pytam po zielonego pojęcia nie mam na ten temat. Dodam że chcę mieć jakieś kino domowe czyli zestaw 5.1 + odtwarzacz dvd +telewizor/projektor który ma wisieć nad schodami.
    Zamieszczam mapkę:
    ps. no i czy ewentualna barierka od schodów (90 cm) będzie przyszkadzała w nadawaniu przez projektor? Pomieszczenie ma 230 cm.
    Link do obrazka - gmclan.org/uploader/6389/kino.jpg
    Przygotowanie/ukablowanie pod kino domowe
    alwin5
    Level 9  
    Rozumiem, a jeżeli chcę na tej ścianie za projektorem mieć centrum kina tzn- jakoś umieścić tam odtwarzacz dvd/bd, amplituner(jeżeli będzie osobny) i np laptopa to ile gniazdek w ścianie potrzebuję? Czy może podłączyć pod listwę zabezpieczającą z jednego gniazda?
    intronex
    Level 10  
    Projektor do kina domowego dobrze jest wziąć taki z wyższym kontrastem, jasność nie jest najważniejsza (podejrzewam, że zaciemnienie będzie duże jak nie całkowite).
    Projektor godny uwagi to np. Projektor do kina domowego Vivitek H1085
    http://intronex.pl/Projektor-Vivitek-H1085
    Podstawowe parametry urządzenia:
    * Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080)
    * Jasność 2.000 ANSI lm
    * Kontrast 5.000:1
    * Głośność 26 dB (ECO)
    * 6-segmentowe koło kolorów
    * Możliwość pracy ciągłej 24h/7

Gwarancja 3 lata na projektor i 12-miesięczna na lampę (max. 1.000 godzin)

Co do ekranu: nad materiałem MATT GREY należy się poważnie zastanowić. Powierzchnia ekranu projekcyjnego MATT GREY sprawdzi się tylko wtedy, gdy:
    - zaciemnienie pomieszczenia będzie praktycznie pełne,
    - projekcja będzie urządzeniem stricte do kina domowego.

Jeśli spełnimy powyższe warunki uzyskamy efekt jaki chcemy tj. podkreślone zostaną czerń, szarość, zwiększony będzie kontrast między czernią a bielą, uzyskamy efekt głębi obrazu.

Jeśli natomiast jeden z warunków nie zostanie spełniony tj. np. będziemy mieć włączoną lampkę podczas projekcji: materiałem MATT GREY będzie w odbiorze 'zbyt ciemny' i odbiorca nie będzie zadowolony z oglądanego filmu...

Wówczas sugeruję wybrać ekran z powierzchnią Matt White, które jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem (biały przód, czarny tył, który zapobiega jakimkolwiek prześwitom). Taki ekran projekcyjny rozwijany elektrycznie to np. model AVERS CUMULUS X:
    http://intronex.pl/Ekrany-elektryczne-cumulus-x

Ekran elektryczny Cumulus X z materiałem MATT WHITE możemy zawiesić choćby na oknie, montując go kasetą do sufitu lub do ściany.

Mam nadzieję, że trochę pomogłam :)

Co do okablowania:
    dobrze jest przeciągnąć:
    - Kable HDMI do podłączenia się do odtwarzacza DVD, dekodera cyfrowego lub nowoczesnych laptopów.
    oraz
    - KABLE VGA D-SUB15 do podłączenia się do laptopów, komputerów stacjonarnych oraz wybranych modeli telewizorów