Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Magnum mk-220 strojenie SWR

16 Lip 2011 00:43 2069 7
  • Poziom 8  
    Witam.
    Posiadam antenkę jak w temacie i problem polega na tym, że jak dałem ją do fachmana w celu zestrojenia, to po przekroczeniu 60 km/h nie słyszę w radiu nic. Przed "strojeniem przy 140 km/h było ok.
    Przyjechałem domu i sprawdziłem antenę miernikiem SWR.
    Wyszło mi na poziomie 1,6 a moc z radia około 2 W.
    Dla porównania założyłem drugi bat byle jakiej firmy (nazwy nie pamiętam) o promienniku typu drut i SWR wyszedł na poziomie 1,1 a moc 4,2 W.
    O co chodzi?
    Proszę pomóżcie.
  • Poziom 33  
    Widzę kilka przyczyn. Poruszając się wzdłuż lini prostej względem innego pojazdu następuje dylatacja czasu wynikająca ze szczególnej teorii względności i w efekcie Twoje radio odbiera na innej częstotliwości. Gdyby zawęzić filtr p.cz. tak, aby jego pasmo przenoszenia było nie większe niż podwojona różnica w kHz wynikająca ze zmian częstotliwości w czasie spowodowanej przekroczeniem maksymalnej prędkości na drodze publicznej RP (a może i nie ???), to można by przyjąć wypadnięcie odbieranego sygnału poza zakres odbieranego kanału i tym samym podejrzewać uszkodzenie filtru 455HT. W radiokomunikacji notowano podobne przypadki, kiedy efekt Dopplera uniemożliwiał łączność między korespondentami. Hm...z drugiej strony filtr może być sprawny, tylko po prostu mogłeś trafić na słabe warunki w propagacji fal krótkich i w takiej sytuacji związek z prędkością Twojego samochodu to czysty przypadek. Z kolei jest też możliwość, że antena jest sprawna i co może być nie tak - nie mam pojęcia.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Magnum mk-220
    co to za wynalazek?
    Cytat:
    o promienniku typu drut i SWR wyszedł na poziomie 1,1 a moc 4,2 W.
    i tak zostaw. Co to jest promiennik "typu drut"?
    Cytat:
    problem polega na tym, że jak dałem ją do fachmana w celu zestrojenia, to po przekroczeniu 60 km/h nie słyszę w radiu nic. Przed "strojeniem przy 140 km/h było ok
    Bardzo dobry fachman, daj namiary na niego bo to lepszy patent i pewnie znacznie tańszy niż "kaganiec" i foto radary do bezpiecznej jazdy :D
    PS: Efekt Dopplera można zaobserwować mijając się z dużą prędkością z maluchem, jego światła mają przesunięte widmo w stronę bladej podczerwieni:D Marcin indyjskie czy kieleckie paliłeś....
  • Poziom 33  
    SWR 1,6 to nie jest powód do tego, by radio miało stać się głuche.
    Co to za antenka nie mam pojęcia. Wygląda na jakąś "magnesówkę z krótkim batem", która jest po części zestrojona do kabla
    O ile swr-miarka kolegi pokazuje prawdę, to (ze względu na swoją konstrukcję - reflektometr przelotowy) pokazując swr 1,6 jako stowsunek naipęć po lewej (przełącznik w pozycji fwd) i po prawej stronie (przeł. w pozycji ref) i jednocześnie Pout=2W po prawej stronie - sugerowała by, że w kablu są b. duże odbiacia i pomiar takiego układu "antena+kabel" w tej sytuacji jest całkowicei do bani.
  • Poziom 43  
    Zrób sobie pomiar SWR przy różnych prędkościach, będzie się troszkę zmieniał, ze względu na uginanie się anteny w strugach powietrza, co powoduje zmianę pojemności własnej promiennika. Natomiast jedynym słusznym wyjaśnieniem Twego przypadku jest to, że w podstawie anteny połączenie kabla jest do bani, jak działa na nią wiekszy opór powietrza, zwyczajnie traci kontakt z radiem :D
  • Poziom 33  
    Niech kol. opisze jak wygląda instalacja radio/kabel/antena/uchwyt, co było robione itd. Żarty na bok.
    Głupi żart świadczy o tym, kto go zrobił.
  • Poziom 8  
    witam znalazłem przyczynę!!! Antena niema przejścia w uzwojeniu. Międzi TZW plusem a minusem. Odstawiłem ją na bok. To była antena chyba helikalna. Chyba dlatego, że bat jest gruby (około 2mm grubości) i czarny zakończony metalową skuwką, dł., około 145 cm. Zbierała genialnie i tak nadawała. Teraz potrzebował bym takiej anteny. Co kupić. Posiadam w domu jeszcze Presidenta na główkę DV. ze 120 ma. warto kupować przejściówkę PL/DV za 40 zł, czy antenę SIRIO ml- 145 za około 80 zł??? Dzięki za zainteresowanie i pomoc.
  • Poziom 33  
    Skoro było genialnie, to spróbować naprawić.