Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus P5k, restart przy instalacji Win7. Unknown CPU detected.

16 Lip 2011 01:31 4479 9
  • Poziom 8  
    Ciąg dalszy mojej historii pt. "Złóz swój złom do kupy" odc. 6782.

Po kilkunastu nieskutkujących pomysłach co może być nie tak z moim Foxconn'em P35A link do tematu, zdenerwowany postanowiłem zakupić nową MOBO. Wybór padł na ASUS'a (lub jak kto woli SNSV, model P5K/EPU zamówione przez Allegro. Odbiór osobisty, pojechałem z Katowic aż do Dąbrowy Górniczej po płytę, transakcja przebiegła całkiem przyjemnie, zadowolony wracam do domu, montuję komputer, odpalam i co, moja frustracja sięgnęła zenitu.

A teraz już na poważnie:

Pierwsza oznaka że coś jest nie tak - komputer się uruchomił, wszystkie wentylatory pracowały, na procesorze i grafice również, obraz nie dochodził do monitora i po chwili się wyłączył. Dokładnie tak samo działo się z Foxconn'em tylko, że przy nim taka czynność się zapętlała i dalej nic się nie działo. Przy ASUS'ie dzieję się to tylko raz, co jakiś czas gdy włączam go po raz pierwszy. Uruchamia się, nie dochodzi obraz, uruchamia się ponownie, a następnie normalnie pokazuję się test pamięci, procesora itp.

Druga oznaka - beep codes - komputer po uruchomieniu wydaję w dłuższym odstępie czasu dwa krótkie dźwięki, jeden po teście pamięci i procesora, drugi na następnym ekranie, gdy tak jakby wczytuję zainstalowane napędy, w moim przypadku jeden - DVD-RW Pioneer'a.

Trzecia - po załadowaniu napędu powraca do pierwszego ekranu (zdjęcie niżej), i na samym dole ukazuję się komunikat:
    "Unknown CPU id detected, updating BIOS is required to unleash its full power
    Press F1 to Resume"

Wcześniej ustawiam, żeby bootował się z DVD, wrzucam płytkę z Windowsem 7,
    daję F1, uruchamia się instalator. Pojawia się ekran "Windows is loading files", dochodzi do końca i się restartuję. Tak jest za każdym razem.

Próbowałem zainstalować również XPeka i w połowie wczytywania plików instalacyjnych wyskakuję BSOD. Gdy uruchomiłem XP zainstalowanego na poprzednim kompie, system się uruchamia na kilkanaście sekund i znowu restart.

Moja pierwsza myśl była taka, aby zrobić update BIOSa. Obecna wersja to 1.1.0.L64. I tu moje pytanie. Jaką wersję biosa zainstalować?

Druga myśl za słaby zasilacz, mam tą 400W. Wymieniać?

Dalej nie mam pomysłów. Przepraszam za moje ironiczne podejście na samym początku ale naprawdę mnie już szlag jasny trafia. Wrzucam kilka zdjęć i film z całą akcją od uruchomienia po wczytywanie plików instalacyjnych i restart.

Proszę Was, pomóżcie bo już mi ręce opadają. Za wszelkie odpowiedzi i zainteresowanie dziękuję i pozdrawiam.

Zdjęcia i film:
    Youtube P5K

Proszę poprawić post i wkleić zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]
  • Poziom 28  
    Nie kombinuj z biosem !!
    Jeśli podczas aktualizacji biosu coś się posypie to masz trupa. Za flashowanie biosu znowu wybulisz. Jeśli płyta odpala i cokolwiek pokazuje się na ekranie to jest DOBRZE.
    "Unknown CPU id detected" olej to na razie.

Pierwsza rzecz to zasilacz. Bez czegoś porządnego nie kombinuj bo coś spalisz. Grafikę masz konkretną więc bez porządnych 300 W właśnie takie cuda będą się działy z kompem jak opisujesz.
    Nie ułamałeś zaczepów od procka ? Zobacz płytę od drugiej strony czy wszystkie 4 uchwyty są tak samo głęboko umocowane.

Jeśli się okaże że to nie zasilacz to z tego co opisujesz wynikało by że to procek. Ale pewności nie masz bo zapewne innych pamięci czy grafiki do testów nie masz.
  • Poziom 8  
    Chieftec GPS-450AA-101A czy GPS-400AA-101 wystarczy?

Mam jeszcze Modecom MC350-ATX 2.0 PFC, który mogę od zaraz wrzucić do tego kompa ale pewnie za słaby jest...
  • Poziom 43  
    Ten Chieftec niech będzie - niczego przynajmniej nie uszkodzi.
  • Poziom 8  
    Tak ale 450W czy 400W starczy?
  • Poziom 43  
    Jak masz możliwość mocniejszy to podepnij mocniejszy.
  • Poziom 8  
    Możliwości innej niż zakup nie mam... słabszy 5 dych tańszy. Kupić mocniejszy rozumiem?

Procek dzisiaj jeszcze sprawdzę na innym sprzęcie.
  • Poziom 43  
    Mocniejszy w sensie to 450W - myślałem że te co wymieniłeś masz do testów lub pożyczenia. Markowy 450 powinien wystarczyć.
  • Poziom 17  
    @sacret. Wiesz co?
    Ja po włożeniu procesora AMD ustawionego na 300MHz mam w jednej płycie:
    "-CPU 60MHz detected" [przed myślnikiem powinien być dokładny model procesora] ;-D
    Tyle, że oprócz tego napisu procesor rzeczywiście ma 300MHz.
    Ma "power" i pod Linuksem częstotliwość to właśnie 300MHz. Linuks rozpoznaje też wszystkie rozszerzenia CPU.

Jeśli programy pokazują dobrą prędkość, czujesz że prędkość jest dobra i wszystkie rozszerzenia CPU działają, to nie ma co się martwić! ;-)

Eksperymenty z BIOSem TYLKO gdy masz DualBIOS [a go NIE masz]!!!
    W innym przypadku tylko i wyłącznie oryginalne aktualizacje BIOSu od producenta pod konkretnie tą płytę oraz tylko gdy masz faktycznie starszy BIOS, niż ten update! Flash BIOSu wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności!!! Użyj UPSa, jeśli masz. Wybierz porę bez burz. Odłącz zbędne urządzenia.